DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 5% consum dacia 1300

CHE
post 30 Oct 2003, 15:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




dupa indelungi cautari am gasit un mecanic care sa imi faca D1300 sa consume 5% la 80km/h....ce e incredibil e ca acelasi consum il am si la 120 sau mai sus , intre aceste viteze consumul crescand la 8%....
Toata chestia a facut-o montand ceva in galeria de admisie...si regland aprinderea timp de jumatate de zi...oricum la final am facut o proba cu un litru de benzina scos in sticla...
Mi-a promis ca in primavara imi va monta un ""preincalzitor de carburant'' si va consuma 3,5-4.Deja mi se pare incredibil pt un motor cu 100k facuti de mine...si deja ar insemna ca D1300 ar consuma mai putin decat PGT206--masina mea de 'fite' smile.gif

Stie cineva ceva despre preincalzitorul asta?sau alte smecherii de scazut consumul?fara a afecta puterea...As vrea sa o fac sa nu consume nimic daca se poate...


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 30 Oct 2003, 16:00
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Mai Horatiu, da-mi si mie nr. de tel. al mecanicului asta. Si promit sa vin la Bucuresti la intilnire cu o damigeana de vin nou din Vrancea, daca-mi face Nova sa ia sub 6% la 120.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Oct 2003, 16:05
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




M aindoiesc ca va ajuta chiar in halu' asta. Chestia aia e buna pentru iarna sa nu aiba probleme cu frigul, si cica duce si la reducerea noxelor, dar sa scada consumul cu cel putin 25% ... :shock:


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 30 Oct 2003, 16:08
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




Daca vrei iti spun cum sa iei legatura cu el....nu e din B e din Urziceni, e un fost mecanic de elicoptere...tipul e putin 'ciudat' in sensul ca el nu desface carburatorul el :''viziteaza carburatorul prin desfacerea capacului''

Dar te pot pune in leg cu el...mie imi convine ca de 2 ori pe an (primavara si toamna) sa fac un drum la U dar sa nu mai bag nici un ban in motor...cand mi-a scimbat discul de ambreiaj a muncit toata noaptea si dupa ce a facut treaba mi-a vopsit si motorul (bloc, chiulasa, capac culbutori) de au innebunit vecinii cand am ridicat capota...
De obicei nu recomand mecanici si zugravi ca sa nu ma injure lumea, dar asta chiar merita...


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 30 Oct 2003, 16:12
Post #5


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Hai ma ca am glumit.
Oricum mi se pare de studiat ce ti-a montat tie in galeria de admisie de reduce consumul atit de mult.
Din pacate eu nu pot ajunge prea des la Buc., dar dac-o sa vin poate o sa ma uit si eu la minunea asta de "Dacie cu consum de 5%".


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 30 Oct 2003, 16:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




nu strica sa postezi si tu un nr. de telefon

eu sunt din slobozia... dar acu stau in bucuresti

deci trec prin urziceni de fiecare data cand ma duc la ai mei icon_twisted.gif icon_twisted.gif

thanks


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 30 Oct 2003, 16:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




Ma gandesc ca e posibil sa-ti fi montat in galerie un fel de "elice" statica, ce creaza o turbulenta in amestec si sparge combustibilul in particule mai fine.
Am vazut chestii din astea de vanzare in targul Vitan.
Prin anii '80, cand cota de benzina era de aprox. 25 l / luna, cunosteam un mecanic care facuse Dacia 1300 (cu motor 1289 cmc) sa consume cca. 5,5l / 100Km la o viteza stabilizata de 80 Km/h, operand urmatoarele modificari:
1. a inaltat cat mai mult carburatorul (a montat mai multe garnituri intre carburator si galerie);
2. a redus drastic nivelul in camera de nivel constant;
3. a reglat aprinderea ca sa se impace cu modificarile de mai sus.
Modificarea "1" permite o mai buna atomizare a benzinei, pentru ca parcursul intre carburator si cilindri e mai lung. Modificarea "2" forteaza amestecul sa fie sarac.
Dar, reversul medaliei:
- demarejele erau serios penalizate (uneori era chiar nevoie sa tragi putin socul concomitent cu apasarea brusca a pedalei de acceleratie, pentru a imbogati putin amestecul)
- viteza maxima era pe undeva pe la 125..130 Km/h (e drept, pe vremea aceea nimeni nu mergea asa de tare).

