DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

27 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ridicari auto, abuziv,zic eu

sorin1983
post 12 Jan 2011, 11:40
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.588
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




cred ca au fost puse expres pentru nebunia cu targul extern care se tinea pe acolo smile.gif au ramas socati de cand se vindeau masini direct pe splai... stiu ca intr-un timp inchideau splaiul spre vitan cu tractoare duminica smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 12 Jan 2011, 11:43
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




e similar cu indicatorul de mai jos:

87.jpg ( Size: 30.64k ) Number of downloads: 419


"stationarea este interzisa in zilele impare (fara sot), intre orele mentionate"

da, am gresit sad.gif ...trebuie sa recitesc legislatia... radmasa.gif



--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Jan 2011, 11:48
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Da, in mod sigur au fost puse pt targ.

De dimineata tot citesc si eu la legislatie sad.gif
Intre timp am mai rezolvat cateva chestionare online si m-am mai linistit, mai mult de 3 raspunzuri gresite nu am dat si asta la repezeala: 15-18 min per chestionar.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 12 Jan 2011, 12:19
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(RADU__ @ 7 Mar 2008, 23:10)
In foine dupa o lunga discutie pur si simplu in fata lor am luat un levier si am rupt lacatul de la blocare si am luat cu mine in portbagaj sistemul de blocare

Pentru o chestiune asemanatoare o cunostinta s-a trezit cu dosar penal pentru furt. Nu recomand.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jan 2011, 12:48
Post #125


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bill, conform anexei V a Conventiei de la Viena privind semnalizarea rutiera, panourile aditionale indica "aplicabilitatea semnului"
Iar la pct. 2 din anexa respectiva se regasesc exact panourile aditionale cu zilele/orele, care indica "perioada de aplicabilitate"

Deci panourile aditionale indica perioada in care se aplica, respectiv in cazul tau DOAR sambata si duminica.
Daca sambata/duminca ar fi o exceptie atunci ar trebui sa scrie pe panoul aditional "cu exceptia zilelor de"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 10 Feb 2011, 23:00
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti






--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 11 Feb 2011, 08:05
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Probabil tipul e un d'ala care isi lasa masina pe banda a doua in dreptul bancomatului ca sa isi scoata bani (ca adoar acolo are treaba si nu ia facut primaria parcare).
Am vazut o faza d'asta in care astepta troleibuzul ca...era coada la bancomat. Si smecherul cand a plecat ia zis celui de pe troleibuz ca se p..a pe el.

Acum cateva zile pe Teiul Doamnei in statia lui 182 o masina parcata. Un echipaj a ridicat-o si a plecat. Peste o ora erau alte trei masini parcate in aceeasi statie de autobuz.
Asta e trebuie sa recunoastem, suntem o tara de "neamuri proaste". Treaba asta e genetica la noi, nu avem ce face.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 11 Feb 2011, 09:30
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




nu vreau sa incurajez persoanele gen "jmekeri", dar nu intotdeauna se ridica masinile din statiile de transport in comun sau din intersectie. zilnic vad prin romana sub semnul de oprire si statioanare interzise parcate cu avarii x5-uri, x6-uri si trece politia care ii avertizeaza doar pe loganisti, eventual si cate un taximetrist.... iar platformele de ridicare trec si se duc la "locul de ridicare" de acolo de unde au ei "vad".... chestia asta cu sechestratul masinii este ilegala. de ce nu au facut de exemplu niste legi in care sa fieprevazute amenzi fff mari pentru parcat aiurea, sa le dea politia ca sa intre la stat si nu la "fripturisti" si sa nici nu poata fi contestate amenzile respective cu anii prin justitie? sa fie platite si apoi contestate...


