DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme caseta directie

amoro20
post 9 Mar 2010, 11:27
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Daca cumva exista acest topic deschis imi cer scz dar nu am gasit!Ma lovesc de o problema ciudata pe care nu reusesc sa o rezolv.In mers cand iau de volan dreapta se aud 2 ,3 pacanituri pe partea stanga in momentul revenirii volanului si deasemenea se aude(tot timpul)un harsait ca de metal atunci cand invart de volan stg-dr fie in mers fie pe loc!Subliniez ca acele pacanituri se aud numai in mers!Am fost la mecanic,am ridicat-o pe rampa si nimic!Am fost in proba si face la fel!Am ridicat-o iar cu mine in cabina am bagat-o in viteza ,volan stg -dr,a compresat basculele,verificat inclusiv scutul daca este strans,posibile jocuri articulatie inclusiv suporti motor si flanse amortizor si NIMIC!A mai strans un pic surubul de la caseta(cred ca acel melc cum se spunea)si tot degeaba.Am sunat un prieten de la Meridian care este sef de atelier si a spus ca nu a mai avut problema asta!Am caseta cu servo.Daca aveti un sfat ptr mine va multumesc anticipat!


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 9 Mar 2010, 11:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




in primul rand casetele cu servo nu permit reglajul acela din axul coloanei de volan , la cele mecanice intr-adevar se reduce zgomotul cremalierei prin rotirea cu un sfert de tura , is curios ce-a mesterit ala la caseta de servo!!?? Altfel "harsait ca de metal " cred ca e de la coloana de volan ,unul dintre cei 2 rulmenti s-a spart , nu ai gasit ace de rulment pe pres? sau pilitura metalica? De regula cel de jos daca zici ca se lasa si cu pocnituri. Ca sa te asiguri de asta parcheaza rotile de fata undeva pe zapada sau gheata ca sa poti vira usor si cu motorul oprit. Cand motorul e oprit atunci servo nu functioneaza, daca zgomotul tot e prezent atunci e coloana de volan. Succes!


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Quality
post 9 Mar 2010, 12:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 24 April 08
From: Mioveni




Vezi strangerea bieletei de directie, bieletei de dezbatere si planetarelor.
Mergi in service ia un mecanic in masina sa auda si cere inlocuirea casetei de directie.


--------------------
Dacia Logan 2007 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amoro20
post 9 Mar 2010, 12:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Am fost la masina si am verificat asa cum ati spus iar zgomotul nu a disparut!Sa speram ca problema este de acolo,pilitura sau ace nu am gasit!


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 9 Mar 2010, 12:24
Post #5


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Cere ca si cum " vreau si eu o Eugenia" de parca astea se schimba asa cat ai zice peste pe garantie , hai fi serios cu schimbatul casetei de directie , inclin sa cred ca EUGEN2008 are dreptate.


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Quality
post 9 Mar 2010, 12:32
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 24 April 08
From: Mioveni




Altfel cum te poti convinge?
Inlocuieste piesa suspectata a fi defecta, daca efectul dispare ce o sa faca?
Ti-o pune la loc sa mergi la OPC?

This post has been edited by Quality: 9 Mar 2010, 12:33


--------------------
Dacia Logan 2007 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 9 Mar 2010, 13:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Quality eu nu am dedus de nicaieri ca masina ar fii in garantie!? Daca nu e atunci nu e chiar un chilipir caseta ca sare de 3000 de lei sigur. Si atunci nu prea te duci si strigi in gura mare ca vrei caseta pe masina nici chiar de proba ca te ard aia la manopera 3-4 ore ori 70 lei si 1 litru de lichid de servo si apoi da-o jos ca nu e de acolo si iar 1 litru de lichid de servo etc. Asteptam noutati !


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amoro20
post 9 Mar 2010, 15:10
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Daca as sti ca este caseta de vina ,as pune mana sa o schimb !Dar sper sa fie coloana asa cum spune colegul!Sa vedem acum cum ne asiguram ca este de acolo !Cei de la service au spus ca ,casetele cu servo si coloane nu au schimbat decat in cazuri in care au suferit socuri!

