DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

50 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia 1310 -Green Frog, 1984

95bogdi
post 3 Nov 2015, 13:05
Post #91


Milmoi Motorsport


Group: Members
Posts: 773
Joined: 27 June 11




asa e lonjeronul ?
asa am eu...si asa e la gordini din ce am vazut


Attached thumbnail(s)
qwdqw.jpg ( Size: 79.67k ) Number of downloads: 1031
dfsw.jpg ( Size: 69.29k ) Number of downloads: 1030


--------------------
Dacia 1310 Export TLX 1989 - AR 05 UWW
uww.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Nov 2015, 17:53
Post #92


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




pai cam asa e.....da' ce naiba,dacia mea e gordini ? ohmy.gif o fi fost refuzata de la export ca moshuletul(unicul proprietar) nu parea genul de om care arunca banii in masina prea mult ca sa stea el sa-i faca upgrade de lonjeron......o fi fost vreun mic racer radmasa.gif
btw,am vazut ca e o dacie la bursa cu aceleasi lonjeroane din fabrica,cica export columbia taxi ........

LE : azi am gasit doua presuri ILBO de fata (de alea cu tepi ca noi) pe canadiana(1986) si le-am transfert la je .....
Am mai luat 3x ceara anticoroziva la tub de 500ml (spray cu furtun lung cu duza cu 3 gauri) = 90 ron ,un fleac radmasa.gif ,sper sa-mi ajunga sa bag bine peste tot prin lonjeroane/dubluri etc.....la praguri bag ulei de motor(nefolosit)...infund scurgerile si o las asa pana la prima ploaie...

This post has been edited by sobolan: 3 Nov 2015, 18:15


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 3 Nov 2015, 19:01
Post #93


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




De unde ai pescuit carburatorul?
Eu caut macar unul nou.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin105
post 3 Nov 2015, 19:58
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 937
Joined: 7 October 11
From: Pitesti




QUOTE(sobolan @ 3 Nov 2015, 18:53)
pai cam asa e.....da' ce naiba,dacia mea e gordini ?  ohmy.gif   o fi fost refuzata de la export ca moshuletul(unicul proprietar) nu parea genul de om care arunca banii in masina prea mult ca sa stea el sa-i faca upgrade de lonjeron......o fi fost vreun mic racer radmasa.gif
btw,am vazut ca e o dacie la bursa cu aceleasi lonjeroane din fabrica,cica export columbia taxi ........

LE : azi am gasit doua presuri ILBO de fata (de alea cu tepi ca noi) pe canadiana(1986)  si le-am transfert la je .....
Am mai luat 3x ceara anticoroziva la tub de 500ml (spray cu furtun lung cu duza cu 3 gauri) = 90 ron ,un fleac radmasa.gif  ,sper sa-mi ajunga sa bag bine peste tot prin lonjeroane/dubluri etc.....la praguri bag ulei de motor(nefolosit)...infund scurgerile si o las asa pana la prima ploaie...
*


Aceea nervura este pusa pe masiniile de export in special pentru America latina.
Lonjeroane cu dubluriile acestea am si eu pe o dacie sport din'85,este vorba de o ''calitate'' extra..

This post has been edited by sorin105: 3 Nov 2015, 19:58


--------------------
dacia 1100/1300 dacia 1410 sport(under constructione) 71/84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eye88full
post 3 Nov 2015, 19:59
Post #95


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 April 15




asa am si eu lonjeroanele si a mea e din '77 .. faina Dacioara, ma bucur ca i-ai dat de cap la motor...eu nu-i dau la a mea...


--------------------
Dacia 1300 1977 - PH-05-CMO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu_1985
post 3 Nov 2015, 20:40
Post #96


membru in pauza de masa


Group: Members
Posts: 1.290
Joined: 2 May 07
From: BLAJ




Cele cu lonjeroane duble au si intarituri la suportii de tendoane spate. Cu prima ocazie cand intru sub gordina ( ph34r.gif ) mea fac poze.
Pana una alta am o poza cu un gordini adevarat 9.jpg ( Size: 390.45k ) Number of downloads: 988


--------------------
DACIA 1410 GTL 1986 - 2-AB-9576
"Scump nu exista, ieftin nu rezista....."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Nov 2015, 02:41
Post #97


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(ydaniel @ 3 Nov 2015, 20:01)
De unde ai pescuit carburatorul?

