DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cruise control, mentinere viteza constanta la drum lung

Ursaru
post 5 Feb 2007, 06:44
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Voi incerca sa fac niste poze cu telefonul . N-am ap. foto dig.


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 5 Feb 2007, 18:04
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Cu tf. nu iesit nimc relevant o sa incerc cu camera . Oricum cine vrea sa-l vada miine sunt la Televiziunea Romana (acolo lucrez) de la ora 12 pina la 16 sa ma sune la tf si vin la poarta cu mas. sa il vada si daca vrea sa il fotografieze . Nu vreau sa tin pt.mine chestia asta si vreau sa beneficieze oricine are nevoie de ea. Am mai spus ii ofer tot ajutorul necesar , gratuit (nu din asta imi cistig banii , auto este un hoby pt. mine) .
Beneficii ale acestui sistem constatate de mine sunt din primele impresii urmatoarele :
- consumul de combustibil scade drastic
- confortul creste f.mult mai ales ca in comp. cu alte masini ped. de accel. este f. rigida , iti rupe piciorul mi-a spus un coleg care are WW TDI dupa ce acondus mas.mea
- pentru cei care au " talpa grea" ca mine, acum or sa realizeze cu ce vit. merg (vor avea o surpriza) deci va creste sig.calatoriei .
Precautii : aveti grije sa fiti odihniti bine cind mergeti cu acest sistem (sa nu va ia somnul din cauza mersului regulat al motorului si zgomotului redus ) constatare personala.
PS : am insistat atita asupra acestui lucru deoarece am mai avut o masina cu acest sistem si stiam cum func. treaba si ce efecte are asupra conf. deplasarii cu auto la drum lung.
Asa ca daca va doriti asta cautati-ma si nu orbecaiti in necunoscut .


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Angelescu Cosmin
post 6 Feb 2007, 03:56
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 11 April 06




QUOTE(Ursaru @ 3 Feb 2007, 10:31)
Costa 400EU dar mi la dat cu 600EU. http://www.conrad-anderson.co.uk

*



http://www1.conrad.de/scripts/wgate/zcop_b...=11&navi=oben_2

Aici la www.conrad.de am vazut ceva asemanator!Oare este vorba de acelasi produs?Diferenta de pret este foarte mare!

Attached thumbnail(s)
Site_copy.jpg ( Size: 36.95k ) Number of downloads: 1152
851329_BB_00_FB.EPS.jpg ( Size: 16.31k ) Number of downloads: 1233
851329_LB_00_FB.EPS.jpg ( Size: 18.67k ) Number of downloads: 1138
851329_AB_00_FB.EPS.jpg ( Size: 17.02k ) Number of downloads: 1304


--------------------
Dacia Logan - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 6 Feb 2007, 07:04
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Nu este acelasi lucru uitate dupa AP550 Gold Cruise cu actuator electric nu vacumatic si este facut de Gold Automotive nu Waeco . Atentie preturile sunt date pentru fiecare elment nu pe kit . La mine au venit intr-o cutie actuatorul si modulul de comanda + o gramada de elemnte de prindere(pt.ca se pot. la mai multe masini). si separat comanda care pate fi de mai multe tipuri in func. de ce vrei . Eu am constatat cind am adunat preturile ca ieseam in jur de 600EU cumparate separat nu in kit .


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Angelescu Cosmin
post 6 Feb 2007, 13:00
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 11 April 06




Am vrut sa spun ca nu face acelasi lucru la bani mai putini?


--------------------
Dacia Logan - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 6 Feb 2007, 13:16
Post #96


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




eu am un aparat foto la mine si lucrez pe la dorobanti... din pacate nu pot sa plec de la servici decat putin dupa mancare... daca poti sa treci pe la mine eu fac poze cu cea mai mare placere... astept pm


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 6 Feb 2007, 20:53
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Incerc sa pun niste poze , nu am mai pus pina acum . Eu in Olanda aveam lagatura calificata pt. asa ceva v-am mai spus tipul aduce piese auto-moto. Oricum din tot ce am citit despre asta nu incercati cu actuator vacumatic numai electric altfel nu este sigur ca va merge bine. Eu nu spun ca sa faceti ca mine ca am descoperit eu roata acum spun doar ca este mult mai sigur sa faceti ceva ce s-a mai facut .Eu in nici un caz daca exista o sol.incercata si functionala nu ma riscam.Dif. de pret nu este mare avind in vedere ca am un produs 2006 nov.
Succes si bafta in incercarile voastre.

