DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bieleta anti-ruliu, are joc si cloncane, (fost caseta directie - manuala)

bassfreak
post 28 Feb 2006, 20:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Astazi s-a elucidat misterul zgomotelor suspecte ce veneau de la roata din dreapta.

Cu ceva vreme in urma am fost la Adras Oltenitei cu problema unui troncanit la roata dreapta fata. Am mers in teste, mecanicul m-a aburit ca e de la scut si m-a trimis acasa.

Astazi, fiind un prieten pe la Meridian, am decis sa merg si eu cu masina la verificat, intrucat va iesi din garantie in cateva saptamani.

Am completat o fisa cu problema raportata (la adras oltenitei nu te invita sa faci asta, doar verbal ii comunici lu nea' mecanicu'). Au bagat masina intauntru, pe elevator, si cu un levier a verificat ceva pe la roti. A plecat mecanicul si a venit cineva de la receptie sa-mi comunice ca trebuie schimbata caseta de directe. Intrucat nu au pe stoc, va trebui sa revin. S-a completat un borderou cu "zero" (stoc zero probabil) si astept sa fiu contactat.

Nu au mai primit casete de directie de prin ianuarie, si se banuieste ca Dacia va face ceva in acest sens, probabil o modificare de proiect.

De vina ar fi o bucsa, care probabil e din plastic (in loc de teflon?!) si care ar face probleme la toate casetele de directie manuale (fara servo). Ei mi-au spus ca au schimbat o gramada de casete (cand au ridicat-o pe elevator, asta au verificat prima data). Ciudat ca cei de la Adras Oltenitei nu cunosteau problema.

Ce credeti ca ar trebui sa fac in continuare? Exista sanse sa monteze servo pentru a evita pe viitor problema ? (viciu ascuns, etc) Daca tot schimba caseta, poate exista o modalitate sa monteze servo, platesc eu restul de componente...

Eu nu am nici o hartie la mana, le-am cerut o copie dupa fisa in care am semnalat problemele dar mi-au zis ca nu se poate, si mi-au trecut in carnetul de intretinere "BG. 86J / 28.02.06 - CASETA DE DIRECTIE (valoare zero) si stampila.

Deci aveti grija cei fara servo si care mai aveti putin pana la iesirea din garantie, faceti o verificare. Puteti merge la Meridian (pe linia lui 102), ei cunosc problema cu siguranta.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 28 Feb 2006, 21:16
Post #2


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Salut,eu am ambiance,deci fara servodirectie.Pana acum n-am bracat niciodata la maxim rotile,dar ieri era locul stramt unde trebuia s-o parchez si am carmit-o la maxim.La capat de cursa trozneste de am zis ca s-a rupt.Am dat-o la celalalt capat al cursei,la fel a troznit....numai la capete.Ce dracu sa fie?


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 28 Feb 2006, 22:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




nu stiu, cred ca este normal sa se auda un zgomot de lovitura cand ajunge la capat, de obicei se intampla atunci cand este alunecos pe jos si poti roti usor de volan, ajungand usor si oarecum "in forta" la capatul cursei volanului.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 28 Feb 2006, 22:44
Post #4


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Nu,era uscat pe jos.Zgomotul nu e de lovitura,ci mai degraba o troznitura,ca si cum ar sari un dinte de la cremaliera...nu asta se intampla,dar cam la nivelul asta e zgomotul.Ca o capsa de pistol cam asa,nu stiu cum sa-l descriu


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 28 Feb 2006, 23:21
Post #5


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





De troznit trozneste si cea cu servo,dar nu as zice ca e o trosnitura ci mai degraba o pocnitura!Din lipsa de tampon amortizare la capat de cursa se aude acest zgomot.Acu depinde de ce zgomot e la voi,dar pana acu nu ai bracat niodata rotile la maxim??? blink.gif Ca eu cel putin de cateva ori pe zi fac asta(poate si din cauza locului de parcare).....si a facut asa de la inceput!