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2011, 09:52
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Daca ar fi achzitionat Primariile cateva platforme de caciula si ar fi incasat ele banii, bani pe care i-ar folosi in totalitate in folosul comunitatii, as mai fi inchis ochii la cateva ridicari neregulamentare sau la ridicari de masini care nu incurca pe nimeni. Dar atata timp cat Primaria nu castiga mai nimic, in schimb se imbogatesc pe pielea noastra niste animale, le urez din tot sufletul sa le moara cine le-o fi mai drag pe lume, in chinuri crunte, in bratele lor.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Feb 2011, 10:11
Post #130


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Bill @ 11 Feb 2011, 09:05)
Probabil tipul e un d'ala care isi lasa masina pe banda a doua in dreptul bancomatului ca sa isi scoata bani (ca adoar acolo are treaba si nu ia facut primaria parcare).

*



Probabil tu n'ai vazut clipul si ai postat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Feb 2011, 10:25
Post #131


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Oricum, nu se face asa ceva. Poate fi acuzat de distrugere.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Feb 2011, 10:36
Post #132


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Din pacate omul se va alege cu dosar penal iar asiguratorul nu-i va plati (chiar da ca are CASCO) despagubire pentru paguba pe care si-a facut-o singur la masina.
Probabil avea dreptate sa fie revoltat, gardienii respectivi erau niste cretini cu muschi iar seful lor un imbecil arogant insa asa functioneaza legea!

LE
Completare: Revoltat pentru sechestrarea celei de-a 2-a masini si neprezentarea la cerere a procesului-verbal intocmit de agentul constatator.

This post has been edited by adi_ar: 11 Feb 2011, 10:46


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
h3roin
post 11 Feb 2011, 10:41
Post #133


Cristea Adrian


Group: Members
Posts: 119
Joined: 8 February 10
From: Bucuresti




ati calculat vreodata cat timp le ia sa ridice o masina? Mie mi-a dat 2 min si 27 sec. Asta pe obregia. Operativi tipii. excesul de zel al celor ca ridica masini si nesimtirea celor care parcheaza total aiurea, astea ar trebui pedepsite.

Ganditi-va inainte sa parcati :
oare incurc pe cineva?
se supara pietonii daca nu mai au pe unde circula?
e vreo problema daca parchez direct pe trecerea de pietoni?
ma injura vreun sofer ca nu are cum sa se asigure la iesirea de pe strada deoarece am parcat in coltul strazii?
oare daca blochez toata banda de mers, nu ar putea primaria sa faca un pod care sa treaca peste masina mea de nesimtit?

Daca aveti raspuns la intrebari......


--------------------
Renault Megane 2007 - B-101-ADR
Megane II Privilege .....etc..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 11 Feb 2011, 10:42
Post #134


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




la minutul 2.20 pana la 2.28 se vad clar indicatoarele de interzicere + cele de ridicare.
iar reporterul e idiot : "acolo isi parcheaza si vecinii de ani buni.." si prezinta locurile de parcare inchiriate de la primarie.


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Feb 2011, 11:00
Post #135


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(adi_ar @ 11 Feb 2011, 10:36)
gardienii respectivi erau niste cretini cu muschi
*


Dar ce vina au gardienii respectivi, acolo e o proprietate privata iar accesul este strict interzis, daca-l impuscau fara sa mai stea la discutie cu el?
Sau daca aveau niste catelusi liberi prin curte si-l sfasiau un pic?

Tipul a dat dovada de un tupeu nesimtit.

Nu asa iti rezolvi problemele, firma de ridicari nu are nicio vina, politia este cea care dicteaza ce masina sa fie ridicata. De ce nu s-a dus la politie sa faca scandal.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Feb 2011, 12:05
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




