DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Asig. Dauna Totala, Dauna totala ptr. un Logan

cristi12
post 2 Jan 2008, 16:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 January 08




Salut!

As avea nevoie si eu de ajutor/sfaturi, daca puteti.
Am un logan din Martie 2007 luat prin credit la BRD, CASCO la ASIBAN. Pe la sfarsitul lui noiembrie am am avut un accident, iar la constatarea facuta dupa cateva zile a iesit dauna totala.

Tipu' ce se ocupa de dosarul meu mi-a spus ca probabil se rezolva pana la Craciun, uite ca a trecut Craciunul si Anu' Nou si nu am primit un telefon de la ei. Dosarul este complet, a fost trimis la bucuresti, mi s-a spus ca se cauta client ptr. epava.

As avea cateva intrebari, mai exact:

Cat credeti ca va mai dura pana voi fi despagubit? In contractul semnat cu ei scrie ca asiguratorul se obliga sa plateasca suma despagubita in termen de 15 zile lucratoare de la finalizarea dosarului. Au trecut 15 zile, daca nu mai bine de o luna. Stiu ca treburile de genul dureaza, mai ales ca e vb. de dauna totala, dar eu platesc rata, si implicit dobanda la banca ptr. un bun de care nu ma mai pot folosi.

Cum ramane cu epava? Tipu' de la asigurari mi-a spus ca se va cauta client ptr ea, dupa care ei vor completa pana la suma asigurata. Momentan masina e tot in curtea service-ului.

Ce se intampla cu creditul luat de la banca? Aveam un credit pe 10 ani, care cu dobanda cu tot ajunge pe la 11.000 E. Daca asigurarea plateste valoarea masinii... eu trebuie sa completez restul pana la 11.000? Mai pot sa imi ia dobanda pe anii respectivi, chit ca eu practic nu ma mai folosesc de banii astia? Mentionez ca asigurarea era cesionata in favoarea bancii. Urmand accidentului am dat un telefon la sucursala BRD de unde am luat creditul, si o domnisoara de acolo care s-a uitat pe dosarul meu si mi-a spus ca urmand despagubirii, eu mai am de fapt de luat de la ei o anumita suma, ~16. mil. Mentionez ca am platit cam 7 rate pana acum, 8 cu luna Decembrie. Nu stiu cata dreptate avea d-soara respectiva...

Va rog care aveti un sfat, sau informatii utile sa imi spuneti...
Ms. mult!


--------------------
Renault Laguna 2000/Grandtour Concorde 107 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alextitu
post 2 Jan 2008, 18:32
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 19 November 07




Un prieten care a patit la fel a fost platit cu 60% din banii pe care i-a platit dea lungul timpului la leasing si creditul a fost anulat. Si a ramas fara masina ...

This post has been edited by Alextitu: 2 Jan 2008, 18:32


--------------------
Dacia Solenza 2004/Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Jan 2008, 19:14
Post #3


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Cred ca in tot demersul tau pe langa ASIBAN ai actionat dezinformat.
Pentru a-ti clarifica putin procedura ce trebuia urmata, in special referitor la valorificarea epavei, ar fi bine sa studiezi cele scrise aici, respectiv sa citesti/recitesti Ghidul CASCO, elaborat de Tudor.

Primele lucruri care-mi vin in minte acum:
- verifica la service in ce masura sunt dispusi sa depoziteze epava fara taxe ! Daca este cazul du-o in alta locatie (fara taxe) sa n-ai surprize !
- valorificarea epavei nu se face de catre asigurator (vezi link-urile indicate), asa ca ordinea fireasca nu este "valorificarea epavei si completarea sumei" ! Asiguratorul trebuia sa-ti ofere o suma / procent din valoarea asigurata, urmand sa recuperezi restul din epava - citeste Ghidul CASCO, precum si cele scrise referitor la valorificarea epavei. Valorificarea epavei poate dura luni de zile in care se plateste dobanda la credit.
- ce ar trebui sa clarifici imediat este:
1. situatia creditului (adica ce inseamna lichidarea acestuia, inclusiv penalizarile pentru rambursare anticipata etc) si
2. care este cuantumul despagubirii oferit de asigurator si acceptat (din cate inteleg, odata ce "s-a trimis dosarul la Bucuresti"), respectiv in ce masura acesta "acopera" datoria catre banca.
Finalizarea dosarului, respectiv plata sumei corespunzatoare despagubirii catre beneficiarul asigurarii (banca), in principiu, nu are nimic de-a face cu valorificarea epavei !!!
Se poate chiar pastra epava pentru valorificare pe indelete, daca se ajunge la o depagubire convenabila.


