DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

Maskatu
post 18 Jan 2010, 11:39
Post #151


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am taiat furtunul de la diuze si am pus diuze de logan. A ramas un singur furtun ce pleaca din motoras si ajunge pana la prima diuza. Acolo am montat T-ul din care pleaca furtunul catre cealalta diuza. In felul acesta a crescut debitul, renuntandu-se la aproximativ 1 metru de furtun.
Cam asa arata (poza este de la masina lui Adrian Savu, poza mea nu o mai gasesc)
poza.jpeg ( Size: 226.7k ) Number of downloads: 676
Si un topic special pentru grila de frunze aici.

Legat de problema cu chederele, dupa toate experientele avute, am ajuns la concluzia ca cea mai buna metoda de "reparatie" este schimbarea lor cu unele noi. Ca fapt divers cele de "srl" costa 35 de ron bucata iar cele "originale" 60-70 de lei. Ma refer la chederele usilor si pretul este per bucata.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 18 Jan 2010, 12:29
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




care 1m ... max 50cm daca e sa fi scurtat si inca vreo 15cm din renuntarea la un furtunas

This post has been edited by Relu_GTT: 18 Jan 2010, 12:33


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 20 Mar 2010, 11:15
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Am si eu o obiectie la aceasta poza.
Nu stiu daca toate SN-urile au asa, si la Solenza acel loc arata identic, doar ca ceea ce am marcat cu sageata neagra (umflatura aceea) este de fapt fanta pt scurgerea a apei intrata in acea cavitate ce nu corespunde cu pragul (de fapt stalpul este sudat deasupra pragului si nu comunica cu acesta).
La tine observ ca aceasta fanta este infundata in partea de jos (probabil de fabrica), ceea ce inseamna ca, daca iti curge apa pe la dop(sau inca nu), distanta marcata de mine cu portocaliu este plina cu apa permanent.
Chiar daca nu curge inca pe la dop, nu inseamna ca nu este deloc apa intrata in acel loc. Incercati sa desfundati acea gaura, in sensul de jos in sus.
Daca este nevoie va pun o poza cu felul cum arata fanta mea de scurgere.

This post has been edited by CIPTUNING: 20 Mar 2010, 11:27

Attached thumbnail(s)
in.jpg ( Size: 62.36k ) Number of downloads: 679


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Mar 2010, 11:38
Post #154


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




O sa ma uit sa vad la mine cum este acea "scurgere". Eu cand am scos dopul curgea apa din stalp ca la robinet, si am zis ca mai bine ciupesc un pic din dop cu cutter-ul, decat sa stau cu apa in stalp precum submarinul.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Mar 2010, 13:00
Post #155


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




si orificiile in prag la ce au mai fost lasate ? baga ceva si desfundale . Si eu l-am scos pentru a mai baga ulei si nu mi-a curs strop de apa.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 20 Mar 2010, 13:09
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Pozele promise. Asa trebuie sa arate.
La o slz din 2004, am vazut asemenea fanta si in locul cu problema din poza 3, semn ca si acolo exista condens (consecinta rugina), dar majoritatea nu au asa ceva.
Si poza 4: mai bine sa curga uleiul decat rugina.. 243.gif

This post has been edited by CIPTUNING: 20 Mar 2010, 13:18

Attached thumbnail(s)
Picture_001.jpg ( Size: 132.02k ) Number of downloads: 767
Picture_002.jpg ( Size: 125.94k ) Number of downloads: 718
ingdex.jpg ( Size: 535.04k ) Number of downloads: 702
indghjex.jpg ( Size: 143.26k ) Number of downloads: 561


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 21 Mar 2010, 20:53
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




la mine sn 2002 are scurgerile exact ca la slz, chiar si aia din fata de langa dop, am si scos dopul cand am pus ulei si nu era nici un strop de apa, iar uleiul a iesit apoi prin scurgerea aia
la sn din 2001 se pare ca sunt astupate din fabrica, si apa nu are pe unde sa iasa, din cauza asta curge cand se scoate dopul ca apa sta mereu acolo


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 28 Mar 2010, 23:08
Post #158


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Si mie imi intra apa pe undeva deasupra pedalelor.Sunt 2 variante:ori pe la cheder ,ori pe linga rezervorul de spalat parbrizul.O sa vad dupa Pasti ce fac.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 29 Mar 2010, 08:13
Post #159


