DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mizeria de la ASIROM

reno-andreic
post 27 Jul 2006, 08:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Salut,
Aveam si eu o masina marca Renault cumparata in luna mai 2006 :-(. Am avut nefericitul ghinion ca dupa 3 luni sa fiu lovit in parcarea firmei Mediafax unde si lucrez de catre o colega. Am decis sa repar autoturismul pe asigurarea obligatorie RCA (la Asirom) a vinovatului. Problemele au inceput curind,o data cu deschiderea dosarului de dauna . In procesul verbal de la politie apar ca avarii: aripa stinga fata si bara-spoiler stinga . Inspectorul Asirom imi spune ca nu crede ca se vor aproba si insertiile din plastic de pe bara (ornamente) pentru ca nu se specifica in procesul verbal de la politie. La politie s-a spus clar: BARA-SPOILER si asta include si suruburile si tot ansamblul ce formeaza asa zisa bara.Nu o sa mai insist nici asupra atmosferei de acolo, clientiii fiind tratati ”de parca au furat masini”. Se tipa ,se urla la clietii care incercau sa puna intrebari. Eu am avut noroc, am nimerit la un inspector foarte calm. Oricum totul se termina la ora 14 desi afara era o coada imensa.Programul afisat afara spunea altceva …ora 15. In data de 13 iulie am dus masina la un service agreeat Asirom cu decontare directa. Dupa 2 zile masina era reparata si cei de acolo au spus ca asteapta acum confirmarea de plata. In data de 20 iulie 2006 reusesc sa dau de cineva la Asirom, nu mai era in pauza de masa sau plecat pe teren. Raspunsul? Se rezolva.In data de 24 reusesc iar …il gasesc la telefon. Raspunsul? Miine vom daacordul de plata si veti putea lua masina din service, pentru ca dosarul e in regula. In data de 26 ..stupoare. La telefon se raspunde calm …ca e o problema. De la service nu au primit nici un deviz. Sun la service si cei de acolo imi confirma ca au trimis de 2 saptamini prin fax acest deviz. Ii cred pe ei, pentru ca au tot interesul sa-si recupereze banii si sa scape de masina. Azi e o noua zi …La Asirom nu am cu cine vorbi, nu exita nici pe site macar o adresa de e-mail unde se poate face o reclamatie. Nimic, sint la mina unui inspector care nu-si face la timp treaba pentru care e platit. In rest? Multa nesimtire ceea ce nu exista intr-o tara din UE.
Vorba aceea .."traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".

This post has been edited by reno-andreic: 28 Jul 2006, 08:33


--------------------
RENAULT CLIO Symbol 2006 1,4 8V Fidji
Clio Symbol Fidji 1.4, 8V (martie 2006)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 27 Jul 2006, 09:04
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Welcome to reality!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Jul 2006, 09:06
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu iti recomand sa te duci la service, sa iei devizul (copie) in mana, si cu el in mana sa te duci la Asirom sa-l dai si sa-i pui sa-ti dea nr. de inregistrare


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 27 Jul 2006, 09:17
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Iar apoi ,in cazul in care nu fac nimic , du-te la OPC !
Bafta


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jul 2006, 09:25
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




la OPC nu are de ce sa mearga... pentru ca relatia cu ASIROM-ul ca si consumator o are tipa care si-a facut RCA la ei... el se poate duce cu reclamatie la comisia de asigurari si ... o poate ameninta pe colega cu datul in judecata determinand-o sa-i plateasca ea la service banii si sa-si recupereze ea apoi banii de la ASIROM... argumentul e ca daca nu achita ea, el isi inchiriaza masina si o da in judecata cerand ca daune tot costul inchirierii... cum e si perioada concediilor se pot adauga si eventualele costuri ale concediului neefectuat (bilete etc.).. totul trebuie facut in scris...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Jul 2006, 09:25
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Mai degraba la CSA, decat la OPC.

LE: in acelasi timp cu AL biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-andreic
post 27 Jul 2006, 10:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Am facut o reclamatie la CSA ...vedem blush.gif


--------------------
RENAULT CLIO Symbol 2006 1,4 8V Fidji
Clio Symbol Fidji 1.4, 8V (martie 2006)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Jul 2006, 11:56
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.986
Joined: 29 May 06




Foarte bine ca ai pus acest topic, ca sa vada si altii de ce este in stare Asirom-ul si sa nu mai fie percepuit ca fiind o companie serioasa de asigurari. La Asirom merge totul bine daca cunosti pe cineva acolo care sa te ajute, in rest sunt jale.
Bafta in continuare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 27 Jul 2006, 17:46
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(gibonu @ 27 Jul 2006, 12:56)
Foarte bine ca ai pus acest topic, ca sa vada si altii de ce este in stare Asirom-ul si sa nu mai fie percepuit ca fiind o companie serioasa de asigurari. La Asirom merge totul bine daca cunosti pe cineva acolo care sa te ajute, in rest sunt jale.
Bafta in continuare.
*


Domnu gibonu!Asirom nu are nici-o vina!Ce vina are Asirom ca salariatii competenti pe care i-a avut au plecat in Spania la cules de ... caci acolo castiga dublu decat ce le poate oferi Asirom?Ce vina are Asirom ca atunci cand nu a mai avut personal l-a angajat pe bulan in extremis si ca bulan face ce vrea muschii lui sau ce-l duce capul?Si daca in extremis si bulan este dat afara pe drept pe cine sa mai puna in locul lui?De unde atatia oameni super calificati,super amabili,incoruptibili cand toata lumea pleaca din tara?Iar cei care raman ce pot sa faca daca sunt prinsi in hora si nimeni nu doreste schimbarea?Ce vina aveti Dumneavoastra daca apelati la mine si eu nu sunt multumit de ultima negociere de salariu si de faptul ca ieri cand am fost sa platesc lumina si am stat trei ore la coada si cand mai aveam trei persoane in fata s-a bulversat sistemul informatic si mai trebuie sa ma duc azi din nou.Noi toti ne SICANAM unii pe altii in mod GRATUIT!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 27 Jul 2006, 23:53
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




sper ca glumesti... caci... el ce vina are? ca are masina?

@reno-andreic:
sa ne tii la curent.
ma intereseaza in special rezultatul reclamatiei.
bafta!


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 28 Jul 2006, 11:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Loghy Postat 28 Jul 2006, 00:53
"""sper ca glumesti... caci... el ce vina are? ca are masina?"""
Eu nu glumesc doar povesteam ce se intampla de fapt in tara noastra cand apelezi la cei care ar trebui sa te serveasca si atat.
reno-andreic Postat 27 Jul 2006, 09:58
Salut,
"""Aveam si eu o masina marca Renault"""Exceptand faptul ca masina este frantuzeasca restul sunt ROMANESTI:parcarea firmei Mediafax,colega, RCA (la Asirom) a vinovatului.,Inspectorul Asirom si ma opresc aici.Deci nu este vinovat ca are masina este vinovat ca si-a cumparat-o in ROMANIA.



--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Jul 2006, 11:58
Post #12


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Va rog sa opriti discutia off-topic in acest stadiu. Daca doriti sa o continuati, scrieti va rog la Cafenea. Multumesc.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:20
Forum Renault