DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 1.5dCi testat de AMS Germania, 68 CP si ESP !?

BOG
post 23 May 2006, 15:07
Post #1


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




S-au hotarat in sfirsit si nemtii sa dea note bune Logan-ului. Tocmai au facut un test cu un Logan dCi si spun ca e una din masinile cele mai bune la raportul pret/echipare/comportament rutier si consum. Ce e interesant insa e ca motorizarea diesel care se vinde la nemti este incadrata la Euro 4 si are 68 CP.

Sunt curios sa vad cand se va vinde si in Ro......

Mai multe gasim aici sau direct la sursa!


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 23 May 2006, 15:18
Post #2


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




Nu cred ca se va vinde in RO.
In DE sunt niste legi care obliga la unele chestii pe producatorii de masini ca sa le poata comercializa. Nu stiu sigur continutul, dar sunt sigur de ABS, ESP si avertizare centura de siguranta.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 May 2006, 15:27
Post #3


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Motorul de pe variantele de export în UE este dotat și cu schimbător de căldură (intercooler), care aduce automat și modificarea parametrilor de injecție, de unde rezultă și puterea ceva mai mare.
Mai are și alte îmbunătățiri..., un senzor de debit de aer pe admisie, cuplat cu un senzor de temperatura a aerului de admisie, EGR-ul e comandat de un motor în loc de o electrovană, senzor de poziție pe EGR, soft-ul din ECU e modificat față de varianta din țară, injecția poate intra în mod de "avarie".

QUOTE(AMS.de - tradus cu Google)
Dacia Logan 1,5 dCi: Basis work

68 HP a strong diesel engine of Renault makes not only more attractive the Dacia Logan, but the cheapest Diesel at all.

Under its sheet metal the Logan is a correct Renault, with a platform of the mode, with engines of the Clio and a Schalthebelknauf of the Espace. The current test car possesses 68 HP carrying out Common Rail Diesel from the Renault program and the best of three equipment variants.

As Lauréate it costs scarcely over 10.000 euro, and thus it is at the same time the cheapest Diesel on the German market at all. The langhubig laid out four-cylinder proceeds cultivated, tears however no trees out.

The comfort is amazingly good, the standard power steering reacts precisely, the circuit works low-friction and accurately. ESP does not give it also against surcharge. mmerhin the handling characteristics are good-natured.

One is thus amazingly well accommodated, even if renouncement is to be carried out. The interior Ambiente works meagerly and ärmlich, the prestige value is small.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 23 May 2006, 16:15
Post #4


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Heron! uita-te mai bine: "ESP gibt es auch nicht gegen Aufpreis"= ESP-ul nu este optional nici contra cost. Repet pentru cei care nu ma cred ca stiu germana (acelasi articol) "ESP und Rußfilter sind nicht lieferbar."=esp si filtrul de particule nu sunt disponibile (nicht liefarbar- nu se pot livra).

In rest s-a mai zis si de 68 de cai si intercooler. Da se gasesc ocazional cateva de vanzare si la noi (din loturile returnate)... dar mai rar. Nu o sa vezi la tv reclama: Logan de Germania... si exista si cateva diferente intre ele...

Toate cele bune baieti!

P.S. Editeaza la faza cu ESP-ul ca o sa se sperie baietii de pe forum!


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 23 May 2006, 16:58
Post #5


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




deja m-am speriat, esp nici focusul din 2003 nu are


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 23 May 2006, 17:08
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




loganul euro4 chiar daca are mai multi cp este mai lent.15.5secunde euro3 si 16.7 cel euro4 dupa ams, la 0-100 km/h

Observ ca , cutia de viteze de pe euro3 este JH3 053, in timp ce pe euro 4 e JH3 160. Insa ..nu vad ceva diferente la vit maxima in fiecare treapta dintre cele 2 cutii de viteze.

Date luate de aici


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 May 2006, 17:13
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ala mi se pare ca este indice de cutie cu comanda pe cabluri. (Tot asa mai exista si JH3- 054 si JH3-056)

This post has been edited by IRONICK: 23 May 2006, 17:17


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 24 May 2006, 17:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Indiferent de producatorul masinii ESP se pune doar pe masini cu motoare mai mari de 100 CP.La fel ca si la trecerea de la tamburi la discuri pe spate.


