DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu mai merge kilometrajul si vitezometrul, mufa ISO a RCS/RCD a fost taiata

DFA
post 13 Dec 2006, 19:49
Post #31


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(l@u @ 13 Dec 2006, 18:48)
..........mufa acestuia care este totusi inseriata in acest circuit cu cutia de viteza si Tdb-ul.
*


QUOTE(l@u @ 13 Dec 2006, 19:08)
deci logic este circut in serie(cutie-mufa-Tdb)nu va mai legati de cass ca nu are nici o treaba.
*


Cred că nu știi cum este un circuit în serie și unul în paralel...
Am atașat o schemă, sper să vă lămurească!


Attached thumbnail(s)
Schema_CV_ISO_TdB.png ( Size: 43.25k ) Number of downloads: 339
Tipuri_de_circuite.png ( Size: 17.15k ) Number of downloads: 322


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 13 Dec 2006, 19:52
Post #32


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




DFA: cele verzi din mufa iso trebuie reinnadite.
LE: legatura e paralela, asa am zis si eu.

This post has been edited by silviu_79: 13 Dec 2006, 19:54


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 13 Dec 2006, 20:10
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Domnu' DFA intai spui ca schema 1 este buna si apoi imi faci o schema care de fapt este cea cu nr. 2 din postul meu si pe deasupra bagi si RCS-ul ala in schema ca , confuzia sa fie si mai mare pentru necunoscatori.In fine nu mai conteaza cei ce au avut de inteles au inteles iar ptr. cei ce nu au inteles sa mearga la service.
Una peste alta hai sa o lasam ca o legatura mixta ptr ca nimeni nu renunta la punctul lui de vedere.Decat sa continuam discutia in serie sau paralel hai sa cheers.gif . Ce zici???

This post has been edited by l@u: 13 Dec 2006, 20:11


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Dec 2006, 20:27
Post #34


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asa cum legaturile la prizele unui prelungitor cu mai multe prize sunt in paralel si nu in serie, asa si aici, e vorba de legatura paralel, oricum ati privi-o


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Dec 2006, 20:30
Post #35


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




l@u, eu zic că nu ai dreptate, diferența dintre schema 1 și 2 (făcute de tine) e mai mult o problemă de loc de bifurcație, pentru că din punct de vedere electric și funcțional schema este absolut identică.

Simpla mutare a locului de bifurcație mai aproape sau mai departe de mufa ISO face diferența dintre a pierde semnalul către TdB sau nu în cazul în care se secționează firele ce ajung la mufa ISO.

Legătura este în paralel deoarece RCD-ul și TdB-ul sunt conectate la aceiași sursă de semnal (CV) printr-o derivație, indiferent dacă la RCD și TdB ajung 2 fire (de la CV) sau unul singur care este prelungit de la RCD (mufa ISO) către TdB, iar referința (masa) este comună ambilor consumatori de semnal (RCD și TdB), acesta (referința comună) fiind un lucru caracteristic circuitelor în paralel și care îl și definește...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 13 Dec 2006, 20:39
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




@klaus
Ai dreptate si DFA are dreptate.... confuzia este ca eu ma refer strict la un fir si anume numai la cel cu semnal iar voi va refereriti la tot circuitul in ansamblu(semnal si masa) iar aici(in topic) este vorba strict de firul cu semnal si am zis ca pe traseul semnalului mufa este inseriata NU CA MUFA ESTE IN SERIE CU CUTIA SI TDB-UL. cheers.gif

This post has been edited by l@u: 13 Dec 2006, 20:42


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Dec 2006, 20:45
Post #37


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Păi nici dacă te referi doar la semnal, mufa ISO tot nu e înseriată...

Uite cum ar fi circuitul dacă s-ar face o înseriere a circuitului prin mufă (sau prin RCD...)