scandalul pe care il facea era legat de a doua masina, cu care venise sa o ia pe prima. masina aia nu fusese ridicata. daca i s-a permis accesul cu masina aia in curte, de ce ii tin masina acolo?! cum ar fi cand te duci la cumparaturi la cora, cand vrei sa pleci, sa fie portile inchise, si sa iti zica aia ”frate, e prop privata! ma p... pe tine!”. firma aia desfasoara un serviciu in regim de putere publica, are o obligatie fata de cetatean, pt ca e in slujba lui. nu se poate sa se poarte asa.
referitor la casco, o sa-l despagubeasca. poate sa stea cu ea asa 2 sapt si se duce si zice ca i-a derapat intr-un gard. cum dovedesc aia ca e acelasi eveniment? smile.gif
cat despre locul de parcare, sincer, inteleg ca e printre blocuri, dar sunt unii (acolo nu imi dau seama cat de ingusta e strada) care o forteaza rau printre blocuri. unii chiar nu inteleg ca pe strazile alea in afara de logane mai merg si dubite sau alte masini mai mari


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 11 Feb 2011, 12:11
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




nu il despagubeste nimeni pe casco deoarece a avariat masina cu buna stiinta, acum depinde cat de mult s-o uita la tv inspectorul care-i deschide dosarul radmasa.gif


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Feb 2011, 12:27
Post #138


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(tribunul @ 11 Feb 2011, 11:00)
Dar ce vina au gardienii respectivi, acolo e o proprietate privata iar accesul este strict interzis, daca-l impuscau fara sa mai stea la discutie cu el?
Sau daca aveau niste catelusi liberi prin curte si-l sfasiau un pic?

Tipul a dat dovada de un tupeu nesimtit.

Nu asa iti rezolvi problemele, firma de ridicari nu are nicio vina, politia este cea care dicteaza ce masina sa fie ridicata. De ce nu s-a dus la politie sa faca scandal.
*



Firma de ridicari (ma rog, un angajat al firmei) trebuia sa-i prezinte documentele in legatura cu ridicarea (proces-verbal si dispozitia de ridicare)!
Gardienii respectivi nu sunt, probabil, angajati ai firmei de ridicari ci ai unei firme de paza.
Proprietate privata? Hmm, nu chiar!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Feb 2011, 12:29
Post #139


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si bunurile de pe proprietatea aceea privata nu sunt tot proprietatea privata a altora?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Feb 2011, 12:42
Post #140


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Daca tu arunci intentionat la mine in curte un portofel .... cum procedezi?
Intri cu forta la mine in curte sa ti-l recuperezi? sau il rogi pe proprietar sa ti-l dea.

Adi_ar de ce nu e proprietate privata?
Nu cred ca ai inteles povestea, firma nu aveau ce document sa-i prezinte ca idiotul si-a dus singur masina la ei in parcare.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 11 Feb 2011, 12:43
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 11 Feb 2011, 10:11)
Probabil tu n'ai vazut clipul si ai postat.
*


Am vazut clipul, dar mi-a venit in minte injuratura respectivului care lasase masina pe banda a doua in fata bancomatului.............

QUOTE(h3roin @ 11 Feb 2011, 10:41)
ati calculat vreodata cat timp le ia sa ridice o masina?  Mie mi-a dat 2 min si 27 sec. Asta pe obregia.
*


...........bancomatul era pe Obregia, la Raiffeisen.

Argon, eu stiu ca pe la Deva oamenii sunt mai linistiti, nu ca pe la Bucuresti. Deci nu cred ca sti despre ce vorbesc.
Au fost niste colegi cu masina de serviciu la Arad. Pe un drum cu o banda pe sens si circulata, oprise un localnic sa coboare cineva din masina. Cica si-au luat la revedere, s-au pupat, a durat ceva timp. Absolut nimeni nu a claxonat.
Pai in Bucuresti daca nu ai plecat in milisecunda 2 de la semafor urmeaza o ploaie de claxoane si injuraturi............