*



iti pot gasi bune prin remat......ce zici ??? noi nu mai gasesti nici de acum intr-o suta de ani....

QUOTE(sorin105 @ 3 Nov 2015, 20:58)
Aceea nervura este pusa pe masiniile de export in special pentru America latina.
*



hopa.....deci masina mea a fost pentru export.....faina treaba..... up.gif


QUOTE(eye88full @ 3 Nov 2015, 20:59)
asa am si eu lonjeroanele si a mea e din '77 .. faina Dacioara, ma bucur ca i-ai dat de cap la motor...eu nu-i dau la a mea...
*



ce are ? detaliaza......cu ajutorul colegilor si ce mi-am amintit si eu de cand aveam dacie s-a rezolvat.....ma si doar mi-e rusine rau sa spun dar in 2003-2006 am lucrat la Dacia......va rog sa ma scuzati ca-s prost,am uitat,daca ma pun pe-un logan sau renault pana in clio 2 desfac orice cu o mana la spate si un ochi inchis......din 2009 nu mai am dacie,is 6 ani......

QUOTE(nelu_1985 @ 3 Nov 2015, 21:40)
Cele cu lonjeroane duble au si intarituri la suportii de tendoane spate. Cu prima ocazie cand intru sub gordina ( ph34r.gif ) mea fac poze.



astept poze si eu !!! smile.gif

ce mama ciorilor....m-a phootot un surub azi la suportul ce se prinde pe blocul motor....are 3 suroabe m8 ,nu puteam s-o las in doua,sau puteam ? huh.gif ...unul din ele m-a chinuit pe putin o ora,adica puteam sa-l infiletez la graba/mantuiala si gata.....dar nu,mie daca nu-mi iese treaba ok stau pana rezolv......tampenie mai mare decat suportii de motor la dacie nu am mai vazut....a trebuit sa ridic motorul sus(cu o scandura in baie si cricul,daca am deformat baia am pus-o) si sa slabesc intre cutie si motor ca sa fuga acel suport de la o gaura fix 1mm ......ce tampenie CRUNTA domnilor.......cand umbli acolo la dacie esti halit,la naiba ca la toate am patit la fel......la aia din 98 m-a apucat plansul,jur.....
am pus suruburi noi,iar la tampoane am pus piulite cu frana si iar suruburi noi cu saibe de inox....
nu cred ca ati mai vazut dement ca mine care la ora 2.00 am iese de sub masina......la vara am de gand sa plec cu ea in italia,pana atunci trebuie sa termin tot la ea,s-o inmatriculez si talpa nene biggrin.gif

This post has been edited by sobolan: 4 Nov 2015, 02:54


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 4 Nov 2015, 12:33
Post #98


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Confirm si eu ca cele care au lonjeroanele intarite au un profil U care tine suportul tendonului.
Mare lucru nu cred ca face,doar cand e masina f incarcata si cu ceva rugina la tabla.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 5 Nov 2015, 17:56
Post #99


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(ydaniel @ 4 Nov 2015, 13:33)
Mare lucru nu cred ca face
*



ar fi ceva totusi....ma rog.....

Ca tot ma plangeam ca masina asta n-are rugina....iote ca a avut la suportii de cric pana la planseu(boala lor generala,acolo se aduna pamant si unii neglijeaza) biggrin.gif :

This post has been edited by sobolan: 5 Nov 2015, 18:04


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu_1985
post 5 Nov 2015, 19:35
Post #100


membru in pauza de masa


Group: Members
Posts: 1.290
Joined: 2 May 07
From: BLAJ




cu electrod de 2,5?


