DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sub 5% consum cu Dacia 1300, Reducerea consumului la Daciile cu carburator

payty
post 15 Jul 2010, 06:18
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




eu unul nu prea inteleg imbunatatirea din acest topic. am tot incercat sa citesc ce scrie pe aici dar eu unul nu cred ca se poate ajunge la un consum asa de mic fara micsorarea puterii.

dau ca exemplu masinile moderne, pe injectie unde se presupune ca nu exista pierderile din carburator si dozajul e mult mai bun si mai precis. Nu cred ca stiu vreuna (cu motor apropiat de cel de dacie) care sa consume 6% in oras la mers normal (adica fara artificii de genul oprit motorul la semafor, mers ca bunicuta,mers in viteza a 5-a la 50 la ora sau altele)


Atata vreme cat un motor (daca merge in parametri) nu poate merge decat cu un amestec cat mai aproape de cel stoichiometric, o micsorare a debitului de benzina duce ori la amestec sarac in benzina si pierdere de putere, ori daca nu e asa, atunci trebuie micsorat drastic debitul de aer ca sa se compenseze cu benzina mai putina, ceea ce duce iarasi la micsorarea puterii.

This post has been edited by payty: 15 Jul 2010, 06:21


--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 15 Jul 2010, 11:36
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




numai ca nu poti reduce debitul de aer ca nu mai ai compresie in cilindrii, decomprimarea motorului nu o vad ca un lucru bun

deci ne intoarcem de unde am plecat fiinca cu debit de aer "fix" (la o anumita turatie si capacitate cilindrica) avem prin calculul raportului stoichiometric o valoare exacta de benzina, in realitate e apropiata mai mult sau mai putin de cea rezultata prin calcule din cauza constructiei carburatorului, defectelor din utilizare si a reglarii si jetarii lui

eu personal nu vad nici un avantaj in saracirea amestecului, aceasta duce la arderea supapelor+scaune, supraincalzire, preaprinderi, motorul nu mai poate dezvolta puterea nominala acesta fapt nu se simte la un mers normal ci acolo unde ai nevoie mai tare de putere si anume in depasiri (factorul cel mai cauzator de accidente) si poate mai sunt si alte dezavantaje, deasemenea nici imbogatirea amestecului nu e benefica deoarece creste consumul, ancraseaza motorul etc

"cel mai bine e sa-i dai motorului ce-i trebuie" imi zicea tata (maistru auto, ulterior instructor auto), deasemenea mai zicea: "consumul e in functie de cat de nervos circuli, nu poti scoate motorul din parametrii umbland la reglaje ca-l dai peste cap si te costa mai mult", concluziile si le trage fiecare in dreptul lui

parerea mea e ca se poate scoate cam acelasi consum economic si "din pedala" nu doar din "robinet", diferenta e ca nu "beneficiezi" de dezavantajele saracirii amestecului si ai putere maxima la nevoie, conditia e ca demarajele sa fie la fel de lente ca si cu amestec saracit

This post has been edited by danciusergiu84: 15 Jul 2010, 11:50


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 15 Jul 2010, 12:28
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Așa e, orice cotă e importantă, numai că aici nu se fac în serie, să pui probleme banale. Eu am ras filetul din camera de nivel, am făcut altul mai în adâncime, și de atunci mi-a mers mai bine, permițând reduceri mai mari, la unele cote. Nu susțin ideea cu diminuarea puterii, pentru că ,zic eu, acum e diminuată puterea, în faza originală. Aducând înbunătățiri, crește puterea chiar peste prescripții, si reducănd unele valori, mărindu-le pe altele, se revine la aceeași putere,și de fapt, raporturi reale la amestec. Garantați vr-unul, că aveți carburatorul în parametrii? Dar că motorul dă tot ce poate? Nu v-aș sugera! Totul e o eroare voită până acum, chiar de par cretin. Lăsați pe alții măcar, să corecteze ce pot.

15 Jul 2010, 12:40:
Am vrut să să spun, raporturi reale la amestec, dar cu consum redus. Numai mărind puțin puterea si păstrând stilul de mers, se reduce consumul. Nu se poate putere, fără a mări consumul? Greșit.