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Feb 2011, 12:49
Post #142


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(Marian66 @ 11 Feb 2011, 12:05)
daca i s-a permis accesul cu masina aia in curte, de ce ii tin masina acolo?! cum ar fi cand te duci la cumparaturi la cora, cand vrei sa pleci, sa fie portile inchise, si sa iti zica aia ”frate, e prop privata! ma p... pe tine!”.
*



Sa zicem ca i-au permis accesul cu masina la ei in curte, nu ti se pare normal sa nu-l lasa sa iasa cu alta masina?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2011, 14:43
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(maister_dm @ 11 Feb 2011, 10:42)
la minutul 2.20 pana la 2.28 se vad clar indicatoarele de interzicere + cele de ridicare.
iar reporterul e idiot : "acolo isi parcheaza si vecinii de ani buni.." si prezinta locurile de parcare inchiriate de la primarie.
*


Nu incurca pe nimeni masina parcata acolo. Alte masini incurca. De aici se vede clar ca firma e in foame de bani, n-are treaba cu fluidizarea traficului. Iar pentru ca banii ajung in niste buzunare private, imi rezerv dreptul sa le iau toate fiintele dragi in stiti voi ce...

QUOTE(tribunul @ 11 Feb 2011, 12:42)
Daca tu arunci intentionat la mine in curte un portofel .... cum procedezi?
Intri cu forta la mine in curte sa ti-l recuperezi? sau il rogi pe proprietar sa ti-l dea.

Adi_ar de ce nu e proprietate privata?
Nu cred ca ai inteles povestea, firma nu aveau ce document sa-i prezinte ca idiotul si-a dus singur masina la ei in parcare.
*


N-a aruncat masina peste gard. Tu ai spus ca a dus-o in parcare. Si a facut asta pe poarta, nu peste gard. Pana la urma e o firma care ofera servicii publice. Nu e acelasi lucru cu intratul in curtea mea. Si nici atunci nu-s convins ca ai dreptul sa-i sechestrezi masina. Io daca am o spalatorie auto in curte, am dreptul sa-ti retin tie masina pentru ca e proprietate privata curtea cu pricina?
Indiferent de cat e ala de cretin sau nu (se observa cum danseaza in bratele unui paznic), cat de legal sau ilegal a parcat, nu aveau niciun drept sa-i retina cealalta masina. Ar trebui sa mearga pana-n panzele albe pentru faza asta.
Ca sa nu mai spun ca ar trebui reziliate toate contractele cu firmele care fac abuzuri si gasita alta formula. Plus despagubiri. Dar traim in Romania...


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Feb 2011, 15:24
Post #144


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Nu are nicio legatura ce tip de servicii ofera firma cu, curtea respectiva.
Orice firma care lucreaza cu publicul are zone in care publicul are acces si zone in care nu are acces.

Daca atunci cand a intrat a zgariat alte masini parcate, cine le plateste?

Aia probabil sunt obligati sa anunte politia si sa predea politiei masina.


PS. Aviatorul l-a impuscat pe ala ca l-a prins in curte, si n-a patit nimic. Daca paznicii erau inarmati si-l impuscau, erau sau nu vinovati.

This post has been edited by tribunul: 11 Feb 2011, 15:29


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 11 Feb 2011, 15:46
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




la aviator a intrat prin efractie, noaptea.
aici omul a intrat pe o poarta, care i-a fost deschisa. ce atac la proprietate e asta?
imi aduc aminte acum cateva saptamani, pe ion mihalache, in zona intersectiei cu turda, vroiau sa ridice un logan. a venit tacticos soferul si fara sa il observe nimeni s-a suit in masina si s-a incuiat. si toti incercau sa-l convinga sa iasa, si el nu, ca e masina lui si ca sta cat vrea in ea. si unul din politisti vorbea la telefon cu cineva, probabil vreun sef, si ala ii zisese ceva de genul ca daca il ia pe sus cu masina cu tot e ca o arestare ilegala


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 11 Feb 2011, 16:47
Post #146


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Cand a intrat prima oara cu masina, nu am vazut.

