DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un altfel de tremurici

andreig
post 2 Jun 2006, 18:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 April 03
From: Bucuresti




Salutare,

Sper sa nu fiu apostrofat de marii de pe aici... cu recomandare de SEARCH. Am incercat, am citit dar nu m-am lamurit.

Problema ar fi cam asa... Am o Scala din 2003 MPI cu 25k km, cu un tremurici destul de enervant de la o vreme.
Adica... la relantiu tremura si regulat dar si neregulat din cand in cand. Plus ca atunci cand accelerez, se tureaza ok, dar cand revine tremura la stabilizare relantiu. Care apropo sta acum la prima liniuta, cred ca la 500+ ceva ?? Ce am mai observat, cand plec cu vit 1 se aude un clic de fier pe fier in fata stanga. La schimbarea in alte viteze nu am auzit.

Am schimbat bujii, filtru aer, pus benzina de 98 de la MOL, Rompetrol, OMV... de 95 la fel plus aditiv de curatare injectoare, curatat mufele din zona corp injectoare. Nimic, la fel...

Ce as mai putea verifica, role, curele... sau ce service bun imi recomandati in Buc?

Multumesc frumos!


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala MPI - B 79 XXX
'Viata e ca un curcubeu. Are nevoie si de ploaie si de soare ca sa-si arate frumusetea.'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian scintei
post 2 Jun 2006, 18:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 3 March 06




Vezi senzorul de relanti sau verifica traseul care face vid pentru servofrana, sa nu traga aer fals pe undeva, am patit la fel la fosta masina.


--------------------
solenza scala - is-72-cjy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Jun 2006, 19:08
Post #3


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Injectoare? Bobina de inducție? În mers simți că ar fi ceva probleme?
@cristian scintei: senzorul de relanti? blink.gif Ce-i aia?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig
post 2 Jun 2006, 19:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 April 03
From: Bucuresti




Oau... Multam pentru rapiditate! Stiam eu ca am nimerit bine... smile.gif

M-am gandit si eu la injectoare, dar nu stiu unde sa ma duc la verificare. Unde recomandati?

Iar la parte cu bobina si servofrana, tot service scrie pe mine... blush.gif Plus ca ar trebui si un test calculator pt turatie de 5-600 pe care cred ca o are la relantiu.

Multumesc!



--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala MPI - B 79 XXX
'Viata e ca un curcubeu. Are nevoie si de ploaie si de soare ca sa-si arate frumusetea.'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig
post 2 Jun 2006, 19:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 April 03
From: Bucuresti




Probleme in mers nu am remarcat decat raportate la 'calitatea' benzinei... Cam atat. Nu intrerupe, trage binisor.
Asta fara sa mai spun de zzzzz la 1800-2000 ture si tobe care cer schimbate... Dar sa nu deviem blush.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala MPI - B 79 XXX
'Viata e ca un curcubeu. Are nevoie si de ploaie si de soare ca sa-si arate frumusetea.'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 2 Jun 2006, 20:41
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




OFF: Aia cu 1800 - 2000 nu prea e de la tobe wink.gif.


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig
post 2 Jun 2006, 21:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 April 03
From: Bucuresti




2000 ture am inteles ca este ceva gresit din proiectare la Solenza, sau in cel mai rau caz de la catalizator. Dar masina trage binisor...

M-am gandit ca maine e sambata si am putin timp de o revizie la masina. Atat cat pot manutzele mele.

Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa curat pe la ea? Ce sa verific? O sa dau print la cateva tutoriale sa incerc.

Sau sa stau cuminte pana luni si sa fac o vizita la service? Si care ar fi mai bunicel?



--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala MPI - B 79 XXX
'Viata e ca un curcubeu. Are nevoie si de ploaie si de soare ca sa-si arate frumusetea.'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 2 Jun 2006, 21:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Senzorul de relanti = senzorul de turatii care este de fapt un fel de surub... se scoate foarte usor, se curata si se pune la loc. Personal nu stiu pe unde se afla asta dar te pot lamurii colegii de forum.

ZZZZZ-ul tobelor este de fapt de la catalizatorul nostru minunat care ori se schimba (cu certuri, amenintari OPC, etc) pe garantie, ori pe casco daca e lovit. ZZZZZ va reveni si la catalizatorul nou dupa o perioada scurta de timp. Iti poti pune tobe sport de la cat pana in spate iar VRUM-VRUM-ul lor va acoperii ZZZZ-ul catului smile.gif

Bobina de inductie parca n-avem la SLZ.

