DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Philips X-treme sau Power2Night?, investitia merita sigur dar ... care ?

mpretorian
post 5 Nov 2007, 15:45
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(Dsign @ 5 Nov 2007, 11:18)
@mircea, eu am ridicatoare Bosch la xenoanele mele... nu cumva Bosch si Philips faceau parte cam din acelasi concern? Intreb, ca nu stiu exact...

Ce stiu exact este ca Hella, unul din celebrii producatori de "lumini" pt auto, produce si vinde instalatii HID universale. Fabrica in care face acest lucru se afla...ghici? In china!!! Dar deja vorbim de alte standarde de calitate, chiar daca este o instalatie universala, Hella e Hella tata... Chiar am vrut sa-mi iau asa ceva, dar pretul era deja exagerat
Auto levelling? e doar un moft. Farurile bine reglate cu masina goala si ajustate manual atunci cind incarci, astfel nu incurci si nu deranjezi pe nimeni, garantat. Caci altfel, si cu mama halogenului si tot ii deranjezi pe ceilalti daca cocosezi masina de bagaje si nu ajustezi farurile.
Ceea ce deranjeaza cu adevarat la xenon este mizeria de pe far. Spre deosebire de halogen, aceasta reflecta razele de lumina intr-un mod deranjant pt ceilalti, de asta farurile cu xenon de fabrica au spalator. Si Loganul a fost proiectat cu spalator de faruri, si voi avea si eu curind asa ceva.
Si te rugam frumos, mircea, fa-ti pledoariile un picut mai concentrate, ca sa aibe rabdare si ceilalti sa citeasca (unii mai si muncim)

biggrin.gif
*



Cinstit sa fiu nu stiu nici eu daca Bosch si Philips sunt in acelasi concern dar ce pot sa bag mina in foc este ca toti din cei enumerati sunt dornici sa ne bage mina adanc in portofelul unde sunt putini nostri bani munciti. Intre noi fie vorba suntem totusi pe forumul dacia si nu pe bugativeyron.ro

Hella din cate stiu au fabrica si pe la noi in ardeal dar este total irelevant. Majoritatea covarsitoare a produselor care se vand in state (de exemplu) sunt manufacturate in china si nimeni nu se poate plange de calitatea lor. De ce? Simplu. CTC (control tehnic de calitate) se cheama la noi si nu inseamna nimic si OK la americani (o poveste spune ca ok este acronimul unui angajat (de origine germana)de la control calitate de la Ford de pe vremuri demult apuse ). Dumnezeu cu mila, dar pot sa iti garantez ca un ok la ei inseamna mai mult decat "merge si asa" la noi. Cand produce Hella ceva in china iti garantez ca ok inseamna ok caci au nu renume de aparat. Cat despre pretul exagerat iti dau dreptate dar trebuie "sa manance si gurile lor" caviar nu MBS(mamalica cu branza si smantana pentru cine nu merge prin restaurante smile.gif

Cat despre auto levelling ai dreptate ca este un moft dar e valabil doar in tari civilizate. La noi cand colegi forumisti sugereaza reglarea din far sa ai plus 10-20 metri in plus pe faza scurta da-mi voie sa fiu sceptic ca este doar un moft. Reglajul de far cred ca nu o sa aiba niciodata nevoie de inlocuire in servicurile din romania. Nimeni nu il foloseste.

Cat despre mizeria de pe far, este un lucru ce mi-a scapat din lunga pledoarie despre xenon vs halogen. Becurile cu xenon au si spalator din motivele enumerate de tine. Iarasi $++

Cat despre comentariul legat despre lungimea pledoariilor mele iti dau dreptate caci si eu am remarcat cat de lungi si cat de mult imi ia din timpul meu sa le scriu. Nu le fac ca sa va pierdeti timpul cand le cititi caci nu vreau sa fac pe destepul caci stiu deja la 32 de ani ca prost nu sunt smile.gif Am vrut sa fiu exhaustiv, dar cinstit sa fiu dupa remarcile lui Syl imi dau seama ca tot ce fac este "margaritas ante porcos". Cu riscul de a ma repeta, ultima parte este adresata oamenilor ca Syl.

