DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Suport pentru pus RCA-ul in parbriz, unde gasesc asa ceva?

angel35
post 23 Mar 2007, 13:58
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




Dar daca-l tii in talon ce are?chiar trebuie sa mai mizgalesti parbrizul cu tampenia aia?stai nici 3% din soferi nu si-au lipit patratelul ala in parbriz....asa ca stai linistit....nu cere obligatoriu nicaieri...


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 23 Mar 2007, 14:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




bine ca si le lasa pe alea de cind au fost afara (din tara), chiar daca is ras-expirate.

PS ma refer la viniete


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 23 Mar 2007, 14:36
Post #33


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




Am vazut si eu la un jeep , avea chenar facut la tot parbrizu cu vignete d'alea !

Cred ca intra deja in categoria ou chinder !


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 14:59
Post #34


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Se pare ca unii(unele) tot nu inteleg.
Nu prea are a face respectarea legii cu aplicarea ei (in Romania cel putin).
De ce conteaza fratilor daca Garcea se sezizeaza sau nu? Ce legatura este intre aplicarea legii si respectarea ei?
Eu vad treburile simplu: daca toata lumea ar respecta legile macar in proportie de 50% (si ma refer aici la regulile de circulatie) ar fi mult mai multa civilizatie pe sosele si mult mai putine discutii vis-a-vis de legile si respectarea lor.

Angel35, sa inteleg ca rca-ul iti mazgaleste parbrizul? .. cum anume?
Daca numai 3% dintre soferi (nu stiu cum ai ajuns la procentul asta) respecta legea inseamna ca acea lege nu tebuie respectata sau cum? Ma minunez pe zi ce trece.

Alinakes, pot sa te intreb ce tii tu in torpedo? Chiar nu ai loc acolo de o hartie gen autorizatie de reparatie ? Eu de exemplu am tot timpul la mine borseta masinii (primita de la dealer) in care exista manualul de utilizare, cartea de garantii si hartii din astea .. obisnuite (copie dupa factura, copie dupa eventuala autorizatie de reparatie) ... si crede-ma ca nu m-au incurcat niciodata in masina. De aici insa si pana la biblioraft e cale lunga.

De ce lumea tinde sa exagereze tot timpul ? ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lapescuit
post 23 Mar 2007, 15:46
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 6 December 04
From: Timisoara




poate am eu orbu gainii dar, unde scrie ca tre sa pui mizeria aia albastra pe parbriz?


--------------------
Dacia Logan Laureate - 1.4 MPI - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 16:38
Post #36


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu am gasit documente oficiale pe net, dar am sa iti dau ce am, poate e suficient (desi m-as mira sa nu existe carcotasi):

http://www.sfin.ro/articol_4260/rca_pe_parbriz.html
http://www.wall-street.ro/articol/Finante-...rtea-Verde.html

Promit sa vin cu detalii cand le voi gasi online.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Mar 2007, 16:51
Post #37


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.484
Joined: 1 November 04
From: sat




@Liviu: parerea mea e ca RCA-ul nu are ce cauta pe parbriz. Inteleg ca vignetele trebuie sa se vada "din mers" (si chesstia asta o inteleg pana la un punct).
Azi vigneta si RCA-ul, maine permisul de parcare, poimaine talonul, luna viitoare buletinul, la anul ultimele 2 chitante de benzina, pai e parbriz sau biblioraft? De aia exista "compartimentul de acte" alias "torpedo" alias "glove box" sau mai stiu eu cum. Pentru acte. Vrea organul abilitat sa vada daca sunt in regula cu legea? Foarte bine, organizeaza un filtru si imi cere sa fac dovada ca sunt "la zi". Nu le am la mine? Salutare tata si noroc, amenda in valoare de ... plus ... puncte de penalizare, eventual suspendarea certificatului de inmatriculare.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 16:56
Post #38


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Asa o fi, cum spui tu, dar e mult mai usor si mult mai rapid pentru toata lumea ca o verificare de rutina de genul asta sa se faca inspectand un parbriz decat oprire, verificare acte, returnare acte. Unde mai pui ca o asemenea verificare se poate face folosind camere video .. nici macar nu trebuie sa te opreasca.