Attached thumbnail(s)
Inseriere.png ( Size: 14.42k ) Number of downloads: 318


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 13 Dec 2006, 20:53
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Renunt ca asa cum am mai spus nu ajungem nicaierei si plus de asta fiica-mea ma da la o parte de la calculator.Noapte buna si inca o data cheers.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JAC
post 14 Dec 2006, 00:12
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 16 June 05
From: sibiu




vad ca va contraziceti aici cu firul verde.....pot sa va spun ca l@u are dreptate. cand am luat masina, acum un an jumate primul lucru care l-am facut a fost sa schimb casetofonul.... si cum era duminica, si nu mai facusem asa ceva, si eram nerabdator sa "aud" noua achizitie.... am taiat mufele ISO gandidu-ma ca ar fi un calvar sa gasesc aceste mufe pe undeva de cumparat. alpine-ul pe care-l cumparasem nu avea mufa iso. dupa ce am taiat mufa iso si am legat noul cd am constatat ca nu mai merge nici turometrul nici vitezometrul ...nimic.... am desfacut din nou instalatia si am comparat firele ramase cu cele de pe mufa iso proaspat taiata... si am descoperit ca cele 2 fire verzi intrau intr-un pin din mufa iso. le-am legat impreuna si am avut iarasi turometru vitezometru etc etc .... deci l@u are dreptate.... testat pe propria piele...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI 82CP aprilie 2005 - JAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu_79
post 14 Dec 2006, 07:00
Post #40


Membru Autentic


Group: Members
Posts: 1.252
Joined: 27 June 06




parca eu ziceam ca trebuie reinnadite cele doua fire verzi, nu l@u tongue.gif


--------------------
mazda 3 2007
...::zoom - zoom::...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos_alx
post 14 Dec 2006, 09:44
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 470
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




ok...

fratilor maine ma duc la prietenul meu si o sa-i innadesc fierele verzi si va dau de veste!

tind sa cred ca asta e problema, pt ca ma repet, firele verzi, alea 2, erau taiate si nu fac nici un fel de contact!


revin maine cu amanunte!


--------------------
Megane 2 CC Privilege 1,5Dci/Logan Ambition/Kia Sportage CRDI 2009 / 2006 / 2011 - B 727 X D X
Megane cu Car Pc si Internet inside :) GPS IGO 2014, harta 3D in relief cu ecran de 7"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hype
post 14 Dec 2006, 10:47
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 5 May 06




deci daca mufa iso pentru casetofon are o pozitie paralela pe circuitul electric, dar defapt cele 2 fire se innadesc in pinul mufei nu ne ramane decat sa multumim inca o data "inginerilor" dacia. In acest caz, scuze dar, exprimarea corecta este : tdb + cass sunt in paralel insa cv+ mufa iso + tdb sunt inseriate (daca tai mufa iso circuitul se deschide).

This post has been edited by Hype: 14 Dec 2006, 10:48


--------------------
Dacia Logan dCi preferance 2006 - b-60-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Dec 2006, 11:35
Post #43


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Sunt înseriate mai mult de o grămadă... mad.gif

Nu e nimic înseriat acolo!

Doar modul în care este făcută legătura la pinul 1 al mufei ISO face ca tăierea mufei să ducă la secționarea firului care duce semnalul de viteză către TdB și simultan și a firului care aduce semnalul de la CV..., ceea ce dă o aparență de înseriere, care nu există de fapt..., e în paralel toată ziua...

Îmi răcesc gura de pomană... sad.gif


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Dec 2006, 11:38
Post #44


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Sunt inseriate in paralel.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hype
post 14 Dec 2006, 15:21
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 5 May 06




era mai simplu sa folosesti un limbaj mai 'comun' - e si asa frig afara destul - si sa spui ca mufa e pusa pe post de splitter - imparte catre cass si tdb. Oricum tot treaba de amatori , auzi innadite pe pin, este mai ales daca e vorba de semnal digital - numarator - si nu doar de o variatie liniara de tensiune (habar nu am cum opereaza functia speed si nici nu imi bat capul). Totusi un splitter se cheama ca este in serie cu generatorul in cazul de fata cv .... chit ca ramurile de iesire sunt in paralel adica tdb si cass. Io unul am inteles, si cine se uita nitel pe mufa aia pricepe despre ce e vorba - mii de euro pentru fire innadite.

console.gif

This post has been edited by Hype: 14 Dec 2006, 15:23


--------------------
Dacia Logan dCi preferance 2006 - b-60-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Dec 2006, 17:54
Post #46