Eu am vazut in filmulet ca ala se lua in brate cu paznicii, aia se chinuiau sa-l dea afara, erau cu un cap mai mici ca el, si nu prea puteau sa-l ia pe sus. Adica momentul cand incerca sa-si ia masina adusa de el.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 11 Feb 2011, 17:40
Post #147


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 11 Feb 2011, 14:43)
...Pana la urma e o firma care ofera servicii publice...
*

Conform documentelor fiscale pe care le elibereaza, firma presteaza servicii de... ridicat, transportat si depozitat catre proprietarii vehiculelor.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Feb 2011, 19:45
Post #148


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(tribunul @ 11 Feb 2011, 12:42)
Daca tu arunci intentionat la mine in curte un portofel .... cum procedezi?
Intri cu forta la mine in curte sa ti-l recuperezi? sau il rogi pe proprietar sa ti-l dea.

Adi_ar de ce nu e proprietate privata?
Nu cred ca ai inteles povestea, firma nu aveau ce document sa-i prezinte ca idiotul si-a dus singur masina la ei in parcare.
*



Fara pasiuni si patimi, eu vad lucrurile cam asa:
1. Firma de "ridicari", pentru a proceda la aceasta actiune, trebuie sa primeasca o dispozitie in scris, un "Ordin de ridicare/lucru" de la o autoritate competenta sa constate si sa dispuna, respectiv o copie a procesului verbal de constatare a contraventiei emisa de un organ competent.
Daca ridicarea se face din intiativa respectivei firme, ar trebui sa existe o dispozitie prin care sa fie abilitati in acest sens dar nu ca poate fi legala o asemenea abilitare (ar fi sa delege aceasta competenta de la Politia Locala sau Rutiera).
Daca aceste documente nu exista sau ti se refuza (de preferat cu martori), ca proprietar ai tot dreptul sa reclami la 112 retinerea abuziva/furtul autoturismului.
2. Nu stim prea bine in ce conditii a patruns cu al doilea autoturism in curtea respectiva insa putea foarte bine sa fi patruns pe poarta deschisa si sub privirile gardienilor (din film se vede ca poarta este integra la IESIREA cu autoturismul ridicat, deci a fost inchisa ulterior). Eu banuiesc ca asa a si fost, probabil nu au anticipat ce avea sa urmeze si l-au lasat sa intre.
Oricum ar fi fost, retinerea celui doilea autoturism se numeste abuz de incredere si retinere ilegala de bunuri (autoturism, documente, bani). Se poate depune plangere penala in 60 zile, daca nu ma insel.
De ce abuz de incredere si de ce nu aveau nici un drept sa-l impuste (la intrare), cum se sustine pe aici? Deoarece intrarea nu s-a facut prin efractie si nu se poate dovedi ca a pus in pericol pe cineva!

Oricum, omul a intrat intr-o mare belea, dupa mine!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Feb 2011, 20:43
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cu siguranta a intrat intr-o mare belea. Asa se intampla de fiecare data in "afacerile" cu statul sau cu prestatorii lui de servicii. Doar n-o sa se sinchiseasca statul de abuzurile facute de el insusi. Tot tu, cetateanul platitor de biruri, esti vinovat. Tu n-ai voie sa faci nimic, iar daca faci esti pedepsit. Statul are voie sa faca,e l nu-i pedepsit. Ce conteaza ca tine 15 ani un nevinovat in puscarie, apoi il elibereaza iar amaratul moare? Ca doar n-o sa intre statul la inchisoare in locul lui.
Mi-e scarba de statul asta.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Feb 2011, 20:48
Post #150


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Eu am zis inainte. biggrin.gif
Si daca masina a fost retinuta drept garantie pentru distrugerea portilor?
Speculez, (cum au facut-o si altii) daca imi farami poarta, (proprietatea) te astepti sa te salut cand, ulterior, vii sa-ti iei "scula" cu care ai intrat, prin efractie sau nu? blink.gif

Victoras, aia e alta treaba.

This post has been edited by BZN: 11 Feb 2011, 20:49


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
27 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 05:45
Forum Renault