--------------------
DACIA 1410 GTL 1986 - 2-AB-9576
"Scump nu exista, ieftin nu rezista....."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 5 Nov 2015, 20:44
Post #101


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Nelule pai elctric-rutilic la masina ? nu cred.....2.5 ? ohmy.gif too much,gaureste,doar sa-ncerci sa "punctezi" dar tocmai la suportul de cric ?400kg stau acolo bine mersi cand o suspenzi si daca te mai bagi si pe sub ea...doamne fereste.....
de data asta urasc s-o spun dar autogen....am incercat la mig si nu prea iesea,am impresia ca sarma mea nu era prea adecvata,ori tabla subtire sau n-am mana formata(de profesie nu sunt sudor) ......la traversa de sub radiator a mers stas cu mig-ul ....eu,in general, fug de autogen la masina(stie toata lumea efectul autogen in timp si stiu toti ca tabla arsa nu mai e tabla) si fug si de electric pe electrod rutilic mai ales la elementele de rezistanta/solicitate pentru ca electricul nu prezinta siguranta pe tabla auto....cei care dau electric cu electrod rutilic la masina is inconstienti sau o fac de mantuiala(e dacie,da-o naibii ca tine radmasa.gif )....sincer dar n-as da atestat de masina istorica unei masini sudata electric/plin de petice mai ales inestetice.....acuma poate-mi sar unii in cap dar va rog sa ma scuzati,asta e parerea mea.....
exista ateliere auto care sableaza profesional cu sticla/nisip ,exista service-uri bune sau axate pe restaurari...nu toti avem timp,nu toti ne pricepem dar cine se inhama de un proiect de genul asta ori stie meserie si o face singurel in timp ori are bani si i-o fac altii profesional.... eu nu ma incadrez nici in prima si nici in ultima(in schimb am scule/unelte/aparate/sdv-uri,am lucrat mult timp pe la autocamioane RABA,autobuze Ikarus,RD,RDC,RDM etc.de acolo stiu mecanica old-school ,la Dacia am lucrat o perioada mai scurta) si sunt de parere ca o masina(oricare ar fi ea) nu e masina daca starea ei tehnica e subreda dar vezi doamne e vopsita la exterior in cabina/profesional,iti ia ochii.....adica afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul radmasa.gif
Eu fac masina asta singurel si putin ajutat de prietenii mei(cativa),am mainile julite,am praf de rugina in nas,am transformat curtea in camp de lucru,femeia ma terorizeaza radmasa.gif ca-i dezordine peste tot,bani nu prea mai am dar pentru mine chestia asta are un farmec,dupa ce termin cu ea o sa fie "mandria" mea,restaurata in felul meu,cu mainile si nervii mei......eu vreau sa ajung in Italia cu masina asta,pe rotile ei si sa ma plimb prin tara oriunde cu ea,am de gand s-o fac masina de zi cu zi nu exponat......

BTW: m-as bucura daca cineva(din cei ce citesc p-aci) are ceva de invatat de la mine......la randul meu si eu intreb cand nu stiu.....
Va multumesc tuturor celor care postati aici,eu nu sterg nimic,astept orice critica daca e cazul.....dezbatem tot.... smile.gif ,va bag si o poza cu fosta mea masina la care am avut pe aici si un jurnal de bord,bagasem o gramada de bani si timp si in asta,unii poate o mai stiu .



Azi n-am reusit decat sa pun dopul la loc radmasa.gif

aveti idee ce pot folosi ca insonorizant ? mai pun pasla de aia sau ce naiba era ?eu aveam de gand s-o mai dau cu o mana de autovapant si apoi pusa mocheta ei la loc.......

This post has been edited by sobolan: 6 Nov 2015, 18:40


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thundercar
post 6 Nov 2015, 19:34
Post #102


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 23 April 15
From: buzau




Imi place foarte mult cum lucrezi foarte migalos si cu atentie.Poti pune cateva poze cu lucrare de sub masina pt ca vreau sa fac si eu aceiasi operatiune.
Sti cumva cu ce electrod pot suda cu un invertor ?

This post has been edited by thundercar: 6 Nov 2015, 19:36


--------------------
dacia dacia audi 1310l 1310li A4 1999 2001 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STORMTROOPER
post 6 Nov 2015, 19:40
Post #103


Dacia berlina proud owner


Group: Members
Posts: 2.486
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti




Vezi ca este o persoana la bursa care vinde pasla Fonomin, insonorizanta. este foarte buna si face toti banii. Eu am pus asa ceva pe masina si se cunoaste. Succes.