Attached thumbnail(s)
SP_A1048.jpg ( Size: 45.1k ) Number of downloads: 1768
SP_A1049.jpg ( Size: 46.25k ) Number of downloads: 1200
SP_A1050.jpg ( Size: 43.82k ) Number of downloads: 1077
SP_A1051.jpg ( Size: 38.96k ) Number of downloads: 1401
SP_A1052.jpg ( Size: 40.47k ) Number of downloads: 1336
SP_A1053.jpg ( Size: 41.47k ) Number of downloads: 1212
SP_A1055.jpg ( Size: 33.83k ) Number of downloads: 1057
SP_A1056.jpg ( Size: 35.95k ) Number of downloads: 1013


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 6 Feb 2007, 21:52
Post #98


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




c-am urat pusa manetuta de la cruse control , pute-ai sa ascunzi macar cablu ala urat,in rest , bv, ptr ce au realizat


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 7 Feb 2007, 22:20
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Am avut multe probleme de amplasare a acestui echipament , comanda am pus-o cf. ind.fab. Nici eu nu ma asteptam ca acel cablu sa nu fie trecut prin levier aveau loc destul si deasemenea cea mai buna comanda ar fi fost CM-25 nu 19 si ca functionalitate nu numai de frumusete dar asa este prima oara te iei dupa poze ,documentatii , postate de fabricant ce itilnesti dupa este alta discutie . teoria cu "praftica" nu se potriveste . Bine ca functioneaza.Oricum din poz. soferului nu se observa . blush.gif


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 8 Feb 2007, 18:26
Post #100


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Am inteles cum merge din poze, e genial de simplu... Se poate face asa ceva cu un microcontroller si un motoras pas-cu-pas destul de usor.


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 8 Feb 2007, 23:00
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Asta se poate realiza cu anumite mijloace tehnice mecanic: strung , freza , mas. de gaurit pe coordonate etc. / electronic : foto - inscriptionare , baie de corodare , depunere staniu pt. treceri metalizate si altele. Daca dispui de toate astea apucate de el si succes. Pe vremuri am lucrat in cercetare electronica in doua institute (12 ani) si dintr-o privire iti pot spune cum s-a executat un aparat si ce s-a folosit .Sigur ca se poate executa si artizanal pt.experiente dar la ce bun atita timp cit solutiile acestei probleme sunt cunoscute si exista produse gata facute crezi ca vei iesi mai bine la pret dar nu socotesti munca si timpul pierdut , mai bine faci ceva sa faci rost de banii astia . Te-ai gindit ca daca accidental iti ramine blocat cablul de acc. din cauza mec. artizanal poti avea mari necazuri. Siguranta omului este pe primul plan Baieti astia care l-au facut au certificare cf .std. CE si am vazut puse astfel de servomec. si pe masini de prestigiu nu cotete ambulante .
Ma bucur ca mai exista inca pasionati de tehnica , si eu sunt din aceasta specie dar anii si experienta m-au imblinzit sau blegit , nu stiu ,ramine de vazut (oricum am fugit demult din casa lui Mos Tranzistor) prefer lucrurile sigure .
Succese multiple baieti! Pa.


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 8 Feb 2007, 23:07
Post #102


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Din pacate nu am acces la masini CNC dar mi-am facut o idee cum ar trebui sa fac acest mecanism si pot spune ca poate fi facut foarte sigur.
Din pacate nu am timp acum, lucrez la altceva, poate la vara o sa ma ocup de asa ceva.


