DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Iveco vs. Clio, boul cu permis

galileo
post 16 Jul 2006, 17:49
Post #31


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




185/55/R15


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel
post 16 Jul 2006, 19:12
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 20 May 04
From: Galati




Da. Masina a iesit foarte bine. Nu se vede nimic. Nu s-a taiat nimic, nu am fost de acord. Diferente de culoare nu sunt (gri metalizat). Asta ca stiam la service si au fost interventii sa se faca treaba buna. Oricum ideea e ca sa-ti gasesti masina avariata fara sa gandesti ca ar putea intra cineva in tine si sa te mai coste si 125 milioane(platit de RCA - Carpatica Asig - am avut showuri si cu ei) nu prea cade bine.


--------------------
Clio Symbol Alizee 1,5dci -VANDUT :))
Logan 1.4 MPI Laureate / Alb Artika, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 24 Jul 2006, 17:46
Post #33


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Ziua 1: Tinichigerie
Am dus masina la 10 dimineata, pana la ora 14 nu s-a uitat nimeni la ea. Eu estimasem ca pana la 13 nu o sa o miste, m-am intors pe la 13:30, dar nah... o mica eroare mad.gif Oricum, trecem cu vederea acest aspect, cica miercuri ar fi gata.

Am stat pe-acolo sa vad cum iese aripa la indreptat, au lucrat baietii cu simt de raspundere, nu am ce sa reprosez deocamdata. Au refacut si dunga aia de la aripa, dar mi se pare ca la aripa originala distanta intre muchie si dunga nu este constanta pe tot arcul, si la asta indreptata pare un pic mai lata intr-un loc. Baietii au zis ca pare asa din cauza ca e tabla nevopsita, ramane de vazut.

PS: Cu aceasta ocazie, am observat ca distanta intre luneta si stalpul spate este mai mica in stanga decat in dreapta. M-am uitat si la alt bicorp, si la fel dry.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Jul 2006, 09:29
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ti-ai luat concediu ca sa stai prin service?
Mai relaxeaza-te, omule, ca de iesit o sa iasa bine!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 25 Jul 2006, 12:20
Post #35


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Eh, noroc ca nu am program fix la serviciu wink.gif
Azi au terminat si vopsitoria, am trecut pe-acolo sa vad si a iesit ok. Au ramas niste urme ca de matuire pe parbriz si pe unde au mai lipit banda adeziva, cica ar iesi la degresare. Maine s-ar putea sa o iau, daca se mista aia de la casco sa trimita acceptul de plata.

Oricum, sa nu-i laud inca, dar nu ma asteptam sa se miste asa de repede cu reparatia.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Jul 2006, 07:39
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Fii sceptic pana la final ca sa ai parte de o surpriza placuta daca e totul ok!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Jul 2006, 16:21
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ia zi Galileo, ceva noutati in ziua 2? biggrin.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 26 Jul 2006, 19:34
Post #38


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




He he, o sa incerc sa relatez cat mai obiectiv cele ce urmeaza, cu toate ca initial vroiam sa incep cu "nu va lasati masina niciodata la vopsitorie la Serus". In momentul asta, ma simt ca un personaj din Kafka; inca refuz sa cred ca ziua de azi e reala.

Ziua 3
Ma duc pe la 10 la Serus, convins ca nu au primit acceptul de plata de la CASCO. Normal, nu il primisera! Domne', l-ati trimis? Daaaa, de-aseara. Dar, unul din agentii de daune nu raspunde la telefon, iar celalalt are telefonul inchis, asa ca ramane sa mai incerc eu sa-i sun. Trebuie sa precizez ca am profitat (daca pot zice asa) de aceasta ocazie, sa-mi repar si micile urme de pe plafon despre care povesteam mai acum un an. Deci, am doua dosare de dauna la casco pentru aceeasi sedinta de service.