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 1 Mar 2006, 00:55
Post #6


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Pai asta am zis si eu,ca nu am mai bracat la maxim,deci nu am auzit pana acum pocnetul ala.Presupun ca de la inceput a facut,nu are decat 4700 km,dar nu e lovitura de la capat de cursa,ci un pocnet aiurea rau smile.gif


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 1 Mar 2006, 01:20
Post #7


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Pocnete,de fapt cate unu atat in dreapta cat si in stanga,la bracare maxima,am avut si eu prin vara-toamna anului trecut,cam aproape de capatul de cursa,dar cand am fost la revizie mi s-a spus sa urmaresc evolutia lor,ori se amplifica,ori dispare si spre norocul meu,pocniturile acelea au disparut!De atunci(toamna trecuta) nu au mai reaparut si sper sa nu mai apara.Acum vedeti si voi daca pocniturile care se aud la voi se aud si la alte masini cu echipare echivalenta cu a voastra.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 3 Mar 2006, 14:03
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




In speranta de am ma face inteles , asa cum spune si un alt coleg de-al nostru , la bracarea totala ajunge capatul cremalierei la capat si neexistenta unui cauciuc de amortizare da nastere la un sunet mai puternic sau mai incet ( depinde cu ce putere tragi de volan ) excl.gif

Si loganelul meu are aceleasi sunete la cursa totala , DAR de a trage de volan catre capatul cursei cu toata forta pana se rupe ceva ... uuu... nu va recomand !!!Cei in cauza , nu au ce sa caute pe o masina cu servo pt ca nu se stie ce se intampla laugh.gif


La alte tipuri de masina , limitarea cursei la virare maxima se face de catre sistemul de articulatii din pivot , dar la loganel nu are proiectata articulata in asa fel ( vezi vechea berlina) ph34r.gif

Concluzie : nu trageti de volan ca.......gica......

Daca sara un dinte de pe cremaliera => volan in linie dreapta nu sta centrat , de aici tragi concluzia daca sa rupt un dinte sau nu !

Bafta !


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 4 Mar 2006, 05:21
Post #9


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Se pare ca nu ai inteles matale cam despre ce pocnet am zis eu,nu e lovitura aia de fier pe fier de la cap de cursa,ci o troznitura ca si cum ar sari un dinte,"ca si cum" ....nu ca a sarit deja.Si sa nu-ti inchipui ca trag de volan sa-l invart cu viteza rotilor in treapta a patra omule,am avut dacie din '77,sunt bland cu fiarele.Nu prea am inteles legatura cu "n-au ce sa caute pe o masina cu servo",eu chiar una cu servo conduc la servici.Bafta


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 4 Mar 2006, 12:55
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Mergi la service pt ca nu se rapara pe forum asa ceva !!!!

Este de teaba , trebuie verificat tot sistemul : caseta directie , capete de bara , pivoti , rulm din capatul amortizorului

Poate sa pocneasca un pivot cu uzura mare si tot asa de bine boate sa pocneasca si rulm din capatul amortizotului .....

Ramane de vazut ....=> demontare sad.gif


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 4 Mar 2006, 19:23
Post #11


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Ok ,multumesc


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Mar 2006, 14:45
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si poate nu ar fi rau sa se uite lumea si la impingatorul casetei de directie, care este de teflon.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 5 Mar 2006, 16:48
Post #13


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





tedy am avut si eu zgomotul ala asta vara(i-mi era frica sa mai merg cu ea),am fost si la service pe tema asta si nimic!Pana la urma s-a rezolvat singura.Sper ca si la voi sa fie tot asa wink.gif !


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 5 Mar 2006, 18:37
Post #14


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




ICET,la mine nu face nici un zgomot frate,e cuminte.Nu mi-e frica deloc sa merg cu ea.Toata chestia e daca dau de volan pana la capatul cursei,acolo trozneste o data scurt,daca nu rotesc volanul la celalalt capat al cremalierei nu mai face.Nu ma deranjeaza deloc,pt ca eu in 6 luni de cand o am nu am dat niciodata de volan pana la cap de cursa,deci nici nu auzisem.N-am treaba cu ea,o las in pace.Daca incepe sa trozneasca si in mers atunci ma duc la service,daca nu,nu.Bafta la toti


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 14 Mar 2006, 14:20
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Revin cu noutati:

Pe data de 9.03.2006, am fost anuntat telefonic ca a sosit caseta de directie, si am facut o programare pentru Luni, 13.03.2006, la ora 10.

In data de 13.03.2006, m-am prezentat la ora 10 pentru inlocuit caseta de directie. Pe la ora 12, s-a inlocuit caseta de directie si s-a refacut geometria.

In urma acestei operatiuni, zgomotul pe care il raportam nu a disparut.
In schimb, acum volanul este stramb fata de directia de mers a masinii; este rotit spre stanga cu ~10grade..

