DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ax Volan, Ax volan

suparatuu
post 10 Aug 2010, 12:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 October 08




Este prima oara cind cind scriu aici, ma bucur ca exista forumul...pe acesta cale ma adresez voua, posesori de Solenza.Am urmatoarea problema, de ceva timp la rotirea volanului fie in mers fie pe loc se aude un bocanit localizat de mine pe axul volanului, m-am uitat sub volan pe ax si invirtind volanul am constatat ca am joc in cele 2 cuplaje homocinetice de pe axul volanului.M-am gindit sa cumpar ax volan sa il schimb dar cind am vazut ca este 450 ron am intepenit smile.gif
Nu se pot reface cuplajele homocinetice(crucile)?Am 100.000 km dar totusi mi se pare absurd ca au joc deja si este destul de deranjant zgomotul pe care il produc la actionarea volanului.
A mai schimbat cineva axul volan?A mai avut cineva problema asta?

This post has been edited by suparatuu: 10 Aug 2010, 12:29


--------------------
Dacia Solenza Solenza 2004 - B-38-RMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 10 Aug 2010, 15:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Salutare si bun venit!

Am citit pe undeva ca ar fi incercat cineva sa fi taiat cu flexul crucea cardanica si ar fi sudat una luata de prin Vitan, dar nu recomand asa ceva.

Intr-adevar o caruta de bani pentru o tija de fier. In primul rand asigura-te ca de acolo e problema, adica de la axul volan, deoarece poate fi foarte bine si de la caseta de directie.


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suparatuu
post 10 Aug 2010, 19:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 October 08




Caseta de directie este noua, si de la ax este pt ca am testat, nu imi suride idea de a taia crucea, ma gindeam daca se poate demonta si reface in stil planetara...


--------------------
Dacia Solenza Solenza 2004 - B-38-RMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 10 Aug 2010, 20:07
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




ptr taiat si refacut cu alta cruce cardanica stil planetara (pe caneluri si splint sau siguranta cu surub) cred ca cel mai bine iei legatura cu prietenu tau bogdanlascu laugh.gif


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suparatuu
post 11 Aug 2010, 11:00
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 October 08




Chiar nu a mai avut nimeni axul volan uzat?


--------------------
Dacia Solenza Solenza 2004 - B-38-RMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 12 Aug 2010, 17:35
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Da și eu am bătaie la crucea aceea, mă deranjează că bate în volan pe macadam, dar jocul fiind încă mic, așa va rămâne mult și bine, nu dau deocamdată 500 de lei pe ax și nici alte cârpituri nu fac.
Sfatul meu este să o lași asa dacă nu este joc mare.


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capo
post 9 Sep 2010, 09:36
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.751
Joined: 1 February 08
From: Bucuresti&Giurgiu




scuze k intervin eu am cumparat caseta de directie noua si bieletele complete totul original de undeva de pe Iuliu Maniu cu garantie si tot ce trebuie ,a costat caseta 470 ron si bieletele 200,am uitat sa mentionez caseta mecanica apoi surpriza am montat-o si bate mai rau decat cea veche ,garantie nu am pt .ca nu am montat-o la sevice autorizat si uite asa piese noi de origine mai proaste decat cele vechi.


--------------------
dacia logan 2007/dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 9 Sep 2010, 15:37
Post #8


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




vezi ca sub ea are un impingator...poate ala este slab si din cauza aia bate...iarasi i-a legatura cu canea_dragos ca a avut la fel ca tine aceiasi bataie la caseta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 9 Sep 2010, 16:35
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




am avut, am scapat de acea bataie si acuma de cativa km a reaparut destul de incet, sa vad: fie mai strang putin tachetele, fie il schimb ca am unul nou

nu pot sa cred ca o caseta nou-nouta sa bata, e inadmisibil! sfatul meu e sa o dai jos(asta in caz ca nu ai facut multi km cu ea), o cureti de praf sa nu se vada ca a fost pe masina si sa te duci cu ea la service sa o monteze(e drept, conteaza si cat e manopera) si sa observe aia problema, astfel ti-o schimba