Horatiu, revenind acum la post-ul tau:
- cred este posibil ca, prin anumite modificari, masina ta sa consume 5l / 100Km, la viteza de 80 Km/h
- sunt convins ca este imposibil ca scaderea de consum sa nu se reflecte direct in performante (respectiv, reprize si viteza maxima)
- sunt convins ca este imposibil ca si la 120Km/h viteza stabilizata sa consumi tot 5l / 100 Km. Ia in calcul tehnologia si randamentul motorului de Dacia 1300, forma aerodinamica a caroseriei si o sa ajungi la concluzia ca este nerealist.

Cel mai bine, repeta testele, si ai mare grija pentru acuratetea masuratorilor: distante determinate dupa borne kilometrice, viteza determinata dupa distanta/timp (nu dupa vitezometru), masuratori precise pentru cantitatea de benzina (si la aprox. aceeasi temperatura), teste pe distante mai mari (min. 100 Km).


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 5 Nov 2003, 14:19
Post #8


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
dupa indelungi cautari am gasit un mecanic care sa imi faca D1300 sa consume 5% la 80km/h....ce e incredibil e ca acelasi consum il am si la 120 sau mai sus , intre aceste viteze consumul crescand la 8%....


Pai bine, si daca ne dai si noua o adresa + telefon, si are si el mai multi clienti, se supara?

Sau e cu "liste" ca la banci falimentare si vindecatori miraculosi? smile.gif Ca daca e asa, poate te milostivesti sa-mi trimiti la silviumc@fastmail.fm bogdaproste sa traiesti coane


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c1p0
post 6 Nov 2003, 16:20
Post #9


I find your lack of faith disturbing.


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 October 03
From: Bucuresti - Colentina




Eu stau la Buzau. Urziceni este aproape. Nu e rau sa postezi un nr de tel sau o adresa... Cred ca omul nu se supara daca are clienti...! Si daca zici ca e asa bun...


--------------------
Dacia Logan dCI Ambition 2007
I feel like I'm diagonally parked in a parallel universe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maverik
post 7 Nov 2003, 09:16
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 6 November 03
From: Arad




Io chiar aș avea o întrebare pentru Horatiu:
Avand în vedere rezultatul meșteririi efectuate pe cord asupra mașinuței tale (care seamana oarecum cu a mea, a lor, ale noastre ale tuturor "bravilor daci") , chiar nu ai avut curiozitatea sa-l întrebi pe mecanic ce a facut, de ce a facut, și ... alte asmenea intrebări ?????

Io cred c-aș fi plecat plîngând de la mecanicul respectiv dacă nu mi-ar fi explicat ce miracole înșurubărește !!!


--------------------
LAGUNA II 1.9 dci LAGUNA II 1.9 dci 2002 - AR07YIR
Remember for ever:
Never say ... Never !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 7 Nov 2003, 18:35
Post #11


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE

De obicei nu recomand mecanici si zugravi ca sa nu ma injure lumea, dar asta chiar merita...


Pai recomanzi sau ce faci?

Ne dai numarul ala? Ca altfel parca ne faci in ciuda smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maverik
post 10 Nov 2003, 08:46
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 6 November 03
From: Arad




Referitor la "punerea in galerie a ... ceva":
- În Timișoara se gasește (în Mehala și Aurora) o chestie din alamă care se introduce sub talpa carburatorului. După formă acesteia am dedus că are rolul de creștere a gradului de turbionare a amestecului: în interior are 6 sau 8 "ramurele" diagonale care traversează secțiunea galeriei de admisie. Cei care-l vând (/cumpără) denumesc această chestie ca fiind "economizor de benzină". Să fie vorba despre aceeași chestie de care se pomenea mai devreme ???


