DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hartie - Instiintare "Respect" Parcare, Exces de zel

M i h a i
post 6 May 2008, 13:57
Post #31


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(j.d @ 5 May 2008, 11:16)
Am si eu vreo 5 flyere identice care stau la respect in torpedou...
*




Stimabile.. ™ icon_mrgreen.gif sa inteleg ca nu respectati codul rutier? ? blush.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2008, 14:00
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Danezu @ 6 May 2008, 14:25)
dar sa nu pot parca masina pe bulevard cu 4 benzi,nu mi se pare normal si mai ales ca nu exista nici un indicator.
*

radmasa.gif radmasa.gif
Eu zic sa mai arunci o privire pe poza pusa de tine... Ia vezi, exista vreun indicator despre cum e OBLIGATORIU a se parca?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 6 May 2008, 14:15
Post #33


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Ai dreptate, la ala nu m-am gandit,am zis ca-i pus la misto asa radmasa.gif
daca tu crezi ca indicatorul ala este respectat de cineva te inseli amarnic si nici nu va fi resptectat atat timp cat in acea zona nu se iau masuri cu locurile de parcare,deja 4 vecini care au luat amenzi au facut contestatie si au castigat si asta direct la politie nu au mai ajuns la tribunal....
Deci se poate,o sa incerc si eu,pierd cateva ore pe la politie in audiente dar cred ca merita.
Klaus,repet,nu ma deranjeaza amenda ci modul in care a fost aplicata. Puteau sa puna un avertisment,era mult mai corect asa si cred ca toata lumea ar fi fost multumita,ce zici? Si sigur nu ar mai fi parcat nimeni acolo biggrin.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 May 2008, 14:26
Post #34


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Danezu @ 6 May 2008, 14:15)
... daca tu crezi ca indicatorul ala este respectat de cineva te inseli amarnic ...
*

Ma scuzi, dar daca ai parerea asta, de ce ai mai deschis topicul asta?
Doar ca sa aflam ca ai 2-3 masini?
In plus, chiar din poza ta se vede ca ai fi putut parca 20 metri mai incolo, pe acea straduta laterala si cu asta basta.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 6 May 2008, 14:34
Post #35


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Nu este o straduta smile.gif
Este o zona cu iarba verde pe trotuar!
Este foate ciudat ce au facut cei de la primarie acolo,este greu de explicat,tocmai de aceea tot incerc sa ma disculp.... daca lasau cum a fost,avea toata lumea loc de parcare si eram toti fericiti!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 May 2008, 16:44
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci, overall, politstii cam au avut dreptate...
Insa, parerea mea, sa faci contestatie.
Eu am dificultati sa incadrez fapta la vreo prevedere din art. 142 din Regulament. Si cred ca politistii nu prea au text de lege pentru amendare. Ca in 142 sunt prevazute clar niste situatii si, in mod pervers, nu prea te incadrezi in ele...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 6 May 2008, 17:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Uite ce scrie in Regulament:

Art. 142. - Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
a) în zona de acțiune a indicatorului "Oprirea interzisă";
cool.gif pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă și la o distanță mai mică de 50 m înainte și după acestea;
c) pe poduri, pe și sub pasaje denivelate, precum și pe viaducte;
d) în curbe și în alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puțin de 25 m înainte și înainte de acestea;
f) în intersecții, inclusiv cele cu circulație în sens giratoriu, precum și în zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanță mai mică de 25 m de colțul intersecției;
g) în stațiile mijloacelor de transport public de persoane, precum și la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă prin aceasta se stânjenește circulația a două vehicule venind din sensuri opuse, precum și în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducătorii celorlalte vehicule care circulă în același sens ar fi obligați, din această cauză, să treacă peste acest marcaj;
i) în locul în care se împiedică vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificațiile "Drum îngustat", "Prioritate pentru circulația din sens invers" sau "Prioritate față de circulația din sens invers";
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni și/sau bicicliști ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
l) pe platforma căii ferate industriale sau de tramvai ori la mai puțin de 50 m de acestea, dacă circulația vehiculelor pe șine ar putea fi stânjenită sau împiedicată;
m) pe partea carosabilă a autostrăzilor, a drumurilor expres și a celor naționale europene (E);
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spațiu de cel puțin 1 m pentru circulația pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) în locurile unde este interzisă depășirea.


