DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cd-rom de calculator pe dacie

stefan_punk
post 2 Mar 2006, 03:44
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 14 July 05




e interesant ce ati facut voi acolo dar eu va dau o idee mai buna si decat un casetofon. Am pus in porbagaj un amplificator 2x22w si pana in fatza un fir de unde sa ia semnal acel amplificator adica in capat un jack.Am cumparat un hends free si i-am pus jack mama si vreau sa zic ca se aude bine citeste mp3-uri si vad si filme la el. Am un telefon nokia 6630, are card si schimb muzica in functie de dispozitia mea

bafta

This post has been edited by stefan_punk: 2 Mar 2006, 03:45


--------------------
Dacia 1300 berlina - b-48-prj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kristalloz
post 2 Mar 2006, 04:05
Post #32


Dacia Pimp


Group: Members
Posts: 220
Joined: 24 November 05
From: Tot in Romania...




ce sa zic mai nush...

This post has been edited by kristalloz: 2 Mar 2006, 04:18


--------------------
Dacia 1310 1982 - TM-06-DLA
Cretzu' for President!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kristalloz
post 2 Mar 2006, 04:05
Post #33


Dacia Pimp


Group: Members
Posts: 220
Joined: 24 November 05
From: Tot in Romania...




Fiecare cum stie sau cum poate, dar se poate si altfel...

This post has been edited by kristalloz: 2 Mar 2006, 04:23


--------------------
Dacia 1310 1982 - TM-06-DLA
Cretzu' for President!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kristalloz
post 2 Mar 2006, 04:11
Post #34


Dacia Pimp


Group: Members
Posts: 220
Joined: 24 November 05
From: Tot in Romania...




Imi pare rau pt. voi mai baieti dar trebuie sa fiu de acord cu driverx... nici eu nu am bani... dar cd-rom in masina e chiar nasol mai baieti atat din pct de vedere al aspectului cat si din pct de vedere al calitatii sunetului... nush ce sa zic... fiecare cu treaba lui dar na huh.gif ... eu unu am fost in Germania acu vreo 2 ani... si mi-am luat cu 50 de E o statie JBL Black 50 X 4 sau 125 X 2 daca ii faci punte, un wecsler JVC (12 discuri) si un casetofon cu intrare in wecsler tot JVC ... acasa ajuns am luat 2 tweetere cu membrana de la cineva de pe un Audi a6 mai vechi... am facut un woffer (m-a ajutat si frate-miu recunosc) blush.gif si am mai luat doua boxe nesemnificative sa zic asa... ca boxele sunt doar pt medii... si tin sa va anunt fratilor ca suna de n-ai loc sa stai in masina rolleyes.gif ... asa nu iti trebuie cine stie ce bani sa faci o muzica in masina doar un pic de ambitie poate... wub.gif

This post has been edited by kristalloz: 2 Mar 2006, 13:36


--------------------
Dacia 1310 1982 - TM-06-DLA
Cretzu' for President!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 2 Mar 2006, 09:06
Post #35


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(kristalloz @ 2 Mar 2006, 04:11)
.. asa nu iti trebuie cine stie ce bani sa faci o muzica in masina doar un pic de ambitie poate... wub.gif
*



Si niste standarde minime care sa le ai...... wacko.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kristalloz
post 2 Mar 2006, 13:36
Post #36


Dacia Pimp


Group: Members
Posts: 220
Joined: 24 November 05
From: Tot in Romania...




Good point... biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1982 - TM-06-DLA
Cretzu' for President!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randomm
post 4 Jul 2006, 09:45
Post #37


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




A postat cineva mai sus o schema cu adaptorul pt alimentare dar vad ca nu mai este disponibila. Are cumva, cineva, din greseala aceasta schema sa mi-o trimita si mie? Si nu incepeti iar cu discutii pe tema esteticului... pot sa il fac sa nu se vada ca exista si la ora actuala nu imi permit o alta solutie. Resursele financiare se duc pe reconditionarea masinii pe partea tehnica. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.....