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Maskatu @ 20 Mar 2010, 11:38)
O sa ma uit sa vad la mine cum este acea "scurgere". Eu cand am scos dopul curgea apa din stalp ca la robinet, si am zis ca mai bine ciupesc un pic din dop cu cutter-ul, decat sa stau cu apa in stalp precum submarinul.
*


M-am uitat si cum a spus si ciptuning, se pare ca scurgerile sunt "infundate" cu masticul care uneste pragul/aripile/stalpii. Mai exact masticul care se vede si in poze, si nu ar trebui sa se uneasca cu scurgerile. Traiasca muncitorii de la dacia... smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 29 Mar 2010, 10:06
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




@RomeoNica71 - cam la fel intra si la mine putina apa cateodata, pana am schimbat parbrizul si apoi intra suficienta incat sa cante alarma de capul ei, se rezolva cu silicon in jurul chederului, am pus doar din exterior in felul urmator:

- intre cheder si sticla parbrizului in zona stalpilor si a bordului
- intre cheder si caroserie in zona stalpilor si a plafonului, partea de jos la bord am lasat-o libera sa iasa in exterior daca mai intra apa pe langa cheder


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 29 Mar 2010, 11:37
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




Sunt de acord cu voi, dar la parbriz eu am dat cu silicon de jur imprejur si intre cheder si sticla si intre cheder si tabla, inclusiv jos pentru ca mie imi intra apa in fata pe pedale si in colt cand mergeam cu 100 km/h pe ploaie/ Apa era fortata de curentul produs din cauza vitezei prin acele locuri unde cica trebe sa se scurga. Deci daca ai siliconat sus nu iti va mai curge nimic prin locasurile alea. Sfatul meu de jur imprejur sigileaza-l.

Moderator edit: Textul a fost editat. Nu mai scrieti cu majuscule cand nu este cazul, si mai ales intreg textul.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
macaz2006
post 31 Mar 2010, 12:13
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 29 March 10




Singura solutie: gauri sub presuri. Dai cu mana pe mocheta si, unde ti se pare apa mai adanca, dai o gaura de 8mm cu bormasina. Masina ta o sa fie singura sub care ploua. A pardon, si sub a mea ploua.

Am schimbat chedere, inclusiv pe cel de parbriz. Nici o deosebire. Drept urmare, m-am enervat si am pus mana pe bormasina. Rezultatul: macar nu mai sta apa de 5 cm pe presuri. Succes. Apropos, poti folosi si un dorn sau ceva asemanator.


--------------------
dacia sn 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Mar 2010, 12:19
Post #163


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca dai gaura in prag, in maxim un an o sa o manance rugina in zona respectiva, plus de asta o sa sara apa pe sub masina si o sa intre prin gaura, plus mult noroi.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 31 Mar 2010, 12:33
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




se da gaura da nu in prag ci in podea si nu cu burghiu si bormasina ci cu un cui si un ciocan, astfel tabla se pliaza in jos si nu intra apa si mizerie de afara, mai ales pe gaura asa mica, dar suficienta cat sa iasa apa din masina

la unele masini n-ai ce face sa nu mai intre apa sau nu merita cheltuiala si efortul, solutia generala e gaurirea si la nici una care s-a facut nu a putrezit, dinpotriva la cei care n-au facut pe langa ca au suportat mirosul facut de umezeala tot datorita acesteia a copt tabla ca la Flinstone ajungea podeaua, dadeai cu pumnu => iesea afara sau injunghiai cu surubelnita podeaua

la parbrirz si luneta chiar daca se schimba chederul tot trebuie izolat cu silicon si intre cheder din tabla si intre cheder si sticla, se lucreaza din exterior

si chiar la o masina in care nu intra apa poate intra daca bate vantul cu putere sau mai ales daca lasi masina in panta, si atunci s-ar putea sa ai nevoie de cizme sa conduci

apropo ploua sub multe masini, mai ales dacii, stiu din trecutul meu si al altora, metoda s-a nascut odata cu dacia

This post has been edited by danciusergiu84: 31 Mar 2010, 12:37


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 31 Mar 2010, 15:23
Post #165


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




la a mea,de cand am luat-o am cate o gaurica sub presurile spate ! probabil si in fata,nu stiu , pentru ca nu am dat mocheta la o parte in fata!