--------------------
DACIA 1310 TX 1987 - 7-B-2414
blogul meu: http://blog-deroman.blogspot.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 6 Nov 2015, 21:31
Post #104


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(thundercar @ 6 Nov 2015, 20:34)
Sti cumva cu ce electrod pot suda cu un invertor ?
*



pai cu invertorul sudezi in cc .....nu stiu exact,da-i un amperaj mic si incearca cu electrozi de 1,5 de inox ,in puncte......daca ai mana s-ar putea sa-ti iasa ceva meserias....acuma depinde unde sudezi,ca de ex la praguri ai tabla mai groasa si la planseu,sa zicem,e mai subtire.......incercarea moarte n-are.....
Referitor la suduri,nu-s expert,incerc si eu ce pot dar am mai avut discutii aprinse pe tema asta si pe alte topice,am primit mesaje private cu sfaturi/indicatii(multumesc celor care au facut asta) si cica daca ar fi mana experta ar merge destul de ok si electric doar in anumite locuri.....
Parerea mea ramane cam aceeasi,la elementele de siguranta daca trebuie intervenit si nu aveti mari posibilitati incercati sa dati de un autogen macar......
Poze sunt in topicul meu.....ca operatii aproximative,se deschid geamurile pe o laterala,se da masina pe o parte sprijinita de o roata ok(in cazul meu una de bmw e46) ,se curata bine cu furtunul cu apa si cu periile de sarma,se lasa la uscat,se da un grund bun,se lasa la uscat iar,se da autovapant si cam asta e....usor de spus ,cam greu de facut dar s-a facut.....cu sudura n-am umblat ca nu a fost nevoie....eu is la a doua operatiune de genul asta si sper ca va fi ultima,imi ajung masinile din dotare(am patru cu tot cu dacia asta) ......

QUOTE(STORMTROOPER @ 6 Nov 2015, 20:40)
Vezi ca este o persoana la bursa care vinde pasla Fonomin, insonorizanta. este foarte buna si face toti banii. Eu am pus asa ceva pe masina si se cunoaste. Succes.
*



Mersi mult de sfat,am si eu acasa pasla de asta darrrr....ramane aceeasi problema.....ea mentine condensul in ea acolo si in timp iar ma lucreaza la tabla.....nu stiu ce sa spun.......un tinichigiu batran(de la care am invatat multe inclusiv sa sudez autogen) m-a invatat ca la dacie e ok de lasat planseele alea goale,stiu ca o sa fie zgomot mai mult in masina dar pana la urma o sa fie ea mai sanatoasa la tabla si daca tot e masina clasica n-are cum sa fie si silentioasa ca una din anii 2005 sa zicem.......
Eu ma gandeam sa mai dau o mana de grund iar(dupa ce se usuca masticul de la dop si ala de pe imbinarile sudate) si apoi o mana de autovapant.......simplu si eficient impotriva umezelii.......de asemeni tot tinighigiul asta scotea aripioarele alea(deflectoare de mizerie) de sub aripa fata,chederele laterale de sub grile......is niste mici smecherii pe care inca nu le-am facut dar cand oi da aripa jos s-o schimb o sa vad eu......

Aripa am gasit in remat,de pe o dacie 1300,e in stare buna,trebuie curatata bine si revopsita cu verde 616 sau mai nou ii zice verde 6016.....
ma gandeam sa-i pun centuri de dacie mai noi(retractabile cu arc) .....astea-s peste tot pe podea smile.gif .....
In continuare nu am stregatoare,nuturile de pe butuci is ok,cele de pe brate nu mai sunt wacko.gif ,la remat nici urma de asa ceva......ce rahat,sa-i pun oare sistem model nou cu stregatoare cu piulita ? ca as avea de unde sa fac rost.....tot din remat biggrin.gif

BTW: daca n-aveti mastic pensulabil pentru imbinari sau nu vreti sa dati 45 de ron pe o cutie va sfatuiesc sa folositi "kit montaj" de la bison ......lipeste destul de ok,rezista,este semielastic si costa doar 16 ron........e la fel de eficient ca si masticul pensulabil sau chiar mai eficient.....testat pe alte doua dacii si pe un logan.....

