DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

164 Pages « < 134 135 136 137 138 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Traiul la curte, vs. traiul la bloc

Agrig
post 5 Nov 2021, 17:45
Post #4051


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.938
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




De anul trecut s-a interzis distrugerea resturilor vegetale prin ardere pe teren, ma rog, asta a fost usor de facut insa ce faci mai departe cu ele, de dat o solutie n-au dat, ce faci daca ai foc bacterian in livada?
Ala are o singura rezolvare, se scoate pomul afectat si se arde.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 5 Nov 2021, 17:45
Post #4052


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Pare logic ce spui, dar la tară, bunicii mei adunau frunzele la baza pomilor mai firavi, să țină pământul cald peste iarnă. Iar restul frunzelor, rămâneau unde-au căzut, nu se gândea nimeni la boli.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Nov 2021, 17:47
Post #4053


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.938
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Ai mei adunau zapada in jurul pomilor sa le tina de cald si sa le intirziie inflorirea sa scape de ingheturile timpurii.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 5 Nov 2021, 17:54
Post #4054


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




@radian chiar nu stiu cum se procedeaza cu pomii la ghiveci insa as putea sa emit citeva pareri
pomul trebuie sa fie fertilizat ca la carte, sa aibe pamintul reavan, evitat excesul de apa cit si lipsa ei iar ghiveciul in sine ferit de bataia directa a razelor de soare insa partea verde sa primeasca cit mai mult soare
se mai pot pulveriza ingrasaminte lichide pe frunze, aplicate si la el stropiri impotriva fungilor, paduchi de tot felul, omizilor ...
daca vrei sa-l plantez cel mai indicat este toamna iar anul viitor trebuie sa-l mai uzi din cind in cind pina isi dezvolta radacinile
am o experienta cu un asemnea par, a fost plantat direct in pamint dar si-a cam dat duhul din lipsa de ingrijire, era la parintii mei
.
cit despre frunzele cazute toamna, de acord cu parerile emise mai sus
dauneaza gazonului in timp iar in livada sint un refugiu pentru daunatori
normal ca eu le lasa in plata domnului biggrin.gif dar nu recomand
cit despre fructele stricate, cazute si lasate acolo iarasi e o problema, cele mai multe le inlatur dar nu pot zice ca pe toate
am norocul ca fiind in sudul Bucurestiului am soare mult si usuca bine atit frunzele cit si fructele cazute dar n-ar trebui sa ma laud cu asta blush.gif
pnetru compost se amenajeaza un loc special, se pune un strat de vegetale, un strat de pamint, iarasi un strat de vegetale si iarasi strat de pamint si apoi se uda bine, dupa 3-4 ani poti folosi acel compost insa trebuie stuidiata un pic amenajare pentru evitarea daunatorilor de as face cuib
cica in perioada de maxim al compostului la interior se pot atinge temperaturi de 80*C ceea ce duce intr-o oarecare masura la sterilizarea lui
n-am experienta cu asa ceva, prea multa munca biggrin.gif


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Nov 2021, 18:02
Post #4055


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(einstein1984 @ 5 Nov 2021, 17:56)
...Lamai in ghiveci mai fac si fructe.
*



Am fost cu ani in urma in biroul directorului unei firme cu care aveam contract de colaborare. Omul pasionat de pomi la ghiveci. Aveau, e drept si un v\birou imens. Aveau un lamai inalt pana in tavan si o corana cred, peste 2 m in diametru;. Era plin, plin de fructe, lamai, mari sanatoase. Lamaiul la ghiveci, daca este bine ingrijit face rod, doar ca trebuie altoit cu ramuri de la un copacel deja aflat pe rod. Acum vreo 2 ani, de la o lamaie cumparata de la supermarket am ales cateva seminte si le-am pus la incoltit. Una chiar s-a prins si plantuta deja avea vreo 20 de cm inaltime. Parea promitator. Din pacate am scos-o prea timpuriu pe balcon si intr-o naopte a fost foarte frig si a degerat.


