DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme directie, pivoti, bielete , geometrie etc

Bogdan90
post 7 Oct 2011, 16:59
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Incearca sa mai slabesti capacul tachetului impingator de la caseta, acela care l-ai strans putin pentru diminuarea jocului si vezi daca mai face. Posibil ca dintii axului de pe dintii cremalierei, chiar si dintii cremalierei sa nu fie uzati uniform. Si daca spui ca ai mai strans jocul, posibil ca miscarea rotilor de la denivelari sa se transmita in volan. Spun si eu, poate spun o prostie rolleyes.gif

This post has been edited by Bogdan90: 7 Oct 2011, 17:01


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 7 Oct 2011, 18:41
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Articulatia cardanica a axului volan si prinderea acestuia in axul casetei, le-ai verificat? Sunt doua locuri cu posibile jocuri, mai ales surubul de la prinderea axului de caseta e foarte posibil sa fie slab. Mai zicea cineva pe aici de problema asta.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 8 Oct 2011, 19:09
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




QUOTE(Bogdan90 @ 7 Oct 2011, 17:59)
Incearca sa mai slabesti capacul tachetului impingator de la caseta, acela care l-ai strans putin pentru diminuarea jocului si vezi daca mai face. Posibil ca dintii axului de pe dintii cremalierei, chiar si dintii cremalierei sa nu fie uzati uniform. Si daca spui ca ai mai strans jocul, posibil ca miscarea rotilor de la denivelari sa se transmita in volan. Spun si eu, poate spun o prostie rolleyes.gif
*


Masina facea asa si inainte sa il strang.De articulatia cardanica nu stiam nimic maine incerc sa verific.Multumesc amandurora pentru raspuns.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 8 Oct 2011, 19:19
Post #274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




E foarte posibil sa fie si din articulatie! Acum vin si eu cu o intrebare. Eu pe solenza mea am schimbat caseta de directie cu una de super nova. La caseta veche i-am bagat tachet si arc impingator noi si face ca inainte. Am vrut azi sa o vand unui prieten. Am montat-o si face la fel. Adica se blocheaza volanul, ma joc putin cu el si iar merge, iar se blocheaza. Motivul pentru care am schimbat-o a fost ca la schimbarea tachetului nu am strans suficient capacul (a prins filetul stramb crezand ca e filetat maxim) si la fel s-a fost blocat volanul si am fortat pana a pocnit. Dupa ce am dat caseta jos i-am scos si axul si rulmentul nu e spart. Vreo idee? Se blocheaza ca si cum ar calca dintii axului pe dintii cremalierei.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vld22
post 9 Oct 2011, 21:06
Post #275


membru daciot


Group: Members
Posts: 287
Joined: 5 February 11
From: iasi




salutare...detin de cateva zile o solenza din 2004..am si eu o mica problema in sensul ca, atunci cand dau dreapta de volan se aude o bataie,si la denivelari(in special gropi)su aude la fel,ce poate fi?nu am joc in volan,in curbe la fel nu bate...inca un lucru,cum pot sti daca are distributia schimbata si ce se intelege prin kit de ambreiaj?ce anume sa mai verific la ea?va multumesc


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI - B - 43 -MCJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 15 Oct 2011, 12:24
Post #276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




aluibasarabeanu nu rezolvi nimica daca mai slabesti acel surub de la tachetele casetei de directie, din contra e posibil sa-ti bata iara daca il slabesti. Verifica cum ti-au spus si colegii articulatia cardanica(e sub forma de cruce cardanica chiar jos intre pedale) si daca este ok 100% iti spun schimba caseta cu totul! Cunosc un caz care avea fix aceeasi problema cu a ta cu balanganeala si de vina a fost caseta de directie care avea 30000 km. La el pe langa asta i se mai intampla cand lua de volan rotile nu se miscau uneori decat dupa ce lua mai mult gen juma de tura. Cati km are masina?

vld22 distributia nu poti ghici daca a fost schimbata sau nu. CU ASA CEVA NU E JOACA! Chiar daca ai acces vizual la cureaua de distributie nu cred ca cineva isi poate da seama in ce stare se afla. Cati km are masina? Din 60000 km in 60000 km distributia se schimba si ei mai spun ca se schimba si pompa de apa, eu personal nu am schimbat-o ca mai tinea inca 60000 km, dar merita sa o verifici. Kit-ul de distributie contine rola+curea distributie(vezi sa iei cureaua potrivita pentru Solenza Clima! deoarece sunt unele mai lungi, altele mai scurte). Prin kit ambreiaj se intelege disc ambreiaj+volanta ambreiaj+rulment ambreiaj. Da mai multe detalii cu acea bataie de exemplu unde se aude/simte acea bataie. E posibil sa atinga scutul de motor sau de cutie cand se inclina masina daca e stramb sau pot fi etc cauze.