Daca ar fi dupa mine as pune pe parbriz un loc special unde sa FII OBLIGAT (adica sa iti iei amenda daca nu urmezi directiva respectiva) sa afisezi tot ce tine de o masina (ITP-ul, RCA-ul, vigneta, dovada de permis de conducere valabil .. TOT ce tine de necesarul ca o masina anume si soferul acesteia sa fie abilitati sa circule pe drumurile publice).
Cred ca in felul asta soselele ar fi mult mai sigure.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 23 Mar 2007, 16:58
Post #39


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Deci... ma duc sa o lipesc? Ca vad ca a mai stat ploaia...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Mar 2007, 17:05
Post #40


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.484
Joined: 1 November 04
From: sat




@Liviu: si in cazul "inspectiei video" cum poti deosebi un fals de original dintr-o imagine "la viteza" ?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 17:09
Post #41


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Tu ce incerci acum ?
Eu purtam o discutie de principiu, nu una de detalii ... daca tii mortis, se pot gasi metode de inspectie automata ... era doar o sugestie ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 23 Mar 2007, 18:04
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Oglinda retrovizoare acopera oricum o anumita portiune a parbrizului si scade vizibilitatea.
Pentru cei ce nu vad soseaua din cauza unui timbru, recomand lipirea lui in spatele oglinzii.
Chiar daca in prevederi zice "coltul dreapta-jos", nu va tusi nimeni daca va lipiti vignetele langa oglinda. (parerea mea)


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 23 Mar 2007, 18:07
Post #43


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Gata, mi-au adus si mie buzunarasele alea. Se pare ca la brokerul meu doar Omiasig a dat si suporturi la RCA, restul (printre care si Asiban, la care am eu) nu au dat... Dar am insistat si am primit. Niste ciudati, pentru 0.5 ron se fac de ras si pun si brokerul intr-o situatie ridicola.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Mar 2007, 20:40
Post #44


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.484
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(Liviu @ 23 Mar 2007, 18:09)
Tu ce incerci acum ?
Eu purtam o discutie de principiu, nu una de detalii ... daca tii mortis, se pot gasi metode de inspectie automata ... era doar o sugestie ...
*



Eu incercam sa-ti spun ca e mai mare munca decat folosul.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 21:46
Post #45


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Folosul (indiferent de munca depusa) ar fi ca rromii care circula cu masini cu numere false, fara nici un fel de asigurare care trec pe rosu prin intersectii ar disparea sau macar s-ar diminua rau de tot.
Folosul ar fi ca boul care mi-a taiat fata si m-a determinat sa fac accident (am intrat in el caci nu l-am putut evita) pe E85 acum 3 ani ar fi avut RCA daca ar fi trebuit sa il puna in parbriz, la vedere.
Folosul ar fi ca cei cu permisul sau talonul suspendat (indiferent de motiv) nu ar mai conduce ca inconstientii pe sosele (la risc, cum fac acum) ca ar face puscarie.

Asta ar fi folosul .. crezi ca merita sau nu efortul ?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Mar 2007, 22:03
Post #46


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.484
Joined: 1 November 04
From: sat




Liviu, legi sunt; ele nu se aplica. N-am vazut un politai pe strada in control de cand cu noul cod rutier. Se trece pe rosu intr-o veselie; in fiecare zi stau la semafor inca doua ture pentru ca nu pot face la stanga din cauza celor ce trec pe rosu din dreapta.
Exista suportul legal pentru tot ce descrii tu (si eu) dar NU SE APLICA. Crezi ca obligativitatea unei bucati de hartie in parbriz ar determina pe toti care circula fara RCA, fara permis, fara talon sa nu mai circule asa de teama ca o camera video i-ar prinde fara fituica de pe parbriz? Hai sa fim sobri...

Nu camere video si "detectoare de fituici" sunt necesare, ci prezenta oamenilor legii acolo unde este nevoie de ei. Iar prezenta aia sa nu fie numai de forma (vezi masinile Politiei care circula la misto cu girofaruri aprinse), ci SA APLICE LEGEA.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 23 Mar 2007, 22:12
Post #47