Sa-mi explice si mie cineva la ce litera se incadreaza fapta lui. icon_mrgreen.gif

EDIT... eu zic sa faci contestatie, ca nu se incadreaza in ce scrie in Art 142... Nu de alta, dar politistii ar trebui sa invete sa dea amenzi. Multi cred ca habar nu au ce scriu acolo. In afara de radar, centura, trecut pe rosu si depasit coloana la semafor, nu mai cunosc alte contraventii laugh.gif


Apropo, amenda aia trebuia sa fie data prin Hotararea Consiliului Local, de catre Politia Comunitara. Nu de agenti de la Rutiera cu incadrare in codul rutier. Oricum, daca iti dadea PLC amenda, era peste 300 ron...

This post has been edited by andu911: 6 May 2008, 17:24


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 May 2008, 19:09
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




iti explic eu: la punctul A.

a zis el ca nu sunt indicatoare, dar nu e adevarat, eu am vazut vreo 3 de "Oprire interzisa" intre Lanariei si Marasesti. Si daca nu ma insel, exact inainte de intersectia cu Lanariei, e un alt indicator de Oprire interzisa. L-am vazut doar din spate, deci nu bag mana in foc ca ala e, dar era rotund.

O sa incerc sa fac maine niste poze(trec des prin zona).


le: sau l-au incadrat la f (ala cu 25m de la intersectie-poza e facuta imediat dupa intersectia cu Lanariei). Asta ar explica si de ce au primit amenzi cele 2 masini, dar nu si urmatoarele.

This post has been edited by Smiley: 6 May 2008, 19:26


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 May 2008, 21:06
Post #39


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.913
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cand politistii isi fac datoria, sunt prea stricti si nu-s de inteles. Cand nu si-o fac, sunt niste grasi lenesi care stau degeaba. Ai gresit? Plateste.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 May 2008, 23:23
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




...cu scuzele de rigoare post-336-1110552475.gif

Intreb si eu aici pentru ca nu am gasit un topic dedicat si nici nu are rost sa deschid unul nou.

Poate exista vreun jurist printre noi sa ma lamureasca si pe mine in legatura cu urmatorul aspect:
Inregistrarea cu ajutorul reportofonului, sau dupa caz telefonului a unei persoane (fara stiinta acesteia), respectiv a afirmatilor respectivei persoane, poate reprezenta ulterior proba in instanta?

Multumesc anticipat! (pentru raspunsurile pertinente) smile.gif

This post has been edited by Kojak: 6 May 2008, 23:28


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 May 2008, 23:42
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




nu exista un raspuns clar, pentru ca intrebarea e prea generala(si s-a mai discutat pe forum, daca tin eu bine minte).
daca inregistrarea este facuta de catre "autorizati", cu mandat & shit, atunci sigur e admisa.
daca inregistrarea e "neautorizata", judecatorul poate decide sa o accepte drept proba sau poate decide sa o refuze. depinde mult si de importanta spetei. de exemplu, daca tu contesti o amenda de circulatie pe motiv ca politistul a refuzat sa noteze observatiile tale pe PV si l-ai inregistrat cu telefonul, atunci sunt sanse mari ca proba sa fie acceptata. daca te apuci sa ceri si despagubiri statului roman pe motiv ca ai fost nedreptatit de acel politist, o sa ai nevoie si de un martor iar "proba" e posibil sa nu fie acceptata.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 06:49
Post #42


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 6 May 2008, 19:09)
iti explic eu: la punctul A.

a zis el ca nu sunt indicatoare, dar nu e adevarat,  eu am vazut vreo 3 de "Oprire interzisa" intre Lanariei si Marasesti. Si daca nu ma insel, exact inainte de intersectia cu Lanariei, e un alt indicator de Oprire interzisa. L-am vazut doar din spate, deci nu bag mana in foc ca ala e, dar era rotund.