This post has been edited by canea_dragos: 15 Oct 2011, 12:33


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 16 Oct 2011, 09:01
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Si eu tind sa cred ca este caseta.Masina are aproape 63000.Cand am volan maxim stanga si plec dupa loc se aud niste trosnituri iar volanul imi sare efectiv din mana cate 2,3 cm stanga dreapta.Multumesc pentru ajutor.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 17 Oct 2011, 12:29
Post #278


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




buna ziua , aveti vreo recomandare de service pt geometrie prin militari /dr. Taberei / crangasi ?

multumesc


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 Oct 2011, 13:23
Post #279


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Drumul Taberei, pe strada Brasov, spre Ghencea, treci de piata, treci si de urmatoarea intersectie si imediat pe stinga.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristy2008
post 17 Oct 2011, 22:07
Post #280


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 19 March 08
From: CALARASI




Care capete de bara sunt cele mai bune? Cele care au fost din fabrica de care erau?


--------------------
dacia solenza 2004 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 18 Oct 2011, 10:37
Post #281


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




De Topoloveni. Tot d'astea gasesti si in magazine. Sint cele mai "de origine".


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 19 Oct 2011, 20:16
Post #282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Eu te sfatuiesc sa nu mai mergi cu masina asa! Doamne fereste sa ti se blocheze cremaliera sau mai grav sa inceapa sa-ti sara de pe cremaliera axul casetei, adica sa misti degeba de volan.

Mergi la un mecanic de cartier si explica-i situatia, poate o fi altceva decat caseta, dar eu 95% merg ca e caseta si 5% crucea cardanica.

This post has been edited by canea_dragos: 19 Oct 2011, 20:17


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 27 Oct 2011, 20:21
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Dragos, esti sigur ca din chit ambreiaj, face parte si volanta? Chiar ai gresit sau dai informatii proaste? La ambreiaj, schimbi ce e nevoie. Daca vrei sa faci comerciantul cu burta mare, ia-i tot ce vrea el, dar eu spun, ca doar discul se uzeaza, si accidental, se sparge placa. Daca diafragma tinde sa fie perforata de rulment, e datorita reglajului prost al cursei in gol (jocul la rulmentul de presiune), dar si asa se poate recupera, tinand chiar mai mult de cat ar fi de noua. Deci, mare atentie, ca riscati sa puneti o placa mai proasta decat cea de pe masina, iar in cazul in care interventia e datorita patinarii, cautati cu atentie spartura, fisura in placa (la soare, la diafragma), daca discul nu pare uzat sau Km parcursi sunt putini.

Referitor la geometrie, in proportie foarte mare, unghiul de convergenta se deregleaza, si acesta si-l poate face oricine acasa, indiferent la ce etaj locuieste. Ar trebui sa umplu topicul cu exemple si variante, cu care fiecare poate sa-si regleze unghiul de convergenta, gresit spus "de fuga", fara sa mai apeleze la batjocoritorii de la servisuri. Nu trebuie decat sa faceti ca, rotile sa fie paralele, pentru a nu uza cauciucurile (ca asta doare cel mai mult). Unghiul de cadere se deregleaza cand se desfac cele doua suruburi de prindere a portfuzetei de amortizor, iar cel de fuga, la uzura bucsilor de bascula sau lovire. Convergenta, se deregleaza odata cu dereglarea celorlalte doua unghiuri, sau cand se schimba bieleta. Ideea cu numaratul, e pentru a adormi seara mai repede, nu in mecanica, unde 1mm e cat basca. Cine doreste sa-si regleze unghiurile acasa, si e indamanatic la a construi, pot sa-i recomand detaliat, ceva scule, care sunt mult mai sigure decat cele de la servis (unde , cam lipseste capul si interesul).


27 Oct 2011, 20:41:
Legat de caseta, pinionul de atac al cremalierei, are doi rulmenti. Cel mare e un rulment cu bile sferice, iar cel mic e cu ace, intr-o carcasa de tabla, si capac de tabla. Imaginati-va ce tare trebuie sa fie. Acolo intra usor apa, spala ce mai e p-acolo si, bilele dispar, se aseaza curmezis, si acolo apare bataia, care nu o gasiti, sau nu stiti cum s-o cautati, pentru ca la mana, e mai greu de depistat.