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Liviu, inteleg unde bati, dar sa nu fim mai catolici decat Papa...
Ce da CSA pe goarna nu cred ca se califica la capitolul LEGI.
Ca sa nu zic ca nu se mai hotarasc cum sa le faca. La masina de la firma, leasing, am primit de la Allianz RCA-ul impreuna cu un abtibild asemanator cu rovigneta patrata de acu' 2 ani. La BCR unde mi-am asigurat masina personala am primit buzunarel si peticul ala cacaniu de hartie (impreuna cu polita, of course). Pai deja nu se hotarasc cum s-o faca, de ce as lipi eu pe parbriz sa am ce ma chinui sa dau jos si sa schimb cu alta de alta forma/dimensiune (am povestit odiseea cu rovigneta care se rupea in mii de bucatele, pe doua straturi, plus ca a lasat niste muci pe parbriz pe care i-am dovedit doar cu alcool izopropilic, dupa ce i-am intins temeinic juma' de ora...)
Si da, am dezlipit de pe geam vignete de Ungaria, Germania si s-au dat jos mult mai usor...
Si crezi ca ii opreste ceva pe cretinii de la noi sa fie cretini cu acte in regula? wink.gif


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 22:15
Post #48


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Dupa cum spuneam .. de oprit probabil ca nu o sa ii opreasca nimic pe lumea asta .. dar macar o sa ii imputineze .. or fi avand ei ouale mari .. dar nu toti le au de aceeasi dimensiune si, in cazul asta, mult mai putini ar trece prin filtrul de dimensiune.

Orice solutie s-ar adopta, atat timp cat se forteaza civilizarea traficului, eu o voi sustine.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 23 Mar 2007, 22:47
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




QUOTE(Liviu @ 23 Mar 2007, 16:56)
Asa o fi, cum spui tu, dar e mult mai usor si mult mai rapid pentru toata lumea ca o verificare de rutina de genul asta sa se faca inspectand un parbriz decat oprire, verificare acte, returnare acte. Unde mai pui ca o asemenea verificare se poate face folosind camere video .. nici macar nu trebuie sa te opreasca.

Daca ar fi dupa mine as pune pe parbriz un loc special unde sa FII OBLIGAT (adica sa iti iei amenda daca nu urmezi directiva respectiva) sa afisezi tot ce tine de o masina (ITP-ul, RCA-ul, vigneta, dovada de permis de conducere valabil .. TOT ce tine de necesarul ca o masina anume si soferul acesteia sa fie abilitati sa circule pe drumurile publice).
Cred ca in felul asta soselele ar fi mult mai sigure.
*



Noroc ca nu este dupa tine....altfel tot parbrizul ar fi numai postere.
Cum spunea cineva mai sus...vrea sa vada actele...ok, sa le verifice, este singura cale sa vezi daca cineva este in regula, altfel, asa vizual in buzunarasul ala poate sta orice copie xerox color....
Si daca si ITP-ul ar avea un dreptunghi, casco un patrat, ....ca am trusa si stingator 3 romburi si pt triunghiuri niste buline......super NU?


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 23 Mar 2007, 23:00
Post #50


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(mad_voly @ 22 Mar 2007, 23:24)
@C@talin
Si ai si legitimatie pt IPA?
*



are tata icon_mrgreen.gif poate o sa am si sad.gif vreodata unsure.gif

This post has been edited by C@talin: 23 Mar 2007, 23:01


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 23 Mar 2007, 23:08
Post #51


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Angel35, eu am impresia ca tu esti unul dintre soferii carora nu le plac regulamentele de nici un fel. nu stiu de ce dar agresivitatea exprimarii tale imi da senzatia asta.
Si vad ca ai tendinta de a exagera puternic .. da' rau de tot.

Ia sa vedem, ce acte iti trebuie la o masina : RCA, ROVINIETA, TALON cu ITP VALABIL si PERMIS DE CONDUCERE ... deci 4 acte.
Daca fiecare din cele 4 acte ar avea (rovinieta are deja) un mos de afisare greu falsificabil (elemente de siguranta de orice fel) si acest mod de afisare ar fi suspendat in caz de nereguli (de exemplu, abtibildul care atesta ca ai talonul cu un itp valabil sa iti fie invalidatat prin rupere sau alta metoda de catre un potist in clipa in care te prinde pe picior gresit), nu cred ca cel in culpa ar mai umbla cu masina caci s-ar vedea de la o posta ca ii lipseste ceva.

Nu imi spune tu mie ca 4 abtibilduri de 5x5 cm lipite in dreapta sus a parbrizului (adica la pasager, da ? .. ) te deranjeaza macar un pic.