QUOTE(GBX @ 5 Nov 2021, 18:11)
... Nu știu în ce țări zici că se lasă frunzele in curți..
*



In Austria, imi zicea consoarta, in mediul rural tot ce este deseu vegetal. Nu arunca nimic. Banuiesc ca stiu ei ce fac, dar prin sate de la compostul ala pluteste un mmiros oribil pentru cei neobisnuiti cu el.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 5 Nov 2021, 18:06
Post #4056


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Văd că spui despre frunze din mediul rural, adică nu vorbești despre curți amenajate.
Compostul se face în niște "cutii", nu direct pe câmp.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Nov 2021, 23:13
Post #4057


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Frunzele se curata doar pe aleile pietonale din parcuri, trotuare, etc. In mediul rural, deseurile vegetale se baga in vasele de compost pentru ca apoi in primavara sa fie intinse pe terenurile agricole. In livezi, parcuri, curti unde sunt copaci ce rost are sa faci compost toamna ca apoi in primavara sa il arunci inapoi de unde ai recoltat materia prima? Tot mulci obtii si intr-un caz si in celalalt.

Parul meu, prima poza mai are pe crengi cam toate frunzele, is galbene dar inca se tin bine. Daca dau cu palma pe ele nu pica. Stiam, ca pomii se replanteaza cand nu mai au frunze. Mai astept.

In poza a doua se vede in dreapta in ghiveciul mare, un agris care a cam mierlito. Anult trecut mi-a produs patru fructe. Pe doua le-am mancat restul au disparut. Fie le-o halit Oscar fie le-au furat ciorile. Am decis sa-l extermin. Toamna trecuta i-am taiat crengile pana aproape de nivelul solului, dar era deja foarte frig, mai facusem si alte operatii pe balcon, imi nghetasera mainile si mi-am zis ca-i scot radacinile in primavara. Apoi, cand a venit primavara cioturile s-au umplut de frunzulite. Am zis sa-i mai dau o sansa. Dar anul acesta niciun fruct iar de pe la sfarsitul verii a inceput sa se usuce. Deocamdata, dupa ce ii pica frunzele o sa mut parul in ghiveciul mare.

In fundal de vede un mur. Il am de un an de zile. I-am tuns crengile. Urmeaza sa se mute in ghiveciul mijlociu unde inca mai este parul.

This post has been edited by radian: 5 Nov 2021, 23:14

Attached thumbnail(s)
par_1.jpg ( Size: 2.41mb ) Number of downloads: 610
par_2.jpg ( Size: 2.59mb ) Number of downloads: 600


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 6 Nov 2021, 04:45
Post #4058


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(radian @ 5 Nov 2021, 16:52)
Frunzele cazute pe jos trebuiesc adunate sau nu?

Prin alte tari care pun mai mult pret ca noi pe bio, eco, etc, daca am inteles eu bine se aduna doar frunzele ajunse pe aleile pietonale, restul, prin parcuri, curti, gradini sunt lasate sa putrezeasca acolo, cica reprezinta uningrasamant foarte bun pentru sol.

Am un vecin, gospodarul blocului, matura de cateva zile frunzele din curtea blocului si de cate ori trec pe langa el se uita cu repros ca nu ies si eu la munca... Oricum nu sunt chiar prieteni...

Cosstel, tot ti-ai aratat diponibilitatea legat de pomicultura. Am in ghiveci (mare), pe balcon, un par columnar. In prospect scria clar cum trebuiesc taiate crengutele ca sa-si pastreze forma cilindrica. In pozele din reclame, pomii aveau crengute cu fruze cam pe 75% din inaltimea trunchiului. La mine cam pe 50%. In prospect scria ca in primul an sa-i rup fructele sa se intareasca pomul. La mine, dupa doi ani, nu a facut nici macar flori. NU stiu cat timp le-o fi trebuit celor de la pepiniera sa-l creasca pana la inaltimea de 1,25 m. In doi ani s-a mai naltat cu aroape 10 cm. Ziceau ca e altoit...