[editat de moderator pentru eliminare offtopic]


--------------------
Renault Clio 3 2006 - 1149cm de forta bruta - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unEL
post 5 Nov 2007, 16:17
Post #92


Loganist cu multi km.


Group: Members
Posts: 724
Joined: 5 August 07
From: in ultimul loc unde ai cautat




Stiu ca e offtopic dar imi exprim si eu opinia.
Nu stiu de unde atata rautate pe unii dar este clar ca asta duce la refuzul unor oameni "dotati" de a mai comunica si impartasi idei. De fapt eu cred ca asta e ideia forumului si am impresia ca deseori se exagereaza.
Sint multi carcotasi care cred ca vor sa faca nr. de posturi nu sa sara in ajutor.
Sint topicuri lungi de 40 de pagini. Imposibil de citit in 30 min.
Sint cativa oameni aici ca fac treaba buna, iar unii care copie doar sarcasmul.
mpretorian este un caz de om care argumenteaza si explica, lucru care dupa parerea mea este cel mai important pe un forum.
Eu propun sa se faca subtopicuri de genul:
DaciaClub > Dacia Logan > Imbunatatiri Logan > instalatie electrica > semnalizari
DaciaClub > Dacia Logan > Imbunatatiri Logan > instalatie electrica > triple spate
DaciaClub > Dacia Logan > Imbunatatiri Logan > instalatie electrica > faruri
DaciaClub > Dacia Logan > Imbunatatiri Logan > instalatie electrica > bord& interior
DaciaClub > Dacia Logan > Imbunatatiri Logan > instalatie electrica > alternator & stuff

Si atunci ar fi mult mai simplu.
Si nu ar mai aparea topicuri lungi si deviate de la subiect, noi posturi pt. ca nu stiu oamenii unde sa gasesca repe, fara search.
Sper sa nu fiu inteles gresit, dar uneori regret astfel de replici pe un forum.
Salutari


--------------------
Dacia LOGAN 1,5 DCI 85CP+ 2008 Ambition - CT 31 ___
Led & sound tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 5 Nov 2007, 16:54
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




osram allseason 2xH7 pe scurta si 2xH1 pe lunga.

This post has been edited by afilon: 5 Nov 2007, 16:59

Attached thumbnail(s)
IMGP4525p.jpg ( Size: 150.27k ) Number of downloads: 1898
IMGP4527p.jpg ( Size: 99.94k ) Number of downloads: 2027
578350.jpg ( Size: 125.72k ) Number of downloads: 2066


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Nov 2007, 18:15
Post #94


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Dau o lumina mai galbena decat cele originale de pe C4?
E mai puternica decat cea stock?
Dupa poze as pleca acum sa cumpar 2 H4 desi lumina e galbena (cel putin din poze).


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 5 Nov 2007, 18:23
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




da, dau o lumina mai galbuie. eu o gasesc odihnitoare, mai ales la drum lung.

cele 2 H7 allseason sint nominale si ca putere si ca lumeni. cele 2 H1 sint allseason "+30%", orice ar fi insemnind asta. ochii mei n-au observat decit ca lumineaza mai galben decit H7-urile.

This post has been edited by afilon: 5 Nov 2007, 18:24


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unEL
post 5 Nov 2007, 19:02
Post #96


Loganist cu multi km.


Group: Members
Posts: 724
Joined: 5 August 07
From: in ultimul loc unde ai cautat




H4 osram cool blue
Pozele sint facute cu telefonul ... iar calitatea lor nu este la adevarata valoare.
Din cauza blitului s-a diminuat si distanta.
Dar hai sa va arat si eu.