9 Mar 2010, 16:26:
Ma refer la socuri din accidente!

This post has been edited by amoro20: 9 Mar 2010, 16:26


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 9 Mar 2010, 22:01
Post #9


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Si cam cit crezi tu ca este pretul unei astfel de casete de directie, de zici asa cu lejeritate ca o schimbi, ai idee?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Mar 2010, 23:20
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Quality @ 9 Mar 2010, 12:32)
Inlocuieste piesa suspectata a fi defecta, daca efectul dispare ce o sa faca?
*


E vreo 10 milioane caseta aia in targ, la smecheri.
La banii astia solutia mai ieftina este totusi, inainte de inlocuirea ca berbecu' a jdemii de piese, sa se puna mana pe niste manuale si mai ales pe niste OTS-uri de la renauilt care spun cum se depisteaza sursele de zgomot Poate mai afla si aia din service niste noutati care le-au fost prezentate de altfel la niste cursuri...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Quality
post 10 Mar 2010, 08:34
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 24 April 08
From: Mioveni




Vorbim de sistemul de directie...
Nu cred ca ne permitem sa facem economii cand vine vorba de frane sau directie, eu unul sigur nu fac.
Celorlalti...succes.


--------------------
Dacia Logan 2007 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Mar 2010, 08:39
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si la sistemul de franare e acelasi lucru. Daca face zgomot schimbam repede vreo 2 etrieri doar ca avem impresia ca e de acolo?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amoro20
post 10 Mar 2010, 13:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Nu conteaza ce pret are caseta atata timp cat trebuie schimbata!Singura problema este sa gasesc pe cineva care sa-mi spuna clar ca este de acolo nu sa ma trezesc ca iau la rand piese degeaba!


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 10 Mar 2010, 13:32
Post #14


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




30 mil lei vechi , acum conteaza ? pret de reprezentanta .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amoro20
post 10 Mar 2010, 19:19
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Cred ca nu sunt inteles bine!Am deschis acest subiect in speranta ca o sa gasesc un raspuns la problema mea si nu preturile la caseta de directie!Daca este cazul sa o schimb asta este,dar tre sa-mi dau seama daca este caseta sau nu!

11 Mar 2010, 18:27:
Nici-o parere? sad.gif

This post has been edited by amoro20: 11 Mar 2010, 18:27


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 11 Mar 2010, 20:29
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




parerea mea e ca singur oricum nu o sa-i dai de cap ,asa ca mai bine tragi o fuga la o reprezentanta , cobalcescu , meridian sau ce mai aveti voi pe la bucuresti , dai 50 lei pe o constatare da sti isigur ce are, astia logan repara toata ziua , trebuie sa-ti gaseasca piesa defecta


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amoro20
post 11 Mar 2010, 21:55
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Pai asta este beleaua !Ca am fost in 2 parti (Meridian si un satelit de-al Meridianului)si am plecat la fel de nedumerit!Nici ei nu stiu de unde se aude!


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 11 Mar 2010, 22:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




la simpotrans...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amoro20
post 18 Mar 2010, 21:32
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 14 November 09
From: Bucuresti




Maine dimineata sunt programat la alt atelier auto ptr a incerca sa descoperim problema.Am fost astazi si in urma unei probe si a explicatiilor pe care le-am oferit in urma investigatiilor anterioare nu a putut inca sa-si apuna parerea(a fost totusi cinstit si a spus ca este o problema care-ti da de gandit)asa ca la prima ora o sa fiu iar cu masina pe rampa sa incerece diferite variante printr care si sa desfaca si bieletele de directie.Sa speram ca se rez!Va tin la curent!

19 Mar 2010, 11:42:
Asa cum am spus am fost la atelier si in urma desfacerii axului volanului si miscarea acestuia fara a angrena caseta face acelasi zgomot de fier pe fier deci se pare ca am gasit buba la acest zgomot!Insa cu acele pocnituri inca nu am rez.Am verificat tot ce se poate verifica(bucsaraie,piese daca sunt slabite inclusiv cadrul motor,flansa amortizor,rulment amortizor etc)si nimic!Acele pocnituri se aud undeva in partea din stg a compartimentului motor.

This post has been edited by amoro20: 19 Mar 2010, 11:42


--------------------
dacia logan 1.6mpi 2007 kissfm
ORICE PROBLEMA ARE O SOLUTIE PRACTICA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 27 Jan 2011, 17:15
Post #20


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Am întâmpinat și eu o problemă cu, crede un mecanic, caseta de direcție, și anume: aveam un zgomot care se auzea din dreptul volanului, un păcănit mai exact...nu știu cum să-l descriu mai exact. Cert este că se auzea pregnant dimineața, când era foarte rece. Am fost la service (nu Dacia), mi-a ridicat mașina pe elevator, a verificat roțile să nu aibă joc etc. și mi-a zis că ar fi bieleta de direcție pe stânga. Am comandat bieleta, am schimbat-o și am plecat. Parcă nu se mai auzea. Azi dimineață am plecat cu mașina (era foarte frig -6 grade celsius) și s-a auzit din nou zgomotul, parcă mult mai clar. L-am sunat pe mecanic și mi-a zis că ar fi caseta de direcție - axul joacă.
Chiar să fie caseta? Mașina are 5 ani și 60.000 km, mers foarte atent cu ea.
În weekend-ul ăsta o să mă duc și la dealer să verifice și ei. Aveți vreo idee ce poate fi? ms


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 27 Jan 2011, 22:05
Post #21


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Stai sa apara baietii care merg suta la suta ca este caseta tongue.gif , sa te bage in sperieti, abia astept, sa-i numesc eu...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 27 Jan 2011, 22:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Eu zic ca plasticele din bord, sau chedere, orice alt lucru care se contracta la frig iti poate face chestia asta. La mine imi fac amandoua geamurile (parbriz si luneta) si "scoica" de inveleste axul volanului cu blocurile de lumini, semnalizare, stergatoare etc...


