DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare?, Nelamurire!

FotoGabi
post 19 Oct 2008, 15:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




Se semnalizeaza in vreun fel intentia de a pastra directia inainte,chiar daca drumul prioritar face dreapta?Multumesc de raspuns biggrin.gif !


Attached thumbnail(s)
AUTO1.jpg ( Size: 39.41k ) Number of downloads: 185


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Oct 2008, 15:41
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




N-are legatura semnalizarea cu drumul prioritar. Mergi inainte, nu semnalizeaza nimic, daca vrei sa o iei la dreapta, semnalizezi dreapta.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 19 Oct 2008, 15:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Pai si cum sa semnalizezi? Faci din faruri, claxonezi, scoti mana pe geam? Semnalizezi doar cand schimbi directia de mers.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2008, 16:06
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Art. 116 din ROUG spune ca nu.
Insa, in anumite intersectii, obiceiul locului este semnalizarea faptului ca nu se merge pe drumul cu prioritate care face la dreapta, pentru a stii soferii din spate sa te ocoleasca prin dreapta daca vor sa o faca la dreapta. Semnalizarea se face cu semnal de stanga, chiar daca nu exista nici o strada la stanga.
Dar legea prevede ca, in cazul in care nu schimbi directia de mers si nu virezi, atunci nu trebuie sa semnalizezi nimic.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Oct 2008, 16:14
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




De-a lungul oricarui DN veti intalni o serie de iesiri, bifurcatii, ramificatii, unele chiar neasfaltate.
Sa nu-mi spuneti ca cineva semnalizeaza la fiecare viraj faptul ca n-o va lua prin padure ci pastreaza drumul principal! biggrin.gif
Dupa mine, virajul, adica schimbarea directiei de mers se refera la banda curenta (adica banda mea de pe drumul principal) iar viraj nu inseamna ca urmez sinuozitatile drumului ci ca parasesc acea banda, egal ca fac acest lucru mergand drept inainte.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2008, 17:15
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 19 Oct 2008, 17:14)
Dupa mine, virajul, adica schimbarea directiei de mers se refera la banda curenta (adica banda mea de pe drumul principal) iar viraj nu inseamna ca urmez sinuozitatile drumului ci ca parasesc acea banda, egal ca fac acest lucru mergand drept inainte.
*


Din aceasta perspectiva privind lucrurile, s-ar putea ca treaba sa fie mai complicata si mai interpretabila.
FotoGabi vorbeste de drumul principal care o face la dreapta.
In oras ingeneral e cam clar care e linia dreapta, insa in afara nu chiar. De ex. la afumati drumul principal face la dreapta intr-o curba la 90 grade, iar in fata e un drum secundar. Evident ca nimeni nu semnalizeaza curba la dreapta a DN-ului ci doar daca vrea sa o ia "la stanga" (de fapt tot inainte) pe secundar.
La fel si la intrarea in Ploiesti venind de pe centura de est, dinspre valenii demunte. Drumul principal face stanga, iar intrarea in Ploiesti e tot inainte. Nimeni nu semnalizeaza continuarea drumului pe DN (centura), ci numai intrarea in Ploiesti.
Insa in fata Palatului Cotroceni, cum se vine dinspre militari drumul prioritar e la stanga, si toata lumea care o ia pe traseul prioritar semnalizeaza, nu semnalizeaza cei care o iau inainte.

In aceste conditii, semnalizarea e necesara daca se paraseste drumul pe care se merge pentru a se intra pe alt drum (cu alt nume de ex), indiferent daca aceasta manevra se face pe directia cu prioritate sau nu.
Caci prioritatea poate sa fie:
- pentru acelasi drum, intr-o intersectie
- pentru trecerea de pe un drum pe altul pe un traseu prioritar in intersectie.
In prima situatie nu se semnalizeaza mersul pe prioritate, ci iesirea de pe drumul cu prioritate, iar in a doua situatie se semnalizeaza inclusiv deplasarea pe traseul prioritar, p[rin care se schimba drumul de deplasare.

Oricum, situatia e discutabila si interesanta. Cred ca ar putea da loc la multe opinii


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 19 Oct 2008, 17:38
Post #7


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Eu știu intersecții în cruce unde toate cele patru direcții sunt drumuri la fel de mari și fără indicatoare e imposibil să-ți dai seama că drumul prioritar cotește cu 90 de grade. Cred că nu doar în Iași sunt situații din astea.
Personal semnalizez, chiar dacă păstrez drumul cu prioritate, pentru a-i ajuta pe ceilalți să înțeleagă ce vreau să fac.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 19 Oct 2008, 17:47
Post #8


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu as semnaliza stanga pentru a indica dorinta de a parasi drumul cu prioritate (sa stie cei din spate ce vreau sa fac, de ce incetinesc, sa nu se bage in depasire prin stanga mea).