Ar fi cazul sa ma ingrijorez ca dupa doi ani nici macar flori n-a facut, darmite fructe. Frunze a avut la greu, acum au inceput sa-i cada.
*


Frunzele arata romantic pe jos, dar sunt o sursa de boli si adapost pentru daunatori. Tin de cald furnicilor si "fermelor" de afide, soarecilor si sobolanilor. Apropos de afide, am vazut cu ochii mei cum sunt transportate si depozitate larvele in cuiburile furnicilor toamna si cum sunt scoase "la pascut" primavara. Citisem chestia asta undeva, dar crezusem ca e basm. Nu e biggrin.gif

In parul ala al tau nu vad nici un mugur de rod.

QUOTE(Agrig @ 5 Nov 2021, 18:47)
Ai mei adunau zapada in jurul pomilor sa le tina de cald si sa le intirziie inflorirea sa scape de ingheturile timpurii.
*


Daca vrei sa faci asta acum, de unde importi zapada, din Dubai?


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 6 Nov 2021, 07:49
Post #4059


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




@radian, parul arata neașteptat de bine 👍 însă e prea subțire pentru a putea sa fructifice, a rămas la stadiul de grădiniță 😁
ar fi trebuit sa aibe si niște rămurele nu doar un ax, vad ca DannyY vede lipsa mugurilor de rod, e posibil
plantele la ghiveci pot fi plantate în cam tot timpul anului dacă pur și simplu se păstrează pamintul în jurul rădăcinilor, al tău par deja întra în repaosul vegetativ deci dai bataie
la marile pepiniere nu așteaptă sa le cada frunzele 😄, de la jumătatea lui octombrie, cu frunze sau fără ii scot din brazda, înlătură frunzele, fasoneaza rădăcinile și pe piața
pentru marile magazine le mai pun rădăcinile intr'un baltă de talaj umezit și cu ceva fertilizat și aia e
deci afara cu parul 😊


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Nov 2021, 08:29
Post #4060


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Jumatatea superioara este plina de ramurele. Pe acestea cresc frunze;e. Pe mine ma preocupa faptul ca aele ramurele nu au crescut si pe jumatatea inferioara a trunchiului.

In instructiunile primite de la pepiniera scrie ca pentru a-i pastra forma columanra aceastea trebuie taiate, dupa primul an la 10 cm lungime de la la trunchi, dupa al doilea an la 20 cm (in stadiul acesta este acum), dupa al treilea an la treizeci de cm si dupa al patrulea an, anual la 40 cm.

Tot instructiunile zic ca in primul an de fructificare, toate fructele sa fie taiate pentru a-i permite copacelului sa prinda putere.

In schimb nu scrie nimic dupa cati ani ar trebui sa fie prima fructificare.

L.E. Nu inteleg de ce pozele mi le afiseaza culcat. Cu ce dracu gresesc? La mine me monitor se vad in picioare.

This post has been edited by radian: 6 Nov 2021, 08:38


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 6 Nov 2021, 09:38
Post #4061


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Cred ca prima fructificare o sa fie dupa inlocuire. Daca nu uit, fac astazi o poza la niste crengi de par ca sa vezi cum arata ramurile de rod si cum arata "lacomii". Lacomii astia sunt crengi sterile care cresc vertical si se dezvolta excelent daca nu sunt taiate din timp. Au o culoare preponderent verde, spre deosebire de crengile utile, care sunt maro. "Trunchiul" ala al tau seamana izbitor de mult cu un "lacom". Daca am dreptate, din pomul ala n-ai sa vezi altceva decat frunze.
Sper sa ma insel.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 6 Nov 2021, 09:54
Post #4062


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Adi, din ghiveci poti sa il plantezi tot timpul anului, dar trebuie sa il iei cu mare atentie sa nu deranjezi pamantul de pe radacini.
Il lasi un pic mai neudat sa se intareasca pamantul sa poti sa il scoti din ghiveci
Dupa mutare il uzi bine.
Eu asa procedez cu vita, o pun toamna in ghiveci, primavara o scot in curte intr-un loc mai umbrit si spre mijlocul verii cand are lastari vigurosi o transfer in gradina .....

