DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum schimb un actuator cu mana mea??

Marius81
post 15 Aug 2004, 15:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




oameni buni cat s-a discutat pe forum despre actuatoare nu am gasit raspunsul la 2 intrebari care le am deci in ordinea numerelor de pe tricou apar intrebarile :
1-am cumparat un actuator si vreau sa-l schimb pe cel care caraie (usa dreapta fata) .....poate cineva sa-mi faca un tutorial ??
2-daca vreau sa-l schimb intr-un service (nu neaparat adras sau meridian ..etc.) care ar fi pretul manoperei (asta in caz ca pot gasi undeva sa-mi faca treaba cu motorasulcare il aduc eu)

10x


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 15 Aug 2004, 18:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




schimbatil singur desfaci tapiteria ,desfaci cele 2 suruburi care tine incuietoarea(mi se pare sint in stea) cu o cheie de 8 desfaci clanta si vine afara tot sistemul SUCCES


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 15 Aug 2004, 19:12
Post #3


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE
2-daca vreau sa-l schimb intr-un service (nu neaparat adras sau meridian ..etc.) care ar fi pretul manoperei  (asta in caz ca pot gasi undeva sa-mi faca treaba  cu motorasulcare il aduc eu)


Incerca la firma Maris de pe Bd. Timisoara. acolo monteaza alarme, incghideri, instalatii audo, etc. Tarifele sunt mai mici decat la Adras, Meridian, Latin Efe.
Bafta!


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Aug 2004, 19:59
Post #4


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




hadessutzu,

Hai joi la intalnire si ti-l schimb eu, la a doua intamplare neplacuta te vei descurca singur smile.gif .. ce zici ???

Aaaa .. P.S.: Dai o BR smile.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 16 Aug 2004, 10:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Topicul exista, nu stiu daca nu cumva era scris chiar de Liviu. Din ce tin eu minte, daca nu erau tot "de origine" trebuie pastrat ceva de la actuatorul vechi (ceva din sistemul de prindere)

Later edit: uite si link - ul: http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=1983


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 16 Aug 2004, 13:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




SUGESTIE:
Pana nu cumperi alt actuator, incearca urmatoarea chestie: vezi ca pe tija de actionare se afla un fel de tampon de cauciuc (sau plastic); cauta sau confectioneaza inca unul asemanator dar mai ingust (cca 5mm) tot de cauciuc, cu gaura in mijloc cat sa intre pe tija, cresteaza-l lateral a.i. sa poata fi introdus pe tija si monteaza-l peste cel vechi. Eu le-am rezolvat pe toate 4 in felul asta.
Scuze, acum am vazut ca l-ai cumparat deja. Ramane valabil pt. cand o sa inceapa sa caraie altul (situatie absolut inevitabila)


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 16 Aug 2004, 15:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




si io m-am grabit sa cumpar unu nou si dupa ce l-am montat, l-am desfacut p-ala vechi, l-am uns nitel pa la pinioane si nu mai ciriie. sa vedem pentru cit timp insa.
on topic: dupa ce desfaci fata de usa, scoti mufa, tija care actioneaza minerul de deschidere din interior, apoi desfaci cele 2 suruburi ale incuietorii (alea imbus) si scoti tot mecanismul afara. actuatorul e prins cu 2 holtzsuruburi de o tabla. schimbi actuatorul si efectuezi operatiile inverse cu mentiunea ca o sa-ti fie nitel mai greu la montare pentru ca, clantaul de pe usa (ala de care tragi ca sa deschizi usa din exterior) are o furca care trebuie sa intre pe un ax. daca te apuci si desfaci, o sa vezi despre ce e vorba. nu e foarte greu da tre' nitica indeminare.

bafta!


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 16 Aug 2004, 23:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




alta sugestie: dati niste gauri de acces (fi 8-10) prin tabla usilor (din interior, nu din exterior :!: :!: ) in dreptul celor doua holzsuruburi. pentru demontarea actuatorului (sau reglarea lui) nu va mai fi nevoie sa desfaci tot mecanismul incuietorii.


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 17 Aug 2004, 07:32
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




corect, am vrut sa-i sugerez si io asta, da am uitat.
in alta ordine de idei nu pot sa nu remarc si in cazul acestui subiect gindirea si logica profunda a "inginerilor" de la dacia. adica tre' sa demontez tot sistemul de inchidere al usii ca sa schimb un rahat de motoras, cind puteau sa-l fixexe cumva independent, sau sa fi dat 2 gauri in dreptul suruburilor. da era prea simplu si prea usor. ma mir ca nu tre sa dai si usa jos ca sa poti sa schimbi actuatorul.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 17 Aug 2004, 08:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




mersi mult de tot pentru raspunsuri
AM REUSIT SA_L MONTEZ laugh.gif ....am desfactu mecanismul incuitorii desi aveam o mica retinere ca nu as mai putea sa-l pun la loc cum era :mrgreen: apoi am scos motorasul .....am taiat nitul si am gasit un amic cu ciocan de nituri si l-am rugat sa-mi puna alt nit pe motorasul nou.Apoi am asamblat la loc sisteml si ..GATA ......in sfarsit am scapat de caraiala. Pentru cei interesati ....motorasul a costat 150k si era intr-o punga cu tot ce-i trebuie pt montare (cel de origine era 450k si toti au zis ca sunt la fel de "bune" ca si cele de 150k )


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 19 Aug 2004, 15:01
Post #11


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




de unde ai cumparat acuator cu 150.000?


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 Aug 2004, 22:53
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu am gasit in Vitan un actuator cu 165k. Mai ieftin de atat am cautat dar nu am gasit. E EagleMaster, a venit in punguta cu toate accesoriile de montaj si isi face treaba bine. Eu l-am pus pe post de deschizator portbagaj desi cei de la care l-am luat s-au uitat suspect la mine spunand-mi ca nu o sa mearga, ca e efortul prea mare si ca o sa se arda. In schimb, mi-au recomandat cu caldura sa-mi montez (unde altundeva decat la ei) un sistem bazat pe electromagnet. dar daca montarea unui actuator costa 500k, un electromagnet cu tot cu montaj era pe putin dublu ca suma. Asa ca le-am zis ca ma risc si, ca sa plusez, le-am zis ca mi-l pun singur. Drept si prin urmare mi l-am montat, merge perfect, nu caraie, nu face nimic. Asta in conditiile in care l-am pus m-am jucat vreo ora la el. Singura problema a fost ca la un moment dat a sarit tija din clema ca au tras colegii mei de el minunand-se ca exista asa ceva ca deschidere electrica a hayonului pe Dacie. Sia cum mai targ cate unii de tija aia, dar am strans suruburile alea pana mi-a plesnit cotul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 16:58
Forum Renault