This post has been edited by diaconuliviu: 4 Jul 2006, 09:57


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 4 Jul 2006, 09:57
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Ia legatura pe MP cu cel ce a postat imaginile.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 5 Jul 2006, 17:28
Post #39


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




Acum vreo 4-5 ani, cand CD/MP3 player-ele nu erau asa de la-ndemana oricui, cine se falea cu CD-ROM pe dacie? EU, desigur! Montat tot de mine, adaptare la tensiuni tot de mine facuta... am mers asa vreo 2 ani si ceva pana mi-am luat MP3. Toata lumea care se suia in masina (cunoscutii) erau uimiti sa vada un cd-rom in masina si nu in computer.
@kristalloz: Ei, uite ca se poate si unde mai pui ca sunetul era fidel. Orice cd-rom are fidelitatea lui, pentru ca citeste digital. Calitatea sunetului e data mai departe de etajul final sau preamplificarea pe care le folosesti. Sunetul il culegeam direct de pe mufa din spate, aia audio pe care o conectezi prin cablu la placa de sunet in PC.
Atentie!!! Neaparat pe ramura de alimentare de 5Vcc trebuie sa aveti posibilitatea sa debitati un curent de cel putin 1A, stabilizat (indicat LM317, capsula TO). La cea de 12Vcc eu i-am dat direct de pe baterie si a mers "brici". Daca pot, o sa pun poze sau schema de alimentare cu 5V. E simpla.


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 7 Jul 2006, 20:28
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Am mai scris mai demult pe aceasta tema. Eu am folosit un stabilizator simplu, cu 1 tranzistor 2N3055, 1 dioda zenner de 5V, 1 rezistor si 2 condensatoare. Fac astfel de adaptari deja de vreo 3 ani, merg absolut OK, scriam la un moment dat ca CD-ROM-urile mai noi nici nu sar in gropi, asa ca se pot folosi cu succes. In plus, eu mi-am vopsit CD-ROM-ul cu un spray de culoarea masinii, i-am pus LED-uri albastre (peste tot in cabina am iluminare albastra, deci instalatia audio nu poate face exceptie.) asa incat arata chiar bine.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randomm
post 8 Jul 2006, 17:12
Post #41


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




QUOTE(dyogenes @ 7 Jul 2006, 20:28)
Am mai scris mai demult pe aceasta tema. Eu am folosit un stabilizator simplu, cu 1 tranzistor 2N3055, 1 dioda zenner de 5V, 1 rezistor si 2 condensatoare. Fac astfel de adaptari deja de vreo 3 ani, merg absolut OK
*


Oameni buni toti imi spuneti ca ati folosit piesele X, Y, Z dar sa se indure cineva de mine sa imi dea o schema exacta.... un desen ceva. Eu am vb cu un nene care trebuie sa faca tot montajul, dar mi-a spus sa ii aduc o schema si el mi le lipeste unde trebuie. Daca mai are cineva aceasta schema si este dispus sa ma ajute il rog sa mi-o trimita in mail: cams_radu@yahoo.com.


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micu
post 8 Jul 2006, 22:19
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 24 December 04




sall


mai bine foloseste cd-romu pe post de scrumiera e mai misto si nu " sare" la gropi


--------------------
dacia 1300 - tm 06 pmz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 8 Jul 2006, 22:27
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




QUOTE(micu @ 8 Jul 2006, 23:19)
sall
 

mai bine foloseste cd-romu pe post de scrumiera e mai misto si nu " sare" la gropi
*


Sau pe post de suport de pahare biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 9 Jul 2006, 10:48
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Micu, spre deosebire de tine, eu prefer sa nu bat un cui in plus la "coparseu", asa ca eu nu fumez, nici in masina, nici altundeva
De altfel, la starea strazilor din Timisoara, sare si MP3-ul cu card de memorie, darmite cD-ROM-ul!

Randomm, aceasta este schema folosita de mine:
STAB5V.jpg ( Size: 19.34k ) Number of downloads: 115


Tranzistorul 2N3055 trebuie sa aiba un mic radiator de caldura (dar chiar mic, sa zicem 7X7 cm tabla de aluminiu), cei 1A consumati de CD-ROM sunt nimic pentru un astfel de tranzistor, el nu se incalzeste aproape de loc.

