DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vinovatul unui accident, plateste costurile de spitalizare

klaus
post 27 Jun 2006, 11:16
Post #1


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In stufoasa lege a reformei in sanatate exista un articol care presupune ca vinovatii unui accident rutier in urma caruia au rezultat raniti vor suporta chetuielile de sanatate.
Din cate stiu eu pana acum nu exista aceasta prevedere, insa tot din cate stiu eu, polita RCA acopera aceste riscuri.
De asemena, din cate inteleg eu, textul se refera si la prejudiciile din bataile de strada de ex., si din accidente involuntare "casnice" (caderea unei tencuieli in capul unui cetatean cand dai o gaura cu bormasina)

QUOTE(Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii)
Art. 313. - (1) Persoanele care prin faptele lor aduc prejudicii sau daune sănătății altei persoane răspund potrivit legii și sunt obligate să suporte cheltuielile efective ocazionate de asistența medicală acordată. Sumele reprezentând cheltuielile efective vor fi recuperate de către casele de asigurări și constituie venituri ale fondului
(2) Furnizorii de servicii care acordă asistența medicală prevăzută la alin. (1) realizează o evidență distinctă a acestor cazuri și au obligația să comunice lunar casei de asigurări cu care se află în relație contractuală documentele justificative care atestă cheltuielile efective realizate


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 27 Jun 2006, 11:18
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu imi bagasem in Casco o asigurare d-asta suplimentara.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 27 Jun 2006, 11:40
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Legea aceasta din pacate nu prea se aplica. Tatal meu si cu o fata au fost grav raniti intr-un accident de circulatie din care numai eu am scapat teafar. Soferul vinovat a fost obligat in urma procesului penal sa ne despagubeasca, insa a facut recurs si iar ne judecam.
De curand am aflat ca RCA-ul ar trebui sa acopere cheltuielile de spitalizare, insa deja am abandonat aceasta varianta deoarece acel sofer nu avea la duba cu care ne-a lovit nici macar RCA. Insa chiar daca avea nu cred ca eram despagubiti deoarece tipul avea o alcoolemie de 2 la mie blink.gif , deci...
Oricum cheltuielile dupa acest accident au fost uriase, mai ales cele de spitalizare, unde la proces am cerut despagubiri numai pe facturi si chitante, daune morale nu am mai pus...
Justitia... dar mai bine ma abtin. Tinand cont ca au trecut 2 ani de la accident, iar pustiul vinovat ne sfideaza de cate ori are ocazia, de fiecare data sustine ca nu vom vedea un leu de la el, plus ca este liber sa faca ce doreste (cred ca a fost plecat si din tara) nu stiu ce sa mai cred. Eu nu am putut sa cer nimic la acest proces, chiar daca am fost ocupant al acelei masini facute zob, calitatea mea a fost doar de martor la acel accident...



--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Jun 2006, 13:28
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Pentru daunele produse cu auto (inclusiv cheltuieli spitalizare) acopera RCA, iar daca nu acopera RCA (nu exista RCA sau pe exceptiile la polita RCA), de paguba raspunde autorul personal, despagubirile se obtin prin instanta (cel putin teoretic).
Pentru daunele produse tertilor in alte imprejurari (casnice, pe strada) cu caracter nonpenal (se exclud orice daune produse prin fapte cu caracter penal) majoritatea asiguratorilor ofera la preturi modice asigurari de raspundere civila (interesati-va ca merita)
Pentru daune produse prin fapte cu carcater penal se aplica numai raspunderea directa (prin instanta).

Offtopic: @octav_: nu spun sa faci asa cum gandesc eu, dar in locul tau l-as tine minte si peste cativa ani l-as "sfida" intr-un mod corespunzator cu datoria morala acumulata (inclusiv dobanda).


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vsebas
post 27 Jun 2006, 22:34
Post #5


spawn


Group: Members
Posts: 297
Joined: 29 July 05
From: Timisoara




octav_ si eu am patit ceva asemanator si abia dupa 3 ani de batalie am reusit sa castig procesul ( desi clar era vinovat nenorocitul ) , dar banii desi scrie in decizia instantei inca nu am reusit sa-i recuperez si se pare ca mai dureaza

baga un ochi si aici http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...90&#entry604309

post #101


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci, / ex Logan 1.6 MPI 2005 Ambition / 2012, Laureate - TM
People are simply not predictable
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:27
Forum Renault