O sa incerc sa fac maine niste poze(trec des prin zona).
le: sau l-au incadrat la f (ala cu 25m de la intersectie-poza e facuta imediat dupa intersectia cu Lanariei). Asta ar explica si de ce au primit amenzi cele 2 masini, dar nu si urmatoarele.
*



Nu sunt indicatoare,exista pana in Lanariei,dupa NU.
Nu are nici o legatura,eu sunt la jumatatea distantei intre lanariei si diditel,daca stii zona bine,deci pica cu intersectia.
Oricum nu ma mai agit,astept linistit PV si-l platesc ca nu are rost sa umblu 3-4 zile pe la tribunal si politie cum au facut vecinii.

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 May 2008, 07:02
Post #43


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
Am parcat masina in fata blocului,pe b-dul Dimitri Cantemir,bucuresti,pentru 10 minute

QUOTE
Pe bulevard nu exista nici un semn de oprire/stationare.


Pana aici este bine !

QUOTE
mi-au zis ca am blocat masinile parcate de aceea m-au amendat


Posibil !

QUOTE
Am verificat mai multe masini si numai unele ditre ele aveau aceasta instiintare in parbriz


Poate nu blocau pe nimeni !

QUOTE
Una din masinile 'blocate' parcate in parcarea pieptene era a tatalui meu,au aceleasi numere de inmatriculare....


Irelevent dar se pare ca accepti ca ai "blocat" pe cineva. smile.gif

QUOTE
Acele masini puteau iesi pe trotur prin fata fara probleme,am facut si poze


Pai pune dom'le pozele alea sa le vedem si noi ! cool.gif




--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 08:58
Post #44


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Azi am ramas mut:
Priviti pozele.....doar traim in romania radmasa.gif
Semnul de oprire care era inainte de Lanariei a fost mutat cu tot cu denumirea strazii mult dupa intersectie cu strada respectiva,iar pe stalpul nr.2 avem indicatoareee acum!



<span class='edit'>7 May 2008, 09:07:</span>
Pentru Adi:
se vede in spate trotuarul pe unde se poate iesi lejer.Iar acest auto nu are amenda in geam si tot blocheaza,nu?
Din pacate,eram nervos cand am scris primul post si s-a strecurat o greseala:
Am vrut sa spun ca masinile pot iesi prin spate pe trotuar si nu prin fata smile.gif

This post has been edited by Danezu: 7 May 2008, 09:12

Attached thumbnail(s)
30042008469.jpg ( Size: 626.88k ) Number of downloads: 239
07052008485_cu_semn_de_oprire_nterzisa.jpg ( Size: 543.64k ) Number of downloads: 253
30042008477x.jpg ( Size: 544.47k ) Number of downloads: 245


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 7 May 2008, 09:19
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu vedeti ceva dubios pe aici? ia privit mai atent ..... 1.JPG ( Size: 86.63k ) Number of downloads: 265
2.JPG ( Size: 91.32k ) Number of downloads: 214


Ma tu ai sparlit indicatorul de oprirea interzisa.... Oricum nu aveai voie acolo sa opresti. Te duci frumusel si cotizezi...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 May 2008, 09:19
Post #46


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Mda, ciudata "mutarea", probabil ca au fost mai multe incidente si au dorit sa clarifice chestiunea sau pur si simplu respectivul indicator a fost vandalizat si l-au repus la locul lui.
Oricum ar fi, cele 2 Megane din prima foto blocheaza pe cei din parcare, ca si Dacia dinaintea lor. Eu nu vad nici o scuza, cu sau fara semnul de oprire interzisa, cu toate ca nu-i vina lor ca nu exista locuri de parcare suficiente !

Ca o ironie, aceasta situatie (blocarea unui autoturism parcat) nu este prevazuta explicit in OUG195.
"Durerea" mea este clar stipulata:

QUOTE
Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;
cool.gif in zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;
c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;...


Cum spunea si Klaus, analizand mai atent, as zice ca ai sanse sa castigi contestatia, daca dovedesti cu martori ca acolo nu exista acel semn de "oprire interzisa".