acel trancanit al casetei este 100% de la impingator(tachete), dar nu cred ca nu e fost ala strans suficient din fabrica

sa ai mare grija cat strangi tachetele, cel mai bine du-te intr-un service si roaga pe cineva sa ia un dinamometru sa-ti stranga cu ala acolo, altfel fie strangi prea putin si bate iara, fie strangi prea rau si in scurt timp bate iara, sau si mai grav strangi prea mult, adica direct pe cremaliera si risti sa ti se blocheze directia in mers!

P.S. eu am avut strans de tot acel tachete, abia miscam volanul cu 2 maini in mers, pocnea mereu cand il miscam, de, mi l-a strans un prieten de i-a venit rau...chipurile nu mi s-a blocat volanul atunci, poate am avut noroc

This post has been edited by canea_dragos: 9 Sep 2010, 16:38


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
capo
post 10 Sep 2010, 15:03
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.751
Joined: 1 February 08
From: Bucuresti&Giurgiu




asta am si facut am dat-o jos ,iar cand fac rost de ceva bani o remontez la service,apropo de faza cu tachetul asta o stiu de la dsn(inainte am avut dsn)am incercat l-am strans pana se blocau rotile si degeaba,am scos apoi tachetul si am constatat k arcul care-l impinge este foarte moale comparativ cu cel de pe caseta veche ,iar tachetul pare nefinisat ,sincer sunt scarbit de calitatea pieselor de dacia,dar ma rog traim in romania.

10 Sep 2010, 16:06:
oricum faza cu reglat tachetul este de pe azi pe maine pt. k odata cu acel tahet se uzeaza si cremaliera si sfanta este reconditionarea ei apoi schimbarea tachetului si a arcului ce nu inteleg de ce se duc asa repede masina mea are 60.000 k.

This post has been edited by capo: 10 Sep 2010, 15:06


--------------------
dacia logan 2007/dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvaneta
post 28 Nov 2010, 16:27
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 March 10
From: macin jud. Tulcea




si eu am avut probleme cu axul mai exact la acele riduri unde intra unul peste altul si le-am sudat si nu mai bate acum .... nu stiu cat de bine am procedat dar e prea mult 500 de ron pentru un ax , am gasit si la un mil jumate dar era turcesc si trebuie modificat fiind prea scurt , dar sudura era mai ieftina adica gratis .....


--------------------
dacia solenza 2004 prima - tl03eta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 28 Nov 2010, 18:33
Post #12


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu luati ax turcesc. Nu se potriveste deloc, mare teapa cu el. Cel de asam nu tine mult, drept urmare singura varianta ramane cel original. Dai un ban dar stai linistit 60-70 mii km.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedros
post 1 Dec 2010, 19:47
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 December 09




Cum vi se pare ideea lui razvaneta de a suda axul unde vine unul peste altul?


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 - CL 79 GYA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 1 Dec 2010, 21:43
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




pai axul in nici un caz nu si face joc acolo ! Isi face joc in "cardanu" ala unde sunt un fel de role mici .Tot timpul acolo cedeaza prima data si isi face un joc/tacanit enervant.



--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvaneta
post 2 Jan 2011, 01:30
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 March 10
From: macin jud. Tulcea




te referi cumva la crucile cardanice sau la ce anume ? iar acolo unde am sudat sa stii ca in mod normal se mijca si acolo !!!!


--------------------
dacia solenza 2004 prima - tl03eta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suparatuu
post 2 Jan 2011, 14:38
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 October 08




Am pus si eu o intrebare da nu ma lamurit nimeni, a reusit cineva sa schimbe cuplajele homocinetice sau nu?A gasit cineva o cale de rezolvare?


