DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> turbina electrica, turbo electric

djasu82
post 22 Jul 2009, 15:57
Post #31


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Mai bine stam pe alte forumuri ca aici s-au besicat multi , imi spun uni ca nu se poate ca nustiu ce dar nici nu au masurat cu anemometrul cantitatea de aer trasa de motor normal si cu o turbina eletrica.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Jul 2009, 15:59
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai si ar trebui neaparat masurata?
Ca aia poate fi si calculata, zic eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 22 Jul 2009, 16:01
Post #33


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(klaus @ 22 Jul 2009, 16:40)
Informativ zic, pentru completarea cunostintelor, cu ORICE benzina calculatorul face corectii de avans. TOT TIMPUL.
*



altele fata de cele de pe "harta" ? eu stiam ca doar il scade atunci cand sunt detonatii (benzina cu co inferioara)


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Jul 2009, 16:04
Post #34


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




No, da ce, cu benzina proasta face cu "altele decat cele de pe harta"? Tu asta ai inteles? Asa am zis eu? Oh boy...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 22 Jul 2009, 16:15
Post #35


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.248
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(djasu82 @ 22 Jul 2009, 16:22)
Eu unu nu ma laud precum alti ca tati lor sunt mecanici sau dumneze mai stie ce si cand duci masina in service la ei pleci cu ea descompletata sau cu cutia de viteza facuta in asa fel la 2000 km sa ramai cu maciuca in mana.
*



Dude, daca ajungi sa scrii chestii ca asta de mai sus cand ramai fara argumente, inseamna ca ai probleme majore la mansarda. Nu ma pun sa-ti zic parerea completa ca ma aleg cu un warn pe care chiar nu-l meriti.

A.da... ca si-asa nu-s primu' care-ti spune asta... in scoala primara ai chiulit de la compunere?


QUOTE(driverx @ 22 Jul 2009, 16:29)
La astia placebo-ul dicteaza.
*



Drivere, ti-am dat doua argumente de doamne-ajuta.
Unu' e ala care zice ca benzina noastra de 95 e un rahat, ca o spala astia prin pompe cu ce apuca.
Iar al doilea e ala care zice ca motoarele de 1300 au fost proiectate pentru CO98. Ceea ce inseamna ca daca mergi cu benzina de 95 ai un avans reglat precum ceapa. si in consecinta, performante ca si ceapa aia de-abia mentionata.

Si tu tot pe a ta o tii.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 22 Jul 2009, 16:24
Post #36


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(klaus @ 22 Jul 2009, 17:04)
No, da ce, cu benzina proasta face cu "altele decat cele de pe harta"? Tu asta ai inteles? Asa am zis eu? Oh boy...
*



cu benzina cu co mai mic, care detoneaza, de-aia exista senzor de detonatie nu? sau doar voiai sa imi faci clar ca avansul isi schimba valoarea mereu, mersi dar stiam radmasa.gif


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Jul 2009, 17:03
Post #37


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




senzorul pentru detonati e pus atunci cand avansul depaseste anumite limite impuse nu ca ar avea benzina gazolina ca de avut are si 95 si 98 dar nu se spune.

22 Jul 2009, 18:06:
QUOTE(bucatzel @ 22 Jul 2009, 17:15)
Dude, daca ajungi sa scrii chestii ca asta de mai sus cand ramai fara argumente, inseamna ca ai probleme majore la mansarda. Nu ma pun sa-ti zic parerea completa ca ma aleg cu un warn pe care chiar nu-l meriti.

A.da... ca si-asa nu-s primu' care-ti spune asta... in scoala primara ai chiulit de la compunere?
Drivere, ti-am dat doua argumente de doamne-ajuta.
Unu' e ala care zice ca benzina noastra de 95 e un rahat, ca o spala astia prin pompe cu ce apuca.
Iar al doilea e ala care zice ca motoarele de 1300 au fost proiectate pentru CO98. Ceea ce inseamna ca daca mergi cu benzina de 95 ai un avans reglat precum ceapa. si in consecinta, performante ca si ceapa aia de-abia mentionata.

Si tu tot pe a ta o tii.
*


De aceea avansul se regla manoal miscand delcoul la motoarele 1.3-1,4-1.6 cu delco si se obtine performate bun si cu benzen mai prost. Daca nu faceam scula care se pune avansul corect te credeam precum fac multi pe forum.

This post has been edited by djasu82: 22 Jul 2009, 17:06


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Jul 2009, 17:07
Post #38


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(bucatzel @ 22 Jul 2009, 17:15)
....

Drivere, ti-am dat doua argumente de doamne-ajuta.
Unu' e ala care zice ca benzina noastra de 95 e un rahat, ca o spala astia prin pompe cu ce apuca.
Iar al doilea e ala care zice ca motoarele de 1300 au fost proiectate pentru CO98. Ceea ce inseamna ca daca mergi cu benzina de 95 ai un avans reglat precum ceapa. si in consecinta, performante ca si ceapa aia de-abia mentionata.

Si tu tot pe a ta o tii.
*



Si tu vii cu niste explicatii de parca ai fi singurul din Romania care are voie sa conduca, are access la diferite benzine din diferite benzinarii, la diferite cifre octanice.

Si altii au condus Dacii 1300/1310, mai avem si alte masinii si ca si tine am bagat diferiti carburanti cu cifre octanice diferite.

Intamplare sau nu, Lancer-ul a reusit sa imi produca VARA consum de peste 12 la suta, fix cu Alto 101 sau cum ii zice. Bine, eu nu is ca voi sa sar la concluzii dinastea dupa ureche, avand la baza o singura experienta la care concluziile pot fi pripite din start, dar cu alti carburanti, oricat de agresiv as fi cu masina, tot in jur de 11 sta consumul. Intamplare sau nu, nu stiu.

D'aia o tin pe a mea. DACA la o dacie 1300 chiar se simte diferenta de la un 95 OK la una de 100, atunci e cazul sa incepi sa tragi concluzii despre propriul motor, mai exact starea lui, decat concluzii despre carburanti....

Daca aveti chiulase planate and shit, atunci sa nu va mirati ca masina merge mai bine cu benzina cu cifra octanica mai mare. Problema in cazul asta NU e benzina, ci chiar motorul ala facut, motor care precum spuneai chiar tu, a fost proiectat pentru 98, dar care a aratat in timp ca merge de nu mai poate cu 95. Cu avans bun, fara supraincalziri and shit, si cine stie sa si conduca, consumuri relativ mici, chiar daca motorul, dar mai ales aprinderea sunt la nivelul Flinstone.

This post has been edited by driverx: 22 Jul 2009, 17:09


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 22 Jul 2009, 17:12
Post #39


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




QUOTE(djasu82 @ 22 Jul 2009, 18:03)
senzorul pentru detonati e pus atunci cand avansul depaseste anumite limite impuse 


asa, de nebun?

ii zice senzor de detonatie, "aude" detonatiile produse de benzina cu CO necorespunzator si retardeaza avansul
la mine intre benzina de lukoil de 95 si orice altceva se cunoaste diferenta clara, fac pariu pe orice ca numai 95 nu are benzina aia

This post has been edited by ArtVandelay: 22 Jul 2009, 17:14


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 22 Jul 2009, 17:30
Post #40


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Măi copii, hai gata, treceți la lecții! V-ați jucat destul cu turbinele, fie ele și electrice. Hai, pa, pa!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 05:00
Forum Renault