15 Jul 2010, 12:56:
Cât fspre gotronic, nu-i de cât o protecție a platinei, atâta timp căt nu are ridicător de tensiune.

This post has been edited by PH-06-BOA: 15 Jul 2010, 12:56


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 15 Jul 2010, 17:41
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




orice montaj gen gotronic pe langa protejarea platinei ofera si scantei uniforme (la fel de puternice una fata de alta), la puterea maxima care se poate obtine la 12v (deci fara ridicare de tensiune) pe bobina de inductie respectiva deoarece conductivitatea platinei devine neglijabila fiinca curentul prin platina este diminuat drastic si dispare uzura si oxidarea platinei odata cu disparitia scanteilor ce apareau la deschiderea ei


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 15 Jul 2010, 21:40
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Pai, cam ce-am spus eu. O aprindere "diosibita" , e cu ridicare de tensiune (chiar multiscanteie), cu tranzistor sau tiristor pus pe radiator, necesita piese, bani , spatiu, timp... Ce e-n cutiuta de chibrit? Aceleasi minciuni de zi cu zi. O platina electronica, sau protectie a platinei. Iertati-mi ironia, dar "AJUNGE" !
Dati inainte cu reducerea consumului pentru cei care mai merg pe benzina ( gazolina e si 1leu). As fi curios, daca se simte si la gaz inbunatatirea. La monopunct ar trebui sa fie identic ca la carburatie, cu mici diferente, poate.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 15 Jul 2010, 22:27
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




Si totusi,o platina electronica bine gandita si cu reglaje corecte pregateste in turatie o energie cam dubla pentru scanteie fata de platina clasica.Nu e un fapt neglijabil pentru consum.Si mai creste astfel si turatia maxima la care poate face fata bobina.Iar daca e o bobina cu variator se poate reduce acesta fara a accelera arderea platinilor si mai apare si de acolo un castig.


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 16 Jul 2010, 07:25
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




@PH-06-BOA - ce vrei sa spui prin: "La monopunct ar trebui sa fie identic ca la carburatie, cu mici diferente, poate." ?


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 16 Jul 2010, 10:40
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Da, dar nu la toată lumea îi stă-n mână un reglaj corect, atâtea cunoștințe... Dacă eu n-am simțit cine știe ce diferență, și nici alții, înseamna că reglam perfect înainte? !!! Am vrut să spun că piesa ar trebui să aibă același efect și la injecția monopunct, în limita perfecțiunii injecției.

16 Jul 2010, 10:52:
Nu uitați nici de efectul de zbor al platinei, în care la turații mari, platina nu mai are tinp să copieze cama, deci bobina nu se regenerează total. Tensionați cât se poate, arcul platinei, și ungeți cama cu ulei.

This post has been edited by PH-06-BOA: 16 Jul 2010, 10:52


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 17 Jul 2010, 01:15
Post #219


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




vezi ca monopunctul nu are ruptor ci senzor de turatie, si nici distribuitor pentru ca are bobina de inductie e jumostatica: 2 infasurari primare si 2 infasurari secundare la capetele carora se conecteaza cele 4 fise ale bujiilor unde se ating tensiuni de ~20 kv fata de ~15 kv la aprinderea clasica, curentul de comanda al infasurarilor primare este primit direct din ecu

iata cateva motive pentru care nu e loc modificari la aprinderea de pe monopunctul daciei, si chiar daca s-ar genera tensiuni mai mari s-ar stapunge izolatiile circuitelor electrice de inalta tensiune: bobina de inductie (sunt destule cu acest defect fara motiv) si fisele bujiilor (idem)

This post has been edited by danciusergiu84: 17 Jul 2010, 01:16


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 17 Jul 2010, 02:40
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




La reglaj corect intra si micsorarea distantei la platine la 0,25 ,hai si 0,3 mm ceea ce le mareste timpul de inchidere ,chestie foarte utila la turatii mari.In plus astfel se reduce zborul platinei mobile chiar spre zero fara a intari arcul si a mari astfel uzura camelor si a piciorusului de textolit.Si scad si vibratiile de la inchidere pentru ca platina mobila "cade" cu viteza mai mica pe cea fixa.