--------------------
Dacia Solenza Solenza 2004 - B-38-RMJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 2 Jan 2011, 22:25
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




la aro 10 este la fel cuplaju,crucile sunt exact ca si la solenza ,merge mult mul mai greu volanu ca si la solenza si nu se uzeaza crucile poate in 200000 km ,ce se uzeaza ii imbinarea la mijloc pe patratu ala acolo isi face joc ,nu inteleg cum la solenza se uzeaza asa usor ,eu am 150000 km si e ca nou ,e drept ca am servo si nu e solicitat asa tare

This post has been edited by vladut88: 2 Jan 2011, 22:28


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Jan 2011, 20:31
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Jocul in axul de volan vine dintr-un singur loc, anume de jos, de la cruce, mai exact de la cruci!, sau acel "plus" care probabil l-ati mai vazut.

Asa am patit si eu cu axul, capatase un joc foarte mare in cruce, joc care in volan se "traducerea" cu o cursa nula de 1-2 cm stanga dreapta, cursa care nu misca rotile absolut de loc, acesta fiind jocul. Chinul mare era la viteze mari, cand miscam volanul incet stanga dreapta, si rotile nimic...

Schimbarea crucii nu este o solutie eficienta ci doar una provizorie si mai degraba o carpeala nu tocmai ieftina. Crucile ce se gasesc prin comert sunt de srl, fabrica nu produce cruci originale, ci doar axuri.

Plus de asta nu este tocmai usor sa scoti axul, sa schimbi crucea, sa pui la loc axul. Crucile au si o piedica ce le tin pe pozitie. Daca scoateti crucile, nu prea aveti cum sa le presati pe pozitie, drept urmare exista riscul sa sara din loc si sa va treziti ca trageti stanga de volan, si masina o ia indreapta.

Solutia este inlocuirea intregului ax. Stiu ca sunt dureror pentru buzunar insa alta solutie nu prea exista. Si nu cu un ax de srl, care dupa 10-20 mii km incepe sa bata si el, ci cu unul original. La solenza nu stiu cat cost axul, insa la super nova a ajuns undeva la 350-450, nou si original in cutie. Eu am dat 350 pe al meu, asta dupa ce am negociat destul de mult. Inainte de montarea finala pe masina, am tras un burduf de bieleta pe el, asta ca nu mai sara mizerie, noroi, zapada, etc pe cruce, pentru ca de aceea se strica atat de repede... crucea nu are nici un fel de protectie, iar acolo intra tot felul de mizerii si praf, si uite asa capata joc axul.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thefantom_s
post 3 Sep 2011, 18:16
Post #19


Scula ca ciocanu, nu-i....


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 September 05
From: Ineu jud Arad




Salut,
Am si eu o intrebare in legatura cu axul volan cu rurmentul si cu bucsa de pe el. Imi poate cineva zice cum se pot schimba ambele si pe unde sa le gasesc?


--------------------
Dacia Solenza 2004 - AR 07 UJR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut 88
post 8 May 2015, 13:18
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 686
Joined: 26 February 11
From: Popesti-Leordeni




Am problema cu axul volanului, mai ales la crucea inferioara. Se blocheaza iar volanul se invarte sacadat. Am deblocat-o cu wd40 dar nu atinut foarte mult, mai exact vreo 3 saptamani. Ce e de facut? se poate demonta usor acest ax, se mai gaseste sa-l inlocuiesc, cam ce pret are? Astept raspunsuri.


--------------------
Dacia Logan /exSolenza /ex1310 2007 /2003 Scala/1999 L - IF __ PTR/IF 05 SYZ/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghenin26
post 12 May 2015, 18:44
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 29 April 08
From: Deva




un ax original am vazut la 700 lei si eu am vrut sa imi iau si m-am lasat pagubas la pretul asta, cele aftermarket sunt intre 300 si 450 lei


--------------------
Dacia Logan 2017 Prestige SL Plus - HD26LEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 13 May 2015, 08:22
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




e cu servo sau fara?


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 17:50
Forum Renault