Am revenit in jurul orei 16 si am raportat problema zgomotului (nu observasem inca faptul ca volanul este stramb). S-a pus masina din nou pe rampa, s-au dat jos rotile, s-au uns "culisele" la etrieri si s-a bagat vaselina pe la tija repartitorului de frana. S-au verificat la levier din nou articulatiile de pe fata, fara a se constata nici o problema. Am plecat acasa, am luat-o pe drumul cu denivelari si am constatat ca problema cu zgomotul nu s-a ameliorat in nici un fel.

Astazi, in jurul orei 9, m-am prezentat din nou la Meridian, si am raportat cele doua probleme: zgomot fata denivelari, volan stramb spre stanga. Am asteptat ~1 ora, dupa care au pus masina pe rampa. A venit seful de atelier si mi-a expicat ca volanul nu poate fi stramb in urma schimbarii casetei decat foarte putin din capetele de bara. I-am spus si eu ca dupa parerea mea daca la o roata infileteaza un gang mai mult si la cealalta un gang mai putin, poate sa strambe volanul foarte bine.. parerea mea..
s-a uitat si el pe la articulatii si a constatat o neregula la surubul care leaga bara stabilizatoare de bascula (bieleta anti-ruliu am aflat ulterior ca se cheama).
Au demontat aceasta bieleta cu scopul de a o dopa cu vaselina si am constatat ca este stramba (in loc sa fie cilindrica, era aplecat intr-o parte, cu tot cu ax.
In momentul acesta seful de service a zis ca nu se rezolva pe garantie, ca provine dintr-o lovitura problema. Ca poate am accidentat-o ...hmm.. i-am spus ca nu puteam sa lovesc doar acea bucsa fara sa se strice si altceva...
in fine.. pana la urma am inteles ca au facut un borderou cu stoc 0, valabil pana pe 4mai06. mi-au scris asta pe un sticker si l-au lipit pe cartea de garantie, insa fara stampila.
I-am intrebat ce se intampla daca zgomotul nu va disparea nici dupa schimbarea acestei piese, mi-au zis ca n-are cum.... hmm..
A urmat geometria pentru reglarea volanului...
A urcat-o pe rampa, a facut ce a facut (am raporturile si de ieri si de azi de la geometrie, insa nu cred ca se poate vedea acolo ca volanul nu sta drept...), si mi-a spus ca nu avea mai nimic, ca a reglat foarte putin (la roata stanga am vazut eu).
Mi-a spus ca sa mearga cineva cu mine in test ca el nu crede ca e volanul stramb..
Maine trebuie sa ma duc iar, imi fac acum o programare si ma duc sa rezolve cu volanul...

Ceva recomandari? cum ar trebui sa procedez?


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 14 Mar 2006, 14:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Iata si pozele cu bieleta anti-ruliu si locul unde se afla.
Dupa ce au dat-o jos, mi-au spus ca nu mi-o schimba pe garantie. Am uitat sa va spun ca au zis ca vine o comisie de la Pitesti sa decida ei daca se schimba sau nu. Am asteptat vreo ora, o ora jumatate si a venit mesterul si a montat piesa la loc, ca nu mai vin cei de la Pitesti, nu stiu din ce motiv, nu mai da de ei. Apoi a venit de la receptie un angajat si mi-a spus ca mi s-a facut un borderou cu stoc zero, valabil pana pe 4 mai 2006.



Attached thumbnail(s)
Image_11_.jpg ( Size: 45.94k ) Number of downloads: 183
Image_17_.jpg ( Size: 41k ) Number of downloads: 171
Image_18_.jpg ( Size: 44.29k ) Number of downloads: 127


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 14 Mar 2006, 14:40
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Bieleta ati-ruliu nu are nici o legatura cu pocnitul la virare , are legatura cu "trancanitul" de la gropi ( te asigur ) smile.gif

Bieleta transfera o parte din miscarea oscilatorie a unui brat catre celalalt prin intermediul unui " arc " si anume a barei de torsiune cu scopul de a mari stabilitatea masinii ! Deformarea ei provine in urma unei gropi destul de mari !!!!!! biggrin.gif

Sustin in continuare ca trosnitura ta este ori de la rulmentul din capul amortizorului , ori de la un capat de bara sau , cu o probabilitate f mica , de la pivot wink.gif

Trebuia verificat tot inainte de a se da verdict = caseta defecta biggrin.gif

AAAAAAAA

Dai una in cap celui care ti-a spus ca volanul nu sta stramb din cauza capatului de bara montat rau !!!!!!!! mad.gif

A ! Sunt si alte cauze dar, tinand cont ca era "normal " inainte de.....