Urmatoarea ora, stau la telefon sa dau de agentii de la CASCO. Primul, cu aripa, raspunde intr-un final si imi spune ca azi este in service si nu are cum sa ajunga la birou sa trimita acceptul, dar maine il trimite sigur. Sun apoi la CASCO in centrala sa aflu de al doilea agent, deoarece nu aveam cartea lui de vizita. Dupa ceva asteptare aflu, stupoare, domnul agent este in concediu..... iaca-ta si explicatia pentru telefonul inchis. Urmeaza alte lungi si repetate convorbiri sa aflu cine il inlocuieste, care este numarul de dosar si daca au primit actele de la service. Si aflu, intr-un final, ca nu a primit nimic. NIMIC! Dar, imi fac in continuare datoria si il informez pe domul de la Serus ca respectivul este in concediu, si sa (re)trimita documentele.

Resemnat ca nu iau azi masina, zic hai sa o vad si eu daca tot s-au laudat ca e terminata, spalata, arajata. Ma duc singur in parcarea de peste drum sa inspectez minunatia. Ma uit la plafon din toate partile, da domne'...treaba buna. Cand imi aplec ochii pe usa drepta spate, o zgarietura. O analizez, zic las' de la mine ca iese la polish, nu e grav. Dar, ia sa vad daca au polishat urmele de matuire de pe masina. Ati ghicit, NU! Dar, trebuie sa apreciez, curatasera parbrizul. Mai sterg eu urme de praf albastru ramas pe stergatoare, grila si alte cele, si trec pe partea stanga. Pragul, cu o gramada de pete. Asta e, zic, maine ii rog sa polisheze petele si zgarietura, mai rabd putin si scap. Da' de unde, cand ceva poate merge prost, sigur va merge prost. Imi aplec ochii sub aripa stanga spate, si vad contra-aripa si amortizorul pline de vopsea. Deja enervat, dau sa plec si nu stiu cum imi pica ochii pe aripa dreapta (aia de nu avea nimic), si mi se pare ceva ciudat pe vopsea la vreo 3 degete de imbinarea cu plafonul. Cand ma uit, vopseaua crapata vreo 4cm. Nu va imaginati cata ura am putut sa simt in momentul ala.... fata de ala de m-a lovit, fata de service, fata de tara, de tot!

Ma intorc in birou la Serus sa abordez problema. Incerc sa ii explic domnului de acolo, si mi se spune ca nu el a preluat masina, asa ca nu poate sa stie ce zgarieturi erau. Daaaaa, masina a fost preluata de un altul, care de ieri este in concediu! Dar, imi spune ca o sa se ocupe cineva de problema mea dupa ce vine de la masa. Incercand in disperare sa-mi pastrez calmul, astept. Vine respectivul, de la vopsitorie, si merg sa ii arat masina. Ii expun toate problemele, pastrand la final aripa dreapta. Inevitabil, ma lovesc de reactia pe care o anticipam: "asa era!". Pana la urma, imi spune ca o vor vopsi si pe aceea si rezolvam problema. Pai bine, o rezolvam, dar timpul meu nu il plateste nimeni, tin masina o zi in plus in service, si mai revopsesc si o aripa ce nu avea nimic; vorba aia, era cu vopseaua din fabrica. Moment in care domnul se enerveaza si imi spune ca daca nu-mi convine, sa astept sa se intoarca din concediu cel care mi-a preluat masina. Si gata! O dau oarecum la pace, si ma intorc sa ma mai uit la masina. Credeati ca nu mai poate sa se intample nimic? Sterg cu un servetel muchia de la aripa stanga, pe bucata aia ce se indoaie spre interior si surpriza.... vopseaua era desprinsa intr-un punct, daca dadeam cu unghia ramanea tabla goala. Efectiv nu-mi venea sa cred ca mi se intampla toate astea, incerc sa le spun si de noua problema si ramana sa asteptam sa se schimbe tura la 3 si vedem pe urma.

Ma hotaresc sa sun la Vocea Clientului, si sun. O domnisoara imi asculta relatarea (nu cred ca a inteles mare lucru), si la urma ma intreaba cu ce m-ar putea ei ajuta daca service-ul mi-a propus deja revopsirea aripilor. bash.gif Pai, poate va intereseza calitatea serviciilor Renault, nu? Macar sa nu se friga si altul. Ma rog, discutia ramane oarecum nelamurita, imi promite ca vor suna si ei la service si pa!

