DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pata ulei sau antigel sub cot termostat

ionut232
post 5 Jul 2013, 14:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 10 March 04




La o rasfoire a siteului nu am mai gasit discutandu-se problema asta, asa ca ma scuzati daca s-a mai discutat.

Am o pata asa cum se vede in poza pe scut, curge undeva pe sub cotul termostat, nu este de la garnitura cotului termostat,cred.
Banuieala mea este ca,curge la imbinarea cotului termostat si chiuloasa. Exista vreo granitura acolo?
Antigelul a scazut putin in borcan in ultimele 3 saptamani, iar la ulei nu pot sa zic exact pentru ca nu se mai vede semnul cu carioca facut de cei din fabrica.
Am intrebat 2 persoane, vanzatori in magazine de piese si m-au bagat in ceata. Unul zice ca e antigel unul ca e ulei, Unul zice ca exista o garnitura la imbinarea chiuloasei cu acel cot, unul zice ca nu exista.

Vreau inainte sa ajung in service sa intreb aici poate a mai avut cineva problema asta si sa stiu la ce sa ma astept...
Masina este un 1.4mpi ambiance(2006)

Multumiri anticipate smile.gifLOGAN_1.4MPI.JPG ( Size: 331.15k ) Number of downloads: 710


--------------------
Logan 1.4 MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 5 Jul 2013, 18:11
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Garnitura exista unde se imbuina corpul termostatului cu cel care se prinde pe chiulasa , la mine la solenza a inceput sa curga acum vreo 2 ani , desfacut frumos jos , uscat , degresat aplicat putin silicon si sa rezolvat , unde se imbina corpul de aluminiu cu chiulasa circula uleiul in forma de C ca si printrun tub prin centru corpului pe unde circula antigelul , acolo se pot amesteca antigel cu ulei , si da senzatia de "garnitura de chiulasa arsa" ,scade nivelul in vas si uleiul se face maro spre galben ca si mustarul , acolo nu exista garnitura , ci doar silicon

This post has been edited by vladut88: 5 Jul 2013, 18:11


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 5 Jul 2013, 20:04
Post #3


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(ionut232 @ 5 Jul 2013, 15:52)
Unul zice ca e antigel unul ca e ulei.

pai si ce-i asa mare greutate sa aflii ce este? nu mai ai papile gustative?


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut232
post 6 Jul 2013, 15:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 10 March 04




Vladut88 bine ca exista o garnitura acolo...ma gandeam eu ca trebuie sa fie ca doar nu se imbina metal cu metal asa usor...o sa desfac si va anunt wink.gif

Paco la gustat chiar nu m-am gandit, stiu ca antigelul nu e prea sanatos si de asta nici nu mi-a trecut prin cap.

Cam ce gust au cele 2 lichide?

edit:
Vladut88 acuma am citit mai bine si inteleg ca nu exista garnitura la imbinarea cu chiuloasa??cam cat antigel pierd daca desfac acolo?sa stiu cu cat sa completez eventual

trebuie vreun silicon anume sau doar silicon?

This post has been edited by ionut232: 6 Jul 2013, 15:04


--------------------
Logan 1.4 MPI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 6 Jul 2013, 17:09
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




antigel eu zic sa iei un litru , iar ca sa nu curga pe jos scoti un furtun de la radiator , preferabil de pe bloc si sa fie cel de jos , iar ca silicon folosesti asa ceva http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...9QEwBQ&dur=2360 antigelu e dulce amarui , doar pui pe limba , nu patesti nimica , uleiul e amarui pitigator


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 29 Oct 2013, 11:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am si eu pierderi de ulei in zona indicata de initiatorul topicului, adica la prinderea cotului de la termostat pe chiulasa. Exista riscul sa se amestece in zona aceea uleiul cu antigelul? Stie cineva care ar fi etapele pentru a etansa prinderea pe chiulasa? Se scoate antigelul, trebuie sa dau drumul si la ulei, exista garnitura sau doar silicon? Strangerea acelor suruburi nu a rezolvat mai nimic. Am recitit cu atentie topicul si vad ca s-a raspuns la unele intrebari. Multumesc!

This post has been edited by Victorine: 29 Oct 2013, 11:16


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeus85
post 2 Mar 2014, 11:10
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 28 May 07




Am si eu pete de ulei sau antigel pe scut, in zona filtrului de ulei si pe una din tevile de la aerul conditionat.

Am sters acum 1 luna petele de langa filtru de ulei si teava de ac, acum sunt din nou ude zonele alea.

Nivelul la ulei nu scade, antigelul la fel, nu scade, nivelul ulei la servo frana la fel e ok, ac conditionat merge (baga rece bine).

Ce lichid ar putea fi? ulei? antigel ?
Cam de unde ar putea veni ?

IMAG0300.jpg ( Size: 770.02k ) Number of downloads: 410
IMAG0299.jpg ( Size: 595.01k ) Number of downloads: 370
IMAG0298.jpg ( Size: 668.27k ) Number of downloads: 348
IMAG0297.jpg ( Size: 801.9k ) Number of downloads: 342
IMAG0301.jpg ( Size: 749.21k ) Number of downloads: 125


--------------------
Renault Megane 2 RS 2008 - MKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 2 Mar 2014, 11:25
Post #8


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




cand mai faci schimbu de ulei/filtru ulei,inainte de montarea filtrului noi pe masina curata bine zona respectiva si nu vei mai vedea ulei pe blocu motor
sau acum incearca si mai strange filtru de ulei


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CelereSahariano
post 25 Aug 2023, 17:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 23




QUOTE(Victorine @ 29 Oct 2013, 11:11)
Am si eu pierderi de ulei in zona indicata de initiatorul topicului, adica la prinderea cotului de la termostat pe chiulasa. Exista riscul sa se amestece in zona aceea uleiul cu antigelul? Stie cineva care ar fi etapele pentru a etansa prinderea pe chiulasa? Se scoate antigelul, trebuie sa dau drumul si la ulei, exista garnitura sau doar silicon? Strangerea acelor suruburi nu a rezolvat mai nimic. Am recitit cu atentie topicul si vad ca s-a raspuns la unele intrebari. Multumesc!
*



Postarea e de 10 ani, dar vad ca inca esti activ pe forum, sper ca o sa primesti notificare. Daca mai tii minte, ai reusit pana la urma sa rezolvi problema? In manualul de service nu apare nicaieri vreo garnitura la prinderea respectiva, plus ca mai sus a mentionat si omul cu solenza ca nu exista garnitura acolo, ci doar silicon.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan MCV 2008 1.6mpi Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:51
Forum Renault