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 10 Feb 2007, 17:50
Post #103


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




foarte interesant. daca as fi din bucuresti, mai ca m-as implica in instalarea a asa ceva (am probleme cu genunchiul si uneori e suparator...).
o intrebare: ce parere au cei de la service cind te duci la revizii sau pt. chestii de garantie? mai e valabila garantia (eu am pe 3 ani)?


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ursaru
post 10 Feb 2007, 22:38
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 January 06




Daca poti fa-o , dar ai mare grija .
Daca ai pus asa ceva pe masina pa garantie . Eu mai am pina in aprilie garantie si oricum astia la garantie nu fac absolut nimic decit sa motiveze cit mai aberant problemele tehnice aparute , altceva nu sunt in stare sa-ti faca la mas. decit cu sfinta spaga . Nu vreau sa va dezamagesc dar am exp. triste cu Dacia-Renault-Colibasi etc. in ce priveste garantia de aceea nu am vrut sa platesc garantie extinsa ( o alta gaselnita romaneasca de jecmanit clientul ).


--------------------
Dacia by Renault Ambition - B-46-MCK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vav
post 17 Feb 2007, 21:38
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 28 August 06
From: Bucuresti




Salutare tuturor! interesant ce spuneti voi aici, am invatat multe, dar totusi trebuie sa existe o solutie mai simpla si pentru noi astia care nu ne permitem cruise-control. Costa de altfel (si evident ca merita), trebuie sa fii si dibaci ca sa-l instalezi, dar o quick semi-rezolvare la problema initiatorului topicului cred ca se poate face.

Si eu intru in categoria celor care au probleme cu acceleratia pe care o consider chiar prea moale. Cei care purtam un nr. mai mare la picior este un chin sa-l tii concentrat, incordat, tensionat sau cum vreti sa-i spuneti, cateva sute de km.

Imi amintesc ca am condus mai demult o rabla nu mai tin minte modelul (cred ca si dacia 1310 avea asa, nu stiu sigur) si pedala de acceleratie avea in dreapta ei un fel de "talpa falsa" sau "zona de sprijinit talpa" paralela cu pedala, pe acelasi plan. Tin minte ca toata greutatea piciorului (nu numai a talpii) era sprijinita pe acea portiune voluntar sau involuntar in functie de situatie iar pedala de acc. era blocata (apasata) fara absolut nici o tensiune a ligamentelor talpii. Practic partea stanga a talpii statea pe pedala iar partea dreapta pe acel suport. Ca sa accelerezi cu pedala la fund nu trebuia decat sa muti putin talpa in stanga si situatia devenea ca cea de logan din prezent. E destul de stresant ca un pic din varful piciorului sa faca echilibristica sa tina apasat, iar restu sa stea in aer fara nici un sprijin... ca doar n-o sa umblam toti in ciupici de balerini...

DAR se pare ca la Logan nu este acel spatiu in dreapta. Ma gandeam sa pun o stinghie, ceva, dar cum o lipesc de peretele bordului de jos, ca are carpeta!? Ma gandeam sa mut pedala cativa mm mai in stanga sau sa o indoi cativa mm, stie cineva se poate rupe?

Eu zic ca este o solutie destul de stangace pentru unii, dar credeti-ma piciorul se va simti altfel. Practic pedala de acc. va fi apasata doar de greutatea piciorului complet relaxat.

Va multumesc!

This post has been edited by vav: 17 Feb 2007, 21:44


--------------------
Dacia Logan Ambiance 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 24 Feb 2007, 20:41
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Totusi nu exista la Renault Clio 1,5 dci posibilitatea de cruise control? Sau calculatorul motorului de Logan nu a auzit de asa ceva in viata lui?
In cazul asta ma gandesc la alta abordare: acceleratia e pe baza de potentiometru. Am sa incerc sa ma gandesc la un microcontroler (cu ajutorul unor amici) care sa aiba asa:
1) parametri de intrare: potentiometru pedala acceleratie, contact de la pedala de frana, contact de la pedala de ambreiaj, contact de activare mod cruise, contact de dezactivare mod cruise, contact de crestere viteza, contact de descrestere viteza, semnal viteza autovehicul.
2) parametri de iesire: semnal analog pentru calculatorul motorului referitor la pozitia pedalei de acceleratie, contact bec cruise control.
Inca ma gandesc la faptul ca s-ar putea s-o iau in freza cu eroare potentiometru pedala acceleratie, dar ma mai gandesc cum se poate face. Odata ce gasesc o varianta fiabila nu cred ca, costurile ar fi foarte mari.
Astept argumente pro si contra ca sa-mi fac o parere despre viabilitatea ideii mele.

