DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema motor, Trepidatii/Injectie/Pompa benzina/Motor pas cu pas

akafreza
post 25 Mar 2021, 17:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 March 21




Am o Dacie Supernova , mostenita de la tata... Masina mergea foarte bine ca o bibilea zi de zi... dar dupa ce am mers eu cu ea zilnic vreo 5 luni... cand ma intorceam din Floreasca spre Militari... A inceput sa nu mai traga bine... Creste viteza foarte greu si cu pedala la podea... pe loc trancane rau, cand accelerez parca vibreaza, cand schimb in a 2-a si ii dau gaz, la fel... in a 3-a si mai mult... Cand scad viteza in a doua si ma pregatesc sa intru in viraj si sa ii dau gaz iar tot asa dardaie si imi da senzatia ca se opreste pana sa prinda viteza. Sub capota parca si motorul se misca asa cu totul, are vibratie mare. Mereu plec mai turat, o folosesc mai turat... In momentul ala cand am observat lucrul acesta, toba a inceput sa fac galagie mare (s-a spart) si cand m-am dus sa o sudez, baietii respectivi au zis ca parca nici motorul nu merge bine. Au sudat toba dupa care la esapare nu se mai auzea un sunet lin, se auzea gatuit sa zic asa. Acum nu stiu daca e de la sudura ca era gaura cat o nuca sau sa fie si asta tot de la problema.... dupa care am fost la 2 service-uri.

Service 1: - Am schimbat bujiile - nu e de la ele
- Au testat o bobina noua de la ei - nu e de la ea
- Au testat fise noi de la ei - nu e de la ele

In momentul ala, mi-au zis ca problema, cred ei, ca este la injectoare dar nu ma pot ajuta acolo ca le lipsea ceva sa faca operatiunea.

Service 2: - Am povestit toate aceste detalii si ei au spus ca motorul se aude ok si si are si acceleratie cand au dat la motor, spunand cel cu service-ul ca si tatal lui a avut Supernova si ca daca schimb pompa de benzina din rezervor, nu o sa aiba probleme si o sa mearga masina.

Acum ma uitam pe youtube, ce-i drept la Logan (nu gasesc video cu Supernova) dar motorul este acelasi. 1.4 injectie Renault. Printe alte lucruri spuse acolo, la un moment dat a zis ca putem experimenta trepidatii la relati si sa aibe motorul tendinta sa moara... La relanti nu imi moare dar zicea de MOTORASUL PAS CU PAS... La service-uri nu mi-a zis de el. Eu am demontat la carburator acolo sa ajung la el... (ca avea unul bun printre celelalte, multe piese ale lui... de mecanica) Am ajuns la motoras
dar nu am reusit sa il desfac pentru ca avea suruburi hexagon sa zic asa si cheia mea speciala pentru asta cam sarea de pe ele... par putin tocite.

CE PARERE AVETI? PAOTE MA AJUTA CINEVA CU O INFORMATIE SAU CARE A PATIT ACELASI LUCRU. AM ZIS SA INTREB SA NU MA APUC SA CUMPAR PIESE SAU SA FAC INTERVENTII LA EA FARA ROST.

MULTUMESC!


--------------------
Dacia Supernova 2002 Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Mar 2021, 12:48
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Supapele au fost reglate vreodata? O diagnoza a facut vreunul dintre serviceuri? macar sa vada depresiunea in galerie la ralenti?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akafreza
post 16 Apr 2021, 03:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 March 21




Din cate stiu nu... Probabil la un moment dat de tatal meu... dar stiu ca niciodata nu a fost problema asta de cand a avut masina (noua 2002).

Cei de la primul service... au facut testarea celor enumerate de mine... iar la galerie nu au umblat. In afara de bujii, bobina si fise... doar au zis ca altceva n-ar fi decat injectoarele... dar nu au intrat mai adanc din motiv ca nu au cum sa faca curatare sau reparatie la injectoare ca le lipsesc niste chestii la service...
Service-ul al doilea dupa ce le-am povestit toate variantele, au ascultat-o ruland, mecanicul ascultand sub capota si doar a accelerat-o de la motor. A zis ca se aude ok, si ca se accelereaza... Un domn, probabil patronul de acolo sau cine era dansul, a zis ca si tatal lui a avut Super Nova si ca daca schimb pompa de benzina din rezervor... masina o sa mearga fara probleme... doar sa am grija ce marca de pompa cumpar... sa nu fie chinezeasca ca altfel din 2 in 2 saptamani, o schimb.


Cand a inceput sa faca figuri in mers si cand s-a spart si toba in momentul ala... dupa ce am ajuns la baietii care au sudat toba... au zis ca au iesit si pe esapament ca niste bucatele negre... ca am turat-o un pic sa le arat... Un fel de bucatele negre ca arsura de tigaie... Ei m-au atentionat ca se aude diferit motorul... M-am gandit ca o fi de la spartura tobei sau mizerie pur si simplu... dar au zis ca masina ar fi trebuit sa traga mai bine de la toba sparta... nu sa aiba simptomele astea... ciudat...

Ma gandesc sa incerc cu pompa de benzina, sau sa incerc si varianta cu al treilea service sa mai aud o parere. Inca nu am facut nimic la masina.

Va multumesc din suflet pentru raspuns si pentru idee...


--------------------
Dacia Supernova 2002 Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 5 Jun 2021, 08:44
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Zici ca ești din Militari. Mergi la service pe Str Ajustorului, de pe bd Uverturii. Întreabă de mecanicul Cornel, imposibil sa nu ii dea de cap.
Ai schimbat vreodată filtrul de benzina?


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:50
Forum Renault