DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> troncanit caseta directie neasistata, problema tachet caseta directie neasistata

canea_dragos
post 27 May 2010, 10:18
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Exact alea le-am cumparat si eu...desi la mine parca partea de sus de la impingator era putin mai ascutita...schimbale si ai sa vezi rezultate;)


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai230
post 9 Apr 2011, 17:05
Post #62


ing.


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 January 10
From: Bucuresti




Salut. Am cumpărat și eu tachetele împingător și arc azi. Mâine mă apuc de schimbat. Le-am cumpărat de dacia berlină, conform a ceea ce am găsit aici pe site, informațiior mă refer. Am toată fața noua, inclusiv amortizoare așa ca nu îmi dau seama să fie altceva în fară de direcție. Când trec peste denivelări și cale de tramvai sună urât. Am verificat crucea din pedalier. Ce m-a uimit este ca înăuntru în mașină nu are burduful de cauciuc de proteție, nu am mașina de nouă și nu pare umblat. Am fost idiot că putem să iau de la muncă un decalimetru dar am avut foarte multă treabă și nu am mai stat de asta. În schimb am cumpărat o seringă imensă. Vă spun mâine cum merge după schimbare. Pentru cei interesați din Berceni, am luat de la Luică, sunt multe magazine de dacia acolo. Sunt niște piese care se găsesc ușor pentru ca se uzează și e cererea mare.

This post has been edited by mihai230: 9 Apr 2011, 17:06

Attached thumbnail(s)
IMG_0016.JPG ( Size: 1.22mb ) Number of downloads: 686


--------------------
Dacia Solenza 2005 - b-03-gfx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 9 Apr 2011, 21:07
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Salut!

Nici eu nu am acel burduf pe axul casetei de directie in masina. Asa am cumparat-o si nu am avut nici o problema pana acuma la crucea cardanica si sper sa nu am deloc in viitor!

Exact acelasi impingator si arc le-am cumparat si eu! Numai ca eu am pus doar arcul deoarece impingatorul de pe masina ai sa observi ca este mai rotund la interior descriind un U, pe cand asta seamana mai mult cu un fel de V si mi-a fost frica ca nu cumva sa nu "calce" perfect asa cum trebuie pe axul cremalierei ci doar in laterale.

P.S. Sa nu te puna necuratul sa misti de volan cat este scos impingatorul ca-ti sare cremaliera de pe ax si ai pus-o si de asemenea vezi cat strangi dopul de la impingator, nici prea putin, dar nici prea mult, astfel incat in mers sa nu troncane si volanul sa revina singur !

Banuiesc ca stii ca-ti trebuie un patrat de 10 ca se desfaci dopul impingatorului. Daca ai o rampa sau canal ar fi perfect in momentul cand ai sa pui noul arc si impingator, deoarece iti trebuie putina forta si spatiul e stramb si pozitia e naspa, acel orificiu fiind inclinat. Eu m-am chinuit nintel ca nu aveam loc mai deloc, masina fiind pe cric si pe o bordura, abia am incaput eu sub ea.

Pana sa pui noul sau vechiul impingator la loc baga niste vaselina in caseta, o va ajuta acest lucru! Eu am pus bagat cat am putut vaselina normala cu o surubelnita ca altceva sa bag pana pe ax nu aveam asa de lung.

Daca tu o sa-l pui pana la urma(impingatorul ma refer) astept sa-mi spui cum se prezinta situatia.

Bafta si spor la treaba!

This post has been edited by canea_dragos: 9 Apr 2011, 21:12


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai230
post 9 Apr 2011, 22:03
Post #64


ing.


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 January 10
From: Bucuresti




Mulțumesc de sfaturi. Azi am intrat sub mașina cu doar pus cricul sub șasiu motor. Am riscat cam mult și mi-am zis că nu mai fac asemenea tâmpenie. Mașina o să o ridic cu roțile din stânga pe bordură. O să încerc cu seringa să bag vaselină cât mai multă, să vad poate îi desfac burduful de lângă cremalieră să bag pe acolo. Am un imbus de 10, o să încerc cu el. O să încerc să pun împingătorul nou, nu știu. E chiar enervantă situația în care ai totul în regulă și sa îți troznească din cauza direcției. Mă bate un gând să îi montez servo. Mulțumesc, mai vorbim.

<span class='edit'>10 Apr 2011, 21:36:</span>
Salut. Am reușit azi să repar caseta de direcție. Am ridicat mașina cu partea stângă pe bordură înaltă și am pus și o cărămidă peste ea. Am reușit să pun împingătorul de berlină și arcul original. L-am mai crăcănat puțin. Cam este o țâră înțepenită, nu mai troncăne peste căi de tramvai și denivelări. Presupun eu că o să își mai dea drumul. Volanul revine foarte greu, trebuie să îl ajuți. Să-mi bag **** cât m-am chinuit să-l pun înapoi. Împingătorul original era cam uzat se vedea la ochi sesizabil. Am băgat vaselină cât am putut. Aveți idee unde vine pompa de servodirecție când ai și aer condiționat? Mulțumesc.