This post has been edited by nik1965: 6 Nov 2021, 09:57


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Nov 2021, 10:46
Post #4063


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Multumesc pentru sfaturi.


6 Nov 2021, 16:30:
Actiunea par, mur, agris incheiata. Agrisul la punga cu gunoaie vegetale, parul (poza 1) si murul (poza 2) mutate la casa noua.

In cateva zile imi rezolv (sper) problema cu TVul din dormitor, is in curs de schimbare a furnizorului de cablu TV si internet, apoi ma "mut " la garsoniera. Adica cu catel, purcel in dormitor iar in sufragerie inchid caloriferul. Peste iarna temperatura in sufragerie este in jurul a 5 C, iar factura la gaz la jumatate. Deci buruienile mele o sa aiba conditii bune de hibernare, fara risc sa le inghete radacinile.

This post has been edited by radian: 6 Nov 2021, 15:30

Attached thumbnail(s)
par.jpg ( Size: 2.28mb ) Number of downloads: 523
mur.jpg ( Size: 1.87mb ) Number of downloads: 508


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 6 Nov 2021, 20:42
Post #4064


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Ca sa completez grebla metalica (se infunda la frunze), grebla de plastic cu dinți mari(nu are coada), am găsit la Carrefour ultima grebla de frunze cu ceva defect remediabil (după ce am ajuns acasă) și care a fost redusă pe loc, ultima și cu defect, de la 30 la 25. A început să funcționeze și sper sa le placă și copiilor sa se distreze cu ea la frunze.
La Dedeman erau cu peste 80 lei, de la Gardenia sau nu știu unde. F scumpe.
De sezon, mai era la Lidl ceva cu țepi verzi de plastic, probabil de maturat frunze de pe pavaj. 20 lei.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Nov 2021, 10:54
Post #4065


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Agrig @ 5 Nov 2021, 18:45)
De anul trecut s-a interzis distrugerea resturilor vegetale prin ardere pe teren, ma rog, asta a fost usor de facut insa ce faci mai departe cu ele, de dat o solutie n-au dat, ce faci daca ai foc bacterian in livada?
Ala are o singura rezolvare, se scoate pomul afectat si se arde.
*


ieri prin prahova dause unu foc la frunze in santul din fata curtii, o placere sa treci cu masina pe acolo, noroc ca apucasem sa bag recirculare.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Nov 2021, 19:26
Post #4066


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Doar unu' ai vazut tu 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 8 Nov 2021, 21:06
Post #4067


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.938
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Nu pentru aia s-a interzis, pentru focurile alea serioasa nu o gramada de iarba, dadeau foc la miriste, ardeau zeci de ha, dadeau foc la pasuni pentru igienizarea lor, igenizare care ar fi trebuit facuta mecanic, primariile si proprietarii luau banii dar dadeau foc, in zona deluroasa a jud Caras se vedea mai ales lucrarea asta.
Luau foc siturile de telecomunicatii si vinovatul era operatorul! "dealul a luat foc de la un scurtcircuit", asta era rezolutia data de Pompieri!
radmasa.gif
Noroc ca Politia stia ce si cine a dat foc... iar aia ce ajunsesera la fata locului aveau fotografii cu locul de unde se pusese focul.

This post has been edited by Agrig: 8 Nov 2021, 21:07


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Nov 2021, 21:45
Post #4068


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Stai linistit, nici gramada aia de frunze nu mai ai voie legal s-o arzi in curte. Daca vrei si ai, poti s-o arzi in cuptor sau in soba 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 8 Nov 2021, 21:56
Post #4069


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.938
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Bineinteles ca nu, de anul trecut, de ars tot le ard, ce gaia sa fac cu ele insa le ard cind sint uscate.
Ramurile le toc ca am luat anul trecut tocator pina la 7cm grosime.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 8 Nov 2021, 22:33
Post #4070


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




A topit unul metal intr-o soba racheta alimentata cu frunze uscate. E pacat sa irosesti atata energie calorica si s-o arzi ineficient generand fum si putoare.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 8 Nov 2021, 23:18
Post #4071


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.938
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pai cind este uscata materia aia nu face nici putoare si nici fum, ard ce benzina frunzele alea.
Efectiv nu-s bune nici de pus in compost, sint frunze cazute cu posibilitate ridicata de boala pe ele.
De aia se recomanda arderea lor in livezi.