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 May 2006, 09:27
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru esp cred ca tb sa existe neaparat discuri pe spate.
Momentan loganul nu are asa ceva (vor aparea cu cel de 16v).
Deci in mod sigur nu are ESP


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 25 May 2006, 09:36
Post #10


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Trecerea de la taburi la discuri este si in functie de greutatea masinii. De exemplu la Megane dCi 80CP sunt discuri si nu tamburi, iar la Clio acelasi motor are tamburi.


--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 May 2006, 09:41
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu cred ca tine de greutate neaparat, pur si simplu sistemul cu discuri e mai modern, si mai fiabil, si tamburii sunt buni, dar sunt depasiti moral.
Sa ne gandim logic, toate camioanele de mare tonaj sunt pe tamburi, si functioneaza foarte bine, toata treaba e ca solutia constructiva cu tamburi e mult mai ieftina decat cea cu discuri, si muti producatori o aleg la masinile low-cost.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 25 May 2006, 09:45
Post #12


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Pentru Cypher4laguna....nu pot sa te contrazic pt ca ale mele cunostiinte de germana sint inexistente....dar...am procedat si eu asa cum a facut DFA care a introdus traducerea efectuata cu ajutorul google tools dar cu un text care apare la ilustratii si care spune asa:

Sein Temparament ist allerdings mäßig, ESP und Rußfilter sind nicht lieferbar.

iar traducerea facuta de google in engleza

Its Temparament is not however moderate, ESP and soot filter is available

Textul e aici!


SI, apropo, de aia am si postat la alt topic decit cel in care a fost mutat acum...dar vad ca in cele din urma a fost considerat stire....


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 May 2006, 10:24
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ESP-ul trebuie sa franeze destul de eficient pe fiecare roata pentru a a mentine traiectoria, ori franele pe tambur nu ajuta la o franere eficienta pe spate. Din aceasta cauza la ESP se folosesc discuri pe spate


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 May 2006, 10:29
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




cred ca sunt off topic, dar ce-i trebuie motorului de 1,5 Dci si 65 de cai sa devina 1,5 dci de 80 de cai? Oricum din datele furnizate de Renault, motorul de 80 de cai consuma MAI PUTIN ca si cel de 65 !
Trebuie rescris softul cumva? si daca e simplu de facut, si necostisitor, de ce mai au pe piata motoarele de 65 de cai? 15 cai in plus si un consum mai mic nu-i strica la nimeni...

This post has been edited by argon: 25 May 2006, 10:30


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 25 May 2006, 10:34
Post #15


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




motorul 1.5 dCi de 80 de cai are in plus fata de cel de 65- intercooler..dar prin chip tuning se poate ajunge la acea valoare de 60kw(82cp)...


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 May 2006, 10:35
Post #16


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai zicea lumea mai sus...
QUOTE(DFA @ 23 May 2006, 16:27)
Motorul de pe variantele de export în UE este dotat și cu schimbător de căldură (intercooler), care aduce automat și modificarea parametrilor de injecție, de unde rezultă și puterea ceva mai mare.
Mai are și alte îmbunătățiri..., un senzor de debit de aer pe admisie, cuplat cu un senzor de temperatura a aerului de admisie, EGR-ul e comandat de un motor în loc de o electrovană, senzor de poziție pe EGR, soft-ul din ECU e modificat față de varianta din țară, injecția poate intra în mod de "avarie".
*



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 May 2006, 10:36
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Dap, intercoolerul il aduce de la 65 la 68? asa am inteles eu.

Si cel de 80 si de 100 de cai si 1,5 au intercooler? unsure.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 25 May 2006, 10:39
Post #18


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




da, dar acolo se schimba turbina..la 80 de cai turbina este cu geometrie fixa..la 100 este cu geometrie variabila... mult mai sensibila la subturat si motorina proasta...


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:27
Forum Renault