--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 14 Mar 2006, 14:57
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




cred ca ma confunzi putin, la mine nu pocnea nimic la virare, si nu trosnea nimic.

aveam zgomot la denivelari.
deci dupa cum spui si tu, zgomotul meu ar putea veni totusi de la aceasta bieleta care se vede in poze si care urmeaza a fi schimbata.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 14 Mar 2006, 19:51
Post #19


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Caseta de directie are un surub de reglare (la dacia berlina avea niste saibe "cale" care se montau in capatul axului volanului). Mi l-au mai strans putin (1/4 de tura) si nu mai face zgomot. Sper sa te fi ajutat la ceva.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2006, 21:26
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu sunt extrem de nedumerit de actiunile cetatenilor din service care, una - doua purced la schimbarea casetelor de directie, fara sa verifice temeinic celelalte cauze posibile.
In cazul dat e mare probabilitatea ca zgomotul sa se fi datorat de la bieleta aia de prindere a barii antiruliu.
Caseta de directie ar fi trebuit sa fie cam ultima pe lista lor de verificari, dar ma rog, daca nu au fost competenti s-ar putea sa plateasca ei caseta aia (sau s-o foloseasca pe cea demontata si care era buna prin alte parti, cred ca asta e mai plauzibil...).
Miky 48 precum si mecanicul:
QUOTE(bassfreak @ 28 Feb 2006, 20:24)
[...]De vina ar fi o bucsa, care probabil e din plastic (in loc de teflon?!) si care ar face probleme la toate casetele de directie manuale (fara servo). Ei mi-au spus ca au schimbat o gramada de casete (cand au ridicat-o pe elevator, asta au verificat prima data). Ciudat ca cei de la Adras Oltenitei nu cunosteau problema.
*

Amandoua fac referire (desi in mod diferit) la aceeasi piesa, si anume la impingatorul casetei de directie, care este din teflon pe Logan si din bronz pe alte masini facute de Renault.
Eu nu cred ca este de acolo (desi era o probabilitate si in sensul asta), dar acum oricum e clar ca nu e de acolo ca s-a schimbat caseta doar.
Insa as atrage atentia asupra unei probleme legate de reglajul impingatorului ala: un impingator din ala astat la baza uneia dintre blocarile directiei de la unul din loganurile de la inceputul productiei. Nu e bine sa fie strans prea tare. Da' faceti cum vreti...

Legat de pozitia volanului:sa regleze la directia aia pana le vine boala pe ei si-l pun drept la loc, ca nu au strans piulitele de la bieleta cum trebuie


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 15 Mar 2006, 01:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Multumesc de raspuns, klaus.
M-am programat pentru maine dimineata (este deja "astazi" acum..) la ora 7 dimineata pentru geometrie.
Eu cred ca pustiul care mi-a facut geometria nu a inteles ca e volanul stramb.. (o fi inteles altceva sau chiar nu au capacitatea de a intelege si a rezolva ceva asa cum trebuie) iar seful de service mi s-a parut absurd cand mi-a spus ca din piulitele capetelor de bara nu se poate regla volanul decat foarte putin.. eu am vazut procedura de montare a casetei de directie si mi-e clar ca de acolo poti sa faci volanul sa stea cum vrei, bine-nteles cu repercursiuni grave asupra unghiului pe care il va putea vira apoi rotile in fiecare directie.
Deja este a 4-a oara cand ma duc.

Le-am pus problema, ce se intampla daca zgomotul nu dispare ? pentru ca voi fi deja in afara garantiei.. poate ca ar trebui sa am ceva la mana cum ca zgomotul raportat in timpul perioadei de garantie nu a disparut..
dar se poate considera ca eu nu spun adevarul.. ca e alt zgomot?