PS

... cu toate ca eu continui sa consider incorecta aceasta stationare si cred ca este o "lacuna" legislativa ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 09:31
Post #47


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Dacia respectiva este a unui vecin care a reusit sa faca contestatie,acum,daca o mai lasa acolo dupa ce s-a montat semnul este treaba lui,deja incalca legea smile.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 7 May 2008, 12:47
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Am trecut si eu astazi pe acolo si am facut poze.
Asta e facuta din intersectie, de la Tineretului : 1.JPG ( Size: 130.76k ) Number of downloads: 128
. Se vede acolo indicatorul de oprire interzisa pozitionat inainte de intersectia cu Lanariei.
A 2-a e intersectia Cantemir-Lanariei 2.JPG ( Size: 211.05k ) Number of downloads: 113
.
A 3-a e chiar zona din poza pusa de Danezu pe pagina anterioara: 3.JPG ( Size: 196.09k ) Number of downloads: 109
. Se vad acolo indicatorul de langa Lanariei(notat cu 2), si indicatorul buclucas(notat cu 3) care nu apare in prima poza pusa de Danezu.
A 4-a poza dovedeste ca Danezu incearca sa denatureze un pic realitatea: 5.JPG ( Size: 161.25k ) Number of downloads: 121
. In poza pusa de el, cu Hyundai-ul ala pe trotuar care poate iesi linistit in spate, pe trotuar, a fost aleasa o masina urcata complet pe trotuar, nu aflata intr-un loc de parcare "in spic". Sunt doar cateva asemenea locuri in zona, restul locurilor de parcare au spre trotuar ditamai bordura.
A 5-a poza e un close-up cu indicatorul de dupa intersectia Cantemir-Lanariei. 6.JPG ( Size: 225.28k ) Number of downloads: 113
. Se vede ca ambele indicatoare sunt relativ noi (atat cel de Oprire interzisa cat si cel cu numele strazii), desi suportul pentru Oprire interzisa este vechi.

Nu stiu ce sa zic despre aparitia acelui indicator. Am mai trecut si ieri pe acolo si n-am observat nici indicatorul de langa Lanariei (ala cu 2) si nici pe urmatorul(ala cu 3, din a 3-a poza), dar am vazut unele situate mai incolo, spre Marasesti. E posibil ca ele sa fi fost puse recent (de ieri pana azi).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 12:53
Post #49


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Ala cu indicatorul srada lanariei este dupa strada cu mult radmasa.gif ai observat?
Oricum,cert este ca trebuie sa ne ferim sa mai lasam masina in zona mai ales ca au aparut indicatoarele!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 May 2008, 12:57
Post #50


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sau sa parchezi pe trotuar, ca tot spuneai ca e simplu de urcat. smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 7 May 2008, 12:59
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Danezu @ 7 May 2008, 13:53)
Ala cu indicatorul srada lanariei este dupa strada cu mult radmasa.gif  ai observat?
...
*



da, e la vreo 6-7m de intersectie smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 May 2008, 13:03
Post #52


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
Pentru Adi:
se vede in spate trotuarul pe unde se poate iesi lejer.Iar acest auto nu are amenda in geam si tot blocheaza,nu?


N-ai de unde sa stii daca nu cumva stapanul a trecut pe acolo si a luat somatia !? huh.gif

QUOTE
Din pacate,eram nervos cand am scris primul post si s-a strecurat o greseala:
Am vrut sa spun ca masinile pot iesi prin spate pe trotuar si nu prin fata


Daca tot ai completat, adaug si eu: mai, cum adica "putea iesi pe trotuar" !?
Adica daca putea iesi peste rondoul de flori sau prin holul blocului erai indreptatit sa-l blochezi ?
Da-o'ncolo !
"Ad litera" legii se pare ca nu exista explicit un articol care sa se aplice in acest caz dar "ad litera" respectului reciproc pe care il asteptam cu totii eu zic ca nu exista nici o justificarea valabila ... poate daca in masina ramanea o persoana care sa fie "garantia" celor 10 minute.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 13:31
Post #53


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Se poate iesi fara probleme pe trotuar,chiar asa fac cei care au masini parcate in fata,nimeni nu tipa pentru ca toti suntem vecini si ne respctam,cei care nu circula cu masinile des le baga in parcare,restul in strada,dar de acum in scara blocului blink.gif
Si tatal meu si eu am iesit de multe ori pe trotuar si nu am stat sa-l injur pe cel care a parcat.Injuram daca erau locuri de parcare berechet si aia ma blocau,atunci da!
Proprietarul nu avea cum sa ia hartia din geam,pozele sunt facute imediat ce au trecut militienii.....
Eu nu tin masina acolo,am loc platit in alta parte,deci crede-ma ca am stat fix 10 minute,chiar ma grabeam!
alte poze:

