DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Benzina fara plumb ecologica, sau uite sulful nu e sulful

bogdan_o
post 12 Jan 2005, 19:23
Post #1


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Petrom a scumpit benzina fara plumb, motivand-si gestul prin faptul ca a scazut concentratia de sulf din benzina prin rafinari suplimentare, aceasta fiind deci mai ecologica. Problema este ca PC a efectuat un control la statiil Petrom care a rlevat ca de fapt la pompa sulful era prezent in aceeasi cncentratie ca si inainte. Ba mai mult, din acte reiesea d fapt ca o stati Petrom a cumparat benzina cu concentratie de sulf mai ridicata chiar decat cea din decembrie. Si atunci cum se mai justifica pretul. raspunsul cred ca l-a dat nspectorul OPC: "pai si sulful costa, chiar asa, sa-l vreti pe gratis in benzina."

Rusinica, rusinica, rusiniiiiicaaaaaaaaaaaaaaaa.....


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 12 Jan 2005, 19:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Raspunsul de la un director de la petrom a fost ca de la 1 ianuarie toate benzinariile petrom au fost alimentate cu "noua" benzina, cea cu continut "scazut" de sulf, de aceea coincide concetratia celei verificate azi cu cea verificata in 1 ian. Astia chiar ne cred prostii pamantului?


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 12 Jan 2005, 20:08
Post #3


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




Nu cred ca ne considera prosti,dar se bazeaza pe faptul ca suntem atat de lipsiti de atitudine.
Iti zic eu ca daca ar iesii macar 25 la suta din posesorii de autoturisme in strada cand se scumpeste benzina si ar ameninta ca nu mai alimenteaza si ar bloc cateva drumuri nationale sa vezi atunci negociere pe aia care ne vand benzina. Parerea mea. O luna de zile sa circulam cu RATB-ul, Metrorex-ul ,bicicleta....si sa vezi cum scad pretul la benzina ...ca nu cred ca le convine sa nu vanda si sa le zaca benzina in Cisterne ...ca se evapora si pierd mai mult decat daca ar vinde-o la un pret rezonabil.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jan 2005, 20:24
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Andrei, nu e vorba de lipsa de atitudine. Ca daca ei zic ca are mai putin sulf eu personal o iau de buna. Nu am cum sa verific, ca doar nu am laborator acasa. E vorba de nesimtire crasa. Asta e explicatie de gaga, ceea ce ma duce cu gandul la doua situatii. Ori respectivul director e batut in cap daca chiar crede asta, ori e batut in cap daca are impresia ca o sa luam de buna spusel lui. Asta mai ales in conditiile in care in respectivul reportaj o directoare de la o statie Petrom a recunoscut ca au vandut benzina veche la pret de benzina noua.

Si, chiar daca nu mergi tu cu masina si ti se ai alatura si altii. Degeaba. ca tot mai este transortul in comun car trebuie sa ia carburanti, mai sunt masinil de aprovizionare si altii. Si gandeste-te cum ar fi ca nimeni sa nu mi mrga cu masina in Bucuresti o perioada. Nu ai rzista nici macar o zi. RATB-ul e si-asa full. Ia sa i se adauge si toti cei cu masini, ca o sa ajungem ca in India sa mrgeam calare pe autobuze.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 12 Jan 2005, 21:08
Post #5


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




dar de blocat 1-2 drumuri nationale tot ar merge - o asociatie a transportatorilor ceva de genu asta


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 12 Jan 2005, 23:52
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu personal nu inclin spre ideea de blocare a drumurilor. Dar ar trebui pusi sa restituie banii luati de pomana. Daca e sa se faca ceva, toti cei care si-au luat benzina de la Petrom si mai au bonurile sa se constitutie parte civila intr-un proces impotriva Petromului. Daca vor trebui sa plateasca se vor invata minte poate ca a doua oara sa nu mai umble cu magarii din astea.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 13 Jan 2005, 00:59
Post #7


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Nu cred ca poti sili in instanta un comerciant sa vanda la ce pret vrei tu un produs! E economie de piata doar. Ce nu inteleg io este de ce toti benzinarii fac acelasi joc, unde e concurenta? Io daca as fi Rompetrol sau Mol as lasa preturile la fel si m-as bate cu pumnii in piept pe toate posturile ca vand benzina mai ieftin ca Petromu care au scumpit-o abuziv. Si atunci n-ar mai lua nimeni de la cei ce se arunca la pret. Da de ce dracu nu se intampla asa ceva, nu inteleg!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 13 Jan 2005, 08:56
Post #8


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.018
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(ashu @ 13 Jan 2005, 01:59)
Nu cred ca poti sili in instanta un comerciant sa vanda la ce pret vrei tu un produs! E economie de piata doar.