Noroc ca nu e dupa mine .. bine spui, caci altfel viata multora ar fi un calvar mult mai mare decat este viata mea acum, cand trebuie sa imi infrang zilnic frustrarile provocate de nesimtitii din trafic.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 24 Mar 2007, 12:28
Post #52


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




si daca conduc mai multe masini ce fac? Pana la munca conduc masina personala.Acolo daca e cazul si e musai tre sa ma duc cu masina firmei pan aintr-un luc de unde trebuie sa iau alta masina cu care sa ma duc si sa ma intorc... dupa care trebuie sa ajung la firma si apoi acasa.. Asta inseamna ca juma de zi stau si lipesc/dezlipesc permise de conducere in parbriz... Si mai este una..Talonul....il lasi in masina ca sa iti fure masina cu tot cu talon?

Gandeste-te inainte de a face niste afirmatii.. Mi se pare mai simplu sa am un portofel in care sa am toate actele, decat sa stau de fiecare data cand ma urc in masina sa le intind pe tot parbrizul...

Suma respectelor, Alydor.

This post has been edited by Alydor: 24 Mar 2007, 12:32


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataOlar
post 24 Mar 2007, 13:01
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 318
Joined: 5 December 06
From: Oradea




So, pana la urma cum sta treaba? Tencuim sau nu parbrizul?

In lipsa unor prevedri unitare in acest sens, cred ca ramane la latitudinea fiecaruia ...

Chestie de gust...


--------------------
Dacia/Renault Logan 3 1.0 EcoG Confort
Si nu ne duce pre noi in ispita, ca gasim drumul si singuri..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 24 Mar 2007, 13:42
Post #54


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Alydor, tu citesti din 2 in 2 randuri sau nu citesti deloc de scriu eu ?

Citez din mine :"abtibildul care atesta ca ai talonul cu un itp valabil ..."

Ce nu e clar din ce am scris mai sus ?
Am spus ca sa iti pui talonul in geam ? Am spus sa iti pui permisul in geam? NU !
Am spus sa pui in geam ceva care ATESTA ca ai totul in regula.

Ma rog .. eu unul m-am lamurit .. topicul asta nu mai prezinta importanta pentru mine caci am aflat ce era de aflat.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 24 Mar 2007, 14:29
Post #55


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Mai draga.... abtibildu care atesta ca ai itepeu valabil din cate stiu eu se lipeste pe numarul de inmatriculare de catre ala care iti face itepeu ...
Tie ti se pare mai usor sa mai faci inca 4 elemente de securizare a unor hartii care trebuie schimbate anual sau la doi ani decat sa ramana totul ca pana acum? hai sa facem inca j'demii de acte doar ca sa ne aflam in treaba... Ultima data se lupta pentru reducerea birocratiei, insa vad ca mai sunt persoane si personaje care sustin implementarea unor sisteme mai mult decat stupide...
Explica-mi cum vine chestia aia cu permisul... Eu conduc cam 3-4 masini. Ar trebui sa ma duc la politie sa imi elibereze 4 chestii pe care sa le lipesc in geam ca sa ateste ca io mi-s ala valabilu' care circula pe sosea... Sa zicem ca trebuie sa conduc o alta masina care nu am condus-o pana acu... ce fac? nu o conduc ca tre sa ma duc la politie sa imi dea abtibilde si fluturasi care sa ii lipesc in geamuri sa imi ateste valabilitatea...

io zic sa te mai gandesti...

Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 24 Mar 2007, 16:26
Post #56


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Dar daca ai avea sa zicem o vinieta sau chiar permisul de conducere in original pe care sa trebuiasca de exemplu sa il pui intr-un clips sau ceva similar astfel incat sa fie vizibil din exteriorul masinii.
Cand te urci in masina, afisezi permisul sau dovada lui, cand te dai jos il iei cu tine ...
Chestia de mai sus e valabila pentru orice alt document.

Ideea nu era sa ne scufundam in birocratie ci sa scapam de ea.

Uite o solutie simpla si la indemana: un transponder care sa aiba stocate in el datele priviind valabilitatea documentelor pe care le ai in posesie.
In cazul masinii un transponder care sa aiba stocate date ca itp valabil sau nu, talon suspendat sau nu.
In cazul soferului, permisul ar putea fi transformat in transponder cu datele tale ca sofer (puncte acumulate, etc).
Cand treci pe langa o camera de supraveghere ori ceva similar, datele masinii si ale soferului sa fie citite instantaneu .. daca nu sunt ok .. politia dupa tine smile.gif ... asa cum ti se pare ?

Am zis ca solutia e simpla si la indemana pentru ca tehnologia exista de ceva timp, este ieftina, se poate implementa usor .. dar ca costuri totale ar fi f mult .. de aceea asa ceva este inca un vis. Dar eu consider ca e o solutie mai mult decat OK.