This post has been edited by adi_ar: 2 Jan 2008, 19:19


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi12
post 2 Jan 2008, 23:56
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 January 08




Ok, masina e tot in curtea service-ului ce apartine reprezentantei de unde am luat-o, nu am avut posibilitatea sa o duc altundeva. In toata perioada asta si de cate ori am fost acolo nu am fost informat de vreun cost de depozitare sau nu mi s-a cerut ceva de genul...

Agentul de la Asiban mi-a spus ca ei se ocupa de epava. Cauta cumparator, o scot la licitatie, etc. Nu mi-a spus de alte optiuni, posibilitati, etc.

1. Cu creditul sper sa clarific imediat ce am posibilitatea, adica zilele astea, cand incepe lumea lucrul...

2. In legatura cu suma despagubita, aici sper si eu sa nu am surprize. Tipul de la asigurari mi-a spus ca intr-un final voi primi toti banii(suma care e trecuta si pe polita de asig.), adica valoarea masinii... Acuma eu sper sa nu am surprize la banca... normal comision ptr rambursare anticipata e 3%... deci banca ar m-ai avea de primit val. creditului/masinii + 3%( care probabil se incadreaza in cele 8 rate platite pana acum... )

"Finalizarea dosarului, respectiv plata sumei corespunzatoare despagubirii catre beneficiarul asigurarii (banca), in principiu, nu are nimic de-a face cu valorificarea epavei !!!"

Adica eu(deci banca) pot primi banii inainte ca epava sa fie vanduta? Agentul de la asigurari mi-a spus sa nu vand epava fara sa il contactez pe el in prealabil, ptr ca a avut cazuri in care cineva a vandut masina ptr o suma mai mica si asibanul nu i-a despagubit decat un anume procent, care impreuna cu acea suma nu a ajuns val. totala. Din cate am inteles eu epava e problema lor, si eu n-ar trebui sa ma amestec. De o luna astept un telefon de la "cineva de la Bucuresti" care urmeaza sa ma informeze cui si cu cat se va vinde epava. Daca vreau eu sa o cumpar, sau gasesc client, mi-a spus sa fac o oferta de pret care sa i-o aduc lui.

In principiu, mie imi trebuie toata suma asigurata, ptr. a-mi inchide creditul pe +, deci fara alte datorii la banca. Nu ma intereseaza cui si cu cat vind ei masina, stiu ca eu oricum ies in pierdere din treaba asta... Cel mai deranjant este ca in 29 BRD-ul isi va lua iar rata, daca pana atunci nu rezolv cu astia nimic. sad.gif Cel mai aiurea lucru sa platesti pentru ceva de care nu te poti folosi.

Mersi mult pentru raspunsuri! Voi citit si ghidul respectiv, nu strica sa fii mai informat in treburile astea, mai ales ca eu sunt praf!. smile.gif M-a luat necazul asa pe nepregatite. smile.gif Multumesc inca odata si astept in continuare idei/sfaturi!



--------------------
Renault Laguna 2000/Grandtour Concorde 107 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giani03
post 3 Jan 2008, 00:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 30 May 06
From: Tg. Mures




Faza cu epava cred ca e doar tragere de timp!
daca masina e asigurata ori ti-o repara ori ti-o plateste,si daca aleg varianta a doua sa faca ei ce vor cu epava! Parerea mea...care este


--------------------
Renault Safrane 3000 V6 1993 - MS 61ANI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 5 Jan 2008, 09:49
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Interesele personale si le cunoaste fiecare cel mai bine.
Pentru a nu mai scrie, citeste pe aici cum merg lucrurile cu epavele.
Dupa parerea mea, neoferindu-ti nimic concret - "... vindem epava si-apoi mai vedem ...", se trage de timp pentru a exploata epava la maxim ... in interesul celor implicati in vanzare.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 04:13
Forum Renault