PAC-ul de fier pe fier la plecarea de pe loc ar putea fi din cutie-ambreiaj (nu e neaparat problema, asa face cand cupleaza). Si la mine face pac pac daca merg cu treapta I cu 800RPM si apas ambreiajul, il ridic, iar il apas, iar il ridic....

Turatia de relanti a motorului de SLZ este de 800rpm. A DOUA LINIUTA, NU PRIMA.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 2 Jun 2006, 21:19
Post #9


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(free_fiber @ 2 Jun 2006, 22:07)
Senzorul de relanti = senzorul de turatii.
...
Bobina de inductie parca n-avem la SLZ.

Mamăăă, ce denumire au dat ăștia de la UAP senzorului de turație la Solenza! smile.gif

Ba parcă este. wink.gif Poate nu-i platină, delcou alte alea, da' bobină (de fapt bobine) e!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig
post 2 Jun 2006, 21:27
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 April 03
From: Bucuresti




Multam frumos Free...

Masinutza o am de 3 luni fix. Avea 20k km, acum are aproape 25k. Cand am luat-o am dus-o la verificat, am mers cu ea... mai nimic. Toate bune sau poate nevazute atunci! Test drive am facut cu ea 10 km.

Intre timp, tremurici suparator cateodata, zgomot tobe ( nu mai are site deloc cred, daca misc de ele se aud cum zornaie in draci), zgomotul la 2000 de ture pe care sigur NU il avea acum 5k, clantanit de diesel cu si fara ambreiaj apasat.

Eu am mers cu ea cum am stiut mai bine, 150 maxim , fara subturare sau drumuri grele. Nu am dat cu ea in nimic. Dar poate ca vreau prea multe de la Dacia, asta pentru ca nu mi se pare putin cat am dat pe ea : 5300E. Nu sunt genul sa ma 'culc' cu un fier, sa bag bani in tobe sport, sa intoarca lumea capul dupa mine etc, dar sincer vreau mai mult si mai bine... asta daca se poate la DOAR 25k km blush.gif In rest foarte multumit de masinutza smile.gif

PS : Ai dreptate cu a doua liniuta la relanti, greseala mea blush.gif dar ma gandesc eu, nu este 500 aceea, daca urmatoarea este la 1000, sau este pusa linie la 780 - 800?!

Asa ca astept sfaturi de la voi. Multumesc!




--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala MPI - B 79 XXX
'Viata e ca un curcubeu. Are nevoie si de ploaie si de soare ca sa-si arate frumusetea.'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 2 Jun 2006, 21:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Referitor la problema de la relanti :
- turatia este undeva pe la 750-800 rpm cu motorul cald (nu este constanta si o vand osciland pe computerul de bord biggrin.gif), la rece e undeva peste 1000 rpm+.
- din cate mi-am dat seama cam asa face la toate, oscileaza un pic cat sa produca un mic zdranganit pe tobe, nu e grav. Asa imi face a mea de noua, masina trage BRICI, nici nu mi-am batut capul cu aceasta problema. Acelasi efect il obtin daca la relanti aprind pe rand pozitii, faza scurta, proiectoare ceata, faza lunga: apare o sarcina in plus si pica turatia pentru moment, atata timp cat isi revine la normal apoi nu vad care e problema.

Cu alte cuvinte vezi care e problema cu bataia, relantiul nu are nimic. Bajetii din service e posibil sa faca mai mult rau daca isi baga ghearele prin motor.

This post has been edited by Corbu': 2 Jun 2006, 21:48


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 2 Jun 2006, 23:45
Post #12


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Sa o stapanesti sanatos!

ZZZZZ-ul cum au spus si ceilalti este de la catalizator si nu te ingrijora ca la mai toti face asa si la fel si zgomotul de diesel este specific SOLENZA.

Tremuratul de la relanti poate fii si din bujii poate ai avut ghinion si nu ai nimerit niste bujii bune.