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 31 Mar 2010, 18:11
Post #166


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Siliconati fratilor chederele, intre cheder si tabla si tineti la colturile de sus tras spre in afara ca acolo se trag spre interior si ramana gaura ca sunt de rahat facute si ramele si chederele pana se usuca siliconul. Aveti grija sa nu fie silicon acrilic, ala corodeaza tabla, eu am folosit gasket negru la tub din ala mare si am bagat cu pistolul si nu intra picatura de apa pe nicaieri nici cu jetul la spalatorie. intre cheder si parbriz nu e nevoie ca vine strans pe parbriz, deabia il bagi ca trebuie intins bine sa intre pe geam. Spor.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 31 Mar 2010, 20:07
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




pana n-am bagat si intre cheder si parbriz partea de jos de la bord (asta a fost ultima operatie de siliconare) aveam stangu ud

fara pistol nu se poate face treaba buna

aveam silicon negru inainte sa schimb parbrizu si tot era rugina pe tabla acoperita de cheder (pe unde mai sta apa ca acolo se usca greu) asa ca am pus transparent (cred ca-i acrilic ca miroase a otet) dar nu ma deranjeaza ca dupa ce se usca ramane ca un cauciuc care oricum nui face nimic la tabla decat sa mai tina umezeala daca mai intra pe undeva ca doar nu poate sa lipeasca perfect pe tabla sau cheder, deci umezeala e explicatia mea ca rugineste acolo nu siliconul, sunt masini care n-au vazut silicon acolo si tot sunt ruginite, acuma fiecare crede ce vrea pana se demonstreaza stiintific

This post has been edited by danciusergiu84: 31 Mar 2010, 20:10


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Mar 2010, 21:19
Post #168


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am siliconat atat parbrizul cat si luneta, de peste un an. Nu a aparut nici urma de rugina in zonele in care a fost aplicat siliconul. Singurele locuri ruginite sunt cele care erau de cand am luat rugina.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 Mar 2010, 21:38
Post #169


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




e recomandat cel negru pentru chedare pana si astia la magazinele dacia au asa ceva la tub , am pus la luneta vara trecuta si nu am probleme. Cine se plange de rugina inseamna ca o oare inainte de a silicona .
Eu am mai siliconat si capacele de la portiere aici cu silicon transparent... iar fara probleme.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 1 Apr 2010, 16:23
Post #170


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Siliconul acrilic (cel cu miros ca de otet) corodeaza, contine acid acetic, care nu prea e prieten cu tabla. Inca odata recomand gasket negru. Conteaza mult sa fie curat sub cheder unde se aplica gasketul, pentru ca altfel nu face priza buna si pe acolo trece apa si patrunde in interior. Am avut rugina la luneta spate (din cauza ca nu era etans chederul) dar am curatat cu perie rotativa inainte sa vopsesc masina, si am vopsit rama lunetei, apoi dupa ce am montat geamul am siliconat. Se ridica de buza chederului si daca e mizerie, se curata cu o surubelnita si o carpa pe acolo cat mai bine si se sufla cu presiune de aer, sau se poate da jos parbrizul si luneta, se curata ramele su se pun la loc, apoi se siliconeaza, asta pentru ca lucrarea sa iasa cum trebuie si sa nu fii nevoit sa spui "am bagat si silicon domne dar tot intra apa".


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 1 Apr 2010, 19:15
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




mie mi-au pus dala negru special cand mi-am schimbat si luneta si parbrizul si pot sa va spun ca intre cheder si sticla nu s-a lipit pt ca ala se lipeste doar pe insertia aia neagra nu pe sticla. insertia asta o are si solentza dar degeaba ca are cheder, loganul are geamurile lipite si in general masinile straine. am de un an silicon bison transparent si nici urma de apa sau rugina noua. recomand silicon bison glass


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 1 Apr 2010, 21:00
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




cred ca ala negru poa' sa nu prinda de sticla, cel acrilic e pentru sticla di cat stiu, la tabla folositi celalalt negru daca va e frica, oricum acidul acetic se evapora sau ceva cand se intareste siliconul ca nu mai miroase dupa uscare, deci... eu zic ca n-are timp sa actioneze, plus ca nu-i la fel de coroziv ca acidul clorhidric sau sulfuric


