DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ploua in masina, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

RomeoNica71
post 21 Apr 2010, 21:02
Post #181


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Multumesc Maskatu!
Acum m-am uitat cu lanterna si am vazut grila aceea.Eu credeam ca e de-a-ntregul.O sa caut o surubelnita mica.Sunt 10 suruburi mici si 4 mari.Va tin la curent.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 21 Apr 2010, 21:22
Post #182


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Ideea e ca de scos se scoate usor chiar si cu grila aia acolo, problema mai naspa e cand il pui la loc, cu grila aia acolo e imposibil, deci trebuie scoasa. Dupa ce demontezi parbrizul ai acces mai usor sa vezi cum se desface, dar mai greu e probabil sa o montezi la loc dupa ce ai montat parbrizul. Maskatu stie mai bine vad, probabil sub dopurile alea mari sunt suruburi, daca e asa cu o surubelnita mica se pun la loc fara probleme.
Parca am citit undeva ca se desface bordul cu totul si se trage in fata ca sa iasa grila aia, sper sa nu am dreptate.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Apr 2010, 08:19
Post #183


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu se trage nici un bord. Mi s-ar parea absurd sa scoti tot bordul, doar pentru a schimba parbrizul. Ar dura cel putin o zi pentru a da jos bordul. Sunt foarte multe suruburi, cabluri, tevi, etc. Tot "secretul" este sa scoateti marginea dintre bord si parbriz. Daca inspectati un pic marginea o sa vedeti singuri cate suruburi sunt si unde sunt localizate.

Manualul ne spune .......

Pregatirea montajului:
1) se imbraca geamul cu chederul, ansamblul fiind asezat pe o tabla de protectie;
2) se introduce in canalul chederului, pe tot conturul sau, un cordon din bumbac, cu diametrul de 3-4mm, lasandu-se la captele libere, aproximativ 20 cm lungime cordon, iar intre capete, distanta sa nu depaseasca valoarea de 10 cm

Montarea parbrizului:
1) se monteaza pe caroseie ansamblul parbriz-cordon,cheder,captele codonului fiind situate in interiorul caroseriei
2) din interiorul autoturismului se trage succesiv fiecare capat al cordonului, directia de tragere fiind paralela cu suprafata geamului, spre interiorul suprafetei, perpendicular pe contur, incepand cu partea inferioara, operatia care determina ridicarea buzei chederului si apoi coborarea ei pe rama cadrului;
3) la exterior se asaza chederul prin apasari usoare si succesive pe geam , astfel ca intinderea sa fie uniforma pe tot conturul parbrizului si ramei cadrului.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 22 Apr 2010, 10:18
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




Pentru luneta o fi aceeasi operatie?


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Apr 2010, 10:36
Post #185


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Inlocuire luneta:
-se demonteaza tableta portbagaj (polita)
-se debranseaza conectorii si alimentarea dezaburire hayon
-se scoate geamul impreuna cu chederul , prin impingere din interiorul autoturismului
-se curata chederul si se pune geamul in cheder
-montarea ansamblului geam hayon-cheder se face asemanator cu montarea parbrizului


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Apr 2010, 13:39
Post #186


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Operatiunea e foarte usoara daca mai ai un coleg ca sa te ajute cu presatul ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 22 Apr 2010, 15:24
Post #187


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Maskatule,nu zice nimic in manual de acea grila dintre bord si parbriz.Am osurubelnita de 4 cm si tot nu merg scoase holtsuruburile alea mici.Ar trebui cred,o surubelnita ca la imbus sub forma de L dar,cu deschidere mai mare de 90*.Manual de DSN am numai partea cu motorul,am de Solenta dar la aia e diferit,bordul vine pina in parbriz,chiar azi m-am uitat la masina unui prieten.Cum as putea face rost de un manual Supernova complet,in format electronic binenteles.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Apr 2010, 15:37
Post #188


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Toate informatiile despre montajul parbrizului le-am reprodus mai sus din manual. Intr-adevar nu spune nimic de acea grila dar cum sa tragi sfoara in interior daca nu ai avea fizic loc, pentru ca te incurca grila in cauza... Nu stiu in ce surubele este prinsa grila de dezaburire a parbrizului, pentru ca nu am umblat acolo, dar stiu ca am vazut cateva surubele micute.

Incearca sa sacrifi o surubelnita... o indoi singur la strung sau la cald. Stiu mai multi colegi care au reusit sa scoata grila aceea cu parbrizul pus.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 22 Apr 2010, 15:39
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




sunt din domeniu asa ca va spun ca cel mai bun silicon e cel de la Den Braven, Bison. Eu cand mi-am pus parbriz nou, am folosit un silicon-cauciuc special, TEUCOL (dala' de la geamuri termopan, negru) si e..SUPER. De asemenea poti face mai multe cu el..ca odata ce se intareste ala e.