This post has been edited by sobolan: 6 Nov 2015, 22:10


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 6 Nov 2015, 22:34
Post #105


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 25 January 10
From: Arad




In 2009 ai vandut-o pe cea gri? Eu tin minte masina,ca iti urmaream jurnalul chiar p-atunci eram nou pe daciaclub,ce mai surubareai si la aia,cand era p-o dunga cand pe cealalta..chiar ma uitam uitam cu gura deschisa la diversele lucrari ce le faceai la ea.


Respect pentru tot ceea ce faci si ma bucur ca te-ai intors la batranele dacii,si eu am una din '88 de care ma ocup cand am timp,sper sa iasa ce mi-am propus.


Multa bafta si km fara probleme cu babuta. cheers.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 6 Nov 2015, 22:41
Post #106


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Multumesc mult si spor la masinuta ta deasemeni...88 bleu mamaia avea un vecin pe aici mult timp in urma....era unguroaica,buna masina,a ajuns la remat fara stirea mea,daca eram pe felie o salvam eu,chiar discutam cu el cand a vazut-o pe asta verde a mea,n-am stiu ce intentii avea,daca stiam era la mine acum......
Pe aia gri parca prin 2009 am dat-o si da,am mesterit mult la ea,pe atunci eram mai tanar si mai rezisent cu nervii,eram fara obligatii fara copii,mai rebel,timpurile se mai schimba smile.gif ,o scot eu la capat si cu asta destul de rezonabil,ideea e sa o fac cat mai buna tehnic vorbind si apoi o sa ma ocup si de aspect-revopsita total(vorbele is facute deja dar cum conditii profesionale nu sunt si vremea ne joaca feste parca vad ca astept la anu')....multumesc mult de aprecieri.....
Dacia e masina in care am avut mereu incredere,e masina cu care m-am crescut,e masina pe care am condus-o prima data,iar asta e identica aproape cu prima masina a tatalui meu(aia era din 85) si oarecum vreau s-o scot la capat cu bine.....pacat ca nu mai traieste si batranul,s-ar fi bucurat si m-ar fi ajutat enorm,omu' fusese inginer mecanic,stia daciile ca pe tatal nostru....
Repet,vreau sa o fac masina de zi cu zi,masina pe care te bazezi daca te urci la volan si vrei sa pleci urgent 600km.......asta vreau.....
O sa ma chinui s-o fac cat mai corect dupa posibilitatile mele,sa arate trasnet,sa fiu bazat pe ea cand urc la volan si daca obtin si atestat la ea de masina istorica ar insemna mult pentru mine,oricum masina asta la mine moare,nu mai pleaca de pe inventarul meu orice s-ar intampla si orice va urma.....asta e sigur si garantat !!!
Febletea mea a fost un 1300 din 78,visiniu,nu l-am tinut mult,n-am apreciato prin anii aia(98-99) si era ,la naiba, originala toata pana la ultimul surubel,nu lipsea nimic de pe ea.....am dat-o la un "cioban" ca mi-a facut o oferta buna,mult n-a tinut,a pus-o pe chituci omu'.....atunci nu-mi parea rau de ea,acum in schimb cand imi amintesc imi vine sa ma dau cu capul de-un stalp,dac-o aveam acum... la aia chiar ca nu lucram la nimic,era perfecta peste tot,perfecta......n-am nici macar o poza cu ea sad.gif




azi......am decopertat o parte din vopseaua de pe lonjeron......la naiba dar trebuia,ma tot gandesc cum bag pistolul acum in camera motor,am un spray verde 616,sa vedem de-o face ceva dupa ce dau cu grund desigur.....
Dupa cum arata suportul bateriei inclin sa cred ca kilometrajul ar fi real....

This post has been edited by sobolan: 7 Nov 2015, 18:42


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 7 Nov 2015, 20:29
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Eu n-as renunta la sistemul cu nuturi. Dpdv estetic e clar in avantaj. Nu cred c-au intrat in pamant bratele de stergatoare. Trebuie putina rabdare.