This post has been edited by mihai230: 10 Apr 2011, 20:40


--------------------
Dacia Solenza 2005 - b-03-gfx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 11 Apr 2011, 14:32
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Salut!

Ti-am zis ca o sa te chinui doar cu o bordura si pe cric de-ti ies ochii! Puteai sa pui arcul nou nu cel vechi si nu trebuia sa-l mai cracanezi deloc daca ai pus noul impingator. Eu am pus arcul nou si impingatorul vechi si normal de-aia am cracanat putin arcul.

Daca-ti revine greu inseamna ca ai strans putin cam mult acel dop. Incearca sa-l desfiletezi un sfert sau juma de tura cat mai repede si fa probe de drum sa vezi daca revine volanul usor si daca troncane. Daca troncane mai strangi putin si tot asa.

Acuma am coborat la masina si m-am uitat la impingatorul pe care eu nu l-am pus. Cred ca la vara am sa-l pun si eu daca tu zici ca se prezinta ok.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai230
post 11 Apr 2011, 20:14
Post #66


ing.


Group: Members
Posts: 102
Joined: 30 January 10
From: Bucuresti




QUOTE(canea_dragos @ 11 Apr 2011, 15:32)
Salut!

Ti-am zis ca o sa te chinui doar cu o bordura si pe cric de-ti ies ochii! Puteai sa pui arcul nou nu cel vechi si nu trebuia sa-l mai cracanezi deloc daca ai pus noul impingator. Eu am pus arcul nou si impingatorul vechi si normal de-aia am cracanat putin arcul.

Daca-ti revine greu inseamna ca ai strans putin cam mult acel dop. Incearca sa-l desfiletezi un sfert sau juma de tura cat mai repede si fa probe de drum sa vezi daca revine volanul usor si daca troncane. Daca troncane mai strangi putin si tot asa.

Acuma am coborat la masina si m-am uitat la impingatorul pe care eu nu l-am pus. Cred ca la vara am sa-l pun si eu daca tu zici ca se prezinta ok.
*



Salut. Împingătorul dimensional este identic cu cel original, numai că cel original avea un șant și o garnitură acolo. Ambele împingătoare aveau la sfârșitul lor pe V-uri, teșituri. Arcurile erau diferite. Cel de berlină era cu 6-7 mm mai mare, mult mai mare în diametru și sârma era mult mai groasă. Nici nu am încercat să il montez așa, era uriaș. Îmi pare rău că nu le-am făcut o poză pentru comparație. Mulțumesc.


--------------------
Dacia Solenza 2005 - b-03-gfx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 11 Apr 2011, 20:26
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Eu cand am cumparat impingatorul si arcul nu am observat nici o diferenta la arcuri. La mine sunt identice. E adevarat impingatorul de pe masina are o garnitura aproape de baza lui(partea inspre dopul filetat).


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 28 May 2011, 22:04
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Multumita acestui topic am rezolvat si eu, in sfarsit o problema care ma deranja de peste un an de zile. Desi schimbasem amortizoare, arcuri, bascule cu totul tot troncanea ceva la trecerea prin gropi, in special pe drumuri din beton.

Eu nu am demontat impingatorul, doar l-am strans putin (nici un sfert de tura) si din a doua incercare am reusit sa fac sa revina volanul in viraje si sa dispara si troncanitul.

Multumesc, baieti!


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arin
post 2 Jun 2011, 21:19
Post #69


membru


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 March 09
From: Arad




Salut baieti am si eu acel troncanit la caseta nu a-ti putea atasa niste poze sa vedem si noi mai exact locul acela in care se strange cu inbusul.multumesc.


--------------------
dacia Solenza 2004 - ar _xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
indrecan_calin
post 15 Apr 2013, 22:14
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 6 April 12




si eu am rezolvat problema cu bataia, datorita sfaturilor voastre!
acum nu se mai aude nicio bataie!
eu am desfacut, am cracanat arcul si l-am pus la loc


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - MM 05 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvandar
post 31 Oct 2013, 15:49
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 7 April 10




dorelus te rog da-mi si mie un id pe privat sa te intreb mai multe lucruri despre ax volan

1 Nov 2013, 08:34:
ma poate ajute si pe mine cineva cu o poza unde este exact acel impingator!

This post has been edited by razvandar: 1 Nov 2013, 08:34


--------------------
solenza confort 2004 - b 87dar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 20:51
Forum Renault