This post has been edited by unEL: 5 Nov 2007, 19:03

Attached thumbnail(s)
12102007632.jpg ( Size: 744.1k ) Number of downloads: 1809
15102007644.jpg ( Size: 430.73k ) Number of downloads: 2004
15102007645.jpg ( Size: 379.45k ) Number of downloads: 1120
15102007643.jpg ( Size: 427.97k ) Number of downloads: 1056


--------------------
Dacia LOGAN 1,5 DCI 85CP+ 2008 Ambition - CT 31 ___
Led & sound tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 5 Nov 2007, 22:01
Post #97


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




nu nene, astea nu-s poze relevante, nici cu C4 si nici cu Loganul lui unEL... Relevant ar fi sa asezarti masina voastra linga una cu becuri originale, sa va asezati intre ele si sa pozati. Asa se vede diferenta reala, daca vreti sa aratati si celorlalti. Promit solemn ca voi face asta cu Xenon-ul din dotare.


EDIT pt nea Mircea: bre, nu te supara, ca n-ai de ce. Asa sunt unii pe aici, mai incapatinati, asa sunt si eu de altfel... Tin la ideile mele atunci cind le si argumentez. Nu e cazul sa te superi, sa-ti iei jucariile si sa pleci. E doar un forum, un loc de discutii, sunt sigur ca daca miine te intilnesti cu SYL undeva, va veti saluta si va veti intinde miinile

Cei care citesc spusele voastre trebuie sa aibe capacitatea de a cintari informatiile respective si sa aleaga solutia cea mai buna. Cine nu are aceasta capacitate, va fi invitat sa nu-si mai piarda timpul citind...

This post has been edited by Dsign: 5 Nov 2007, 22:17


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 6 Nov 2007, 00:26
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




QUOTE(Dsign @ 5 Nov 2007, 08:01)
nu nene, astea nu-s poze relevante, nici cu C4 si nici cu Loganul lui unEL... Relevant ar fi sa asezarti masina voastra linga una cu becuri originale, sa va asezati intre ele si sa pozati. Asa se vede diferenta reala, daca vreti sa aratati si celorlalti.


hai nu ma innebuni! asa se arata? si eu care ca prostul faceam prelucrari retinex, cind colo uite ce simplu era!!!! tz, tz, tz...

QUOTE
Promit solemn ca voi face asta cu Xenon-ul din dotare.


fa draga, da' sa faci si o poza la spotul luminos suprapus peste o mira ECE 112. cu masurat fluxul luminos pe ds si celelalte. ca sa fie relevant...


QUOTE
Cei care citesc spusele voastre trebuie sa aibe capacitatea de a cintari informatiile respective si sa aleaga solutia cea mai buna. Cine nu are aceasta capacitate, va fi invitat sa nu-si mai piarda timpul citind...
*



daca erai baiat destept, poate argumentai ca gama de nuante capabila de a fi redate pe un display de calculator e mai limitata decit cea capabila de a fi perceputa de un ochi uman si de aceea orice poza afisata pe ecran nu are cum sa redea realitatea decit aproximativ. eu ti-as fi dat dreptate si explicindu-ti cum am procedat la prelucrarea respectivelor poze ti-as fi aratat ca sint suficient de apropiate de realitate ca sa fie "relevante", sa-si poata face omu' o idee despre un bec sau altul.

aia era "capacitatea de a cintari informatiile". daca veneai si spuneai "nene, din alea trei poze arata bine, dar CE ai fotografiat mata exact acolo si CUM" iti explicam cum e cu constanta culorii si algoritmii retinex, ca asa e, am pus trei poze fara sa explic mare lucru. da' pentru ca matale te-ai repezit sa clampani textul cu irelevanta in loc sa-ti aplici principiile de gindire critica, mi-este clar ca esti un d-ala care predica fara sa practice.

pe de alta parte eu nu mai am capacitatea unei alte discutii prelungite despre iluminarea frontala a drumului de catre autovehicule. am avut acu' un ultim spasm de incercare dar mi-ai adus mata aminte de fanatismul si neuronii lignificati care-s prezente in domeniu, asa ca ma invit singur sa nu-mi mai pierd timpul scriind.