This post has been edited by Tudor Badescu: 17 Jul 2010, 02:41


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 17 Jul 2010, 21:13
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Danciu, cand am zis piesa, m-am referit la cea de cupru, pusa in galerie, nu la aprindere. Ai dreptate la zborul platinei, dar la joc al axului sau rugina pe cama , care-i ca un smirghel, e risc sa nu se mai deschida maine. Cine stie ce trebuie si ce vrea, nu-si face probleme.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 18 Jul 2010, 17:43
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




daca injectorul nu da jet destul de perfect incat sa-mi trebuiasca piese auxiliare de cupru montate in galerie, atunci dau injectia jos si-mi pun carburator si tot asa ar trebui sa faca si ceilalti cu injectie pe benzina


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 5 Aug 2010, 21:24
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Ete ca nu da! Cand vei ajunge la perfectiune, o sa-ti para rau, ca deja universul va fi in... descompunere. De aceea grabiti ce se poate face bun, ca deocamdata nimic nu-i perfect, si stimulati-l pe initiatorul topicului, sa mai dea ceva rezultate, ca ne cam evita. Oare n-a mai mers cu masina de atunci?


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oltean_Alexander
post 8 Aug 2010, 10:57
Post #224


58525896


Group: Members
Posts: 104
Joined: 8 May 09
From: 125455




Vrei sa demonstrezi ca e ceea ce pui?Pune pe masina,filmeaza,si arata tehnic si fizic lucrul acesta.Nu tot ca tu ai,tu poti,tu faci.Da-i drumu la practica nenea,acolo se vede adevarul,ca de teorie si incercari...Sau vrei sa afli pe careva sa iti faca treaba sa vezi daca o sa mearga?Cine crezi ca baga gunoaie in masina fara a vedea ceva concret si clar?Mie mi se pare o aberatie,daca exista asa ceva sa pui pe masina,la motor 1289 cmc,nu se mai facea fiat 500 sau dacia lastun.Poate cu chestia asta a ta,e mai rau ca si cum ai pune gaz,omoara motorul instantaneu laugh.gif

<span class='edit'>8 Aug 2010, 10:59:</span>
QUOTE(PH-06-BOA @ 5 Aug 2010, 21:24)
Ete ca nu da! Cand vei ajunge la perfectiune, o sa-ti para rau, ca deja universul va fi in... descompunere. De aceea grabiti ce se poate face bun, ca deocamdata nimic nu-i perfect, si stimulati-l pe initiatorul topicului, sa mai dea ceva rezultate, ca ne cam evita. Oare n-a mai mers cu masina de atunci?
*


Cred ca i-a crapat blocul motor de la inventie aia smechera,ori din cauza ca a pierdut putere a accelerat de i-au sarit pistoanele pana la nori laugh.gif

This post has been edited by Oltean_Alexander: 8 Aug 2010, 11:00


--------------------
6842654 8745874 698426985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 9 Aug 2010, 13:09
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Eu m-am referit la cele spuse de Danciu, în care își exprimă deplina încredere în injector, lăsând să se înțeleagă că, mai bine și mai perfect nu se poate. Numai ideea că motorul de 1300 poate scoate și 120 CP, și prin ștrangulare să reduci consumul, ar trebui să dea de găndit. Dacă eu am scos 5,3 în condiții normale, de ce n-ar fi altul, și mai deștept ca mine, mai ales că, spuneam altădată, la Dacie e multă risipă. Numai reducând risipa se ajunge la sub 6, d-apăi să mai aduci și ceva înbunătățiri.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 9 Aug 2010, 17:22
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Asa pentru termen de comparatie:
Renault Super5 motor 1300cmc, consum bucuresti -sibiu retur, 4,68L/100km.


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 9 Aug 2010, 21:05
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




si eu am scos consum de ~5 extern de multe ori fara stres doar cu mers calm, si am invatat cum pot jubila cu raportul putere/consum la un mono-punct wink.gif

daca are vre-o importanta tot cu un motor mare ford 1800 diesel clasic (pompa de injectie mecanica rotativa) am scos la un drum de peste ~1300 km 3,8 cu mers de pensionar


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 10 Aug 2010, 01:13
Post #228


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




cam mic si pentru un diesel de 1.8 da pe acolo bate 4-4.5 fara stres


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Aug 2010, 09:24
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




nu conteaza ca e de 1,8 cu atat mai bine ca nu se forteaza la demaraje si la urcari fiind si aspirat, mai cunosc inca 2 persoane cu acelasi tip de masina tot diesel doar ca au in loc de 1,8 mai putin 1,6 si consum mai mare (poate fi si din cauza soferilor)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 10 Aug 2010, 13:03
Post #230


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




are un vecin un golf 3 cu motor de 1.9 tdi de 103 cp daca nu ma insel si ii consuma 6 daca merge cu el omeneste,daca calca mai tare pedala la demaraj si alte chestii ajunge sa-i ia si 8.