Corect! Este dreptul lui sa vinda cu cit vrea, sau cu cit poate!
Dar SA NU MINTA! Sa spuna ca "asa vrea muschii" lui sa scumpeasca, si nu ca imi da un produs mai bun la un pret mai bun, iar eu cind ma duc la pompa sa iau tot zeama aia !!!!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 13 Jan 2005, 09:52
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




QUOTE(ashu @ 13 Jan 2005, 02:59)
Nu cred ca poti sili in instanta un comerciant sa vanda la ce pret vrei tu un produs! E economie de piata doar. Ce nu inteleg io este de ce toti benzinarii fac acelasi joc, unde e concurenta? Io daca as fi Rompetrol sau Mol as lasa preturile la fel si m-as bate cu pumnii in piept pe toate posturile ca vand benzina mai ieftin ca Petromu care au scumpit-o abuziv. Si atunci n-ar mai lua nimeni de la cei ce se arunca la pret. Da de ce dracu nu se intampla asa ceva, nu inteleg!
*



pentru ca asa e inteleasa economia de piata la noi. inca nu am invatat ce-i ia concurenta si faptul ca, cu un pret mai mic vinzi mai mult si esti mai cistigat.
exemplul cel mai simplu si mai elocvent este la piata. toti taranii vind aceeasi marfa cu acelasi pret. prefera sa ramina cu ea pe tarabe sa se strice, decit sa scada nitel pretul, pentru ca "daca ala vinde cu atit, io-s mai fraier sa vind mai ieftin?". pastrind proportiile, cred ca este aceeasi mentalitate in mai toate domeniile in care se intimpla acest lucru.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 13 Jan 2005, 09:57
Post #10


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Cred ca moderatorii ar trebui sa-l uneasca cu topicul asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11863

Cit despre Petrom, am 2 pareri :
1. Ori vor sa-si recupereze datoriile RAFO prin noi, ca deh, guvernul PSD le-a cam dat cu flit.
2. Ori OMV, vrea sa recupereze comisionul de cumparare PETROM, tot de la noi.

Altfel, scumpirea benzinei este ilogicaaaaaaaa.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 13 Jan 2005, 10:03
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Pot sa intreb ce pazeste Consiliul Concurentei in aceste cazuri? Casca, ca deja are prea multe pe cap. Se chinuie de atata timp sa demonstreze ca in industria cimentului se fac intelegeri pe sub masa, ca in industria tutunului regulile nu sunt tocmai fair, ca pe piata de cablu din Romania trebuie sa existe concurenta si nu sfere de influenta.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 13 Jan 2005, 10:06
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




corect, chiar vroiam sa dau si io exemplul cu firmele de cablu


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicotine
post 14 Jan 2005, 16:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




Am si o nelamurirere: care este diferenta intre benzina fara pb 95 si fosta benzina cu plumb acum devenita Premium ecologic?( la lukoil fara pb 95 e mai scumpa decat ecopremium la petrom parca e invers)


--------------------
MII Sedan 1.6 16v Confort Privilege Beige Angora 2005; sistem supraveghere presiune pneuri; bavete noroi fata spate
, etrieri vopsiti rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 14 Jan 2005, 16:49
Post #14


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.387
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(bogdan_o @ 12 Jan 2005, 21:23)
raspunsul cred ca l-a dat nspectorul OPC: "pai si sulful costa, chiar asa, sa-l vreti pe gratis in benzina."

Rusinica, rusinica, rusiniiiiicaaaaaaaaaaaaaaaa.....
*



Am vazut reportajul la tv.
Raspunsul era dat de inspectorul OPC, dar tonul era clar unul ironic la adresa Petrom...


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 14 Jan 2005, 18:10
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Da chiar nu va e mila de masinile voastre sa bagati Petrom in ele??

Eu de mult merg doar pe benzina Euro3. Pe langa ca merge simtitor mai bine masina (probabil doar din cauza calitatii mai bune de fabricatie, ca dupa standard n-ar trebui sa fie diferenta la mers...), nici nu pute a sulf in jurul ei.

Voua nu va pute a sulf (HS de fapt) in jurul masinii cu benzina de Petrom?


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radduu
post 15 Jan 2005, 14:01
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 526
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Ba da, chiar nu stiam de unde miroase asa ...pe urma mi-am dat seama ca de fiecare data cand alimentez pute..


--------------------
Dacia 1300 /1310 1983 - B
If you can't find something to live for, Then you best find something to die for


User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 15 Jan 2005, 14:32
Post #17


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




intrebare intrebatoare... se simte la consum sau la bunul mers al motorului ceva??? cu sulful asta mai putin? wink.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 17 Jan 2005, 10:01
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




Sulful nici nu aduna nici nu scade la motor... Doar ca benzinele care au mult sulf, sunt mai slab rafinate si din cauza asta nici proprietatile importante nu sunt asa de bune. Asa cred, pentru ca motorul merge mai bine cu E3. Am mers de cateva ori cu Petrom, si mi-era mila sa trec de 3000 ture, asa urla motorul. Cu E3 (RomPetrol, Shell V-Power...) urc comfortabil pana la 4000 si nici la 4500 nu da semne de stres.

Am mai citit pe undeva (nu sunt sigur ca e asa) ca benzina E3 are si vreo 5% alcool (etilic, izopropilic, altele). Asta ar ajuta prin introducerea de oxigen in plus in cilindru.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 17 Jan 2005, 10:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




cit e kilu' de E3 ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 17 Jan 2005, 11:37
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(costi @ 17 Jan 2005, 12:10)
cit e kilu' de E3 ?
*



In jur de 32KLei.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 17 Jan 2005, 11:48
Post #21


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




OMV n-are benzina E3? Ca aia de 95 este E2, iar aia de 100 este E4. Si am vazut ca aia de 95 s-a facut 30.000 si un pic.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 07:46
Forum Renault