Totusi, sistemul cu piulita e, cica, mai durabil, deci daca te gandesti sa folosesti masina mult timp, inclusiv pe vreme rea, poate asta ar fi mai potrivit.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 7 Nov 2015, 21:39
Post #108


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(iustin_uap @ 7 Nov 2015, 21:29)
Totusi, sistemul cu piulita e, cica, mai durabil, deci daca te gandesti sa folosesti masina mult timp, inclusiv pe vreme rea, poate asta ar fi mai potrivit.
*



este mai durabil,mai practic si nu se strica mai nimic la ele in general .....mai am rabdare.....

Cine zicea mai sus ca masina asta n-a avut servo din fabrica ??? Data fabricatiei cam coincide cu data masinii.....am dat-o jos imediat,am dat deoparte si instalatia electrica.....dau cu gund ca e jale pe partea stanga,vechea pompa a curs si a facut "curat" peste tot.......ce rhat mad.gif
I-am luat si o baterie noua(cea mai ieftina) de 45AH ,rombat......cea de pe ea s-a intors la fostul proprietar conform intelegerii......o fi suficient 45 ? pe symbol am avut de 42 parca(o chestie mica) din fabrica(renault) si era ok.....

This post has been edited by sobolan: 8 Nov 2015, 01:27


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu_1985
post 8 Nov 2015, 11:32
Post #109


membru in pauza de masa


Group: Members
Posts: 1.290
Joined: 2 May 07
From: BLAJ




Daca cumva iti trece prin cap sa schimbi sistemul de stergatoare, sa inlocuiesti doar parghiile fara motoras. Cel care-l ai pe masina are turatie si putere mai mare decat cele de 1310. Eu am schimbat motorasul de 1310 cu unul model vechi, cel original de pe fosta masina din '84.
Cat despre servofrana, poate fi echipare de fabrica daca masina era pentru export sau daca s-a platit diferenta de bani pentru "imbunatatiri".


--------------------
DACIA 1410 GTL 1986 - 2-AB-9576
"Scump nu exista, ieftin nu rezista....."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 Nov 2015, 12:34
Post #110


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




cred ca serva era de fabrica Nelule...cu pontul pentru stergatoare te-am retinut up.gif
In alta ordine de idei e o zicala : lichidul de frana bate Decanolul....ia priviti aici ce meserie mi-a facut lichidul de frana,a trebuit sa decopertez tot pana la tabla,adevarul e ca nici mult nu m-am chinuit,se cojea vopseaua si la unghie.......
Ma gandesc sa dau DOAR "peretele de foc" cu autovapant.....

This post has been edited by sobolan: 8 Nov 2015, 13:56


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 9 Nov 2015, 11:51
Post #111


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 25 January 10
From: Arad




@sobolan: Te apuca nostalgia cateodata,asa e,eu mi-am luat una din '87 cu 4 viteze,cu gandul sa o refac toata pana la ultimul surub,era ok cu actele c-o lasasem pe batranul ce a avut masina ,asigurare mica,tot,dar tablaria era terminata,tragea motorul ala de 1.3 de numa+ca aveam teava inloc de detenta si finala era stock,stiau ai mei cand vin de la servici numa dupa zgomotul care-l scotea in frana de motor radmasa.gif am avut ceva belele cu ea,si a ajuns la fier vechi.

Acum pe asta din '88(e chiar bleu 616 ) o tin doar in garaj,insa nu stiu cum sa fac cu timbrul de mediu,am facut toate actele de v-c insa n-am mai mers sa o inscriu si la politie ci doar la fiscal,oricum nu circul cu masina fiindca vreau s-o pun la punct deocamdata(a stat nemiscata foarte mult timp)...ca vehicul de istorie,nu pot....is in pom cu situatia asta,dar sper s-o rezolv...chiar daca va trebui sa platesc timbrul de mediu.

A ta e si anul bun si tabla buna,ai o baza solida,merita..plus daca o faci vehicul de istorie,te-ai scos,nici eu nu vreau s-o fac masina de garaj ca nu-mi permit sa o tin acolo si sa arate bine,ci masina mea de zi cu zi...dar care vorba ta,sa te urci sa dai cheie si sa pleci.