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Mar 2006, 11:02
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cand iti fac geometria, sa puna VOLANUL drept, nu rotile.
Si dupa aia sa comenteze ca nu avea nimic...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 15 Mar 2006, 11:20
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




Am venit de la geometrie.
Intai a mers cineva cu mine in test ca nu m-au crezut.
Apoi a pus masina pe aparat si tot bine arata (a facut testul cu aparatele puse pe fata si cu atele prinse de janta spate).
Apoi a pus aparate si pe spate si a refacut reglajul pe la bielete in felul asta.
Mi-a zis sa merg la test.
Acum este oarecum bine, este foarte putin spre dreapta, dar.. acceptabil cred.
M-am intors sa ii comunic si mi-a spus ca daca ar pune-o acum pe aparat i-ar da eroare! si nu stie din ce motiv ca a mai facut geometria la o gramada logane cu caseta schimbata si nu a venit nimeni inapoi, iar aparatele cica ar fi recent verificate..

Unde-i beleaua ca eu nu mai pricep...


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powerx
post 24 Mar 2006, 11:03
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 2 March 04
From: Iasi sau Vaslui




Nu stiu daca aici e potrivit sa postez, dar voi incerca.
Am fost la service cu diferite probleme, printre care am pomenit si de zgomot dreapta fata.Eu ma refeream la un zgomot, se pare ca ei au gasit alt zgomot, pentru ca atunci cand au facut testele la drum le-au facut fara mine, si mi-au schimbat bieleta de directie dreapta. Bun. Partea nasoala e ca acum volanul sta putin spre dreapta. Este vorba de service-ul Caremil Iasi. Sa ma duc sa le fac scandal si sa faca testul de drum cu mine in masina? Mersi.


--------------------
Logan Ambition Verde cameleon 2005 - VS-23-XYZ
Mic si rau, mai mult mic decat rau.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Mar 2006, 11:07
Post #25


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cand se schimba bieleta de directie, chiar daca ti-au numarat numarul de infiletari, tot trebuiau sa faca directia dupa ...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lithium13
post 24 Mar 2006, 12:17
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 25 December 05




am avut si eu probleme cu bileta bara antiroliu pe partea dreapta fata parca anu trecut in vara masina avea 2000km si pur si simplu a troznit dupa care zgomot infernal de metal pe metal la hopuri...mi s a intamplat in iasi m am dus la caremil si s a schimbat pe garantie...

This post has been edited by Lithium13: 24 Mar 2006, 12:34


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi Preferance - BT 01 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powerx
post 24 Mar 2006, 12:20
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 2 March 04
From: Iasi sau Vaslui




QUOTE(klaus @ 24 Mar 2006, 12:07)
Cand se schimba bieleta de directie, chiar daca ti-au numarat numarul de infiletari, tot trebuiau sa faca directia dupa ...
*


au facut ei directia, adica nu trage, merge drept, etc..dar volanul e stramb sad.gif


--------------------
Logan Ambition Verde cameleon 2005 - VS-23-XYZ
Mic si rau, mai mult mic decat rau.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 24 Mar 2006, 17:50
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Din propria experiena cel mai urat zgomot ( troncanit ) este facut in proportie de 80% de bieleta antiroliu si care apare in special la o succesiune gropi !

Un pivot troncane infundat si doar la denivelari !

Un capat de bara troncane mai puternic in curbe !

Un rulment nu prea se aude !

Un telescop rupt sau deteriorat se manivesta prin aparitia armonicelor la gropi - adica treci o groapa si masina se misca parca ar mai fi inca una sau mai multe


ETC ETC ETC


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 24 Mar 2006, 21:12
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




luni la ora 10 sunt programat pentru schimb bieleta anti-ruliu (a sosit).

dupa cum spuneti voi, se pare ca voi scapa de sunetul de metal pe metal de la denivelari (suna ca doua tuburi de spray lovindu-se unul de altul..)

This post has been edited by bassfreak: 25 Mar 2006, 10:42


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lau_swat
post 12 Jul 2007, 07:40
Post #30


Membru si atat


Group: Members
Posts: 405
Joined: 7 September 05
From: Timisoara




Azi dimineata am observat ca daca incerc sa brachez in stanga sau in dreapta se aude o troznitura puternica, se simte si in volan. Este vorba de Logan Preference, deci cu servo, iar problema se manifesta si daca e motorul pornit si daca e oprit. Azi plamuiesc sa ma duc pana in service sa vad care e buba, care credeti voi ca ar putea sa fie problema? sper sa nu fie de la caseta(desi cred ca aia e problema)... multumesc aniticipat...


--------------------
Renault Megane III dynamique 1,6 16V
Ce tie nu-ti place altuia nu-i face
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 17:48
Forum Renault