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(Hype @ 14 Dec 2006, 15:21)
......sa spui ca mufa e pusa pe post de splitter - imparte catre cass si tdb.
*


Tocmai, că nu împarte nimic mufa..., e și ea un "consumator" de semnal ca și TdB-ul, pe la ea doar trece semnalul, dacă am distruge plasticul mufei ISO păstrând firele așa cum sunt ele semnalul ar continua să ajungă la TdB bine merci. Mufa nu este intercalată (înseriată) în circuit!
Dacă am extrage pinul 1 din mufă iarăși nu s-ar întâmpla nimic cu semnalul către TdB, singurul afectat ar fi RCS/RCD-ul care nu ar mai primi semnalul.

QUOTE(Hype @ 14 Dec 2006, 15:21)
.....Totusi un splitter se cheama ca este in serie cu generatorul in cazul de fata cv .... chit ca ramurile de iesire sunt in paralel adica tdb si cass.
*


Splitter = dispozitiv care împarte ; split = împarte ; to split = a împarte
Splitter-ele nu-și înseriază consumatorii la sursă (intrare), toți consumatorii sunt legați la intrare prin derivație (adică în paralel) și nu sunt înseriați între ei!

Exemplu: dacă splitter-ele folosite în CATV ar înseria consumatorii săi ai observa că atunci când vecinul tău de palier ar scoate mufa lui de cablu din TV tu ai rămâne fără semnal TV..., ca să nu mai spun că imaginea ar fi infectă..., atenuarea ce s-ar genera din înserierea consumatorilor în cazul CATV ar fi foarte mare...
Lucru care din fericire nu se întâmplă, nu?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Dec 2006, 18:00
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Dar daca smulgem pinul si se intrerupe legatura ,,raman vecinii de palier fara semnal"?????


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Dec 2006, 18:11
Post #48


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Tu vrei să faci, să-mi demonstrezi că dacă tai un fir care alimentează consumatorul 1 și care se prelungește de la 1 la consumatorul 2, acel consumator 1 este în serie cu 2? radmasa.gif

Dacă te apuci să tai firul de tensiune de la tramvai la un stâlp o să tragi concluzia că toate tramvaiele sunt înseriate între ele pentru că nu mai merge nici unul (sau mă rog..., ar merge în principiu doar cele aflate în amonte de tăietură...)? 182.gif


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Dec 2006, 18:25
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Te rog sa-mi raspunzi la intrebarea de mai sus cu DA sau NU.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Dec 2006, 18:39
Post #50


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Nu pot, mai bine apucă-te de citit o carte de fizică, cred că și în aia de școală generală (5-8) găsești lucrurile astea de bază, dacă îmi amintesc eu bine.
Sau una care tratează electricitatea, și mai bine!

Că altfel ne pomenim pe aici cu fel de fel de exemple, care mai de care mai năstrușnice care să arate cum se năruie un circuit electric dacă smulgem "aia" sau retezăm "ailaltă", bla, bla, bla, ca să se vadă, vezi doamne, că circuitul e unul "în serie"...
Nu mai râd în hohote că e de plâns, zău!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 14 Dec 2006, 18:47
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Raspunsul il stiam dinainte dar am vrut sa ma conving.Este exact genul de raspuns care se foloseste si in politica adica daca nu vrei sa raspunzi foloseste diversiunea,raspunde cu o intrebare,ocoleste raspunsul ,atrage atentia asupra altui fapt si incearca sa ai mereu ultimul cuvant dar fara ca acesta sa fie un raspuns la intrebarea initiala lasand impresia celorlalti ca tu ai dreptate.....in sinergia faptelor......


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 14 Dec 2006, 18:55
Post #52


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Și cu astea fiind zise, problema inițială s-a lămurit, aici se trag obloanele...

Dacă inițiatorul mai are vreo nelămurire să dea Report pentru ca subiectul să fie redeschis.

---------------------------

Completare de la inițiator

dragos_alx: am rezolvat problema! era de la cele 2 fire verzi! dupa ce le-am legat merge perfect!
multumesc inca odata!


This post has been edited by DFA: 15 Dec 2006, 13:40


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 03:31
Forum Renault