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 22 Apr 2010, 18:01
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




Attached File  Dacia_SupeRNova_102000_Catalog_Piese_Schimb_PS524.pdf ( 3.87mb ) Number of downloads: 104


22 Apr 2010, 18:13:
dragi prieteni, mai am 2 fisiere, dsn service 1 si 2, dar nu vrea sa le uploadeze. incerc mai tarziu, sper sa va ajute

This post has been edited by antavi: 22 Apr 2010, 18:13


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 22 Apr 2010, 19:12
Post #191


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Si mie mi s-ar parea absurd sa demontezi tot bordul pentru grila aia, se indoaie o surubelnita daca nu e loc si usor-usor se desfac ele cum zice Maskatu.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 22 Apr 2010, 21:09
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




QUOTE(Maskatu @ 22 Apr 2010, 10:36)
Inlocuire luneta:
-se demonteaza tableta portbagaj (polita)
-se debranseaza conectorii si alimentarea dezaburire hayon
-se scoate geamul impreuna cu chederul , prin impingere din interiorul autoturismului
-se curata chederul si se pune geamul in cheder
-montarea ansamblului geam hayon-cheder se face asemanator cu montarea parbrizului
*



Merci Maskatu. Mie imi intra apa in portbagaj pe la chederul de la luneta si vreau sa dau totul jos sa curat si rama la hayon, ca s-a cam ruginit pe alocuri. Apoi silicon si sa vedem ce iese. Daca nu vrea, imi cumpar 2 pesti si ii bag in portbagaj, ca o sa duca trai bun acolo. rolleyes.gif


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 23 Apr 2010, 08:04
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




eu cand am schimbat parbrizul nu am desfacut acea masca de plastic de la ventilatie despre care vorbiti voi am desfacut lateralele de plastic de pe stalpi


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 23 Apr 2010, 08:09
Post #194


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si cum ai tras de sfoara? Sau ai tras sfoara pe exterior si nu pe interior?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 23 Apr 2010, 09:04
Post #195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




asta zic si eu ca cei de la pikington cand mi-au schimbat parbrizul nu au demontat nici un plastic de pe masina si totusi au reusit sa traga sfoara si le-a iesit din prima fara sa transpire, lucrau 2 persoane ceea ce e bine de stiut pentru cei care vor sa incerce operatiunea, dupa ce se trage sfoara mai trebuie sa intre inspre interior parbrizul si se bate usor cu mana in cheder pana se aseaza frumos, eu pentru 30 lei montaj nu m-as zgarci sa-l schimb eu ricand sa-l crap, plus ca la ei ma costat 160 parbrizu cu tenta verde si are 2 ani garantie daca e montat la ei (am uitat la ce foloseste garantia dar scrie pe certificat), mai au si chedere de vanzare (la schimbarea chederului garanteaza pentru etansare) sau daca vrei izolare cu silicon (asta mi-am facut-o personal)

This post has been edited by danciusergiu84: 23 Apr 2010, 11:09


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 23 Apr 2010, 10:47
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




au tras sfoara pe interior cei de la service unde l-am schimbat si unul presa pe geam pe exterior. sunt de aceeasi parere sa se schimbe in service si nu acasa pt ca risti sa se sparga, iar chederele noi la o dacie indiferent ce model mai putin logan nu garanteza etaseitate pt ca de vina e caroseria care e stramba. nu am auzit nicaeri ca se trage prin exterior sfoara numai pe interior

This post has been edited by antavi: 23 Apr 2010, 10:48


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 23 Apr 2010, 13:27
Post #197


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@danciusergiu84: Cei de la "pikington" schimba 100 de lunete/parbrize pe zi, si in atatia ani si-au format metode pentru schimbat parbrize, astfel incat sa demonteze cat mai putine plastice. Intr-adevar, pentru 30 de lei se merita sa te duci la ei, decat sa te chinui cu orele sa il montezi singur.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 23 Apr 2010, 17:15
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




de ce nu ma lasa sa uploadez pdf-urile aste ce serviceul unu are 14mb si unul 29mb ma trimite la pagina de index


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 23 Apr 2010, 22:18
Post #199


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Cum sa tragi sfoara spre exterior biggrin.gif Asta e chiar culmea. Daca tragi spre exterior nu faci decat sa scoti sfoara de pe cheder, parbrizul tot afara ramane. Mai degraba au fixat parbrizul cu mana la partea de jos cat uu putut si au tras in sus de sfoara, pe langa grila aia, dar tot nu e ok pentru ca trebuie asezat chederul cu mana si pe interior, apasat bine sa intre in rama, dar cand nu e pentru masina lor, te astepti la orice de la altii.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antavi
post 24 Apr 2010, 01:20
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 7 September 09
From: Sibiu, Bucuresti




asa e trebe impins cu mana ca sa se aseze dar la mine tot intra apapt ca ca is prost facute, am avut un vecin mai demult cu 15 ani in urma chiar 20 avea un fiat 850 de prin anii 60, i-a schimbat chederele si in fata si in spate pt ca erau crapate dar nu intra apa si s-au potrivit impecabil dar erau dealea cu inima, tot n-a intrat apa, asta e Romania....