--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jun 2006, 15:50
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic la aia cu "pac"-ul de la plecarea de pe loc ca mie mi-ar indica o verificare a distantei dintre scut si sistemul de evacuare, precum si a starii bieletei antirotire motor.
Treaba cu relantiul instabil, pe langa cele enuntate pe aici (injectoare, bujii sau bobina inductie) s-ar mai putea datora si unui catalizator usor infundat, sau unui senzor (putin probabil, ca senzorii se defecteaza destul de greu, mai putin cel de temperatura motor)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 3 Jun 2006, 19:57
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




subscriu la problema colegului de mai sus. am 40000 km, saptamana asta i-am schimbat ulei, filtre, bujii, curatat injectoare cu ultrasunete. Motorul trage super, dar la relanti cam tremura, acul sta cam pe la 700-800 atat imi dau seama. Am scos toate mufele, le-am curatat, dar tot tremura, nu mai merge ca inaite.O sa incerc sa ii fac un test pe coputar.
Despre poc-ul la plecarea pe loc - o enigma wacko.gif . O sa ma uit sa vad daca e bieleta despre care spune Klaus, parca e una din "metal rasucit" pe dedesupt, si e cam scumpicica.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jun 2006, 22:55
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(andreig @ 2 Jun 2006, 22:27)
clantanit de diesel cu si fara ambreiaj apasat.
*
Da' culbutorii sunt reglati?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 3 Jun 2006, 23:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Si la mine face la fel, am vreo 45.000 km, am colbutorii zornaitori, mecanicul ar fi vrut sa puna mana pe ei sa-i regleze dar nu prea am timp sa trec pe la el.
Fenomenul pare ca s-a amplificat odata cu venirea caldurii, parca e si mai zgomotos motorul...


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 4 Jun 2006, 20:45
Post #17


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Ce baterie ai? ATENTIE: zgomotul asemanator motorului de diesel poate fi un simptom al proastei functionari a ambreiajului-placa de presiune poate ceda...
tremuratul la relanti nu e o problema decat atunci cand schimbatorul de viteze oscileaza mai mult de 2 mm - pe liber la stop ia mana de pe el si observa-i oscilatia. in acest caz, baga benzina de 98 si mergi cca 100 km turat-schimba vitezele la 2800-3000 de ture si la mers constant nu scadea sub 2600-2800 de ture
(renault face motoare de turatie)[/QUOTE]


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig
post 4 Jun 2006, 21:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 30 April 03
From: Bucuresti




Tremurat-ul schimbatorului este regulat 1-2 mm sau mai putin, iar cateodata mai da si 3-4 mm. Ce este enervant insa este ceea ce simt in scaun si pedalier. Volan nu simt mai nimic, probabil de la servo. Bateria este de 6 luni Rombat Cyclon 55Ah.

Am curatat cat am putut mufele din jurul corpului injectoare. Am descoperit si un motoras acolo, dar l-am lasat in pace, deocamdata blush.gif Am vazut inca ceva, cureaua de accesorii are un mic joc, si se aude si rola intinzatoare putin cum uruie.

Azi, putin suparat fiind, in drum spre servici, singur pe strada wacko.gif m-am dat mai tare la motoras, am schimbat la 3500 si turat mai tare... Se infige binisor, dar uruie tare. Varianta cu benzina de 98+aditiv de injectoare+turat am incercat-o acum 2 saptamani pe autostrada... tremurat la fel. O sa ma duc marti la un service, cred ca la Dacoserv Militari. Daca sunt obiectii sau alte sfaturi, le astept...

O sa ma duc cu : tremurici motor, schimbat traseu tobe fara catalizator happy.gif , o sa ii rog si un reglaj culbutorii. Si daca tot ajung bag si un schimb ulei, chiar daca asta are doar 6000 si o sa mai incerc si un test calc. Sper sa plec bine de acolo...
Le arat si clic-ul de la vit 1 la plecare de pe loc, si ii mai pun si la un test traseu servofrana.

Ce nu am inteles insa, a doua liniuta de la turometru arata fix 500rpm sau mai mult?




--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala MPI - B 79 XXX
'Viata e ca un curcubeu. Are nevoie si de ploaie si de soare ca sa-si arate frumusetea.'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 4 Jun 2006, 21:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Daca tot schibi traseu tobe NU pune tobe origine, nu are sens, oricum crapa in 2 ani. Ia mai bine traseu Borla Sport FULL INOX (aprox 550 RON) si o sa arate ca noi mult dupa ce masina a ajuns la fier vechi. biggrin.gif

<doar un sfat>

This post has been edited by Corbu': 4 Jun 2006, 21:53


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 02:19
Forum Renault