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Oct 2008, 17:48
Post #9


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In orice intersectie intravilan, cu drum cu prioritate la 90 grade, depinde mai mult de "perceptie" decat de lege.
Daca drumul este perceput evident prioritar, nu va semnaliza nimeni! (Vezi cazul DN prin diverse orase montane mici gen Codlea, Predeal ori chiar orase mari - vezi mai sus)
In cazul prezentat de Klaus, nivelul de prioritate este mai putin evident.

In cele afirmate, eu am avut in vedere saracaciosul art. 54
QUOTE(OUG195/2002)
...Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei...

dar intradevar nu este nicaieri definita notiunea de "schimbare a directiei de mers". Cu certitudine nu se refera la sinuozitatile unei strazi/drum ci la schimbarea benzii sau la angajarea pe alt drum (cu alta axa)!
Ce mi se pare totusi de subliniat este ca semnalizarea nu are, in nici un caz, de-a face cu nivelul de prioritate al drumului ci cu schimbarea directiei de mers!!!
Sa nu auzim ca pe drumuri secundare nu semnalizam! mad.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 19 Oct 2008, 17:48
Post #10


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(LuluMOB @ 19 Oct 2008, 18:38)
Eu știu intersecții în cruce unde toate cele patru direcții sunt drumuri la fel de mari și fără indicatoare e imposibil să-ți dai seama că drumul prioritar cotește cu 90 de grade. Cred că nu doar în Iași sunt situații din astea.
*



Acolo nu e vorba de drum prioritar, se aplica prioritatea de dreapta.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 19 Oct 2008, 18:41
Post #11


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(FotoGabi @ 19 Oct 2008, 15:03)
Se semnalizeaza in vreun fel intentia de a pastra directia inainte,chiar daca drumul prioritar face dreapta?Multumesc de raspuns biggrin.gif !
*




Semnalizezi stanga si dai prioritate la cei care vin din sens opus, apoi te inscrii pe drumul secundar.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Oct 2008, 18:59
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Unde scrie asta? Si daca vreau sa fac stanga ce fac, ca am un singur rand de becuri pentru semnalizare?

This post has been edited by St: 19 Oct 2008, 18:59


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Oct 2008, 19:07
Post #13


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




St, te pripesti, citeste mai atent postul/intrebarea de inceput! Nu se pune problema de a vira la stanga ci de a te angaja pe "ramura" din stanga a unei intersectii in "Y", sa zicem.
Din punctul de vedere al celor care vin din fata nu este nici o diferenta ca tu mergi inainte sau la stanga, tu le "tai" banda! Pentru cei care vin din spate este necesar: a) sa le atragi atentia cu semnalizatorul si cool.gif sa le faci clara intentia ta pentru a te ocoli, eventual, prin dreapta (de fapt semnalizand "legalizezi" manevra lor).
Ce scrie balanel este corect!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 19 Oct 2008, 19:10
Post #14


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




pe soseaua de centura gasesti multe intersectii ca asta. balanel are dreptate


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 19 Oct 2008, 19:32
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@adi

Greseala mea ca nu am mentionat ca ma refeream la o intersectie in "X", in varianta lui balanel are dreptate 100%.
Ceva de genul celei din poza atasata.

This post has been edited by St: 19 Oct 2008, 19:33

Attached thumbnail(s)
schita.JPG ( Size: 9.32k ) Number of downloads: 126


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 19 Oct 2008, 21:52
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




Bun,dar sa zicem ca este si in testul pt. obtinerea permisului auto urmatoarele raspunsuri:
a - semnalizez stanga,continuand sa merg inainte dupa ce m-am asigurat
b - ma asigur si nu semnalizez
c - ma opresc, ma asigur ,si merg inainte semnalizand stanga

This post has been edited by FotoGabi: 19 Oct 2008, 21:53


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2008, 22:14
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In lumina celor spuse pe aici, eu as alege a)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 20 Oct 2008, 15:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




In poza lui FotoGabi eu zic ca lucrurile is simple:
- daca o iau pe drumul secundar, tai banda aluia din fata, deci ma asigur, in plus eu sunt cel ce paraseste drumul cu prioritate, deci efectuez un viraj, chiar daca el e virtual, deci semnalizez (partea cu semnalizatul e interpretabila, dar nu vad ce rau se face daca se semnalizeaza).
- daca mentin drumul principal, nu sunt obligat sa semnalizez (cum nu semnalizez nici in curbe pe un drum sinuos).

Eu asa vad: semnalizez si ma asigur doar daca o iau pe drumul secundar.



--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 20 Oct 2008, 15:52
Post #19


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(SwatKat @ 20 Oct 2008, 16:27)
In poza lui FotoGabi eu zic ca lucrurile is simple:
- daca o iau pe drumul secundar, tai banda aluia din fata, deci ma asigur, in plus eu sunt cel ce paraseste drumul cu prioritate, deci efectuez un viraj, chiar daca el e virtual, deci semnalizez (partea cu semnalizatul e interpretabila, dar nu vad ce rau se face daca se semnalizeaza).
- daca mentin drumul principal, nu sunt obligat sa semnalizez (cum nu semnalizez nici in curbe pe un drum sinuos).

