DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum enorm, La peste 100km/h

bicosu
post 14 Nov 2007, 13:23
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Salut,

De o saptamana ma confrunt cu o "mare" problema la Loganul meu.
Pana la 110km/h, consuma normal, problema intervine peste aceasta viteza. La 120 pe ceas (115 reali) am un consum de 7%, la 140 deja sare la 12% iar la 160 15%. testul l-am facut ruland cu viteza constanta pe autostrada, in ambele sensuri, si verificand consumul mediu si media km/h. Acum 2 saptamani, cu acelasi stil de mers, aveam un consum de 1.5 ori mai mic.
Am 12.700 km cu masina, am testat-o cu benzina de la mai multe statii, chiar si cu benzina de 98 de la mol, petrom si rompetrol. Rezultatul a fost acelasi. In plus, foarte greu mai atinge viteza de 170km/h ( pe ceas), viteza pe care o atingeam lejer acum cateva mii de km.
Am facut si testul 0-100km/h si scot cam 11 s. Deci problema intervine doar la viteze mari. Vant nu fost, ca sa zic ca asta era cauza cresterii consum,ului, am testat-o in zile diferite, de mai multe ori, si in panta si in rampa pe autostrada.
Sa fie oare doar filtrul de aer? Sau este o problema mai mare?

Astept parerile voastre.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2007 - B-*******
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Nov 2007, 13:27
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.851
Joined: 19 April 05
From: Romania




Da de frig ce parere ai ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Nov 2007, 13:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Cam rece.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Nov 2007, 14:02
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Parerea mea: sa-i spui lu' mutu, de unde o fi el, fie si de la Fiorentina, ca la 160 km/h loganul tau consuma 10 la suta, si acum e anormal cu 15 la suta...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bicosu
post 14 Nov 2007, 14:10
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




La mers constant Bucuresti-Pitesti cu 160-170, acum o luna, consumul a fost 10%. La intoarcere, Pitesti-Bucuresti, am scos in aceleasi conditii consum mai mic. Oricum, hai sa zicem ca nu ia 10, dar acelasi stil de mers, la interval de o luna si cateva mii de km, consumul sa creasca cu 3-4l/100 km la viteze mai mari mi se pare aiurea rau. Si sa nu mai ajung cu a 4-a la limitare, iar mi se pare ceva ciudat. E totusi singura masina pe care o conduc, si este o diferenta enorma de consum acum fata de cum era cu putin timp in urma.

Poate influenta filtrul de aer atat de mult consumul? Problema nu este de la frig sigur, in oras consumul se situeaza in valori normale, 10-12% in functie de trafic.

This post has been edited by bicosu: 14 Nov 2007, 14:13


--------------------
Dacia Logan Ambition 2007 - B-*******
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Nov 2007, 14:22
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(bicosu @ 14 Nov 2007, 14:10)
La mers constant Bucuresti-Pitesti cu 160-170, acum o luna, consumul a fost 10%. La intoarcere, Pitesti-Bucuresti, am scos in aceleasi conditii consum mai mic.
*



Il citez pe Klaus, poate poate stai prost si cu vederea, ca virgula cu calculele si aprecierile despre consum m-am lamurit.

QUOTE(klaus @ 14 Nov 2007, 14:02)
Parerea mea: sa-i spui lu' mutu, de unde o fi el, fie si de la Fiorentina, ca la 160 km/h loganul tau consuma 10 la suta, si acum e anormal cu 15 la suta...
*



--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bicosu
post 14 Nov 2007, 14:25
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Domnul argon, astea sunt datele furnizate de computerul de bord, respectiv consumul mediu, si bineinteles coroborate cu banii dati pe benzina. Si se cam leaga. Probabil am avut un logan care 2 luni a mers anormal consumand extrem de putin la viteze ridicate, dar acum cu ajutorul celui de sus si-a revenit la normal.
Va multumesc pentru ajutor baieti.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2007 - B-*******
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 14 Nov 2007, 14:47
Post #8


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




fa o sesizare la VC cum ca ,consumu e exagerat de mare in comparatie cu consumu dat de producator wink.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 14 Nov 2007, 14:51
Post #9


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




combinatie de frig + vant din fata (poate vant din spate data trecuta cand ai scos consum mic) + benzina de calitate diferita (chiar daca e luata de la aceeasi pompa)... toaate astea, combinate cu erorile inerente de calcul al mediei pe o distanta scurta (o medie e cu atat mai relevanta cu cat e calculata pe o distanta mai lunga), pot da o diferenta asa de mare!!!

acestea fiind spuse, cred ca topicul se poate inchide pentru a nu se duce in balariile obisnuite ale discutiilor despre consum


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 02:49
Forum Renault