This post has been edited by Liviu P: 24 Feb 2007, 20:47


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Feb 2007, 09:30
Post #107


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




E foarte bine și cu microcontroler, evident, e o soluție mult mai elegantă, dar și ceva mai complicată.

Trebuie să măsori tensiunea de ieșire după potențiometrele pedalei pentru a afla în ce plajă de tensiuni trebuie să lucrezi cu ieșirea microcontrolerului.
Apoi ai nevoie de circuitul care să întrerupă comunicarea pedalei cu ECM-ul și să ruteze semnalul către microcontroler, întrerupătorul trebuie să fie NI pe circuitul pedală-ECM, de asemenea, tot montajul ar trebui să aibe un întrerupător (electric, nu electronic) de urgență care să taie alimentarea și astfel să permită întrerupătorului să ajungă pe poziția NI, reluând funcționarea normală a circuitului de accelerație, în caz că montajul se defectează sau o ia razna...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Feb 2007, 12:33
Post #108


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uite asta e o modificare artizanala cu efect asupra sigurantei circulatiei pe care nu o vad omologata vreodata la RAR.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 25 Feb 2007, 13:39
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Eu sincer nu vad modificarea aceasta cu mai putin nesigura decat aia cu motorase pe cablu/clapeta. Ideea e ca cu cat ai mai putine componente intr-un sistem cu atat este mai fiabil. Si la urma urmei, cine te impiedica sa calci ambreiajul daca esti in vreo belea.
Ca sa nu mai zic ca toata solutia cu microcontroller, la masinile dotate cu asa ceva din fabrica, era deja integrata in calculatorul motorului (de aceea intrebarea mea de compul de clio).
O sa ma gandesc si la faza cu butonul de urgenta, sincer nu o agreez din motive estetice dar imi dau seama de utilitatea ei.
Iar de RAR, in vecii vecilor n-o sa agreeze asa ceva si nici altele. De aceea o sa incerc sa fac ceva foarte sigur pentru ca ma gandesc in primul rand la viata mea.

Cu contactul NI este putin cam dificil. Sunt mai mult decat sigur ca acel timp de comutare este de ajuns pt. compul motorului sa detecteze lipsa rezistenta la pedala si sa-i arda o eroare. Ma mai gandesc ce solutie abordez.

This post has been edited by Liviu P: 25 Feb 2007, 13:41


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 26 Feb 2007, 11:35
Post #110


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




ECU primește semnal de la 2 potențiometre (de fapt sunt 2 piste rezistive separate) ale pedalei de accelerație, ECU este făcut să tolereze niște variații ale rezistenței, pe care oricum nu ar avea cum să le pună în aplicare din cauza histerezisului, deci poți face în așa fel încât întrerupătorul să deconecteze pe rând (într-un interval foarte scurt) cele 2 piste de la ECU, concomitent cu rutarea semnalului către microcontroler și cu conectarea ECU la ieșirea microcontrolerului.

ECU nici nu ar observa nimic!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 26 Feb 2007, 12:36
Post #111


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




Nu are rost sa te joci pe la ECU si pe la clapeta fluture.
Mai usor, mai ieftin, mai fiabil e sa faci un motoras pas cu pas unipolar care sa traga de cablul de acceleratie in locul soferului.
La apasarea pedalei de frana se dezactiveaza sistemul.
Ai cateva butoane in interior de la care activezi CRUISE sa mearga cu vit constanta, un buton de la care maresti viteza putin (faci sa traga motorurasu un pic mai mult de cablu) si de la care sa micsorezi viteza.
Daca e sa complicam schema, facem si un ucontroller care sa citeasca viteza si sa-i dam noi exact cu ce viteza sa mearga, dar e o complicatie inutila zic eu...