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 24 Apr 2010, 19:42
Post #201


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Bun, am inteles ca tot intra apa, e de asteptat chiar si cu cheder nou, ii ridici buza si bagi silicon intre tabla si cheder cu pistolul cureti bine ce iese pe afara, mai presezi usor cu mana pe el, iar cureti si tot asa pana nu mai iese. Grija la colturile de sus ca trebuiesc tinute cu mana pana se intareste siliconul (10, 20 min) inspre sus ca ele au tendinta sa se traga si ramane spatiu intre cheder si tabla. Iti garantez ca nu mai ai picatura de apa in masina. Grija mare si cu antena, ca daca se slabeste (se rasuceste stanga-dreapta), pe acolo intra apa la ploi sau spalare, a mai patit-o cineva.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 25 Apr 2010, 08:21
Post #202


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




mie imi intra apa pe la antena :| m-am trezit de vreo 2,3 ori ca pe pielea de la schimbator,materialul ala,ce e el aveam balta :| ce sa-i fac?


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 25 Apr 2010, 09:30
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




stringi surubul la antena mai bine sau pui silicon sub ea

This post has been edited by liviu242006: 25 Apr 2010, 09:34


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 25 Apr 2010, 09:35
Post #204


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




o sa le fac pe amandoua sa fiu sigur ca nu mai intra biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 15 May 2010, 21:59
Post #205


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Am rezolvat problema cu apa.Cum v-am spus mai de mult am pus silicon la chederul parbrizului si tot intra apa (inca mai multa).Voiam sa schimb chederul,dar la o privire mai atenta in dreptul antenei radio erau doua portiuni mici unde siliconul nu prinsese bine.Am mai pus pe toata imbinarea cheder tabla un cordon generos de silicon pina a dat pe afara si.... s-a oprit ploaia.O alta zona pe unde intra apa este in spatele bidonasului pentru spalat parbrizul,la o imbinare de table.Acolo am spalat ,degresat si apoi am dat un strat gros de antifon nediluat.Dupa citeva zile am repetat operatiunea cu antifon diluat pina la 5 la suta.In portbagaj mai intra putin pe la chederul haionului,dar deocamdata n-am bani sa-l schimb.Bafta la toti!


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 18 May 2010, 08:29
Post #206


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




bizar...
intrebare, unde se acumuleaza apa cand ploua??
cand conduc si virez dreapta, mai exact curba la dreapta, in mers ma refer, imi curge apa pe picioare, mai ales pe piciorul drept, pe deasupra pedalei acceleratie.
curge calumea de tot...parca toarna cineva cu cana...
o fi băltoacă in aeroterma?, s-o fi gaurit locasul de deasupra bordului(acela unde se afla motorul de stergatoare si bidonasul de spalare a parbrizului...)
din cate am vazut, acel spatiu are scurgeri doar in dreapta, in partea stanga o fi pe sub pompa de servofrana...


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 May 2010, 08:31
Post #207


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Deschide capota si desfunda scurgerile de la aeroterma, mai exact cele dispuse inspre motor. Sunt niste furtunase situate la baza marginii suportului aerotermei si bidonului pentru lichid parbriz. Pentru a fi sigur de zona de unde curge apa, roaga pe cineva sa dea cu furtunul pe masina, ia o lanterna si baga capul sub bord, sa vezi exact pe unde vine.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_ariciuc
post 18 May 2010, 11:15
Post #208


User


Group: Members
Posts: 322
Joined: 6 May 10
From: de obicei, acasa




in partea stanga a locasului nu are scurgeri?? sub motorasul de stergatoare...
nu am cum sa vad...doar in mers cand virez dreapta ceva mai brusc, curge...
in rest nu, nici cand o spal, nu intra apa inauntru
d-easta zic ca poate intra apa in aerisire ori aeroterma...


--------------------
DACIA Logan 1.6 16V E5
Vand modul inteligent de geam pentru logan 1 si 2 si alte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 18 May 2010, 11:23
Post #209


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sunt 3 sau 4 scurgeri (nu mai stiu sigur...) dispuse de-alungul acelei "polite" unde este situat motorasul stergatoare si corpul aerotermei. Daca te uiti o sa le vezi. Ia o sticla de 2 litri si desfunda-le. Probabil ca sunt pline de noroi, iar cand ploua apa se strange si se prelinge in aeroterma si de aici in masina si pe unde ai mai zis tu.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 18 May 2010, 11:56
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




eu stiu ca sunt 3 scurgeri, 2 sunt situate in stanga si dreapta bolfei bordului si a treia in dreptul piciarelor pasagerului, una din cele 2 scurgeri de pe partea soferului lasa apa sa curga fiz pe cuplajul cardanic de jos (de la caseta) al axului volan inferior, eu am prelungit scurgerea cu o camera de bicicleta ca sa nu mai ude cuplajul (apa + mizerie)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 05:59
Forum Renault