DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Uzura amortizoare spate la 9000 Km?

mario1980
post 5 Jun 2007, 09:16
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Cel putin curios! Si eu am o scirtiiala infundata, care ar putea fi de la telescopul dreapta-spate. Cind am sa am timp il dau jos, sa vad daca este de la el. Masina are garantie extinsa, dar are peste 18 luni, deci telescoapele nu mai fac obiectul garantiei, daca am inteles bine. Zgomotul este de parca as avea o sirma incilcita pe-acolo, si care freaca undeva pe tabla, la denivelari, nu la gropi abrupte.
Parca totusi nu-mi vine a crede ca este telescopul, pentru ca sint prea multi care au reclamat acelasi telescop... sad.gif
Toate cele bune!


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Jun 2007, 09:18
Post #62


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mario1980 @ 5 Jun 2007, 10:16)
Masina are garantie extinsa, dar are peste 18 luni, deci telescoapele nu mai fac obiectul garantiei, daca am inteles bine
Pai intreaba-l pe bcristian ca doar a scris mai sus ....


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 12 Jun 2007, 13:36
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




QUOTE(Kojak @ 5 May 2007, 18:55)
Iata si valorile inregistrate de lgn. meu pentru testul amortizoarelor si interpretarea corecta (explicatie furnizata de inginerul de la ITP)
fata stanga: 63%       fata dreapta: 60% (diferenta intre cele 2 este de 5%, marja maxim acceptata fiind de 10% - amortiz. O.K.
spate stanga: 60%    spate dreapta 42%, deci diferenta mai mare de 10% inte cele 2 - lucru care a necesitat inlocuirea amortizorului spate dreapta ( in cazul in care valorile celor 2 amortizoare erau incluse in marja de pana in 10% diferenta de eficacitate intre ele dar nu mai mica de 30%, ele aveau doar eficacitate scazuta dar nu necesitau inlocuirea - de ex. : stanga spate:32%   dreapta spate 35% ( deci pana in 30% - limita minima care nu necesita inca inlocuirea) erau oarecum o.k. si nu se inlocuiau
Clasificarea limitelor ( de ce se considera de ex. 60%, un amortizor bun?):
100% - tija metalica ( fara nici un fel de amortizare)

conditia ca echilibrul valoric intre cele 2 (fata s.- fata d. si spate s.-spate d.) sa nu fie mai mare de 10%, dupa cum am explicat mai sus.
*




Va rog sa ma lamuriti si pe mine ! ieri am fost la prima revizie( 8700 km - 7 luni ), si, printre altele, am cerut testarea amortizoarelor..valorile rezultate au fost:

osie fata - stg 71% 14,5mm
- dr 64% 16,8mm
osie spate - stg 54% 20,2mm
- dr 46% 22,9m

Intrebarea mea este: pe spate am dif de 8%..peste cateva luni daca repet testarea si dif va fi de peste 10% ii pot obliga sa schimbe ceva ?in baza carui "articol" ?! ph34r.gif

This post has been edited by Braveheart: 12 Jun 2007, 13:40


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 2 Jul 2007, 16:04
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(mario1980 @ 5 Jun 2007, 09:16)
Cel putin curios! Si eu am o scirtiiala infundata, care ar putea fi de la telescopul dreapta-spate. Cind am sa am timp il dau jos, sa vad daca este de la el. Masina are garantie extinsa, dar are peste 18 luni, deci telescoapele nu mai fac obiectul garantiei, daca am inteles bine. Zgomotul este de parca as avea o sirma incilcita pe-acolo, si care freaca undeva pe tabla, la denivelari, nu la gropi abrupte.
Parca totusi nu-mi vine a crede ca este telescopul, pentru ca sint prea multi care au reclamat acelasi telescop... sad.gif
Toate cele bune!
*



Scirtiiala nu era de la telescopul dreapta-spate, desi asa parea, ci de la... repartitorul de frinare, sau mecanismul cu pirghii, al lui. Am scos tija dintre punte si repartitor, si: LINISTE! Asa ca cei care banuiesc acelasi telescop ca ar scirtii, sa faca intii acest test, sa fie siguri.
Sper sa nu fi pierdut intre timp bucsa de plastic de pe punte, ca pe ea am uitat s-o dau jos...


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c1p0
post 4 Jul 2007, 23:12
Post #65


I find your lack of faith disturbing.


