DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu bordul la o Dacie 1310

danm79
post 29 Feb 2004, 01:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 29 February 04




Bun, as avea nevoie de niste sfaturi pentru urmatoarele doua probleme:
1. Cred ca sa desprins maneta aceea de pe bord care deschide caloriferul pentru aer cald/rece (?) ...Bordul nu este de CN si dacia este din 1996. intrebarea este cum pot sa scot blestematia aia de unitate de comanda a climatizarii si sa ma uit la ea ca vine vara si nu mai pot sa merg cu caloriferul deschis ( laugh.gif ) cum am facut toata iarna....
2. Nu merge kilometrajul (adica partea aia in care iti spune cati km ai facut). Simptomele sunt urmatoarele: cand dau sa resetez ceasul chestia aia neagra nu merge deloc nici inainte nici inapoi plus ca atunci cand merg se aude un tacanit in bord care se intesifica odata cu viteza(banuiesc ca are aceeasi cauza)...
Intrebarea este ce trebuie sa inlocuiesc: ceasul sau cablul?si mai ales cum desfac ceasul de pe bord sa-l inlocuiesc????
Multam fain!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 1 Mar 2004, 09:32
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




1. lasi "blestematia" aia acolo, si ridici frumusel cu manutza capota si inchizi robinetul de la calorifer
2. e ceasul sigur stricat. Ca sa-l scoti, tb sa dai toata partea cu ceasurile jos: desfaci cablul de kilometraj si cele 2 mufe care intra in bord. Pe laterale, ceasurile sunt prinse de bord cu 2 cleme metalice. Parca si sub ceasuri mai erau doua urechi de plastic care fixau ceasurile in bord, dar nu mai stiu sigur


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 2 Mar 2004, 13:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Sa stii ca-i blestematie prostia aia de comanda a caldurii...eu am reusit sa o scot dar am stricat-o de tot. Toata ii facuta din plastic inclusiv pirghiile de comanda. Si se rup foarte usor


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oly
post 2 Mar 2004, 17:38
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 2 February 04
From: Bistrita




unitatea de comanda se prinde cu doua surube care intra de jos in sus. scoate scrumiera si uita-te de-asupra ei o sa le vezi.
QUOTE

Toata ii facuta din plastic inclusiv pirghiile de comanda. Si se rup foarte usor

asa este
partea aia cu acele sa mai prinde si cu doua cleme dedesupt sau surube nu stiu ca la mine (1310 TX) este prinsa cu sarma de urechi.

Sfatul meu este daca nu te pricepi sa mergi la nea gogu de la coltul blocului (nu la reprezentanta ca te usca de bani pentru aceeasi treaba) si sa iti dea jos bordul sa iti faca Kilometrajul incalzirea si poate mai vrei sa-ti faci ceva la bord sau sa til strangi mai bine sa nu mai sune treaba ar trebui sa dureze vreo cateva ore cu tot cu montat parbrizul la loc si proba de rigoare


--------------------
R9 1.7 '83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danm79
post 2 Mar 2004, 23:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 29 February 04




Mda....continuarea ar fi urmatoarea:
Azi 3 (trei) ore m-am chinuit sa dau blestematia aia jos, da cred ca au pus-o mai intai p-aia in bord si au construit bordu in jurul ei ca n-am putut....Plus am mai descoperit si alte lucruri interesante cum ar fi ca daca vrei sa dai jos abureala aia de torpedou tre sa desfaci vreo 10 suruburi (daca ar prinde asa bine si panourile de usi ar fi perfect)...
Una peste alta m-am lasat pagubas dupa 3 ore de chinuri de se aburisera geamurile pe interior de credeau vecinii ca fac sex in blestematia de masina (daca mai punem si pozitiile indecente in care ma bagam pe sub bord tabloul e clar)...ma duc maine la service (dupa 3 cand pleaca maistru..prietenii stiu de ce ) si sper sa aiba aia mai mult noroc decat maine...va tin la curent....oricum mersi de sfaturi
P.S. Faza cu inchisu caloriferului de sub capota am practicat-o toata iarna, da primavara nu merge ca tre sa mai si inchzi caldura si n-am chef sa ma opresc de vreo 3 ori pe drum sa reglez radiatoru de sub capota laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 3 Mar 2004, 00:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




au dreptate anchidel dela motor doar ridici capota.simplu icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyka
post 4 Mar 2004, 01:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 356
Joined: 22 February 04
From: slobozia




sau shimba tot mecanismul.fdaca ai bani de aruncat pe geam. icon_mrgreen.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:18
Forum Renault