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Nov 2007, 08:22
Post #99


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




afilon te rog eu nu te supara. wink.gif

Eu unul sunt interesat de ce este o prelucrare retinex, o mira ECE 112 si mai ales de
QUOTE(afilon @ 6 Nov 2007, 00:26)
CE ai fotografiat mata exact acolo si CUM"
smile.gif

Eu unul sunt interesat de cum putem ajunge, prin prelucrarea unor poze cu luminarea becurilor diverselor masini, la un numitor comun astfel incat sa putem compara direct 2 poze fara a trebui sa punem 2 masini una langa alta.

Unii de pe aici se pricep mai mult si au cunostinte mai multe intr-un domeniu, altii in altul si tot asa, dar cei mai multi dintre noi sunt dornici sa afle lucruri noi. Eu de exemplu as vrea sa stiu "cum e cu constanta culorii si algoritmii retinex". smile.gif

Natural cand vrem sa facem o comparatie ne gandim sa alaturam 2 obiecte.
Desigur prin prelucrari de imagine vom putea doar sa alaturam doar 2 poze pentru a face acelasi lucru, dar cei mai multi dintre noi nu stim sa facem acest lucru.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 6 Nov 2007, 10:41
Post #100


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




@afilon, draga, ce te-ai ars asa? am zis doar ca ne spunem iste pareri aci, nu ca participam la nu stiu ce competitie... nu sunt fotograf profesionist, nu am asa vaste cunostinte in domeniu ca si tine si pentru asta imi cer iertare. Intr-adevar, poate ca ai facut niste chestii interesante cu aparatul tau foto, insa ochiul meu nu vede o diferenta.

Cit despre faptul ca sunt un d-ala care predica fara sa practice, am sa te rog sa urmaresti citeva "scrieri" de-ale mele de pe aici, vei vedea ca sunt unul din cei care practica inainte de a predica. Sunt multe chestii pe care le-am facut fara sa stie nimeni, chestii pe care le-am analizat mai apoi cu efecte si rezultate, comparatii, etc.

Imi pare rau ca te-am suparat, poate ca exprimarea mea te-a speriat, sau nu stiu ce s-a intimplat. Oricum, nu e nevoie sa-l urmezi pe Mircea, pt ca vad ca ne zici lucruri interesante.

Eu nu realizez diferenta dintre un bec sau altul, daca ma uit la o singura poza... pentru ca stiu ca pozele se pot face in x feluri cu n setari ale aparatului samd.

Imi pare rau ca nu mai am, dar pe vremea cind mergeam la intilniri, acum ceva ani, a venit unul cu o solenza pe care avea montata o instalatie Xenon. Ne uitam cu totii la el si-l invidiam. Am facut o poza cu 2 solenze asezate paralel, la o distanta de 3 m una de alta, cu farurile aprinse spre o cladire care se afla la aprox 25m. E, aia era o poza in care se vedea cu adevarat diferenta, cel putin pentru un ochi neavizat, era clar ce se petrece... Acum, sa-mi fie iertata necunostinta in domeniul fotografic.



A, si la faza cu capacitatea de a cintari informatiile, ma gindeam si ma adresam lui nea Mircea si disputa lui cu SYL... In nici un caz la postul tau, unde am apreciat disponibilitatea ta de a face poze la 100km/h, doar ca sa ne arati cum iti lumineaza farurile. Asta e un lucru de laudat, pentru care te felicit.

This post has been edited by Dsign: 6 Nov 2007, 10:47


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 6 Nov 2007, 10:56
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




@madhorsefuzzy:

constanta viziunii inseamna ca ochiul uman vede un mar ca fiind rosu si in lumina rosiatica, si albastruie, si verzuie si galbuie, etc. te poti gindi la ea ca fiind un fel de white balance mai general. ochiul este capabil sa compenseze nuanta non-alba a iluminarii unei scene percepute astfel incit culorile obiectelor sa ramina aceleasi cu cele percepute cu alta iluminare. atentie insa, este necesar ca iluminarea sa contina o gama cit mai larga de frecvente din spectru. intr-o iluminare monocroma sau cu parti din spectru suprimate constanta viziunii nu mai e... constanta. gindeste-te de exemplu la lampile cu sodiu de pe strada, care emit o lumina cu ceva rosu in ea, mult portocaliu, putin verde si nici un pic de albastru. copacii ii mai percepi ca verzi (chiar daca un verde foarte inchis), insa nu mai poti sa faci deosebirea dintre o masina albastra si una gri.