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 October 03
From: Bucuresti - Colentina




Si eu aud scartiala cand plec de pe loc. Am 8400km si masina din 20 mai. Peste fo 2 sapt o sa ma duc la revizie cu ea. Cred ca o sa ii fac si testu de amortizoare, nu de alta dar vreau sa plec la un drum mai lung cu ea. O sa postez rezultatele.
Am o intrebare...in cazul in care exista suspiciuni ca amortizoarele montate deja pe loganuri, sau cele din service-uri sunt refurbisate sau pur si simplu proaste. Exista reprezenanta Monroe in Romania, de unde sa iti poti cumpara amortizoarele (cu garantie eventual) si sa le montezi pe masina la un service? Intreb asta pentru cei care nu mai au masinile/amortizoarele in garantie.


--------------------
Dacia Logan dCI Ambition 2007
I feel like I'm diagonally parked in a parallel universe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R
post 5 Jul 2007, 20:20
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 224
Joined: 27 January 07




QUOTE(mario1980 @ 2 Jul 2007, 17:04)
Scirtiiala nu era de la telescopul dreapta-spate, desi asa parea, ci de la... repartitorul de frinare, sau mecanismul cu pirghii, al lui. Am scos tija dintre punte si repartitor, si: LINISTE! Asa ca cei care banuiesc acelasi telescop ca ar scirtii, sa faca intii acest test, sa fie siguri.
Sper sa nu fi pierdut intre timp bucsa de plastic de pe punte, ca pe ea am uitat s-o dau jos...
*



Confirm acest lucru. M-a enervat si pe mine acel scârț la plecare și de câte ori se comprimau arcurile. Nu am crezut teoria cu amortizoarele dreapta stricate în serie, având în vedere că stg. și dr. sunt identice, plus că amortizorul defect nu face zgomot la plecare. Am verificat limitatorul și într-adevăr, acel zgomot este produs de sistemul de pârghii. Am uns pe acolo cu vaselină și va tace o vreme. Faptul că se aude din dreapta, este o iluzie doar, fiindcă din scaunul din dreapta se auzea din stânga. Deci adevărul este că zgomotul vine din mijloc.
Sistemul de pîrghii este ansamblat prin nituire și la îmbinări are un joc inutil de mare, de unde provin pocniturile și scârțâitul. Puneți vaselină, ori de câte ori e nevoie. și atât.


--------------------
Dacia Logan Preference 2005 - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bixu4u
post 19 Jul 2007, 20:14
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 7 April 07




ACEASI PROBLEMA AM DOAR 8600KM MASINA ESTE DIN 3 APRILIE 2007 CIRCULAT NORMAL MAREA MAJORITATE 2 PERSOANE LA BORD SI AM FACUT UN TEST DE AMORTIZOARE PE UN STAND DE ITP CARE ESTE CUMPARAT DOAR DE UN AN DE ZILE DEZAMAGIRE TOTALA.DACA NU ESTE DIFERENTA AIA DE 10% NU IMI SCHIMBA AMORTIZOARELE IN GARANTIE SAU IMI VOR SPUNE CA ESTE DECALIBRAT STANDUL? MAINE MERG LA REPREZENTANTA CU HARTIA DE LA SERVICE SUNT CURIOS AM SA REVIN CEVA RASPUNSURI SAU REZOLVARI SPER??

Attached thumbnail(s)
100_7815.JPG ( Size: 276.91k ) Number of downloads: 390
100_7816.JPG ( Size: 275.36k ) Number of downloads: 385


--------------------
logan prestige 2007/1.6 16v - 12580
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolo
post 19 Jul 2007, 20:58
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 13 June 07




acel test nu este concludent el masoara aderenta cu solul.Daca pneurile sunt unflate prea tare testul este bun,daca pneurile sunt moi testul este prost asa ca nu va luati dupa testul din service el masoara contactul cu solul repet contactul cu solul si nici decum testul pt amotizor test de amortizor nu exista decat in uzina producatoare de amortizoare


--------------------
dacia logan 2005 preferance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 20 Jul 2007, 09:11
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




bixu4u
Tu ai făcut test de frâne și test de amortizoare? Unde la-ai făcut și cât te-a costat? Se poate face și separat, pentru frâne sau pentru amortizoare?