Revenind on-topic, pana o sa se implementeze solutii de comunicatii similar cu ce am prezentat eu mai sus, eu as merge pe ideea docmentelor gen viniete afisate undeva la vedere ... momentan atat ne permitem .. dar trebuie sa mai si vrem.

Dar stiu, cand il iei pe NU in brate, gasesti pana si cele mai puerile motive ca sa il argumentezi.

Oricum, nu ti se pare ciudat ca numai tu esti "ala cu gura mare" pe topicul asta ?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 24 Mar 2007, 19:28
Post #57


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




QUOTE(Liviu @ 23 Mar 2007, 14:59)

Alinakes, pot sa te intreb ce tii tu in torpedo? Chiar nu ai loc acolo de o hartie gen autorizatie de reparatie ? Eu de exemplu am tot timpul la mine borseta masinii (primita de la dealer) in care exista manualul de utilizare, cartea de garantii si hartii din astea .. obisnuite (copie dupa factura, copie dupa eventuala autorizatie de reparatie) ... si crede-ma ca nu m-au incurcat niciodata in masina. De aici insa si pana la biblioraft e cale lunga.
De ce lumea tinde sa exagereze tot timpul ? ...
*



Nu vreau sa exagerez , nici nu vreau sa incep un topic de genul ce avem in torpedo , ca din ala cu ce avem in portbagaj am facut !

Am toate cele enumerate de tine ( nu intr-o borseta ) plus vreo 2 harti , 2 pahare de plastic , pixuri , servetele , un incarcatori de masina pt telefon si alte shituri.

Cat timp si prin alte tari cu apa calda iti cer talonul si permisul , ca nu sunt puse in geam nu stiu de ce noi am fi altfel !

Cu vigneta da sunt de acord cu tine dar doar atunci cand si noi vom ajunge in stadiul de tara cu apa calda si vor pune cititoare de vignete pe autostrazi si dn-uri si nu ma vor mai oprii pe la poduri sa platesc taxa de poduri.

Pana atunci refuz sa pun kkt-ul ala de lipici in geam si doar pentru simplul fapt ca arata ca un ou kinder pe kitsch-ul meu de masina Dacia Logan.

Las la o parte faptul cu drobul de sare ca poate se sparge parbrizul . oricum stim ce parbrize minunate monteaza Dacia-Renault , deja il am ciobit , ma bate gandul de un casco pe el.

Si te rog nu imi vorbi mie de civilizatie cand avem politistii pe care ii avem si legiuitorii pe care ii avem , de la ei trebuie sa existe un semnal clar de inceput , sa monteze citittoare de vignete si sa precizeze clar in lege locul unde trebuiesc lipite.

Pana atunci angel35 si alydor au dreptate din punctul meu de vedere !


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 24 Mar 2007, 20:22
Post #58


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




QUOTE(Liviu @ 24 Mar 2007, 16:26)
Uite o solutie simpla si la indemana: un transponder care sa aiba stocate in el datele priviind valabilitatea documentelor pe care le ai in posesie.
In cazul masinii un transponder care sa aiba stocate date ca itp valabil sau nu, talon suspendat sau nu.
In cazul soferului, permisul ar putea fi transformat in transponder cu datele tale ca sofer (puncte acumulate, etc).
Cand treci pe langa o camera de supraveghere ori ceva similar, datele masinii si ale soferului sa fie citite instantaneu .. daca nu sunt ok .. politia dupa tine smile.gif ... asa cum ti se pare ?
*



Laser frate!!! si un buton in chept, imi dau una peste tzatza dreapta, zic "ingheigi" si gata...
Te rog nu mai posta sf-uri de genul asta ca poate intra vre-un cretin pe site si maine vezi obligativitatea transpoderului la purtator...
Sincer mi se pare de kkt... unde este libertatea liberei circulatii?? Adica am si eu o susta si e musai sa fie informata stapanirea unde sunt plecat cu masina?

QUOTE(Liviu @ 24 Mar 2007, 16:26)
Dar stiu, cand il iei pe NU in brate, gasesti pana si cele mai puerile motive ca sa il argumentezi.
*


Mi se pare normal sa iti demontez fiecare argument pueril pe care il aduci tu pentru ca nu sunt viabile...

