DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 2 Fara putere / nu mai trece de 3000 rpm

Răzvan Stoica
post 14 Sep 2023, 23:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 23




Va salut,

Vedeta este un Logan 2, 2015 1.2 benzina generație euro 6 dotată și cu o instalație GPL(tomasetto) care a fost montata ulterior. Are motorul original 260.000km care spre deosebire de altele, pot sa îl laud că mai mult de 2-300 grame de ulei între revizii nu mănâncă.

In momentul de față, mașină este atât de fâșneață încât ating de la 0-75 km/h in aproximativ un minut și ceva (de 75-80 nu mai trece, poate în pantă și cu pedala călcată până la punctul de a face gaura in podea, și atunci chiar daca atinge 90-100km/h revine ușor ușor în jurul valorii de maxim 80km/h)

Problema principală este că abia mai trage în sarcina , cu chiu vai trece de 3000 ture, iar pe la 3200 apare un fasait în mers care se accentuează din ce in ce mai tare odată ce urca și mai mult în turatii, fasait caruia nu i-au dat de capăt câțiva mecanici, iar prin reprezentanta am de stat de așteptat vreo 2 luni până să ajung la rand își mai dea cineva cu părerea de pe acolo.

Fiind mașină de taxi, tot timpul trebuie investit in ea așa că o să vă enumăr câteva din piesele schimbate in ultimii 2000 KM care au relevanță în acest caz..A fost înlocuit ambreiajul, rulmentul de presiune, uleiul in cutie, antigel(făcută și curățare cu liquid molly/ spălată instalația, etc... de 2x in acest interval), distribuția, pompa de apa, ulei, filtre, bujii+fise( aprox acum 10.000km/ verificate, totul arata că nou), curățat și alternatorul printre altele, revizia făcută și la instalația de gaz și totul este ok. A fost curățată și clapeta de accelerație, deși nu era murdara și mai câteva lucruri pe care nu mi le mai pot aminti. Mai urmează și reglajul anual al tacheților care e pe lista, deși nu afectează cu nimic funcționarea defectuoasă a mașinii.

Am incercat sa caut mai peste tot răspunsuri, atât în topice vechi cât și pe la nenumărați mecanici, testere etc însă nu pot sa ii dau de cap nicicum,. O mașină cu atitudine și cu diferite probleme de la om la om se pare. Un semiraspuns primit este un "presupus catalizator" pe care nu l-aș schimba din niște vorbe goale sau să îl sparg și să constat că problema tot nu este de acolo.

This post has been edited by Răzvan Stoica: 14 Sep 2023, 23:25


--------------------
Dacia Logan 2 1.2/2015/Euro 6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 15 Sep 2023, 06:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Presupun această lipsă de putere se manifestă ( nu se înțelege din ce ai scris tu acolo ) și pe GPL și pe benzină,

Recomand un test de compresie care arată mult despre sănătatea motorului, 260,000 km nu sunt puțini, chiar dacă nu consumă ulei etanșarea supapelor poate fi afectată grav de la mers mult pe GPL.


--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 15 Sep 2023, 07:06
Post #3


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




In gol se tureaza? Intreb pt ca am vazut catalizator spart unde bucatile au infundat evacuarea si se manifesta ca a ta.
Poti sa dai cu pumnul in tobe si vezi daca zangane bucati .....


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Răzvan Stoica
post 15 Sep 2023, 10:41
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 23




QUOTE(alfabit @ 15 Sep 2023, 06:58)
Presupun această lipsă de putere se manifestă ( nu se înțelege din ce ai scris tu acolo )  și pe GPL și pe benzină,

Recomand un test de compresie care arată mult despre sănătatea motorului, 260,000 km nu sunt puțini, chiar dacă nu consumă ulei etanșarea supapelor poate fi afectată grav de la mers mult pe GPL.
*




Da, din păcate problema se manifesta atat pe benzina cât și pe gpl. Relanti ok la mașină, nu are trepidații sau altceva.
Urmează să fac și un test de compresie, dar am făcut o verificare "românească" prin eliminarea jojei și a capacului de la ulei sa vad daca scoate presiune sau gaze și pare să nu scoata nimic pe acolo.

QUOTE(GIC @ 15 Sep 2023, 07:06)
In gol se tureaza? Intreb pt ca am vazut catalizator spart unde bucatile au infundat evacuarea si se manifesta ca a ta.
Poti sa dai cu pumnul in tobe si vezi daca zangane bucati .....
*




Da, se tureaza foarte ușor. De bătut prin țeavă încă nu m-am gândit dar aștept până săptămâna viitoare când merg la un mecanic...


--------------------
Dacia Logan 2 1.2/2015/Euro 6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 17:39
Forum Renault