7 May 2008, 13:35:
QUOTE(vijelie @ 7 May 2008, 12:57)
Sau sa parchezi pe trotuar, ca tot spuneai ca e simplu de urcat. smile.gif
*



Pe trotuar poti sa circuli(sa iesi daca este cazul),nu merge sa parchezi,acum a fost ingustat,inainte se parca pe trotuar si era bordura mult mai mare smile.gif


This post has been edited by Danezu: 7 May 2008, 13:35

Attached thumbnail(s)
30042008478.jpg ( Size: 610.85k ) Number of downloads: 116
30042008479.jpg ( Size: 474.39k ) Number of downloads: 96
30042008480.jpg ( Size: 528.71k ) Number of downloads: 89
30042008481.jpg ( Size: 489.78k ) Number of downloads: 98
30042008482.jpg ( Size: 455.78k ) Number of downloads: 90


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 May 2008, 13:41
Post #54


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Danezule, eu sunt ardelean ... incapatanat si cu apucaturi fixiste, ca sa nu zic prusace ! biggrin.gif
Trotuarul este pentru pietoni !
Nu zic ca n-as cauta o cale sa plec cu masina, fie si peste trotuar (as ezita cu spatiul verde !!) daca sunt obligat s-o fac dar tot ti-as adresa in sinea mea "urari" de bine !
Chestia cu locuri libere nu prea tine, poate tocmai a plecat ... pe trotuar ! radmasa.gif

LE
Studiind fotografiile, constat ca 4/5 cazuri au incercat sa se plaseze in dreptul scuarului, poate asta i-a scutit de amenda.
Al 5-lea caz nu se pune, BMW-ul a blocat un Hyundai de Cluj, erau de-ai lu' nea Jiji ... la datorie ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 13:48
Post #55


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




[quote=adi_ar,7 May 2008, 13:41]
Danezule, eu sunt ardelean ... incapatanat si cu apucaturi fixiste, ca sa nu zic prusace ! biggrin.gif
Trotuarul este pentru pietoni !

Eu sunt si mai incapatanat smile.gif Si-l folosim si noi asa cum pietonii folosesc strada cand traverseaza!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 7 May 2008, 14:01
Post #56


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(Danezu @ 7 May 2008, 13:53)
Tocmai am comis-o si eu aseara tot intr-o bordura taioasa,a muscat bine din cauciuc,bine ca a scapat janta!
Il pun pe rezerva si asta te sfatuiesc si pe tine sa faci!

Bafta!
*



Razbunarea trotuarului !!! 04.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 7 May 2008, 14:06
Post #57


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Cred ca blestemele celor blocati radmasa.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 7 May 2008, 22:18
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 7 May 2008, 00:42)
*



Mersi! smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 7 May 2008, 22:58
Post #59


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(adi_ar @ 5 May 2008, 17:06)
Acum, fiecare cu durerea lui, eu sunt in situatia ca zilnic imi blocheaza iesirea din curte cate o un istet cu 20-100 cm, ba cu fata, ba cu spatele, adica exact cat sa nu pot iesi pe alee ... si fiecare a stat "10 minute" !
Unul dintre cei in cauza mi-a dat acelasi raspuns: "Nu este semn si nu scrie !".
Nici pe strada mea nu existe semne de interdictie dar nici nu vad motivul sa fie instalat unul la fiecare poarta de garaj ! mad.gif
*



radmasa.gif poti sa-ti pui si 2-3 semne, ca tot se va gasi unul sa zica ca "nu l-am vazut!" (mai ales cucoane, no offence)


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negrucvj
post 8 May 2008, 08:09
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 10 October 07




daca o parcai asa prin sect.3 poate aveai sansa, mare de altfel, sa platesti mult mai mult plus ca-ti "plimbau" masina. Plateste si cauta-ti un alt loc de oprire pt "zece minute" dar nu asemanator.


--------------------
dacia solenza 2004 scala - b38xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 07:08
Forum Renault