--------------------
LAGUNA II 1.9 dci LAGUNA II 1.9 dci 2002 - AR07YIR
Remember for ever:
Never say ... Never !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 10 Nov 2003, 09:12
Post #13


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am vazut si eu o chestie d-aia prin Bucuresti. Sincer sa fiu, n-am stiu niciodata ce e si, ca sa debordez de sinceritate, nici nu m-a interesat sa aflu ! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maverik
post 10 Nov 2003, 09:17
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 6 November 03
From: Arad




Altcineva ... ??? ... ??? Mai știe (are) cineva ceva de genul acesta ? Păreri ?
Dacă este o chestie utilă (avantaje / dezavantaje) chiar cred că interesează pe toată lumea. De asemenea, poate fi confecționată și .. "ad labam" pe lângă casa omului.


--------------------
LAGUNA II 1.9 dci LAGUNA II 1.9 dci 2002 - AR07YIR
Remember for ever:
Never say ... Never !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 10 Nov 2003, 09:18
Post #15


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Marty, spune unde ai vazut, sa-l pisez pe Liviu la cap sa-mi aduca :wink: .


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 10 Nov 2003, 09:20
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




paul, se gaseste prin toate magazinele care vind piese de dacie.... cred ca gasesti si prin Iasi


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maverik
post 10 Nov 2003, 09:23
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 6 November 03
From: Arad




PulP: Io cred că dacă treci printr-o piață pe unde mișună oamenii cu piese and stuff, o să vezi ceva din alamă, de forma unei garnituri de talpă de carburator, dar cre are în interior câteva "raze" (6 - 8).
Tu ai informații referitoare la funcționalitatea și utilitatea acestei chestii ???


--------------------
LAGUNA II 1.9 dci LAGUNA II 1.9 dci 2002 - AR07YIR
Remember for ever:
Never say ... Never !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 10 Nov 2003, 09:41
Post #18


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Acum aud prima data de asa ceva, dar cum eu sint dispus sa incerc orice chestie care ajuta (mai putin drogurile icon_twisted.gif ) o sa vad ce e cu "minunea" asta si postez.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maverik
post 10 Nov 2003, 09:54
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 6 November 03
From: Arad




Ș io am astăzi în plan un drum în scopul achiziționării unei astfel de minunăți. Nu știu dacă o să reușesc (GRIPĂ, GRIPĂ, GRIPĂ) !!!


--------------------
LAGUNA II 1.9 dci LAGUNA II 1.9 dci 2002 - AR07YIR
Remember for ever:
Never say ... Never !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 11 Nov 2003, 13:03
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




QUOTE

Io chiar aș avea o întrebare pentru Horatiu:  
Avand în vedere rezultatul meșteririi efectuate pe cord asupra mașinuței tale (care seamana oarecum cu a mea, a lor, ale noastre ale tuturor \"bravilor daci\") , chiar nu ai avut curiozitatea sa-l întrebi pe mecanic ce a facut, de ce a facut, și ... alte asmenea intrebări ?????  


Imi cer scuze pentru lipsa raspunsurilor...am fost plecat din B.Deci:

In primul rand...pentru toti cei care m-au intrebat de telefonul mecanicului....NU ARE...este din Urziceni, iar eu ma duc acolo la rude...de obicei stau 2 zile...in prima vorbesc cu el si a 2 a lucreaza...daca are timp...daca nu fixam alta zi...
Cei care chiar vor sa faca un drum imi pot spune si sa le aranjez eu cand merg acolo...cam la 3 saptamani.

In al doilea rand...nu este vorba de ''elice''...mi-a montat-o si pe aceea.Lucrarea pe care mi-a facut-o consta in gaurirea galeriei de admisie si montarea in ea a 2 ''bolturi''-- asa le zic eu--sunt de fapt 2 suruburi fara filet, putin aplatizate-- in galerie, de o parte si de alta a carburatorului...Explicatia ''savantului'' e: cele 2 piese se incalzesc, benzina picura pe ele si e trasa mai departe in motor gata ''vaporizata'' De aici explicatia ca la 120 consuma mai putin-- alea 2 chestii sunt mult mai calde...
PS: Gaurile din galeria de admisie dau in cea de evacuare, suruburile preluand caldura de acolo...