9 Nov 2021, 18:48:
Cu aratul aproape gata, am continuat cu incalzirea, 30cm diametru, 45cm grosimea fundatiei...
IMG_0579.JPG ( Size: 307.25k ) Number of downloads: 310

biggrin.gif


This post has been edited by Agrig: 9 Nov 2021, 18:48


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 22 Nov 2021, 13:51
Post #4072


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Caut niste lavabila de exterior compatibila cu tencuiala Ceresit CT175, sa vopsesc soclul casei, care inițial era maro închis, acum după ceva ani a devenit un maro deschis. E drept acolo am făcut o colorare dubioasă in sensul că am amestecat tencuiala de pe fațada cu doua tuburi de culoare maro tutun de la savana. La început arata super nuanță, in sensul că se potrivea cu tâmplăria și cu tabla de pe casa , dar acu s a decolorat urât.


Am găsit ceva vopsea CT49 tot de la Ceresit, dar nicăieri pe stoc. Nano siliconica . Exista, se găsește de la alți furnizori ceva asemănător?
As vrea sa o comanda deja colorată de la bun început să nu mai pățesc că data trecută. Poate am timp sa mai fac ceva , că se anunță 2 săptămâni cu vreme ok.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 2 Dec 2021, 18:39
Post #4073


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




1202211815e.jpg ( Size: 859.41k ) Number of downloads: 64

Am pus instalația de beculete. arata cam ddubios
Trebuie sa ma premiez cu niste tuica, poate o sa vad in mai multe becuri.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 2 Dec 2021, 19:38
Post #4074


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




arata ca o reclama la farmacie, cu putina imaginatie rolleyes.gif


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 2 Dec 2021, 20:30
Post #4075


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Urăsc reclamele alea verzi clipicioase de la farmacii!
Am inceput sa curat pomii dar mai am pe cei de la strada.
Frunzele le am cam dus în ceva groapa de la balta cu cate mă învecinez.
E o zona din dreptul curții mele unde întrețin frecvent. Adunasem și frunzele de nuci dar apoi am realizat că acolo fiind buruieni e mai bine sa le las și va da iarba mai greu la primăvară.
Am negociat (aducă acceptat prețul) unei case în oraș și la primăvară daca revine proprietarul in tara fara vreo schimbare, o să scot la vânzare frumoasa casa cu acces la balta cu peste și rate sălbatice, uneori și lebede, cu nuci, pruni etc. O să rămân un timp fara garaje, dar dacă e totul zen se rezolva.
Mai am 3 luni și jumătate până voi putea începe procedurile.
Oricum, probabil una din mașini va sta la poarta, daca nu o sa fie automatizate.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 2 Dec 2021, 20:45
Post #4076


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(kato @ 2 Dec 2021, 19:38)
arata ca o reclama la farmacie, cu prea putina imaginatie  rolleyes.gif
*




radmasa.gif


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Dec 2021, 21:23
Post #4077


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




In sfarsit ajunse olteanul in TM smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 2 Dec 2021, 22:25
Post #4078


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Ma intorc... identitatea a rămas pe Timișoara tot timpul.
Nu i rău la sat dar trebuie să țin seama și de nevoile copiilor, fiind tot mai mari.
Altfel rămân dependenți de mașini și autobuze rare.
Vedem ce iese! Mai e până la primăvară.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Dec 2021, 23:17
Post #4079


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Sacalaz sau Utvin?
Zagazul de la Dumbravita nu e zona olteneasca. Mosnita sau Giroc is in oras


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 3 Dec 2021, 07:06
Post #4080


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




A zis Moșnița, pe topicul lui.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
164 Pages « < 134 135 136 137 138 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 18:19
Forum Renault