Treaba nu e grea, dar e nevoie de timp si bani.


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 26 Feb 2007, 14:18
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Pai asta e si ideea: sa tii constanta viteza pt. ca nu-i asa, depinde de vant, deal, vale, daca ai pana biggrin.gif .
Eu merg pe ideea mea, tu pe a ta si vedem la urma ce va iesi.

This post has been edited by Liviu P: 26 Feb 2007, 20:21


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mario_b
post 26 Feb 2007, 17:02
Post #113


Membru Simplu


Group: Members
Posts: 625
Joined: 9 December 04
From: Craiova+Sibiu




M-am gandit si la astea.
La faza cu panta, apesi acceleratia pur si simplu pe lungimea pantei, pentru ca nu se dezactiveaza CC la apasarea acceleratiei, ci doar la frana sau manual.
La faza cu vantu, ii dai din botoane sa mearga mai tare un pic sau il resetezi, accelerezi un pic si il setezi din nou. SIMPLU... biggrin.gif


--------------------
'05 Dacia Logan 1,6 Ambition - MBM
War is peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength.
--->Logan Tuning Club Craiova<---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 27 Feb 2007, 09:40
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Am gasit si potentiometru electronic cu mai multe iesiri, ca sa nu bag cap in cap tensiunile prin comp. biggrin.gif Drept pt. care pornesc la treaba.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 27 Feb 2007, 09:45
Post #115


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Unde ai găsit acel potențiometru, o poză și un preț se poate? rolleyes.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdy00007
post 27 Feb 2007, 11:23
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 24 January 05
From: pitesti




salutare, ceea ce vreti voi sa faceti face in totalitate ecu de k9k, deci nu mai trebe atata munca.


--------------------
renault clio symbol 1.5dci 2002, computer bord, cruise control - ag-82-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Feb 2007, 11:40
Post #117


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si pe restul de motoare de la logan, gen k7m, k4m, k7j ne ajuta ecu ala de pe k9k? O trage ecu ala de la k9k de clapeta fluture pe cablu de unul singur? Cu ce, cu degetelul fermecat?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 27 Feb 2007, 12:10
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Da-i un google dupa digital potentiometer si gasesti tot ce vrei. Va rog sa intelegeti ca inca sunt in stadiul de cercetare - proiectare.
Si daca domnul bogdy00007 stie alta metoda cu ECU de ce nu ne lumineaza si pe noi? Poate ma duc si eu la vreun meserias, cu 3 butoane, da el prin tester cu mousul si gata.
Inainte sa fac eu masina bucati stie cineva ce valori au potentiometrele la 1,5 dci pedala de acceleratie? Si ce tensiune primesc? Poate 5V? wacko.gif

This post has been edited by Liviu P: 27 Feb 2007, 12:15


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 27 Feb 2007, 13:42
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Prima schema bloc.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ice_2k
post 27 Feb 2007, 23:39
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 12 August 05




intr-adevar la masinile la care cruise control-ul vine din fabrica se face de fapt o reglare automata a vitezei, cand vine panta accelereaza mai tare, etc.... dar sincer nu stiu de ce ati vrea sa va complicati atat? Eu am cruise control pe masina (nu din fabrica, mi-am montat eu) si va spun sincer ca faptul ca masina accelereaza singura cand da de panta sau altea d-astea e draguta, dar e utila mult prea rar. In marea parte a timpului mergi pe autostrada/dn cu o viteza constanta fara pante si alte alea... asa ca nu vad de ce nu faceti pur si simplu o memorare a valorii pedalei de acceleratie la momentul activarii si dup-aia sa se mentina acea valoare minima (astfel incat daca soferul apasa acceleratia, sa poata accelera fara a decupla sistemul). Mi se pare mult mai simplu de realizat si va rezolva 90% din problema.


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 Ambition - B-XX-XXX - for sale
Black Audi A4 8E 2004 165CP quattro, Hofele Design
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 19:54
Forum Renault