DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema antena dacia 1310

yon
post 23 May 2008, 21:04
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 2 February 08
From: slatina




salut dargilor, am si eu o problema cu o antena radio al carei cablu coaxial nu mai este conectat, si nu gasesc locul unde se afla capatul si acea am legat un fir de cupru in locui celui montat in fabrica dar radioul (sony) nu prinde nici un post in nici una din benzi doar un fasait in unele benzi.
imi poate spune cineva daca este neaparat ca firul de la antena sa aiba doua fire ca cel coaxial caci mufa radioului intradevar este cu doua fire.


--------------------
Dacia 1310/Supernova 1995/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n3m0
post 23 May 2008, 21:30
Post #2


Membru sadic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 February 07
From: Campina




Cablul care face legatura cu antena trebuie sa aiba un fir "activ" (cel din mijloc) si unul de masa (acea manta, de cele mai multe ori impletita). Ambele trebuie sa aiba o anumita impedanta (de obicei 50 - 75 Ohmi). Mantaua mai are rolul de a proteja semnalul care circula pe firul central de paraziti externi.
Daca zici ca ai pus in fir simplu, radioul ar trebui sa mearga fara probleme pe posturile locale FM. Atentie ca acesta sa nu aiba contact cu masa.


--------------------
Dacia,Toyota Avensis L 1998/2007 - PH-04-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 24 May 2008, 11:09
Post #3


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Cumpara o antena simpla de aia de 8 lei de montat deasupra usii, aduci cablul pe sub cheder, bord, etc. pana la radio si merge de n-ai treba.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yon
post 24 May 2008, 14:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 2 February 08
From: slatina




problema e ca la mine nu merg nici cele locale. dar cred ca voi renuta pt o perioada la radio si voi schimba antena odata cu revopsirea si schimbarea tapiteriei plafonului pe care o planuiesc saa o fac in scurt timp. atunci voi cumpara o noua antena cu propriul ei cablu si cred ca cu ea ar trebui sa mearga. oricum va multumesc pt sfaturi! cheers.gif


--------------------
Dacia 1310/Supernova 1995/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barbosul
post 24 May 2008, 14:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 9 August 07
From: bucuresti




daca tot zici ca o sa iti faci schimbari la masina........e bine de stiut si ar trebui sa verifici si starea cablului coaxial de la masina ptr antena....vezi si fi atent caci e posibil sa ai probleme chiar acolo unde e montata antena....dar pe interior....de acolo pleaca firul coaxial de la antena.......spre stilpul din dreapta al masinii si coboara pana la nivelul politei care e sub bord...asta daca ai dacia 1300 sau 1310...e simplu de tot...rabdare sa ai........ tongue.gif

24 May 2008, 15:50:
aceiasi problema am avut si eu....si am rezolvat-o....... biggrin.gif

This post has been edited by barbosul: 24 May 2008, 14:50


--------------------
dacia 1300 berlina 1978/cutie 4 trepte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n3m0
post 24 May 2008, 16:15
Post #6


Membru sadic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 February 07
From: Campina




Daca ai scurt pe traseul de semnal e normal sa nu auzi nici macar posturile locale.


--------------------
Dacia,Toyota Avensis L 1998/2007 - PH-04-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yon
post 24 May 2008, 18:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 2 February 08
From: slatina




marea problema este ca cablul coaxial nu stiu pe unde se afla , caci la antena nu este conectat am verificat atunci cand am legat firul pt antena, deci eu am un singur fir legat la antena iar intrarea de la casetofon este pe doua fire.
acel cablu coaxial iese undeva sub bord dar in plafon sus nu reusesc sa dau de el.
barbosu-le da vreao sa o aduc cat de cat la o stare mai buna si daca tot am sa o vopsesc si retapitez atunci voi schimba si antena careia iivoi conecta un cablu corepunzator (voi pune cablul ei sau unul coaxial , daca nu este dotata cu unul din fabrica) si fostul propietar avea tot un fir legat dar masina era dotata cu casetofon ferari biggrin.gif , care nu necesita o antena foarte elaborat, singura diferenta este ca eu am mascat firul pe sub tapiteria stalpului din dreapat , el il avea tras direct pe la oglinada retovizoare.


--------------------
Dacia 1310/Supernova 1995/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 02:18
Forum Renault