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Aug 2010, 13:46
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




un motor comprimat trebuie sa consume mai mult ca sa compenseze aerul ce-i vine fortat, pe cand unul aspirat e alta treaba... mult mai economic si puturos


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 11 Aug 2010, 13:45
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




La mine raport de comprimare 10:1, 1300cmc, carburatorul de 1100cmc, si e mult mai comprimat decat originalul, si consuma mai putin, chit ca e cu 200cmc mai mare.


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
0000
post 11 Aug 2010, 18:03
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 338
Joined: 18 June 08
From: Rm Sarat




As avea 2 intrebari pentru dorinromeo..de ce economizorul sau are acel filet?..care mai este atunci rolul surubului de prindere? De ce nu realizezi pentru vanzare u.i.s-ul copiat dupa modelul rusesc, si acel centrator montat in carburator ca nu toata lumea dispune de diferite scule pentru realizarea lor.


--------------------
dacia 1310 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorinromeo
post 2 Sep 2010, 18:35
Post #234


inca incepator


Group: Members
Posts: 160
Joined: 5 February 10
From: Cluj-Napoca




economizorul are striatii pentru ca asa l-a facut strungarul o incercare de a-i mari suprafata de absortie a caldurii, exact acelasi principiu ca si striatiile din partea superioara. iar cu UIS-ul mi-am batut capul, dar am vrut sa-l fac putin altfel, total diferit, cu regulator de temperatura electronic pentru a inlocui si economizorul, cu jet de aer turbionar, dar din pacate nu cred ca as avea clienti ca sa merite efortul depus la constructie. pretul nu ar fi mare, dar tot ar fi putini care isi doresc consum mai mic la Dacia contra cost. daca ar fi gratis ar fi bine. oricum inainte de a astepta rezultate bune de la economizor sau UIS (sau orice piesa economizoare de benzina) ar trebui sa inteleaga ca motorul trebuie sa fie intr-o stare tehnica foarte buna, ceea ce la majoritatea daciilor nu se intampla. asa ca decat sa mai bage bani in motor mai bine renunta la tot.


--------------------
Dacia 1310 1998
Romania merge pe drumul cel bun. Doar noi calcam pe alaturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexio
post 3 Sep 2010, 13:09
Post #235


Ciocolata mecanica!


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 7 December 08




ca tot se scrie aici de consum si alte dracii: motorul original, filtru sport K&N, evacuare sport inox +> trebuie sa consume mai mult ca normal

Benzina de 100 RON = 22.2 L
Km parcursi = 325
din care: 225 autostrada cu viteza intre 100 si 130
100 in bucuresti si pitesti

=> 6.83 % consum.

Concluzia?

This post has been edited by Alexio: 3 Sep 2010, 13:12


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 8 Sep 2010, 00:37
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




In revista"Autoturism"nr.3/1987,brasovenii Dumitru Sitaru si Alexandru Zaharia au publicat desenul unui dispozitiv pentru reducerea consumului de benzina verificat pe bancul de proba,nu doar dupa impresii.E chiar deosebit de interesanta cresterea puterii la turatii joase simultan cu reducerea puternica a consumului de benzina.Nu au incercat si efectul suplimentar al micsorarii jiclorului principal de benzina.Problema e ca nu e un dispozitiv "de casa",necesita utilaje mai de uzina pentru confectionare.
Mai imi amintesc ca era intr-un numar mai vechi si un difuzor multiplu proiectat si realizat de Iosif Timar,parca din Satu Mare.Sa-l caut si pe acela.Dar pana una-alta,iata in fotografii articolul cu dispozitivul brasovenilor:

Attached thumbnail(s)
Picture_008.jpg ( Size: 670.08k ) Number of downloads: 1261
Picture_009.jpg ( Size: 754.87k ) Number of downloads: 1187


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 9 Sep 2010, 08:05
Post #237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(Tudor Badescu @ 17 Jul 2010, 02:40)
La reglaj corect intra si micsorarea distantei la platine la 0,25 ,hai si 0,3 mm ceea ce le mareste timpul de inchidere ,chestie foarte utila la turatii mari.[...]