Urmeaza ore de asteptare, se schimba si tura, mai trece vremea, si vin domnii de la vopsitorie sa lamurim problema. Urmeaza cam aceeasi discutie pe care o avusesem mai devreme cu unul din ei, le arat si vopseaua sarita de la aripa proaspat reparata, si ajungem la aripa dreapta. Primul verdict: "Domne', asta a fost vopsita candva". Eu, sa cad pe jos. Da-i munca de lamurire ca nu e asa, le zic sa verifice in baza de date ce reparatii a avut masina de-a lungul timpului. Da, dar de unde stim noi ca n-ati vopsit-o in alta parte?! Pai io sunt nebun? Vin la reprezentanta pentru toate cenzuraturile si ma duceam sa vopsesc aripa spate in service de cartier, si mai iesea si perfect? In fine, aduce un spaclu si incepe sa razuiasca in vopsea si imi arata ca sunt straturile nu-stiu-cum si ca in mod sigur aripa a fost revospita. In aceste conditii, le-am spus ca ii cred, si inseamna ca inainte de livrare masina mea a fost lovita si revopsita. Chiar am dubii serioase pe tema asta, pentru ca erau intr-adevar niste pori in vopsea de care ma intrebam eu mai de mult cum naiba e posibil sa apara la o vopsire de fabrica.

Dupa toata aceasta discutie finala, recunosc ca cei doi au avut bunavointa in rezolvarea problemelor, dar problema cea mai grava este ca s-a ajuns aici. Ei spun ca e o coincidenta faptul ca a crapat vopseaua acum pe aripa buna, eu as spune ca poate e "dreptate divina" si daca mi-au lovit masina inainte de livrare, a iesit acuma la iveala.

V-as intreba eu acuma, un lucru pe care l-am spus si lor: Cum pot eu sa mai am incredere sa las masina acolo, si sa am incredere in calitatea vopsirii? NU AM!

Concluziile le trageti singuri, eu astept finalul lucrarii si INCA sper sa am masina la starea anterioara.

This post has been edited by galileo: 26 Jul 2006, 19:37


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 27 Jul 2006, 09:16
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




In sfarsit s-a mai gasit o persoana care sa spuna ca Serus la tinichigerie sunt ZERO!Si iti mai si umplu masina de vopsea si urme de degete pline de praf si vaselina!
Galileo, imi pare rau pentru ce tot patesti.Hai ca poate se rezolva cum iti doresti.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 27 Jul 2006, 18:19
Post #40


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Ziua 4 sau "Viata bate filmul"
Daca ieri credeam ca am patit tot ce se putea, m-am inselat! La 7:30 m-am prezentat regulamentar la program, sa vad cum se va lucra la masina. Numai ca, dupa ce am plecat eu aseara, baietii au mai prins vreo 2 ore de program si deja slefuisera zona cu vopseaua crapata de pe aripa dreapta. Ma uit cu atentie si ce-mi vad ochii: slefuisera si marginea usii ohmy.gif
Dupa vreo 10 min apare si domnul de la vopsitorie, si cand ii arat, sa-i vina rau. Il suna pe respectivul pe care il insarcinase sa se ocupe in mod special si cu MARE grija, care recunoaste ca a gresit, a atins usa. Eu deja nu mai stiam daca sa plang, sa rad sau sa dau foc la service. Mi se propune revopsirea usii; eu, nici sa n-aud... usa buna, vreti sa mi-o revopsiti acuma, plus ca in stilul asta cine stie ce se mai intampla si vopsesc toata masina. Atmosfera devine destul de incordata, si in momentul in care mi s-a spus ca sunt prea pretentios si sa merg data viitoare la alt service, m-am oprit direct la Dl. Rusea. S-a convocat o mica sedinta cu cei implicati, si a rezultat ca se revopsesc cele doua aripi, si retus la usa dupa cum am cerut eu. Sun din nou la Vocea Clientului, unde nimeresc de data asta o domnisoara destul de dezghetata. Ma identifica in baza de date, ii comunic noile probleme aparute si imi spune ca ei deja au inceput demersurile catre service cu problema mea, si o sa ma sune la un moment dat sa imi comunice cum au evoluat lucrurile.