This post has been edited by dyogenes: 9 Jul 2006, 11:49


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kristalloz
post 9 Jul 2006, 17:52
Post #45


Dacia Pimp


Group: Members
Posts: 220
Joined: 24 November 05
From: Tot in Romania...




eu nu stiu ce mp3 cu card de memorie ai tu de iti sare (in cazul in care ai) ras hohote.gif
@Siconi: eu nu am zis ca nu se poate... doar ca se poate mai bine si daca stai sa te gandesti e tot un fel de kitch... sa zicem ca sunt care nu prea au bani si un CD-ROM il iei cu 10 - 15 E... nu pot sa fiu nesimtit... emotionat.gif


--------------------
Dacia 1310 1982 - TM-06-DLA
Cretzu' for President!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Siconi
post 9 Jul 2006, 18:09
Post #46


Sofer americanizat! V6 Rules!!!


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 13 November 05
From: Houston, TX




QUOTE(kristalloz @ 9 Jul 2006, 18:52)
eu nu stiu ce mp3 cu card de memorie ai tu de iti sare (in cazul in care ai)  ras hohote.gif
@Siconi: eu nu am zis ca nu se poate... doar ca se poate mai bine si daca stai sa te gandesti e tot un fel de kitch... sa zicem ca sunt care nu prea au bani si un CD-ROM il iei cu 10 - 15 E... nu pot sa fiu nesimtit...  emotionat.gif
*



La urma urmei, daca il montezi aiurea si legi firele la vedere, e kitch pe fata. In rest, un pic lucrat la aspect da o altfel de nota interiorului. Spre exemplu, eu ii facusem un soi de carcasa de metal in forma de "u" si l-am montat astfel in ea sub polita de sub bord (D1300). Dar in interior i-am captusit peretii suportului cu burete subtire (3mm) ca sa atenueze socurile date de caroserie. Totul lucrat cu gust si bun simt, ca la vremea aia tata era stapanul masinii si nu faceam eu cam tot ce voiam in ea. Dar a dat roade ca familia "a adoptat" repede noul aparat in locul vechiului radio care nu prindea decat TVR1 si mai vreun post.

Atentie ca nu toate CD_ROM-urile merg montate in masini. Cele care au 2 butoane pe panoul frontal au procesor audio incorporat si se preteaza cel mai bine acestui tip de utilizare (play/next si stop/eject).


--------------------
Mercury Mariner Premier 3.0L V6 4WD 2006 - BHH-xxxx (Texas)
Fost posesor:
1993 Renault Clio MK1 1.4 RT
1975 Dacia 1300
Actual posesor:
2006 Mercury Mariner Premier 3.0L V6
2005 Hyundai Sonata GLS 2.4L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 9 Jul 2006, 18:42
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Dragii mei, mi se pare ca palavragim degeaba! Dati-mi voie sa il citez pe randomm, cel care cerea o mana de ajutor:

"Si nu incepeti iar cu discutii pe tema esteticului... pot sa il fac sa nu se vada ca exista si la ora actuala nu imi permit o alta solutie. Resursele financiare se duc pe reconditionarea masinii pe partea tehnica. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul....."

E masina lui, daca vrea poate sa-i puna si acvariu in portbagaj. Omul vroia o soluti tehnica, nu dizertatii filozofice. Asa ca...


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randomm
post 10 Jul 2006, 11:24
Post #48


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




QUOTE(dyogenes @ 9 Jul 2006, 18:42)
E masina lui, daca vrea poate sa-i puna si acvariu in portbagaj. Omul vroia o soluti tehnica, nu dizertatii filozofice. Asa ca...
*


dyogenes mc f mult pt schema. La ora actuala au aparut unele schimbari in situatie (incercat lasat fumat si eu si prietena, etc etc) si poate o sa putem scoate niste bani sa luam un cd/mp3 player normal wub.gif . Oricum daca se va prelungi situatia o sa apelez cu incredere la cd-rom. Multumesc inca o data pentru schema.


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th May 2024 - 05:39
Forum Renault