This post has been edited by PH-06-BOA: 27 Oct 2011, 20:41


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 30 Oct 2011, 11:34
Post #284


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Iata caseta de solenta:

30 Oct 2011, 11:51:
In poza 1, tachetul e in pozitia verticala, deasupra are rozeta(piulita de reglaj), care apasa tachetul in cremaliera, care la randul ei, e impinsa in pinionul de atac, caruia i se ved la partea de joc, locul unde e rulmentul mic. In poza e sarit capacul de tabla, si rolele au cazut.
In poza 2, e pozitia aproximativa de lucru, unde apa si nisipul de la roata loveste in capacelul de la rolele pinionului, intra la ele si face ravagii.
In poza 3, se vede rulmentul mare al pinionului de atac, care are un simering (de fapt ceea ce se vede).
In poza 4, rozeta de reglaj a tachetului, care nu trebuie stransa pana nu mai merge cremaliera.

This post has been edited by PH-06-BOA: 30 Oct 2011, 11:51

Attached thumbnail(s)
4.jpg ( Size: 368k ) Number of downloads: 485
5.jpg ( Size: 353.54k ) Number of downloads: 536
6.jpg ( Size: 360.29k ) Number of downloads: 522
7.jpg ( Size: 356.8k ) Number of downloads: 504


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vld22
post 31 Oct 2011, 08:52
Post #285


membru daciot


Group: Members
Posts: 287
Joined: 5 February 11
From: iasi




salutare..am achizitionat o solenza,daca parcurg cu ea mai mult de 40 km cand invart de volan stg/dr scartie ceva(sunetul este cauciuc cu fier sau cv de genul asta),precizez ca masina are servo,lichid servo nu pierde,nu am joc in volan si nu simt pe fata nici o bataie,recnt am schimbat pivot dr si discuri de frana,ma gandeam sa schimb si bucsele pe fata,dar vreau sa stiu ce pot face cu acel scartait,kitul de ambreiaj abia l-am schimbat,consumul a scazut la 8l/100km in oras,multumesc canea_dragos pt explicatii


p.s. masina are 114200 km..acusi trebuie sa schimb distributia

This post has been edited by vld22: 31 Oct 2011, 08:58


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI - B - 43 -MCJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 6 Nov 2011, 19:07
Post #286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




PH-06-BOA ai dreptate, din greseala am scris o mare tampenie. Kit-ul de ambreiaj contine disc+placa+rulment, volanta fiind separata de kit-ul de ambreiaj. Mii de scuze pentru cei pe care i-am indus in eroare. Intr-adevar la ambreiaj normal se schimba ce s-a uzat. De cele mai multe ori pica discul (efectul patinarii ambreiajului) sau placa (cand intra in viteze doar cu motorul oprit), dar avand in vedere costul manoperei de schimb cat si faptul ca se demonteaza destul de multe piese de pe masina se prefera sa se schimbe kit-ul cu totul. Eu personal am schimbat si cablul de ambreiaj o data cu schimbul ambreiajului.

Promit ca am sa citesc ce scriu data viitoare cu mai multa atentie!

This post has been edited by canea_dragos: 7 Nov 2011, 11:28


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 8 Nov 2011, 12:03
Post #287


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Prea te invinuiesti, pentru o greseala care, ar fi corectat-o oricine! Asa e, pentru ca se umbla greu, dar buzunarul e asa de usor... Schimbi discul, ce crezi te mai poate lasa? La placa n-are ce sa se uzeze, la rulment la fel, daca e reglat normal. Cu o placa si rulment, poti schimba 3-4 discuri. Cum multi ar putea fi la primul, au sanse mari sa nu se inglobeze in datorii, sau sa faca pe comercianti, cu bani, degeaba.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 8 Nov 2011, 17:46
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Cum am facut eu biggrin.gif . Am schimbat doar discul la 104000km. Placa, rulment au ramas originalele. Rulmentul nu huruie, ce ma deranjeaza este ca am schimbat uleiul din cutie (din prostie) si nu am gasit gl5 si am pus gl4 dacia oil si de atunci imi caraie cand bag in retur. Nu cred sa fie de la placa, nu avea uzura, doar era foarte putin roasa unde apasa rulmentul. Si inainte sa schimb uleiul si discul intra foarte frumos in viteze.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 9 Nov 2011, 19:48
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Nu degreiezi total, iar mersul inapoi n-are sincron plus ca un pinion se invarte invers. De aceea caraie. Da presul suprapus de sub peda, sau mai strande ambreiajul, fara sa stea rulmentul cuplat, cand nu e apasata pedala. Adica jocul normal, sau daca poti, uita-te la rulment sa nu se invarta pe liber, daca mai strangi ambreiajul. Cand rulmentul sta cuplat pe diafragma mereu, poate si perfora dar si el se distruge. O placa perforata, se poate recupera, punand pe rulment o bucsa cu diametrul mai mare decat buza rulmentului, care sa apese mai la exterior si pe suprafata dubla decat a rulmentului. Asa placa va mai tine, mai mult decat una nou (si proasta).