Dupa aceste evenimente, incepe lucrul la masina si ajunge la vopsit in cuptor. Am mai stat la discutii cu domnul de la vopsitorie, si pana la urma am cazut la pace; el chiar nu are nici o vina, si problema Serus la momentul actual, recunoscuta chiar si de dl. Rusea, este ca sunt supraincarcati. Mai pe romaneste, iau mai multe masini decat capacitatea de lucru, si fiecare isi termina treaba cat mai repede, nu cat mai bine. Mi s-a promis ca odata cu deschiderea noului service, lucrurile o sa fie la standardele normale si nu o sa se mai lucreze pe genunchi, si sa consideram acest incident ca fiind unul izolat.

Cert este ca, vopseaua a iesit de data asta foarte bine, si s-au ocupat de masina cu mare atentie si grija. Dovada ca se poate! A polishat un baiat la ea vreo 2 ore, si chiar am stat sa remedieze fiecare imperfectiune din vopsea pe care am vazut-o.

Am rezolvat partial si cu acceptul de plata de la asigurari, si cert este ca am luat masina!!!! 124.gif

Ca o concluzie personala, in Serus sunt oameni capabili sa faca treaba foarte buna, dar, din pacate, faima i-a adus in punctul in care lucreaza la cantitate, nu la calitate. Apreciez efortul depus de inginerii de acolo pentru multumirea clientului, dar ar fi mult mai bine daca nu s-ar ajunge la situatii din astea. Le-am spus si lor, daca pana acum recomandam Serus tuturor cunoscutilor, acum am mari dubii pe partea de vopsitorie. Sa speram ca lucrurile se vor indrepta odata cu deschiderea marelui service. Pana atunci, sper din tot sufletul sa nu mai am ghinioane din astea.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 28 Jul 2006, 08:43
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Felicitari ca ti-ai luat masina, mai naspa e cu nervii facuti.
Oricum cred ca din cauza asta Serus s-a cam dus de rapa, sunt supraaglomerati.Eu, doar cand vad parcarea si mi se face rau.Dupa ce ridic masina ma uit de jur imprejurul ei sa vad sa nu aiba vreo zgarietura.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 28 Jul 2006, 10:49
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(galileo @ 27 Jul 2006, 19:19)
Apreciez efortul depus de inginerii de acolo pentru multumirea clientului, dar ar fi mult mai bine daca nu s-ar ajunge la situatii din astea.
*


Domnu galileo!Nu va mai framantati atat ca este degeaba!Acum 5-10ani nu prea erau dealeri autorizati sau service-uri autorizate.Si azi daca au aparut ca ciupercile peste noapte de unde credeti dumneavoastra ca au gasit ei personal calificat?Credeti ca cineva a trimis un tinichigiu,un mecanic si un electrician undeva la vreun curs de specializare ca o data desteptati sa-i destepte apoi si pe colegii lor?Nu!!!Toate fabricile inchise au pasat forta de munca(calificata in cu totul alte domenii) noilor firme care se dezvolta azi.Activitatea nu doar in servicele mentionat se desfasoara cu oameni complet necalificati ci peste tot.Si dumneavoastra ati apreciat ce?Efortul depus de inginerii de acolo pentru multumirea clientului.Pai hai sa ne gandim ce fac inginerii in service?Ei fac ce nu stiu meseriasii:adica sa cotrobaie prin programele de reparatii si intretinere si etc si sa le spuna mura in gura la muncitori ce au de facut fara sa auda clientii la ce nivel stau cu pregatirea muncitorii.Deci inginerul trebuie sa aibe cunostinte de mecanica auto+PC+sa-o faca pe profesorul cu muncitorii si cand asta nu e suficient sa-o faca si pe VATAFUL.Si cum in ROMANIA noi ne facem ca muncim si ei ca ne platesc cum poate sa mearga treaba decat cum ati descris-o dumneavoastra.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 2 Aug 2006, 21:18
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Se va deschide un complex Renault pe centura in zona Carrefour-Militari, langa platforma logistica Geodis-Calberson ... dar acum de abia se niveleaza pamantul in zona ... asa ca ...


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 3 Aug 2006, 08:37
Post #44


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Va rog sa opriti discutia offtopic (cea despre reteaua Renault, calificarea personalului si altele) sau inchid topicul. Multumesc.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 3 Aug 2006, 09:21
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




@galileo, de acum inainte nu-i asa ca o sa fi mai atent cand e vorba de microbuze sau alte autoutilitare....? dry.gif


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 09:41
Forum Renault