DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Timisoara

post 3 Jul 2003, 16:02
Post #91





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Vesti bune! Te asteptam!

Deci: La "strandul" de la Albina in jur de 18:30 - 19:00.

Bye


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bob
post 4 Jul 2003, 19:24
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Astept propuneri pentru viitoarele intilniri! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 18 Jul 2003, 09:05
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Pentru cei care au masina de mai multa vreme si/sau sunt de mai multa vreme in zona: exista vreun loc de mers cu cortul (la munte cat de cat) pe raza de 100-150km in jurul Tm ? De Trei Ape si de Surduc stiu, dar as vrea altceva, unde sa curga raul langa tine smile.gif si sa se ajunga cat de cat repede, cu plecare sambata si intoarcere duminica. Vreau prea mult sau .... stiti voi unde ?


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 18 Jul 2003, 11:58
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




1. Timisoara - Moravita - Gradinari stanga spre Resita. Foarte multe locuri pe malul Carasului ~ 100 Km. In weekend destul de aglomerat.
2. Timisoara - Moravita - Gradinari stanga spre Resita, ramificatie dreapta Garliste, se merge pana se termina asfaltul, 2 variante: pe dreapta apei in sensul mersului, se merge cat se poate (150 m), loc pentru 2..3 masini + corturi, loc de baie, varianta 2 dupa ce se termina asfaltul la 50 m pod spre stanga, se merge cu atentie aproape de apa pe un drum de vreo 250 m, prima parte mai dificila (recomand sa coboare pasagerii), apoi fara probleme. Poiana imensa langa apa, mure, tot confortul. Ambele variante permit excursii in cheile Garlistei, lungi, cu pesteri, poteca invadata de vegetatie pe anumite locuri, 120 Km
3. Timisoara - Oravita, Marila, la coborare spre Anina inainte de termocentrala, se observa un drum la dreapta, care coboara brusc, trece pe langa o balta si urca la un canton la 100 m. Se lasa derivatia cu bariera la dreapta si se urca pe stanga paraului (in sensul de mers) vreo 50 m, pana unde drumul vrea sa treaca prin vad. Loc pentru cateva corturi, umbra, izbuc cu apa perfecta. Prea mica apa pentru baie. 130 Km Reper suplimentar: din sosea drumul forestier pleaca spre dreapta inapoi, destul de greu de intrat pe el venind dinspre Oravita.
4. Timisoara - Oravita - Anina - Bozovici, la vreo 2 Km de la bifurcatie, dupa serpentine se vede pe dreapta o constructie de ciment si cheile minisului. Se coboara cu curaj si numai pe vreme relativ uscata pe drumul dinspre chei (la intoarcere trebuie un pic de sfung, dar nu sunt probleme) si se merge cu grija cu masina pana la izvor. Putin mai sus sunt locuri de cort splendide, apa mare si frumoasa. 140 Km Atentie si la vipere.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan
post 18 Jul 2003, 13:03
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 21 November 02
From: Timisoara




Multumesc !
Chiar vreau sa merg pe acolo saptamanile astea; cu viperele sunt 'probleme' peste tot, sau numai la nr 4 ?


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan 2006, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 18 Jul 2003, 19:21
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




La nr. 4, dar nu trebuie sa te stresezi. Doar daca ai copii, sa nu puna mana si sa nu le calce. oricum trebuie sa mergi de trei ori ca sa vezi o vipera. pe de alta parte zona e destul de faina, un fel de canion racoros. La sfarsit de saptamana ai sanse sa fie ocupata. Poieni frumoase mai gasesti de la Caransebes spre Resita, la vreo doi trei Km, primul drum spre stanga (nu mai imi amintesc ce scrie pe indicator) - apa mica, sau inainte de Romanesti (Lugoj - Deva), dupa manastire ai un pod, apoi o ramificatie, pe stanga pioeni mici si accesibile pe malul begai (apa numai buna de scaldat), iar la dreapta (spre pestera), poieni imense cu apa mica.
O varianta interesanta, cabana Casoaia (Arad, Siria, Tarnova, Araneag), casute de lemn, curat, ieftin, asfalt pina la 8 km, paraias micut, tabara de sculptura. Cel mai best este pe valea Cernei, de la Herculane (merita citiva Km. in plus), la Km 20 se vede o poiana inclinata pe partea stanga, marginita de jur imprejur de abrupt. Pe stanga este o casuta de lemn si sub ea un izvor si un pod. Se trece podul si apoi se coboara usor in doua poiene foarte frumoase pe malul apei, loc de cort, umbra, corturile nu se vad din sosea. Nu prea gasesti pe nimeni, pentru ca nu se stie de poieni. Pe poteca de sus se ajunge intr-o ora intr-un sat izolat, insirat pe pantele muntilor, cu biserica, scoala si altele. Accesul se face pe scari de lemn foarte lungi asezate peste abruptul din fata.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 25 Jul 2003, 17:24
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