Multumiti???
Inca o data scuze pentru intarziere...

Si ceva pt Shaq: tu ai temporizator pe D1300?Cum l-ai montat? CE legaturi ai facut la fire?


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 11 Nov 2003, 15:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
nu este vorba de ''elice''...mi-a montat-o si pe aceea.Lucrarea pe care mi-a facut-o consta in gaurirea galeriei de admisie si montarea in ea a 2 ''bolturi''-- asa le zic eu--sunt de fapt 2 suruburi fara filet, putin aplatizate-- in galerie, de o parte si de alta a carburatorului...Explicatia ''savantului'' e: cele 2 piese se incalzesc, benzina picura pe ele si e trasa mai departe in motor gata ''vaporizata'' De aici explicatia ca la 120 consuma mai putin-- alea 2 chestii sunt mult mai calde...


Am cateva COMENTARII:

1. Benzina care pleca din carburator nu picura, ci este sub forma de particule foarte fine amestecate cu aerul.

2. Compara suprafata "bolturilor" cu suprafata sectiunii interioare a galeriei de admisie.
- daca bolturile respective sunt de diametru relativ redus (sa zicem, 10mm sau pe-acolo), rezulta ca un numar foarte redus de "picaturi" de benzina va nimeri in bolturi, deci eficienta lor e discutabila;
- daca bolturile au diametru apreciabil, atunci ele obtureaza o mare parte din galeria de admisie, deci motorul nu poate sa respire la turatii mari, pentru ca nu mai ramane loc pe unde sa treaca amestecul care sa umple cilindrii.

3. Cand motorul functioneaza, in cilindri intra un volum "V" de amestec de aer si benzina. V este determinat de turatie dar si de capacitatea de curgere a amestecului prin sistemul de admisie (filtru aer / tubulatura / carburator / galerie / supape de admisie).
Ca motorul sa dezvolte putere, benzina trebuie sa arda. Ca sa arda, trebuie sa aibe suficient oxigen. De regula, ca sa arzi o cantitate "x" de benzina, iti trebuie 13x..15x aer (ideal: 14,7x).
Vaporizezi benzina, volumul e constant, deci ramane mai putin loc pentru aer. Mai putin aer -> mai putina putere.
Impreuna cu pct. 1 de mai sus, rezulta ca ideal nu este sa vaporizezi benzina, ci sa o "atomizezi".

4. Temperatura in galeria de admisie.
Vezi pct. 3 de mai sus. Temperatura mai mare in galeria de admisie la volum constant rezulta o masa mai redusa de amestec, deci putere mai redusa.
Motoarele moderne au galeriile de admisie separate de cele de evacuare (din din alte considerente -> dinamica gazelor in camera de combustie), dar si pentru a le tine "reci". Mai mult, se fac din plastic (cele din aluminiu se incalzeau repede de la motor).

5. Daca solutia mecanicului de la Urziceni ar fi verificata in practica, atunci ar trebui ca motoarele cu injectie moderne sa aiba injectie monopunct si galeria de admisie serios incalzita, si de o forma cat mai neregulata. Injectorul ar trebui sa "traga" un jet asupra unui bolt incalzit (de ce nu, electric) la o temperatura optima.
Ori, exact invers se intampla: injectia este multipunct, injectoarele sunt calculate sa atomizeze (dar nu sa vaporizeze), iar despre galerie am mai vorbit la pct. 4.


