DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> unghi de fuga, cum reglez unghiu

nicuviv
post 9 Sep 2011, 23:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 31 January 10




salut aveti idee cum se regleaza unghiu de fuga eu la-m avut facut dar am schimbat bieletele de directie si vreau sa il fak din nou sa nu toceasca cauciucurile


--------------------
dacia nova 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 9 Sep 2011, 23:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Te referi la paralelism, nu la unghiul de fuga. Unghiul de fuga la Nova nu este reglabil, asta teoretic pt. ca practic se poate regla orice.
Pt. paralelism reglajul se face de la bielete(dar cred ca stii). Fie te duci la service sau daca esti dornic se poate cu ceva atentie si rabdare, cu masina pe rampa sau canal (rotile pe sol, in pozitia de echilibru)prin compararea distantei intre partea din fata si spate a rotii fata de linia longitudinala a masinii. E mai dificil...

This post has been edited by BLUE R 19: 10 Sep 2011, 22:15


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Sep 2011, 10:09
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(nicuviv @ 10 Sep 2011, 00:24)
salut aveti idee cum se regleaza unghiu de fuga
*



Unghiul de fuga nu se regleaza.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b 45 bwy
post 10 Sep 2011, 14:34
Post #4


Van driver


Group: Members
Posts: 1.135
Joined: 27 November 10
From: Bucuresti




se face la service 100 ron


--------------------
Renault Laguna 2003 - Florin&bwy
Nova GT 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 10 Sep 2011, 15:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Cu 45 roni l-am facut eu joi in Arad


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 10 Sep 2011, 16:30
Post #6


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(BLUE R 19 @ 10 Sep 2011, 00:42)
Te referi la paralelism, nu la unghiul de fuga. Unghiul de fuga la Novanu este reglabil, asta teoretic pt. ca practic se poate regla orice.
Pt. paralelism reglajul se face de la bielete(dar cred ca stii). Fie te duci la service sau daca esti dornic se poate cu ceva atentie si rabdare, cu masina pe rampa sau canal (rotile pe sol, in pozitia de echilibru)prin compararea distantei intre partea din fata si spate a rotii  fata de linia longitudinala a masinii. E mai dificil...
*


Regleza paralelismul intre rotile din fata, dar oare regleaza ca toate (4) rotile sa fie paralele?
Nu exista oare posibilitatea ca rotile din fata sa fie paralele intre ele dar sa nu fie paralele cu cele din spate?
Asta daca o face ochiometric in spatele blocului.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Sep 2011, 20:29
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(b 45 bwy @ 10 Sep 2011, 15:34)
se face la service 100 ron
*




QUOTE(ghitza @ 10 Sep 2011, 16:27)
Cu 45 roni l-am facut eu joi in Arad
*



Cum am mai spus, dar o tineti pe a voastra, nu se face nici un unghi de fuga, nu stiti ce v-ati facut la masini, unghiul de fuga nu mai e reglabil de la Dacia 1310 incoace.

QUOTE(tribunul @ 10 Sep 2011, 17:30)

Nu exista oare posibilitatea ca rotile din fata sa fie paralele intre ele dar sa nu fie paralele cu cele din spate?
Asta daca o face ochiometric in spatele blocului.
*



In cazul ala la mers drept, volanul nu va fi la pozitia de mijloc, merge si asa.

This post has been edited by argon: 10 Sep 2011, 20:30


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 11 Sep 2011, 21:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Gresit! Niciodata rotile din fata nu vor fi dependente de cele de spate. Spatele merge in legea lui, fata in legea ei. Nu mai comfundati unghiurile. Da dovada de nestiinta, si atunci sunteti neglijati de cei carora le cereti serviciul de reglare. Unghiul de fuga nu e reglabil, si totusi se regleaza (practic), cum se spune mai sus. Discutia asta am mai avut-o, si cred ca chiar impreuna v-am explicat si comvins. Unghiul de fuga e inclinatia axei in jurul careia se vireaza (inclinatia axei pivotilot), pe directia de mers, deci rulmentul de la amortizor, de sus, centrul tijei, cum sa mai zic, nu e perfect deasupra pivotului de jos, ci e mai inapoi. Asta e fuga. Cum ai modificat tu fuga, schimband bieleta?
La tine, convergenta e dereglata. Cu o tija telescopica (parca si argon a prezentat una), masori distanta in fata si in spatele rotilor din fata, si reglezi din bieleta asa fel incat rotile sa devina paralele si masina sa mearga inainte cu volanul pe pozitia corecta. De aceea, inainte de a te apuca de reglare, pui volanul drept, si vezi care roata trebuie reglata. Dupa ce ai adus rotile paralele, poti vedea pe drum, daca volanul drept , duce si masina drept inainte. Daca nu, refaci, tragand rotile cu acelasi numar de ture, din partea care sunt virate. Nu incerca sa aliniezi cumva dupa cele din spate, ca asa se greseste. Dupa ce esti gata cu reglajul, verifici . Dai inainte, opresti cu frana de mana si masori distanta jos, intre roti. Dai inapoi impinsa 3-4m, si masori iar distanta jos intre cauciucuri. Daca este egala cu cea anterioara, e bine. Daca una din ele e diferita, rotile se apropie sau se departeaza jos, la mers, convergenta nu e corecta. Va uza la interior sau exterior, dupa cum gasesti eroare , diferenta la masurat.
Ghita, cum merge acum? Eu sunt cam sceptic in corectitudine, pana nu vad.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuviv
post 11 Sep 2011, 21:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 31 January 10




am sa incerc daca nu reusesc ma duk la service


--------------------
dacia nova 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 12 Sep 2011, 09:00
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Nelu :merge bine nu am ce sa zic ,am vazut ca au reglat si dint tirant ceva si ceva de la bieleta de pe stanga(toata treaba 15min ca era piulita de la tirant tapana de rugina) ,am schimbat gumele pe fata si eram in drum si m-am oprit si la geometrie cu ea(il cunosc pe omu de acolo ) si daca tot am trecut am zis hai sa fac sa nu am treaba ,merge bine si drept ,vrei o poza ceva cu ea din fata sa vezi um stau rotile?


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 13 Sep 2011, 12:51
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Nu, ca doar nu e pentru mine! Totusi verifica dupa ceva timp, daca sunt noi cauciucurile (chiar si sh, daca reti ce forma are uzura), palpand pe partile laterale, ca o mangaiere cu varful degetelor, in ambele sensuri, si vezi daca agata, daca apare uzura de forma dintilor de fierastrau. Agata intr-un sens, si merge mana fin, in celalalt sens. Daca apare asa ceva, uzeaza. Daca ai sansa, sa mergi pe un drum prafuit, cand vei iesi pe asfalt, dupa 100 m, uita-te la suprafata de rulare, sa fie pe centru sters, banda neagra pe centrul cauciucurilor. Sunt mai multe indicii, dar se epuizeaza spatiul.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 13 Sep 2011, 23:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Bun,lasa ca ma uit i te anunt


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 18:41
Forum Renault