Ceau tuturor, am intrat din intamplare pe acest site, e fain, parca mi-a venit chefu' sa pun si eu niste intrebari stupide legate de DSN (pe care nu indraznesc sa le pun cunoscutilor, ca sa nu rada de mine)... cred ca sunt singura fata pe aici, sper sa am loc si eu intre voi, am 4 portocale pe parbriz si nu mi-e jena sa recunosc ca nu stiu mai nimic despre masini... dar as vrea sa aflu cat mai multe...
se ofera cineva voluntar??? smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 25 Jul 2003, 17:42
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




da-i drumul.daca putem te ajutam


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 25 Jul 2003, 17:50
Post #99


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE
Ceau tuturor, am intrat din intamplare pe acest site, e fain, parca mi-a venit chefu' sa pun si eu niste intrebari stupide legate de DSN (pe care nu indraznesc sa le pun cunoscutilor, ca sa nu rada de mine)... cred ca sunt singura fata pe aici, sper sa am loc si eu intre voi, am 4 portocale pe parbriz si nu mi-e jena sa recunosc ca nu stiu mai nimic despre masini... dar as vrea sa aflu cat mai multe...
se ofera cineva voluntar??? smile.gif


in primul rand care-i treaba cu numele? in al doilea rand bine ai venit; in al treilea rand nici o pb; in al patrulea rand nu esti singura fata si in sfarsit, pftiu , in al cincilea rand chiar nu se ofera nimeni voluntar ? biggrin.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 25 Jul 2003, 18:20
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




ma ofer eu


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 25 Jul 2003, 20:06
Post #101


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Bine ai venit. Pune intrebarile pe care le ai, in sectiunile care te intereseaza si vei primi raspuns la ele. In rest numai BAFTA!! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 10:08
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




Merci voluntarilor.
Nu prea stiu cu ce sa incep, asa ca...
1. masina mea are o problema cred destul de grava, adica mocheta si covorasul din fata, locul din dreapta, sunt in permanenta umede... initial am crezut ca pe undeva ploua in masina (era in primavara, cand am cumparat-o), apoi a venit caldura si... tot umede sunt. Am fost la service, cineva s-a uitat si mi-a spus ca nu e nimic spart, m-am dus la altcineva care a spus ca e fisurata o "chestie" si din cauza asta pierd si apa mai repede decat in mod normal, dar ca nu e grav si nu merita sa o repar pana in iarna... Cred ca va distreaza limbajul meu, asta e situatia, daca toti le-am sti pe toate poate nici n-ar mai exixta acest site, nu?
2. pot sa pun geamuri electrice, daca folosesc motorasul, macaraua si butoanele de la un audi vechi? are rost sa ma chinui sau s-o las balta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 28 Jul 2003, 10:26
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




sa le luam pe rand:
1.problema apei am avut-o si eu identic ca si la tine,la mine a fost toamna trecuta, si am muncit o dupa amiaza intreaga sa scot mocheta aia groasa din fata si sa o usuc .apa provine de la stilpul usii,care datorita faptului ca are din fabrica gaurile de scurgere infundate (buna metoda nu-i asa)apa urca in stilp si se scurge in interior pe sub mocheta.asadar desfunda acele gauri de scurgere si incearca sa iti usuci mocheta.(profita de caldura verii).
- mai introdu mastic(ELASTO-RUB-firma Den Braven ) IN CHEDERUL geamului cat si la imbinarea dintre acesta si caroserie.
2.ce pot sa iti spun este ca ar trebui sa mearga,dar mai multe ar trebui sa iti spuna cei care si-au montat geamuri el


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 28 Jul 2003, 10:47
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Referitor la geamuri, ai sanse infime sa se potriveasca / incapa. Daca nu, trebuie taiat, sudat, gaurit, mai mare deranjul decat daca iti pui geamuri electrice special proiectate pentru Dacia si care nu prea se strica (nu sunt foarte rapide si nici foarte silentioase, dar merg).


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 11:18
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




1. Ion73: si atunci nu are nici o legatura cu faptul ca apa scade foarte repede... asta poate fi alta problema sau e din cauza ca uneori turez destul de tare motorul si-l suprasolicit, sau e prea cald afara... ???
2. Exista niste parametrii dupa care pot sti daca se potriveste mecanismul pentru geamuri, sau trebuie sa incerc fizic ca sa-mi dau seama? pot folosi doar o parte din mecanism (de ex. doar scripetii) si sa cumpar restul special pt. DSN? cat costa aprox toata manevra, daca iau totul nou? pot sa-mi iau doar pentru fata sau se face pe toate geamurile? smile.gif))


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 28 Jul 2003, 11:24
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




La DSN macaraua nu este ca la masinile mai vechi, este un simplu arc si o carcasa in care culiseaza. Nu ai de unde sa stii daca se potriveste fara sa demontezi sau sa compari cu o alta macara. Pretul pentru perechea fata este intre 3-4 mil, depinde de calitate si de persoana care monteaza, in care intra tot (piese + manopera). Pe spate se poate pune, dar nu cred ca are rost. Geamurile nu se deschid integral si merg destul de usor. Daca doresti, iti pot da adresa unde am pus eu, m-a costat fix 4 mil, dar sunt foarte multumit.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 28 Jul 2003, 11:30
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




adica vrei sa spui ca pierzi foarte mult antigel?vazi ca asta are o culoare verzuie si are si ceva miros,si parca e si putin uleios.Daca mocheta este uda de antigel,atunci posibil sa fie fisurat ceva.Oricum daca pierzi antigel ceva pe circuit (radiator,conducte),nu este in regula.in cazca apa de sub mocheta nu provine din stilp,sa desfunzi acele gauri,sa nu ai probleme pe parcurs.