9 Nov 2011, 19:50:
Uitasem, nu acuza uleiul, ca si de motor daca puneai facea servici (unele masini frantuzesti, au cutia de colo pana colo cu motorul, deci se unge cu ulei de la motor).

This post has been edited by PH-06-BOA: 9 Nov 2011, 19:50


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 9 Nov 2011, 19:57
Post #290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Crede-ma, cursa pedalei am incercat sa o reglez sa tina si mai sus(mult), si mai jos, si tot asa imi facea. Am sa ma mai joc sa vad ce se intampla. E foarte suparator sa caraie la retur. Daca o trec prin alte viteze sa se aseze cutia nu mai caraie, dar cand e rece, fara nici un efect.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Nov 2011, 20:53
Post #291


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Fa 1-2 secunde pauza inainte sa bagi in marsarier. nu va mai cirii.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 9 Nov 2011, 20:57
Post #292


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Ba din contra, caraie. Am incercat.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Nov 2011, 21:20
Post #293


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Atunci nu debraiaza complet. Sa nu fi pus un disc mai gros decit trebuie. Intr-a-ntiia ciriie?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 9 Nov 2011, 21:37
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Nu caraie dar intra greu dimineata. In rest intra foarte frumos. Dar in marsarier persista.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 10 Nov 2011, 21:23
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Nu e logic ce spui tu. Daca prin debreiere totala, intrerupi legatura motorului cu cutia , priza ne mai invartindu-se, nu are cine sa mai antreneze rotirea pinioanelor, mai ales daca faci pauza, si nu va carai. La tine, inseamna ca discul continua sa se invarta, si pinioanele nu se opresc. Putin daca discul atinge de volanta sau placa, si uleiul e subtire in cutie, acesta se invarte usor, si nu lasa pinioanele sa se linisteasca. Deci, tot la nedebreiere totala ajungem. Vezi, cand apasa cineva ambreiajul, daca discul se opreste (daca ai pe unde-l vedea).


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 10 Nov 2011, 21:30
Post #296


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




Dar nu ai pe unde sa il vezi la solenza...Oricum, maine ajung acasa (sunt la facultate) si am sa mai strang sufa. Dar v-am zis ca dupa ce am schimbat ambreiaju am sesizat problema si am incercat sa il reglez sa tina mai sus, mai jos si fara nici un efect. Am 14000 km de cand merg asa.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aluibasarabeanu
post 11 Nov 2011, 16:09
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 664
Joined: 24 August 08
From: CONSTANTA




Spre rusinea mea, astazi am aflat de ce mi se balanganea volanul stanga dreapta.Am montat rotile de iarna si nu se mai intampla nimic!Directia este lina si precisa, mai putin cand am volan maxim si plec de pe loc ca atunci imi trosneste planetara.Se pare ca devina era roata dreapta pe care am omis sa o verific stiind-o buna.Am luat cateva gropi, nu foarte grav dar se pare ca a afectat-o!Multumesc tuturor pentru ajutor!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,6 16v anul 2006 - Necunoscut momentan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chrisfire02
post 11 Nov 2011, 16:38
Post #298


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 January 11
From: Harghita




Si eu am o problema asemanatoare,si credeam ca e de la uleiul din cutie pe care l-am schimbat,si anume ca dimineata intra greu in treapta intai.De la ce poate fi?


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci Grandtour - HR 17 DCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 11 Nov 2011, 22:27
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




M-am jucat in seara asta cu reglajul ambreiajului. L-am mai strans cam 2mm din filet si nu mai caraie de fiecare data cand bag in marsarier, dar tot caraie. Mai ales dupa plimbare cand am ajuns inapoi la garaj, caraia de fiecare data. Am strans piulita pana la 1cm din filet si se comporta mai urat. Am observat ca se aude din masina ca nu debraiaza complet. Cu pedala de ambreiaj la fund si se aude un huruit. Cand intentionez sa bag in viteza (imping doar putin schimbatorul, deci nu bag de tot in viteza) se opreste huruitul si intra fara zgomote chiar si in marsarier. Dau drumul la ambreiaj si il apas din nou, aud din nou acel huruit si cand sa bag marsarier caraie. De ce poate sa nu debraieze complet?

This post has been edited by Bogdan90: 11 Nov 2011, 22:29


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 12 Nov 2011, 20:09
Post #300


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Eu tot cred ca discul nu e eliberat total, ceva-l agata si-i da impuls de rotire. Strangand cablul, sa nu fi luat jocul de tot, ca rulmentul sa stea in presiune meru, ca-ti perforeaza diafragma la placa. Vezi daca se pierde undeva din cursa la apasarea pedalei, adica in loc sa se traga furca, sa nu se impinga suportul de sustinere al mantalei cablului. Mai poate si ca furca sa fie fisurata. Studiaza-le atent.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 04:55
Forum Renault