in cazul de fata, constanta viziunii inseamna luatul unei fotografii cu bordul si drumul din fata in conditii cunoscute si controlabile, sa zicem ziua si cu aparatul de fotografiat setat pe daylight white balance. in aceste conditii poti sa spui ca poza reda fidel ce vad si ochii tai, cu o eroare (in general nesemnificativa) inerenta diferentei de paleta de culoare percepute de ochi versus cea perceputa de camera. acum, faci o poza cu acelasi bord dar noaptea. si te apuci si ajustezi balansul de culoare al pozei astfel incit negrul bordului sa fie aceeasi nuanta ca cea din poza de zi, galbenul displayurilor sa fie acelasi galben, albul tapiteriei de pe stilpi sa fie acelasi alb, etc. cu cit ai mai multe "culori de control" cu atit rezultatul final va fi mai precis (folosesti o mira de test cu palete de culori, de ex, in loc de culorile bordului, ceea ce am si folosit eu de fapt). prin "aceeasi nuanta" inteleg acelasi raport r/g/b sau c/y/m/k (functie de ce spatiu de culoare folosesti, ca sa fim exacti). evident ca nuantele vor fi mai intunecate in poza de noapte, dar pe aceeasi coordonata in spatiul culorilor ca si cele din poza de zi. si atunci poti sa spui ca, COLORIMETRIC vorbind, scena de noapte este vazuta de aparat identic cu ochiul uman, intrucit ai reprodus (suficient de precis) in aparatul de fotografiat caracteristica constantei viziunii a ochiului uman. la capitolul intensitati, m-am ghidat dupa regula care spune ca folosind un film ASA 100, o diafragma 1:2,8 si o expunere de 4 secunde obtii aproximativ aceeasi sensibilitate ca un ochi uman adaptat la intuneric. astfel, sustin ca pozele de mai sus (primele doua, a treia n-am prelucrat-o asa) reprezinta, cu o aproximatie suficient de buna pentru mine, ce vede si un om asezat in respectiva masina, noaptea.

ce-am vrut sa spun cu mira ECE 112? reglementarea ECE 112 se refera la "faruri cu becuri cu filament si lumini de intilnire asimentrice si/sau cu lumini de drum" si da niste coordonate precise in legatura cu forma spotului luminos generat de faruri cit si cita lumina este dirijata in diferite portiuni ale lui. atit pentru lumina de intilnire cit si pentru cea de drum. observa formularea "faruri cu becuri cu filament"! exista si o reglementare care se ocupa de "faruri cu becuri cu descarcare in gaz" sau pe romaneste, xenoane. de ce? pentru ca filamentul, intr-un halogen, si arcul electric, intr-un xenon, AU FORME DIFERITE! si optica farului (reflector, lentile si pozitionarea filamentului respectiv a arcului electric relativ la reflector si/sau lentila) ESTE DIFERITA intre halogen si xenon. ce se intimpla daca pui "xenoane" intr-un far conceput pentru becuri cu filament? se intimpla ca spotul luminos nici pe departe nu mai seamana cu ce e definit in ece 112. daca farull e unul model mai vechi, cu reflector parabolic si lentila fresnel (ca la dacie de ex), nici macar forma nu va mai fi aceeasi, pentru ca sursa luminoasa trebuie sa se gaseasca intr-un punct foarte precis in interiorul farului. la farurile mai noi, reflectoare freeform cu geam clar (cazul loganului) sau elipsoidale cu proiector (megane 2 facelift, de ex), filamentul se poate gasi oriunde pe axa optica a farului (ma rog, intre anumite limite), spotul isi mentine FORMA. dar distributia luminii in cadrul lui nu mai este cea corecta, se poate de exemplu ca prim planul sa fie prea iluminat si fundalul nu, orbindu-l pe sofer, sau sa fie prea multa lumina in ochii celor din sensul opus, sau prea multa lumina proiectata in "ridicatura" din dreapta, peste indicatoare, care iarasi orbesc soferul cu lumina reflectata inapoi. ce-i sigur e ca farul ala NU lumineaza cum trebuie. de aceea singura modificare "cu xenoane" corecta, de bun simt si mai ales LEGALA, e aia in care inlocuiesti tot blocul optic cu unul conceput pentru HID, nu doar becurile. evident, aia costa de rupe sau nici nu exista, moment in care romanul cumpara un kit HID chinezesc pe principiul ca merge si asa.