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 11:30
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




astept adresa...
o alarma k-lumea unde sa caut si la cat ar ajunge? eu am inchidere centralizata, si atunci alarma vine cu alta inchidere si trebuie sa o scot pe asta sau cum se face?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 28 Jul 2003, 11:35
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Nu stiu, eu am alarma din fabrica si nu pot umbla pana se termina garantia. Daca te duci la tipul ala, el se ocupa in principal cu alarme si poti discuta cu el.

Daca imi amintesc bine, BudaiDeleanu 4. Cum vii pe 6 martie dispre pompieri, intri pe Budai Deleanu, se termina blocul cu caseria IRET si parca prima poarta pe dreapta, inainte de o macelarie. Il gasesti de obicei 9..13, am pierdut nr. de celular, dar te descurci.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 28 Jul 2003, 11:35
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




la mine alarma a "venit"fara modulul de inchidere centralizata (pe care il aveam existent pe masina).Iti recomand o alarma UnGO.Iti trimit un site (de la noi din Timisoara),ca sa iti faci o idee:www.autocardo.ro/accesorii.htm


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 11:35
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




intr-adevar mocheta pare putin uleioasa-lipicioasa, dar miros nu are... apropos, exista o treaba numita aeroterma si care poate avea legatura cu chestia asta??


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 28 Jul 2003, 11:39
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




posibil sa ti se fisurat radiatorul de incalzire.asa se explica pierderea de antigel.mai esti in garantie?


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 11:45
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




nu mai e in garantie... fosta proprietara (nu am luat-o noua, are 2 ani in august) mi-a spus ca singura pb ce a avut-o a fost ca i s-a spart radiatorul si l-a schimbat la 1 luna dupa ce a cumparat-o, apoi inca o data dupa vreo 8 luni... daca e radiatorul din nou, cat costa si mai ales care e problema adevarata, si de ce s-a intamplat din nou?
ps. cum sa fac sa raman on-line si sa nu trebuiasca de fiecare data sa intru prin mail ca sa pot citi mesajele-raspuns?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 28 Jul 2003, 11:52
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




1. DSN-ul, ca si alte masisni, are 2 radiatoare: unul este radiatorul motorului, si este amplasat in fata masinii, iar al doilea este radiatorul deincalzire si se afla amplasat in bord. Daca ti s-a spart radiatorul de incalzire, antigelul ajunge pe mocheta, in partea dreapta (si eu gasesc antigel pe covorasul dreapta-fata).
Cred ca fostul proprietar a schimbat radiatorul mare (al motorului).
2. Cand intri pe site, in partea dreapta-sus vei vedea "Intrare". Acolo vei scrie username-ul si parola si vei bifa "Autentifica-ma automat la fiecare intrare" (sau ceva de genul asta).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ion73
post 28 Jul 2003, 11:53
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 12 December 02
From: Timisoara




intri pe "www.dsn.as.ro
click pe "intrare"
introduci numele de utilizator/parola
esti on -line si ramai on-line pina ce inchizi fereasta.
dai un refresh din cand in cand


--------------------
"Uneori platim mult mai mult pentru lucrurile pe care le primim pe gratis. "
- Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 13:08
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




radiatorul de incalzire se numeste si aeroterma? cat costa un radiator de incalzire? e voie sa circul cu el spart sau fisurat? ce consecinte poate avea?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 28 Jul 2003, 13:20
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Da, e cunoscut si sub numele de aeroterma (nu stiu care este forma corecta).
Daca circuli cu radiatorul fisurat/spart peirzi lichid de racire; va trebui sa completezi; daca ramai fara lichid de racire motorul tau se poate strica (supraincalzirea mototului poate produce arderea garniturii de chiulasa, sau poate provova chiar griparea motorului).


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carlitos
post 28 Jul 2003, 13:28
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 July 03
From: Timisoara




ok, cred ca asta e... il voi schimba la primul salar...smile.gif thx.
oricum o sa verific si faza cu usile, nu strica.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 7 Aug 2003, 23:21
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Cind ne mai vedem? Sau pe timpul verii luam o pauza? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbadescu
post 1 Oct 2003, 08:56
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 6 December 02
From: Timisoara




... si a venit toamna !!

ne adunam ?


--------------------
DSN Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 08:01
Forum Renault