Numai ca la aprindere clasica la distanta aia o sa ai scintei de rupere mari, deschidere tirzie. Se arde platina si in plus calitatea scinteii va fi slaba. De ce? La 0,45 apare scinteia pe platine in momentul deschiderii si se mentine pina la o distanta de deschidere cind se rupe. La 0,25-0,3 se va rupe pe o perioada prea mica pt randament bun. Micsorarea distantei da randament la aprinderi gen Gotronic cu platina, Malvina, Ipa1, in genere orice aprindere in care platina doar comanda deschiderea, "forta" fiind preluata de ceva static.

QUOTE(Tudor Badescu @ 8 Sep 2010, 00:37)
In revista"Autoturism"nr.3/1987,brasovenii Dumitru Sitaru si Alexandru Zaharia au publicat desenul unui dispozitiv pentru reducerea consumului de benzina verificat pe bancul de proba,nu doar dupa impresii.E chiar deosebit de interesanta cresterea puterii la turatii joase simultan cu reducerea puternica a consumului de benzina.Nu au incercat si efectul suplimentar al micsorarii jiclorului principal de benzina.Problema e ca nu e un dispozitiv "de casa",necesita utilaje mai de uzina  pentru confectionare.
Mai imi amintesc ca era intr-un numar mai vechi si un difuzor multiplu proiectat si realizat de Iosif Timar,parca din Satu Mare.Sa-l caut si pe acela.Dar pana una-alta,iata in fotografii articolul cu dispozitivul brasovenilor:
*



Am scris de el cindva:
e complicat tare si in plus are piese in miscare. Piesele in miscare isi vor lua miscarea de unde? Din circulatia aerului, exact. Ca atare va rezulta si o viteza scazuta a aerului (asta duce la alte depresiuni in zona "venturi") si o umplere proasta din cauza debitului micsorat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ungerea acelor angrenaje va fi cu benzina. In plus, paletele turbinelor vor fi umede de benzina, exact cum se intimpla pe clapeta atunci cind pompa de sprit nu arunca jetul in deschidere ci pe clapeta.
Oricum, succes.

This post has been edited by diaconuliviu: 9 Sep 2010, 15:13


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 9 Sep 2010, 11:28
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




Pai tocmai la aprinderile tranzistorizate ma refeream cand ziceam de 0,25..0,3 la platine! In plus,la distanta asta merge si pe clasic pana acasa,daca s-a defectat tranzistorizata,fara sa mai stai de reglaje de platina si avans pe drum.
In ce priveste dispozitivul acela,cum sa fie o umplere rea daca la unele turatii puterea motorului chiar creste?Iar acolo e ungere cu vapori de ulei din carter.Pe palete nu se poate acumula benzina pentru ca o arunca.Eu nu fac dispozitivul pentru ca nu am cu ce,nu ca n-as fi curios.Dar daca datele din tabel sunt reale,orice discutie despre umplere,benzina pe palete si altele cade de la sine.


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 10 Sep 2010, 06:37
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Din ce ai tot scris (in general) pari un tip inteligent; chiar crezi in orice scrie in tabele?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 13 Sep 2010, 22:23
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




Nu cred ceva doar pe cuvant,dar nici nu pot sa contest ceva fara argumente.As fi facut de mult dispozitivul daca as fi dispus de posibilitatile tehnice necesare.Am dat mari sanse ca dispozitivul sa fie valabil pentru ca desenul e foarte serios realizat,iar in acea revista nu se publica atunci chiar orice.Iar daca discutam de colectivul de redactie,erau si oameni de meserie,de exemplu,la rubrica "Dialog"a raspuns o perioada chiar ing. Doru Gandu,pilotul de raliuri. Asa ca am considerat ca dispozitivul merita prezentat.Oricum e singurul din ce am vazut pana acum pentru care se prezinta niste masurari riguroase.Si se si potriveste foarte bine topicului.Vad ca un interes a starnit cu peste 200 de descarcari in 4 zile.Poate il si realizeaza cineva si asa avem si o verificare independenta.


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 02:41
Forum Renault