Si cateva CONCLUZII:

a) Este posibil ca modificarile de mai sus sa reduca intrucatva consumul de benzina, dar sincer mi se pare foarte improbabil sa fi ajuns la numai 5%.

cool.gif Explicatia consumului mai redus la 120Km/h nu e valabila.

c) Toate modificarile de mai sus vin in sensul reducerii puterii motorului. In functie de diametrul bolturilor, marimea "elicei" si reglajelor masinii, cred ca nu poti depasi 125..130 Km/h cu motorul astfel modificat.

d) Sunt convins ca demarajele sunt si ele serios penalizate, iar motorul este foarte probabil ca, in anumite regimuri de functionare, sa ruleze cu amestec prea sarac. Consecinte: supra-incalzire si pre-aprinderi.

e) Inainte ca multi altii ce citesc acest forum sa se arunce catre Urziceni, in cautarea solutiei miracolase care le-ar face Dacia sa consume 5% la 120 Km/h, poate ar fi bine sa repeti testele.
Parerea mea este ca ai masurat eronat consumul si performantele. Vezi si post-ul meu de mai sus.
Poate o idee si mai buna ar fi sa aduci masina la unul din meeting-urile saptamanale. O vad si altii, isi dau cu parerea, poate se fac si niste mici teste.

Ar fi excelent ca miracolul de la Urziceni sa se dovedeasca real. Eu sunt foarte sceptic.


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Nov 2003, 15:33
Post #22


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




fosta mea 1300, fara nici o modificare (avea ce-i drept aprindere electonica) consuma asa:
1. Afara, 80, 4 oameni + bagaje corespunzatoare mers la mare cu cortu' (adica MULTE) consuma 6,3-6,4 unde din 800 km pe care faceam consumul, cam 150-200 ii faceam pe litoral (ma frecam VV-2Mai, si prin alte parti).
2. In oras, aglomeratie acceptabila (nu am mers niciodata cu ea pe omor de aglomeratie <uff, fericita masina, am dat-o acu o saptamana>) consuma 7,5 - 8
3. Anul trecut, dupa ce am facut motorul (mai mult din ambitie personala <si ce-i drept ca batea o leaca prin cuzineti>) in rodaj (!!! cand unii zic ca consuma mai mult) pe autostrada la 70 (mega constant) 2 oameni, masina goala, a consumat 5,3

Eu cred ca 80% din reducerea consumului se face din stilul de mers (si evident si de traseu:(


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 11 Nov 2003, 15:53
Post #23


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ov, poate o sa te superi pe mine, dar eu nu cred in ruptul capului ca o berlina poate consuma sub 6% oricum ai merge.
Am avut si eu berlina si i-am facut toate minunile ca sa-i scad consumul (aprindere electronica, bujii care mai de care mai fatoase, platini una si una, carburator reglat si parareglat) si sub 6.5 in conditiile in care abia ma tiriam (70/h cu a IV-a) nu am reusit nici sa ma bati.
Asa ca am renuntat la vise si i-am dat blana, macar sa simt si eu ca merg.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Nov 2003, 16:02
Post #24


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




vb cat se poate de serios ... atat consuma masina aia, ce vrei sa-i fac. Dar, repet, la drum, mergeam numai cu 80 (mai putin in depasire unde cand eram la 80, ii dadeam a 3-a si o calcam, dar dupa aia, reveneam).
sub 6 a consumat cu masina goala si mers cu 70 pe autostrada, fara sate, fara incetiniri, fara absolut nimic.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Nov 2003, 16:05
Post #25


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Paul, scuza-ma, dar sa stii si tu ca un carb Solex, reglat asa cum trebuie, iti scoate sub 6% la drum intins si mers cu 70-80 km/h


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Nov 2003, 16:11
Post #26


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




eu imi reglam singur masina, ce-i drept, pt avans foloseam stroboscopul, si aerul il faceam la ureche, adica strangeam surubul pana incepea sa mearga prost dupa care dadeam inapoi cam o tura, o tura si ceva surubul, si gata. Masina tragea binisor (cu reglajul asta i-am dat 80 in a II-a de nu m-a crezut nimeni, si dupa aia i-am mai dat-o de cateva ori, de fiecare data cu cate un alt necredincios care sa se convinga cu ochii lui ca e posibil). (acul nu era kiar la 80, dar undeva intre 70 si 80, mai aproape de 80),.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Nov 2003, 16:13
Post #27