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 20 Apr 2010, 22:03
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




danciusergiu84, spuneai cu citeva posturi in urma ca ai schimbat parbrizul.L-ai schimbat tu personal.Explica-mi si mie tehnologia.Vreau sa schimb si eu chederul ca am pus silicon cauciucat negru peste cel transparent pus de fostul proprietar si ploua si mai tare acum.Luneta nu avea silicon si aveam apa de puteam sa cultiv orez.Acum dupa ce am siliconato e uscat portbagajul.Siliconul se numeste ETANSANT CAUCIUC si are desenat pe tub o barca,o masina si burlane de apa.Costa 14 ron.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 20 Apr 2010, 22:16
Post #174


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




e o smecherie cu sfoara.zilele trecute am montat in 10 min un parbriz de 1310 impreuna cu un alt baiat


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 21 Apr 2010, 07:16
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




dpdv al siliconului, eu am folosit cel special de acvarii, mereu am gasit numai Bison. Adera la sticla de face imposibila curatarea lui ulterioara, suporta si modificari de temperatura (necesar la acvarii) si sigur nu contine cine stie ce prostii de acizi, in niciun caz unii care sa aibe efect ulterior, pentru ca in acvaristica ar fi fost un dezastru. Am folosti acest silicon pentru ca il aveam prin casa, de, mai fac si acvarii biggrin.gif . Cert e ca pe ala nu-l voi mai da jos de pe parbriz, cand va fi de schimbat cheder ceva, voi schimba cu tot cu parbriz.
Scrie pe el Silicone Glass si arata pe el un acvariu cu un pestisor. Este in general mai scump ca tuburuile de silicon de duzina, e cam 15 lei.

This post has been edited by x_dadu: 21 Apr 2010, 07:18


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 Apr 2010, 08:02
Post #176


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cam toate tipurile de silicon sunt cel putin 12-13 lei. In general se poate folosi orice tip de silicon, exceptand cel ALB care este sanitar (se foloseste la cada, ghiuveta, etc). Eu am folosit transparent si negru. Din propria experienta, cel negru este al naibii rau... lipeste cel mai bine, si daca scapa pe vopsea sau pe geam, se scoate greu de tot.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 21 Apr 2010, 09:38
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




@RomeoNica71 - ulterior am citit si postul tau de aici, ti-am raspuns in topicul de probleme generale iar eu am schimbat parbrizul la pilkington

http://www.daciaclub.ro/Probleme-Tehnice-T...75781-s360.html

This post has been edited by danciusergiu84: 21 Apr 2010, 09:39


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 21 Apr 2010, 20:27
Post #178


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




QUOTE(ianys_andrey @ 20 Apr 2010, 23:16)
e o smecherie cu sfoara.zilele trecute am montat in 10 min un parbriz de 1310 impreuna cu un alt baiat
*



Da ce ai facut atat de mult, ai fumat si o tigare?


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 21 Apr 2010, 20:51
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




La dacia 1310 e floare la ureche am avut 2 si am schimbat parbrize la greu.La supernova ma deranjeaza plasticul ca vine pina in parbriz.E greu de dat jos?Sunt atitea mufe, tubulatura de ventilator.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 21 Apr 2010, 20:53
Post #180


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(RomeoNica71 @ 21 Apr 2010, 21:51)
La dacia 1310 e floare la ureche am avut 2 si am schimbat parbrize la greu.La supernova ma deranjeaza plasticul ca vine pina in parbriz.E greu de dat jos?Sunt atitea mufe, tubulatura de ventilator.
*


QUOTE(Maskatu @ 21 Apr 2010, 10:47)
Trebuie sa scoti plasticele dintre bord si parbriz. Ai nevoie de o surubelnita micuta. Asta pentru a nu te incurca cu chederul in acele plastice. In felul asta nu trebuie sa dai jos bordul, ceea ce ar dura foarte mult.
*


QUOTE(Maskatu @ 21 Apr 2010, 11:16)
Ma refer la marginea de jos dintre bord si parbriz, pe unde sufla aeroterma aer in parbriz. Este prinsa in surubele mici. Poti sa le scoti dar ai nevoie de o surubelnita mica de inaltime, astfel incat sa poti desuruba usor.
*



--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 10:34
Forum Renault