DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgariat spoiler-in gaura halogenului, Sa revopsesc tot spoil. sau sa-l las asa

Lostboy
post 7 Aug 2006, 13:01
Post #1


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Am o nedumerire. Mi-a zgariat cineva cu toba ruginita si culturoasa zona spoilerului-unul din "peretii" spoilerului unde este halogenul. Am fost la service si mi-a zis (pe asigurarea, of course) ca-mi revopseste tot spoilerul. Im este frica ca nu cumva dupa vopsire sa fie spoilerul mai deschis decat restul masini. Intrebarea mea este: sa revopsesc tot spoilerul sau sa-l las asa (zona este cam de 3 cm patrati cu dungi orizontale-soryy nu am poza. de vazut nu se vede de departe dar de aproape, max 1 metru se vede).
Please help!!!!!!!!!

Am uitat sa precizez:la doua linii orizontale se vede ca s-a luat din materialul spoilerului.

This post has been edited by lostboy_mir: 7 Aug 2006, 13:09


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 7 Aug 2006, 13:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




Daca poti sa-l lasi asa (adica sa traiesti cu sentimentul ca e zgariata), lasa-l asa, pentru ca, din pacate, ca o regula generala se pare ca se cojeste vopseaua de pe spoilere in urma revopsirii in maretele service-uri Dacia la majoritatea celor care au trebuit sa revopseasca...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 7 Aug 2006, 13:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Cum la spoiler nu are ce sa rugineasca, poti sa-l lasi si asa nevopsit. Daca ar fi dupa mine eu nu l-as suporta asa si l-as revopsi, chiar cu riscul (f. mic zic eu) sa difere putin culoarea - oricum dupa ce incepe praful sa sa aseze chiar nu mai conteaza diferentele astea.
Cat priveste vopseaua care se cojeste, eu mi-am schimbat spoilerul cu totul anul trecut in august si pana azi nu am avut nici o problema cu vopseaua de pe el - deci depinde si de cum isi fac treaba la service.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 7 Aug 2006, 14:06
Post #4


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(asybo2002 @ 7 Aug 2006, 14:07)
Daca poti sa-l lasi asa (adica sa traiesti cu sentimentul ca e zgariata), lasa-l asa, pentru ca, din pacate, ca o regula generala se pare ca se cojeste vopseaua de pe spoilere in urma revopsirii in maretele service-uri Dacia la majoritatea celor care au trebuit sa revopseasca...
*


fas!
daca nu iti place asa zgariat , du-te la asigurari si intr-un service serios pentru ca asybo (aici am editat la cererea unuia dintre moderatori) ori nu se pricepe ori a intalnit numai ghinionisti... cu majoritatea ... si crede-ma ca stiu ce zic...am schimbat de 3 ori spoilerul ala si o singura data a iesitr mai inchis(prima data - cand nu am dus-o in service-ul in care o duc acum)

mie nu mi s-a cojit niciodata , iar culoarea e identica cu cea originala.
daca vrei iti zic pe pm service-ul.

This post has been edited by avathan: 8 Aug 2006, 09:02


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asybo2002
post 7 Aug 2006, 14:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 13 October 04
From: Bucuresti




adevarul ca lucrand ca inspector de daune nu prea am cum sa cunosc, plus ca vorbim si de acelasi lucru eu de revopsit si altii de vopsit...in fine, ma repet, daca te deranjeaza revopseste spolierul...


--------------------
DACIA Duster 4x4, 1.5 dCi 2010 Laureate - B
"Merge si asa" ... Drama sau inventivitate !?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 8 Aug 2006, 10:20
Post #6


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Problemele cu cojitul vopselei au aparut la foarte multi colegi de pe forum atunci cand a fost vorba de revopsire.
Revopsirea presupune pe langa reparatia zonei afectate si slefuirea intregului reper. De cele mai multe ori, in majoritatea service-urilor, aceasta operatiune nu este facuta corespunzator, astfel ca suprafata pe care se aplica straturile componente ale noii vopsele nu este corespunzatoare (in special la colturi, oricum per total nu ies asa cum indica manualele producatorului vopselei) si in timp relativ scurt apare decojirea.
In cazul inlocuirii reperului, pe cel nou se aplica direct pe curat straturile componente ale vopselei noi, iar astfel cazurile de aparitie a decojirii sunt foarte rare.
Colegul lostboy_mir a intrebat clar de revopsire, asa ca raspunsurile care indica probabilitatea* unor rezultate bune (din partea mem si avathan), dar se refera la inlocuirea reperului si vopsirea lui pe curat, sunt cam offtopic si nu ar trebui considerate decat ca posibilitate de a evalua un service sau altul.

*) Initial am scris <garantat>, dar am editat ulterior la observatia corecta a lui mem.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 8 Aug 2006, 10:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




@Tudor - imi pare rau, insa eu nu am "garantat" rezultate bune pentru ca nu am cum sa fac asa ceva. Doar am mentionat o experienta prin care am trecut.
Cat priveste parte de revopsire - iti dau dreptate (tie si lui asybo), eu m-am referit la vopsire.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 8 Aug 2006, 13:39
Post #8


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




M-am hotarat sa ma duc la service pana la urma si sa o revopsesc. Tipul responsabil cu vopsitul mi-a zis ca doar revopseste zona respectiva, nu tot spoilerul. Initial ma gandisem sa vopsesc si partea de sus a spoilerului care vine din fabrica nevopsita, dar mi-a zis o cunostinta de acolo ca vopsitorul nu prea "le are" pt ca in cazul asta trebuie sa faca mai multe operatiuni. Asa ca am renuntat la idee. Astept sa vad ce iese-peste doua trei zile.

"pe service" m-ar fi costat 125 RON doar pt partea din fata (vopsire parte bara care nu este vopsita din fabrica)-250 pt fat+spate. Cam MUUUULT. Sau mi se pare mie.
Oricum, in privinta revopsirii zonei afectate vopsitorul mi-a zis ca la culoarea mea (verde cameleon) nu se observa diferenta intre ceva vopsit acum si restul vopsit din fabrica. Oare? Sa fie asa oare?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 8 Aug 2006, 14:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Un amic si-a vopsit ieri spoilerul spate si capota de la portbagaj. Culoarea este albastru egee si pot sa-ti zic ca nu se vede nici o diferenta de culoare. Sau poate nu vad eu bine. Este foarte important ca vopseaua sa fie uscata bine, in cuptor.

Cat despre costul prea mare pt. vopsirea partii de sus a spoilerului nu stiu ce sa zic, se foloseste primer, vopsea, lac, intaritor pt. lac si pt. primer, manopera ... nu mi se pare scump.

Asa ca idee: capota portbagaj noua + vopsire capota si spoiler spate + manopera de montaj/demontaj a ajuns undeva la 16mil si ceva.


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:35
Forum Renault