QUOTE(Liviu @ 24 Mar 2007, 16:26)
Oricum, nu ti se pare ciudat ca numai tu esti "ala cu gura mare" pe topicul asta ?
*



Mai reciteste odata toate posturile si o sa vezi ca nu doar eu sunt ala "cu gura mare"

QUOTE(alinakes @ 24 Mar 2007, 19:28)
Cu vigneta da sunt de acord cu tine dar doar atunci cand si noi vom ajunge in stadiul de tara cu apa calda si vor pune cititoare de vignete pe autostrazi si dn-uri si nu ma vor mai oprii pe la poduri sa platesc taxa de poduri.

Pana atunci refuz sa pun kkt-ul ala de lipici in geam si doar pentru simplul fapt ca arata ca un ou kinder pe kitsch-ul meu de masina Dacia Logan.

Si te rog nu imi vorbi mie de civilizatie cand avem politistii pe care ii avem si legiuitorii pe care ii avem , de la ei trebuie sa existe un semnal clar de inceput , sa monteze citittoare de vignete si sa precizeze clar in lege locul unde trebuiesc lipite.
*




Sa traiesti boeru'.... ai sintetizat tot ceea ce era de spus cu privire la acset topic..

din cate stiu eu conform legii iti este interzis sa lipesti pe geam ceva pentru ca iti impiedica vizibilitatea. Poti sa imi spui tu ca ala care ti-a dat RCA-ul este mai presus ca legea?? Adica scrie undeva ca esti obligat sa il lipesti? nu.... fa o plimbare maine (daca este vreme buna) si arunca o privire la masinile careau lipite in geam vignetele de RCA... vezi pa cate dintre ele se mai vede ceea ce scrie?

Suma respectelor, Alydor.

This post has been edited by Alydor: 24 Mar 2007, 20:22


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 24 Mar 2007, 20:36
Post #59


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Liviu @ 23 Mar 2007, 23:08)
Noroc ca nu e dupa mine .. bine spui, caci altfel viata multora ar fi un calvar mult mai mare decat este viata mea acum, cand trebuie sa imi infrang zilnic frustrarile provocate de nesimtitii din trafic.
Nesimtitii din trafic pot fi potoliti nu cu vignete si alte abtibilduri obligatoriu de lipit in geam. Ei pot fi potoliti doar de catre nesimtitii care la ora asta papa banii nostri degeaba. Ma refer la militie, justitie si legiuitori. Nespalatii din cele trei tagme trebuie sa isi faca treaba, nu noi sa ne impopotonam masina dupa cum ii trece pe ei.
Uite cu ce as fi eu de acord: sa imi pun in geam cate un abtibild pentru fiecare militian pe care l-am vazut ca nu-si face treaba, l-am dat in gat si pe baza marturiei mele l-au dat afara din militie.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 24 Mar 2007, 23:19
Post #60


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(Alydor)
Laser frate!!! si un buton in chept, imi dau una peste tzatza dreapta, zic "ingheigi" si gata...
Te rog nu mai posta sf-uri de genul asta ca poate intra vre-un cretin pe site si maine vezi obligativitatea transpoderului la purtator...


Cu chestia asta chiar mi-ai demontat solutia propusa.
Spune frate concret ce nu e valabil la treaba asta caci cu "laser frate" nu aduci o motivatie oricum ai pune-o. Dupa cum am spus, si imi sustin parerea, este o solutie neaplicabile pe motiv de costuri .. dar este foarte aproape.

Stii ce sisteme se folosesc in statele unite ?
1: permisul are o banda magnetica ca la cardurile bancare .. iti trece permisul oprintr-un cititor si gata .. a aflat totul despre tine.
2: pe autostrazi nu exista vinieta, dar poti sa iti cumperi transponder (numit la ei EZPASS) cu care treci fara sa opresi nici macar pentru un "buna ziua" prin aparatele de taxat de pe autostrazi. Ala iti incarca automat cardul de credit cu taxa de pe segmentul respectiv de autostrada.

De la sistemele deja existente si care s-au dovedit functionale in ani buni de zile si pana la "laserul" pe care l-am descris eu in postul anterior nu mai e decat un pas ... dar tu continua sa fii reticent.

Poate ca nu o sa fie asa cum am zis, dar tot se va recurge mai devreme sau mai tarziu la metode electronice de control.

Acesta este ultimul meu mesaj pe acest topic. Dupa cum am spus mai devreme, deja am aflat ce aveam de aflat ... "sa traiti bine!"


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th June 2024 - 06:17
Forum Renault