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cine ma crede, bine, cine nu, din pacate am dat masina si nu mai pot sa demonstrez, poate sa vorbiti cu noul proprietar, care nu prea cred ca ar fi de acord icon_twisted.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 11 Nov 2003, 16:18
Post #28


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ov, asa cum vezi forumul asta a aparut datorita faptului ca Dacia este o masina minunata. Este plina de minuni si nu sint doua la fel icon_twisted.gif . Deci scuze daca nu te-am crezut.
Acum sint curios cum o sa mai reglezi berlina, ca la injectie inca nu a reusit nimeni sa-i dea de cap. :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 11 Nov 2003, 16:43
Post #29


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Poate doar in service, bagata pe calculator, modificate curbele de functionare (cu toate ca sunt 99.9% sigur ca nu se poate). Ar mai exista metode, sa nu le zicem aberante cu toate ca sunt, prin care sa simulezi calculatorul si sa schimbi caracteristicile de functionare ale motorului (in functie de valorile primite de la totzi senzorii), dar nu cred ca sunt multe persoane in stare sa faca asa ceva (iti tb toate specificatiile de senzori, sa stii comunicatia cum se realizeaza, comanda, .........................., ffffffffff multa munca, timp, BANI, tupeu, si alte lucruri pe care nu le gasesti pe toate la un individ normal la cap (sper sa nu jignesc pe careva :roll: )


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CHE
post 12 Nov 2003, 12:14
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 24 October 03
From: Bucuresti




1. Nu sunt mecanic.
2. Nu voi fi niciodata mecanic, deci nu imi voi baga mainile in dacie mai mult decat ca hobby=> apreciez sincer explicatiile super tehnice dar eu va spun cum merge dacia mea.No ofense!
3.Dacia 1300 o folosesc de 7 ani, fiind prima mea masina, deci o cunosc foarte bine.Mai am un PGT 206 si de asemenea conduc foarte des un A4, asa ca stiu si ce inseamna o MASINA(demaraj, consum,stabilitate,confort).In dacie am continuat sa bag bani deoarece o folosesc zilnic in Bucuresti si la drumuri care necesita incarcarea ei cu diverse....chestii mai putin curate.
4.''Sportivitatea'' nu a fost deloc afectata.Puterea deasemenea.Marturie stau urmele de la semafoare biggrin.gif si drumurile la munte pe serpentine cu masina plina.
5. Consumul de 5% este rezultatul mai multor reglaje facute de mecanicul din Urziceni...asa numitul A.C.T.
6. Proba de consum am facut-o in felul urmator: una bucata sticla de sticla de 1l plina cu benzina.Oprit la borna Km.SCOS benzina din carburator.Facut conexiuni cu furtunase(tur-retur).Pornit motorul, mers pana s-a oprit.A mers cam 19 km 500m sau putin mai mult, deoarece am lasat-o cand s-a oprit motorul scoasa din viteza si a mai mers pana la borna de 20 km.Faceti voi calculele si spuneti-mi daca gresesc.
7.Motorul nu se supra-incalzeste, nici nu apar alte efecte in functionarea lui.Viteza maxima este de 140-142 si chiar 145 atunci cand aveam ambreiajul nou.Oricum din principiu nu depasesc 100 pentru ca o dacie e extrem de nesigura (parerea mea) la peste suta.La 120-acelasi test am mers 17, aproape 18 Km.

Ar fi ok din partea mea sa vin la un meeting, insa cred ca va fi posibil de abia prin ianuarie, deoarece sunt mai tot timpul plecat pt job, am si p[utina scoala, si pe deasupra am cam f.... ambreiajul vara asta carand diverse, asa ca am in plan sa il schimb luna viitoare....

Nu incerc sa imi impun pdv, pur si simplu asa e dacia mea.Cineva mai sus spunea ca nu sunt 2 la fel.Posibil....Daca gresesc cu ceva, lamuriti-ma....


--------------------
dcab 4x4-1.9D 2006/ peugeot 308 - 1.6 hdi 2008 - B xx MAH / B xx MAH
slalom printre .... masini....
150cp .... amandoua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:42
Forum Renault