Bafta pe mai departe,o sa-ti urmaresc jurnalul ^^.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Nov 2015, 13:25
Post #112


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(1310CL @ 9 Nov 2015, 12:51)
)...ca vehicul de istorie,nu pot....is in pom cu situatia asta,dar sper s-o rezolv...chiar daca va trebui sa platesc timbrul de mediu.

*



man...88+30=2018 smile.gif ,mai ai de asteptat 3 ani ,sau platesti vreo 400E si o poti inmatricula linistit,eu zic ca 400E nu-i o mare suma daca stii exact ca masina e ok si merita,iti faci moftul.....si daca nu ma insel se poate plati si esalonat(parca) ......


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1310CL
post 9 Nov 2015, 13:36
Post #113


1310 DRIVER


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 25 January 10
From: Arad




Sa ma scuzi ,nu vreau sa fac off-topic aici la jurnal,ca-i prea meserie(stiam ca tre sa fie 30 de ani de cand s-a fabricat ultimul model ,adica 1992....deci mai am de asteptat ,poate stiu eu gresit).

O sa vad ce fac cu ea,cert e ca e o baza tanc,are doar 72.000 km,unguroaica,uitata in garaj.

Sa revenim deci,cum stai cu tendoanele la punte,mai ales la bucsele alea? Ti-am atasat o poza cu 1310-le meu.

Attached thumbnail(s)
12167556_1693209150914374_353198106_n.jpg ( Size: 87.65k ) Number of downloads: 242


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - AR06GKI
CREM 427
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Nov 2015, 17:11
Post #114


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(1310CL @ 9 Nov 2015, 14:36)
stiam ca tre sa fie 30 de ani de cand s-a fabricat ultimul model ,adica 1992...
*



eu stiam altceva....intreaba-l pe domnul OV ,e mai in masura sa te lumineze si scrie si p-aci concluzia sigura ca sa stie si altii.....

PS: faina masina smile.gif


Azi,am refacut greselile...ma gandesc sa dau tot compartimentul motor cu nuanta asta,si asa e ruginit usor pe aici ,pe acolo....am dat la pensula dar iese al naibii de bine.....

This post has been edited by sobolan: 9 Nov 2015, 17:14


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Nov 2015, 17:19
Post #115


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




S-a modificat legea, noua cerinta de varsta pentru inscrierea ca vehicul istoric este 30 de ani de la data de fabricatie a masinii in sine, nu mai este relevanta incheierea productiei modelului.

This post has been edited by MuciX: 9 Nov 2015, 17:20


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Nov 2015, 17:20
Post #116


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(MuciX @ 9 Nov 2015, 18:19)
30 de ani de la data de fabricatie a masinii in sine
*




asta stiam si eu ! smile.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Nov 2015, 17:27
Post #117


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Acum ce nu imi amintesc eu sa fi vazut e daca e luna relevanta sau nu. Desi mi s-ar parea absurd. Spre exemplu, conform VIN, tomberonul din dotare e fabricat in 23.05.1991, dar normal mi s-ar parea sa poata fi trecut istoric incepand cu 01.01.2021, dar cine stie.

This post has been edited by MuciX: 9 Nov 2015, 17:27


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Nov 2015, 17:29
Post #118


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(MuciX @ 9 Nov 2015, 18:27)
..., tomberonul din dotare ...
*




daca ala e tomberon dacia mea e faras de gunoi radmasa.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Nov 2015, 17:36
Post #119


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




De ce, ca scrie pe el ca-i bemveu? Nu stiu daca ai urmarit topicul sa fi vazut si tu ce probleme au, daca nu sunt intretinute cum trebuie.
Lua ochiul, ce-i drept, ca avea vopseaua originala buna, dar pe dedesubt am gasit un munte de probleme.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 9 Nov 2015, 17:45
Post #120


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Am urmarit topicul tau ,ce ai facut tu acolo se numeste smecherie up.gif ...intr-adevar,tabla e tabla,rugineste odata si odata dar sa nu punem tabla de bmw cu tabla de logan totusi...Loganul rugineste si daca sta nefolosit in garaj ventilat laugh.gif .....ce e curios ca baba asta a mea are o tabla asa de groasa si buna,mai buna decat era pe fosta dacie din 98....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:14
Forum Renault