DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dump Valve pt. un motor de Renault 5 GT Turbo

Mirch
post 22 Oct 2004, 10:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 April 04
From: Bucuresti




As dori pe aceasta cale sa intru in contact cu alti posesori de Dacia Nova cu motoare schimbate cu motoare turbo de pe Renault sau cu oricine ce are cunostinte relevante despre motoarele turbo pe benzina. Ma intereseaza daca cineva a montat o "dump valve" pe vreo masina si daca as putea gasi asa ceva si pe aici pe la noi ca daca ar fi sa comand de afara ar fi cam scump.

Descrierea unei "dump valve":

"A dump valve is fitted in the main boost hose from the intercooler to the carb. It's purpose is to vent off the compressed boost air when the thottle is closed quickly to prevent damage to the turbo. It can reduce the time taken for boost to build after a gearchange, but this is not it's main purpose. It does not add any power, but at higher boost levels is essential to prevent damage. It works by having a diaphragm or piston that's pulled open by the vacuum formed below the carb when the throttle is shut. A spring holds it shut when the throttle is open. It also makes a nice 'ptcsssshh' noise!"


--------------------
DACIA NOVA GTT (R5 Turbo) - B-72-MRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vcosmin
post 23 Oct 2004, 00:43
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 5 December 03




iti recomand, sau cauti putin pe http://www.rtoc.org/, pe forum, unde sutn tratate ff pe larg motoarele turbo de pe renault, si in special cel de pe 5gtt tot acolo poti sa vezi de la ce alte modele se potriveste turbina, (volvo/gtir/Skyline), si alte piese,. Preferabil sa iti iei una noua , sau in stare buna, decat sa risti sa ai pb, care pot fi foarte costisitoare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirch
post 25 Oct 2004, 16:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 April 04
From: Bucuresti




Am fost pe site-ul www.rtoc.org inainte smile.gif , ca de acolo am luat definitia de la dump valve si am aflat pt. prima oara ce inseamna asa ceva. Ma gandeam sa comand una de pe e-bay. A mai folosit cineva portalul e-bay pt. cumparat ceva ?

Intrebarea mea era si este in continuare daca a mai instalat cineva pe vreun motor turbo (oricare ar fi el pana la urma) o valva de descarcare tip "dump valve".

Poate ca intrebarea e mai generala decat contextul forumului Daciaclub dar eu incerc. Sper pe aceasta cale sa mai intalnesc alti posesori de Dacii Nova sau poate si Berline cu motoare turbo de Renault ca sa facem schimb de experienta.


--------------------
DACIA NOVA GTT (R5 Turbo) - B-72-MRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 25 Oct 2004, 16:44
Post #4


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




am un vecin cu un 5gtt preparat (se da la vtm cu el) si alaltaieri ne-a aratat ca si-a luat un dump valve d'asta. Pana sa vad la el, nu stiam ce inseamna. Anyway, deocamdata mai multe detalii nu pot sa-ti dau pt ca omul avea piesa "in cutie" d'abia o luase (am auzit ceva de 200 de nu stiu ce, cat a dat pe ea, oricum era nou nouta).

Din cate am inteles, cica valva aia ar da drumul la aerul cald din turbina (cand schimbi viteza de exemplu) ca sa permita admisie de aer rece. Mai stiu ca asta a lui avea si un mic robinet care se monteaza in masina si din care poti sa reglezi presiunea pe care "o baga" turbina.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirch
post 26 Oct 2004, 07:37
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 4 April 04
From: Bucuresti




Aha. E posibil sa-si fi luat o "Boost valve" ca sa isi regleze presiunea de la turbina. De fapt in mod sigur avea si dinainte, probabil acum a imbunatatit-o.

Ceea ce ai zis tu despre "dump valve", ca este utila atunci cand schimbi vitezele e adevarat, insa in principal scopul ei este ca sa nu se franeze turbina si sa nu se piarda decat putin din boost-ul acumulat atunci cand schimbi treptele de viteza si iei piciorul de pe acceleratie.
Daca se merge cu boost mare, adica cu presiune mai mare decat "default" a aerului antrenat de turbina, valva "dump" are si rol de protectie a turbinei tot atunci in momentul critic cand schimbi vitezele.

Am vazut ca esti din Bucuresti. Crezi ca putem sa ne intalnim cumva si sa mi-l prezinti pe prietenul tau ?


--------------------
DACIA NOVA GTT (R5 Turbo) - B-72-MRC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 01:08
Forum Renault