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bixu4u
post 24 Jul 2007, 18:07
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 7 April 07




Am facut reclamatie la vocea clientului mi-au facut o programare la un service de la orastie care aveau stand ITP ajuns acolo mare surpriza au pus masina pe stand si au inceput sa traga de roti in toate partile acel aparat fata si spate(nu avea si fuctia de verificare amortizoare) dupa care au ajuns la concluzia ca amortizoarele mele sunt in regula dupa un control vizual banuiesc ca altfel nu vad cum au putut verifica amortizoarele daca nu le-au verificat??si rezultatul a fost doar verbal masina este in perfecta stare de functionare drept urmare am cerut ceva scris sau rezultatul acela de la test precum ca amortizoarele masini sunt in regula nu putem sa va dam asa ceva pentru ca nu avem posibilitatea asa este politica celor de la dacia daca .DacaRAR nu cere la ITP obligatoriu verificarea amortizoarelor ei nu sunt obligati sa le verifice pe stand.Cei de la vocea clientului mi-au spus sa ma duc unde vor eu ca nu ma mai pot ajuta mi-au facut programarea si atat am cerut sa mi se spuna unde se poate face acel test de amortizoare in reteaua dacia raspuns nu cunoaste acest amnunt.Eu nu inteleg de ce sau mai obosit sa ma sune si programari si timp pierdut daca stiau ca nu se pot verifica amortizoarele scuteam timp.Ce parere aveti?? excl.gif

Attached thumbnail(s)
100_7815.JPG ( Size: 276.91k ) Number of downloads: 363


--------------------
logan prestige 2007/1.6 16v - 12580
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 Jul 2007, 21:09
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu zic ca daca ai terminat cu vocea clientului sa continui cu anpc.
Ai dat mail la VC? La asta trebuie sa raspunda. Telefoanele nu se pun.

Daca la o repetare a testului de amortizoare pe alt stand de testare ies la fel, amortizoarele spate trebuie schimbate pe garantie. Obligatoriu, ai mai putin de 50.000Km.
Eu unul as muri cu ei de gat. Dar as incerca sa epuizez toate mijloacele, luandu-le in ordine:
1. hartie scrisa service ca sunt ok - pe asta o dau doar daca au stand de testare amortizoare si fac testul si e ok
2. mers la un service autorizat Dacia cu stand de testat amortizoare - astia ar cam trebui sa iti dea hartie ca masina e ok sau sa-ti schimbe amortizoarele pe spate
3. mail VC cu cele 1/2 teste de amortizoare atasate, precum si mentionarea raspunsului service-ului cu stand de amortizoare
4. sesizare ANPC cu descrierea problemei si a pasilor anteriori

Bafta!

This post has been edited by madhorsefuzzy: 24 Jul 2007, 21:16


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 25 Jul 2007, 07:13
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




BIXU4U

Te-am întrebat și eu ceva ... chiar deasupra ultimei tale postări. Poți să îmi răspunzi sau nu? Dedesubt repet ce am scris mai sus ... poate nu ai văzut ...
QUOTE(Adrian78 @ 20 Jul 2007, 10:11)
bixu4u
Tu ai făcut test de frâne și test de amortizoare? Unde la-ai făcut și cât te-a costat? Se poate face și separat, pentru frâne sau pentru amortizoare?
*




--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bixu4u
post 25 Jul 2007, 11:04
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 7 April 07




AM FACUT LA UN SERVICE CARE NU ESTE AGREAT DE DACIA IN SEBES ACUM URMEAZA SA CAUT IN ZONA UNDE SE FACE UN ASEMENEA TEST LA UN SERVICE DACIA IN ALBA NU AU IN ORASTIE NU AU O SA MERG LA PITESTI ACOLO AM INTELES CA AU??


--------------------
logan prestige 2007/1.6 16v - 12580
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 25 Jul 2007, 12:33
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Of da' greu ne mai înțelegem ... și cât te-a costat? ... dar atâta am tot întrebat că probabil i-am amețit pe ceilalți smile.gif


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Jul 2007, 17:47
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




@Adrian78: Dacoserv Militari - test amortizoare 30RON - nu stiu cat costa sau daca fac si de frane separat: Dacoserv

Autocobalcescu Valea Oltului : test amortizoare 15RON - ultima data cand am intrebat (acu vreo 4-5luni). Nu stiu de test de frane separat de ITP.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 25 Jul 2007, 17:47


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 07:44
Forum Renault