chestia cu spalatorul de faruri si autoleveling este un mit, in ECE 98 (care-i reglementarea onu care se ocupa de "xenoane" si litera de lege pentru producatorii de automobile) nu se cere niciunde autoleveling si spalator de faruri. se definesc in schimb foarte clar caracteristicile fotometrice ale respectivelor blocuri optice si se specifica negru pe alb ca NU se vor folosi alte surse de lumina decit cele cu descarcare in gaz, descrise in ECE 99. o prevedere similara (si inversata) exista si in ECE 112 care se ocupa de farurile cu halogen, adica NU se foloseste altceva decit bec cu filament asa cum e el descris in ECE 8.

link: http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs.html



@dsign:

mneata n-ai precizat la cine te referi cind dadeai lectii de gindire critica asa ca e dreptul meu sa ma oftic daca ma simt vizat. fa-ma sensibilos dar ai decenta si n-o intoarce ca la ploiesti. subtilitatea cu poze facute la 100 la ora face parte din aceeasi categorie, vezi ca iar te arunci in presupuneri fara sa intrebi, poate eram doi in masina, unul conducea si unul facea poze.

This post has been edited by afilon: 6 Nov 2007, 15:31


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 6 Nov 2007, 11:18
Post #102


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




nene, dar io-s pasnic... nu intorc nimic ca la Ploiesti si nici ca la Bucuresti smile.gif Io-s cool, cum se zice in "popor"


esti foarte bine informat, ma bucur ca nu te-ai dat batut. Ar fi bine ca aceste lucruri sa ajunga si la cei care vind faruri cu Angel Eyes (care au chipurile omologare) dar mai ales la cei care vor sa cumpere asa ceva... Eu nu ma simt vinovat pt ca mi-am luat becurile cu descarcare in gaz, pina acum se pare ca n-am deranjat pe nimeni iar senzatia mea este ca lumineaza bine. Acum, daca o fi plcebo, me bad.




This post has been edited by Dsign: 6 Nov 2007, 11:35


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Nov 2007, 14:41
Post #103


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




afilon, le zici bine din teorie insa, eu ca observator extern, nu am convingerea ca ai facut in practica exact cum zici, chiar daca tu ai facut.
Din acest motiv cel mai "sigur" test este cel cu imaginea comparativa intre "un standard" si "un modificat", unul langa altul, in aceeasi imagine.
Plus ca la camerele digitale sunt probleme de ISO, ca 100 iso la unele nu corespunde cu 100 ISO la altele, sunt diferente uneori chiar vizibile de sensibilitate, desi pe ambele camere s-a folsit aceeasi setare ISO, aceeasi diafragma si acelasi timp de expunere.
Toate aceste diferente sunt factori perturbatori in comparatii separate.
Insa daca faci o poza cu ambele "iluminari" la un loc, una langa alta, atunci nu mai exista dubiu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 6 Nov 2007, 15:25
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




.pe partea de colorimetrie, n-ai dreptate, numarul ISO n-are nici o influenta.

pe partea de sensibilitate ai, dar si tu faci niste prespuneri nefondate. la pentaxu' meu, K10D, iso 100 inseamna iso 100 asa cum e el definit in standardul iso 5800:1987. crede-ma, a fost criteriu de alegere.

comparatia side by side POATE arata diferentele intre doua surse luminoase. dar fara sa faci si acolo niste prelucrari, sa ai o calibrare si o metodologie clara, nu esti cu nimic mai cistigat. gindeste-te la o poza facuta la un bec galben si unul albastru, facuta cu un filtru galben ( sau cu WB tungsten): au aceeasi culoare au ba?

