DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Placa de presiune sparta, defecta din fabricatie

birmanezuJXC
post 2 Dec 2006, 14:16
Post #1


Member


Group: Members
Posts: 42
Joined: 13 October 06




Salutare tuturor !!!
Sunt mai nou pe-aici, de cca 1 luna, insa urmaresc cu interes forumul de mai bine de 1 an, in special sectiunea LOGAN.
De vreo 3 luni sunt un fericit posesor de LGN Preferance 1.4, cumparat SH la 13800 km/6000 euro/cumparat de primul proprietar la 01.08.2005(acu are 15600km).
Toate bune si frumoase pana saptamana trecuta cand s-a intamplat "nenorocirea".M-am urcat in masina sa plec la munca, bag in marsh arriere, ies din parcare si cand sa bag in treapta 1....nu a mai vrut sa intre. incerc din nou in marsh arriere si aceeasi problema. in treptele 2,3,4 si 5 intra , insa foarte foarte greu si cu caraieli gen cutiile de camioane vechi si obosite.
Nu m-am panicat foarte tare crezand ca s-a dus cablul de ambreiaj, masina este inca in garantie, asa ca sambata de dimineata (incidentul s-a produs joi dimineata, insa pana sambata nu am avut timp sa ajung la service) am legat sufa de ea si am tras-o pana la AutoNesty in berceni. Am dat-o pe mana maistrului de acolo si diagnosticul nefericit a fost _placa de presiune sparta_ sad.gif .
Masina fiind inca in garantie, ma asteptam ca toata treaba sa se lungeasca mai mulkt decat era nevoie, eu gandindu-ma la cel putin 2 zile, insa spre uimirea mea s-au apucat de masina la 08:30 si a fost gata la 11:45m,urmand sa mai revin peste cateva zile sa-mi ridic carnetele de garantie si de inretinere, fiind oprite pentru expertul de la uzina.
Concluzia la care s-a ajuns a fost ceva de genul "defect din uzina sau de asamblare", nu mai stiu exact, oricum total diferit de ceea ce ma gandeam eu ca ar fi la baza problemei, si anume proasta utilizare de catre fostul proprietar in cei 13800km si chiar de mine in cei 1800km parcursi de cand am luat-o.Problema mai grava e ca acea placa nu a functionat niciodata in parametrii normali, uzura fiind neuniforma pe suprafata piesei, si probabil cineva cu mai multa experienta si-ar fi dat seama, insa eu fiind la primul logan condus, am crezut ca asa e normal sa mearga. Diferenta este enorma intre ce a fost inainte de defectiune si ce este acum, pe langa cursa pedalei de ambreiaj care este mult mai lejera, masina se misca altfel la schimbarea treptelor de viteza si mai ales la plecarea de pe loc.

A mai intampinat vreunul dintre voi o asemenea problema pana acum?
Mie la service mi-au spus ca este primul logan care vine cu problema asta la ei, pana acum avand aceeasi problema la SLZ si SN, insa in numar foarte mic, cca 4-5 bucati.

Sper ca nu m-am lungit prea mult biggrin.gif , va salut pe toti si astept parerile voastre


--------------------
DACIA LOGAN 2005 Preferance 1.4 - B 55 JXC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 4 Dec 2006, 10:11
Post #2


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




1. s-o conduci fara incidente
2. fix pentru asta e garantia, defecte se intimpla la oricare producator
3. bravo Dacia/bravo service


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 4 Dec 2006, 12:00
Post #3


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Ar trebui sa spui si in ce service s-a desfasurat operatiunea, cred ca 99% dintre "meseriasi" ar fi incercat sa spuna ca a fost vina ta sau a fostului proprietar si sa te puna sa platesti. Sa aflam si noi unde sa mergem pentru a fi tratati normal, cu respect.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 4 Dec 2006, 12:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




ovidiusoft

"am legat sufa de ea si am tras-o pana la AutoNesty in berceni."


--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 4 Dec 2006, 14:28
Post #5


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Scuze sad.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 18:25
Forum Renault