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 27 Jan 2011, 22:43
Post #23


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




”Scoica” aia de la volan are pe partea interioară lipită pâslă iar la îmbinări cheder profil D. Ce-i drept, sunetul e pregnant atunci când e foarte rece. De exemplu, după ce am schimbat bieleta de direcție am mers pe un drum cu mai multe denivelări ( nu am căutat mult biggrin.gif ) și nu s-a auzit deloc - era chiar ca în zilele bune, când era nouă. Ce-i drept, erau vreo 6-7 grade Celsius afară. Legat de zgomotul de la îmbinarea parbrizului cu bordul - e diferit ăsta, și-l aud ce venind din dreptul montantului A din dreapta.
S-o fi văzut-o pe nevastă-mea cum stătea cu urechile ciulite.... radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 29 Jan 2011, 02:45
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




Eu aveam niste pocnituri la viraj maxim dreapta.
Am fost in doua service-uri:
1. In primul au pus masina pe stand ITP - nu s-a observat nimic suspect, dar dupa vreo 10 min de ,,zgaltait" mi-au spus ca ar fi caseta
2. In al doilea service - mici jocuri in bielete si flanse amortizoare, dar nu necesita schimbare
Deoarece nu stiam ce sa mai fac si nu eram dispus sa dau 800 lei pe o caseta noua si avand in vedere faptul ca nu eram sigur ca pocnitura provine din caseta,
am cumparat vaselina de 10 lei si am uns suportul metalic (inferior si superior) al arcului de pe partea stanga + articulatiile partea stanga - pocnitura a disparut miraculos. Voi vedea pe viitor ce se mai intampla...


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 11 Feb 2011, 12:23
Post #25


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Revin....am dat viziera jos. A dispărut zgomotul. Fericit nevoie mare că nu-i de la caseta de direcție. Apoi nu am mai folosit loganul o perioadă - urmează să iau și cealaltă bieletă de direcție și să-i fac ”direcția”. OK. Am fost nevoit să iau loganul ieri dimineață și iar am auzit zgomote (-2 grade C). Aseară am dat jos ceasurile și am pus bandă peste cele două cleme de la plasticul ăla care fixează ceasurile. Ok. Azi dimineață iar zgomote. Să mor nu alta. I-am dat doi pumni și m-am calmat pentru că ajunsesem la scârbici.
Nici măcar nu am benzină într-o sticlută să-i dau foc. mad.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 11 Oct 2012, 23:10
Post #26


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




problema sta in felul urmator, fie rece fie cald, cu motorul oprit daca misc stanga dreapta de volan usor se aude un cloncanit prin compartimentul motor joc la roti sa zic ca e vreun capat de bara sau pivot nu are.... vreo idee ce ar avea ? sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liquor77
post 30 May 2019, 11:04
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 October 14




Salutare,
De fix 2 saptamani ma confrunt cu ceva suspect.
Cand misc de volan stanga sau dreapta usor pe loc se aud ceva pocnituri in stanga sub picior. Simt vibratia si in talpa.
Am fost la 2 mecanici:
Primul: Nu ai domnule nimic. Bataia se aude din cauza faptului ca pe dreapta ai putin joc la capatul de planetara. Ok. Nu ma las.
Al doilea: Urcata pe elevator cu cineva in masina. Tras de volan, nu se mai auzea nimic. 1 baiat de jos care tragea de caseta de directie spune ca am joc destul de mare pe dreapta la caseta.

Voi ce parere aveti ?
Daca e sa ma iau dupa ce zic mecanicii ambele bube vin din partea dreapta dar eu aud bataile pe stanga. Tind sa cred ca sunt doar flansele.
In viraj din mers nu se aude nimic - Doar pe loc !

Renault Laguna 3, 1.5 dci - 2009 - 80.000 km

Multumesc, astept o parere.


--------------------
Renault Clio 2 1.5dCI, Laguna III 1.5 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 May 2019, 13:18
Post #28


-


Group: Members
Posts: 21.833
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sau bucsele de la caseta.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 11:20
Forum Renault