This post has been edited by afilon: 6 Nov 2007, 15:51


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 Nov 2007, 16:24
Post #105


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




va puteti muta pe forumul fotografilor amatori va rog, aici este vorba de becuri auto, multumesc

PS: stimate fotograf nici eu n-am inteles nimic din pozele dumneavoastra.. decat efectele laterale... wacko.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 6 Nov 2007, 16:25
Post #106


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




Am schimbat pt a 2a oara becurile far LGN. Capacelul ala protector din plastic mi se pare ca nu prea sta cum ar trebui. El pur si simplu sta lipit de mansonul de cauciuc cu clema aia din stanga-sus?


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 7 Nov 2007, 01:12
Post #107


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Vezi ca parca se infileteaza juma de tura.

In seara asta am facut eu niste poze cu 2 Logane, sper sa pun mina pe ele cit mai curind, ca nu le-am facut cu aparatul meu. Sa stiti ca se vede ceea ce vroiam sa spun mai sus.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danchitu86
post 7 Nov 2007, 07:38
Post #108


Membru cu BRB


Group: Members
Posts: 199
Joined: 24 September 05
From: Bucharest




Se infileteaza un sfert de tura becurile de pozitie smile.gif Dar vorbesc despre faruri, capacu ala pur si simplu se infige, aparent.


--------------------
Logan 1.4 MPI Albastru Marin 2005 Laureate
People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 7 Nov 2007, 11:15
Post #109


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Capacul de plastic intra si el prin juma d infiletare.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 7 Nov 2007, 11:36
Post #110


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




QUOTE(danchitu86 @ 6 Nov 2007, 17:25)
Am schimbat pt a 2a oara becurile far LGN. Capacelul ala protector din plastic mi se pare ca nu prea sta cum ar trebui. El pur si simplu sta lipit de mansonul de cauciuc cu clema aia din stanga-sus?
*


Exact asa, numai clema aia il tine peste mansonul de cauciuc.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 9 Nov 2007, 07:14
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




QUOTE(unEL @ 5 Nov 2007, 20:02)
H4 osram cool blue
Pozele sint facute cu telefonul ... iar calitatea lor nu este la adevarata valoare.
Din cauza blitului s-a diminuat si distanta.
Dar hai sa va arat si eu.
*



Din poze nu se vede bine pentru ca ai si lampile de ceata aprinse, dar zi-mi si mie becurile H4 osram cool blue ce fel de lumina dau? Mai alba decat cele cu care vine loganul, au nuanta de bleu sau albastru? sunt mai bune ca intensitate luminoasa, noaptea la condus mai mult sunt odihnitoare?


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 9 Nov 2007, 22:07
Post #112


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




faza_scurta_originale_.JPG ( Size: 316.96k ) Number of downloads: 1092
faza_lunga_originale.JPG ( Size: 333.78k ) Number of downloads: 860
faza_scurta_silverstar.JPG ( Size: 308.45k ) Number of downloads: 944
[atta
chmentid=1627418404]Poze cu becurile originale ( osram blur ) sau ceva de genu nu se intelegea, si mai nou cu osram silverstar .
Am observat ca e o lumina mai alba si parca e putin mai puternica . S-a ars un bec pe faza scurta la 25200 Km si le-am schimbat pe amandoua sa nu am culori diferite .Pozele sunt facute cu acelasi telefon K800i , in acelasi loc dar in pozele cu silverstarurile masina nu are acelasi unghi pe strada (sunt orientat putin mai spre stanga ) Pozele sunt facute (toate) cu setarea " peisaj in amurg "

This post has been edited by AlinREHAU: 9 Nov 2007, 22:24

Attached thumbnail(s)
faza_lunga_silverstar.JPG ( Size: 327.32k ) Number of downloads: 924


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus_bc_81
post 21 Feb 2008, 19:35
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 13 August 07




Se vede diferenta, o sa imi cumpar si eu mersi pentru poze biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2004/laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 21 Feb 2008, 22:58
Post #114


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Gata nu le mai recomand smile.gif ... Dupa un drum pana in Germania (luni/marti) si intoarcerea in tara (duminica/luni/marti) pt ca a condus sotia loganul la intoarcere Am ramas fara becuri , ambele s-au ars pe faza de intalnire sad.gif . Unul s-a ars prin Ungaria si al doilea prin Oradea ambele la intoarcere , am avut noroc ca am avut becuri de rezerva . Fac mai multa lumina dar se ard mai repede .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DDB
post 24 Feb 2008, 23:00
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 5 December 07




pentru o comparatie intre becurile originale si un kit xenon va recomand :

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1264689

pozele sunt facute in urma cu o seara.

pentru datalii despre kit-ul xenon va poate da speed_fane ;


fiind prezent la aceasta comparatie cu propia masina recomand xenon insa as vrea detalii si pasii de urmat ( pt linistea mea ) in cazul in care masina este inca in garantie. din cate am inteles prin vocea_clientului ( wub.gif , prin care am avut o "idilä" cu o dudä de femeie) cei din service-ul logan nu se baga in a monta un astfel de kit doar pt ca nu este in dotarea/recomandarea marcii logan ( ph34r.gif )

so wacko.gif ?


--------------------
Dacia Logan 1.6 MCV Dacia Logan 1.6 MCV 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 24 Feb 2008, 23:02
Post #116


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Pai nu ai voie sa montezi alte becuri decat cele prevazute din fabrica, deci ... smile.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 6 Mar 2008, 22:23
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




am montat si eu azi vision plus si ca prima impresie
la +
- lumina mai alba
- parca bat mai departe
la -
am impresia ca pe faza lunga nu prea se misca cu talent , adica nu bat bine
PS saptamina viitoare ma duc la revizie si reglez si farurile dar pina atunci o sa am un drum afara pe timp de noapte si revin, sper fericit.
pretul dat pe ele 43lei


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menta
post 6 Mar 2008, 23:23
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 26 February 06
From: Bucuresti




am impresia ca toate beacele astea sunt facute doar sa ne toace banii.

am avut power 2 night si nu mi s-au parut cine stie ce... in afara de lumina mai alba......restu cred ca e placebo


--------------------
Dacia Logan Papuc / Kia ceed SW / Megane Grandtour 2008/2008/2006 - B - 38/90/909 - WWK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 9 Mar 2008, 20:29
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




revin cu detali
- il trec la + adica bat bine si pe faza lunga
deci eu recomand vision plus specific pt toata lumea ca sunt singurele becuri care le am vazut si incercat dar sunt foarte multumit de ele, o schimbare in bine(foarte bine) fata de becurile din fabrica


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 16 Mar 2008, 19:58
Post #120


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Citesc tot felul de ineptii pe topicul asta, far suparare...
Adica cum compari becurile cu 2 masini una langa alta pozand din fata??? Becurile trebuie comparate pozate de undeva din intriorul masinii sau dintre ele, iar farurile trebuie sa aiba aceleasi setari, ceea ce e destul de greu de realizat.
Apoi vad poze la 140kmh.... ce naiba? asta e relevant, cum arata la 140kmh???
Comparatia trebuie facuta pe drum UD! Acolo iti dai seama daca ajuta sau nu, si pe ceata, ploaie, ninsoare.
Ma doare mintea... reveniti-va, nu numai culoarea sau temperatura conteaza, ci felul in care se manifesta in conditii de drum ud.

Deunazi am condus pe un drum nemarcat si ud, ploaie marunta si nu am putut merge mai tare de 60kmh, cu stress 70kmh. Cand am ajuns la drum marcat, am ajuns la 80kmh, iar cand ploaia s-a oprit la 90kmh.... iar farurile mele sunt ok, becuri Osram Silverstar.
O sa imi achizitionez curand Philips Xtreme si Bluvision pe lunga, pentru ca Xe AM nu e ok, din foarte multe puncte de vedere, insa nu va luati dupa mine.

Sunt curios, asadar, cine are poze facute cum spuneam mai sus, si mai ales pe asfalt ud!


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 10:00
Forum Renault