Eu asa vad: semnalizez si ma asigur doar daca o iau pe drumul secundar.
*



1. Nu e interpretabil, trebuie semnalizat pentru ca iesi de pe drumul principal si intri pe drumul secundar. O astfel de manevra trebuie semnalizata, pentru ca ceilalti participanti la trefic sa stie ce ai de gand sa faci. La fel cum se semnalizaeaza si oprirea, si plecarea de pe loc, si schimbarea de banda
2. Foarte corect.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Oct 2008, 09:16
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




eu zic ca este relativ simplu. este o intersectie cu 4 directii. venind dintr`o directie ai 3 optiuni: inainte, dreapta sau stanga. logica trebuie sa fie in felul urmator:
-vreau sa merg inainte, nu semnalizez, DAR ma asigur sa nu vina careva din dreapta
-vreau sa merg stanga, semnalizez stanga, ma asigur la fel ca in cazul precedent pe urma schimb directia de mers
-vreau sa merg dreapta, semnalizez dreapta dar am prioritate si nu cedez nimanui.

nu se aplica regula cu nesemnalizare pentru pastrarea drumului cu prioritate pentru ca sunt cazuri diferite. un caz este o intersectie cu 4 directii, al doilea caz este intersectie cu 3 directii. cum ar fi sa intri intr`o intersectie de genul, sa semnalizezi stanga si sa mergi inainte? care este diferenta de semnalizare a celorlalti participanti la trafic intre:
-semnalizez stanga si merg inainte
-semnalizez stanga si merg la stanga
c`mon people...e o intersectie cu 3 optiuni: inainte(pierd prioritate), stanga (pierd prioritate) si dreapta (pastrez prioritate). semnalizarile se fac normal, doar atentie la prioritate.

nu vreau sa par rautacios sau sa para un atac ci zic la modul gluma: voua cine v`a dat permisul? biggrin.gif

L.E. raspunsul corect la intrebarea din "test" este B!!! pentru ca vin de pe drumul prioritar ceea ce inseamna ca nu am STOP, ci in cazul in care vine ceva din stanga am CEDEAZA TRECEREA

This post has been edited by psychoo: 21 Oct 2008, 09:24


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Oct 2008, 09:29
Post #21


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@psychoo - nu sunt de acord cu nesemnalizarea. Daca vine unul din spate nici nu stie ce vrei tu sa faci. A semnaliza nu strica cu nimic, nu incurca cu nimic. Semnalizezi iesirea de pe drum. Faptul ca iesirea se face exact in curba si din intamplare e drept inainte e un caz particular.
Dar tie cine ti-a dat permisul? (tot in gluma smile.gif )

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 21 Oct 2008, 09:29
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(Andy_ACS @ 20 Oct 2008, 15:52)
1. Nu e interpretabil, trebuie semnalizat pentru ca iesi de pe drumul principal si intri pe drumul secundar. O astfel de manevra trebuie semnalizata, pentru ca ceilalti participanti la trefic sa stie ce ai de gand sa faci. La  fel cum se semnalizaeaza si oprirea, si plecarea de pe loc, si schimbarea de banda
2. Foarte corect.

Bafta!
*




Sorry, acu am vazut ca m-am contrazis singur. Aveam in cap situatia nr. 2 de la mine si am scris la nr.1 . Sigur ca la nr. 1 TREBUIE semnalizat, ca tai o banda. Sorry..


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Oct 2008, 10:29
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(Andy_ACS @ 21 Oct 2008, 10:29)
@psychoo - nu sunt de acord cu nesemnalizarea. Daca vine unul din spate nici nu stie ce vrei tu sa faci. A semnaliza nu strica cu nimic, nu incurca cu nimic. Semnalizezi iesirea de pe drum. Faptul ca iesirea se face exact in curba si din intamplare e drept inainte e un caz particular.
Dar tie cine ti-a dat permisul? (tot in gluma smile.gif )

Bafta!
*



intersectia este caz particular de intalnire a 2 drumuri...da...sa zicem ca asa este. dar in intersectie daca semnalizezi stanga si mergi inainte crezi ca nu il derutezi pe cel din spatele tau? daca nu semnalizezi mergi inainte...este intersectie nu este acelasi lucru ca si pe strada fara intersectii. ia cazuri pe care le cunosti pentru ca sigur te`ai confruntat cu situatia descrisa intr`o intersectie din bucuresti (sau alta localitate) acolo nu semnalizezi daca mergi inainte ci doar pentru stanga sau dreapta.
daca esti pe un drum european de exemplu tg jiu - rm valcea o sa gasesti mai multe intersectii cu cate un drum fara prioritate care merg inainte (imi vin in cap 2 acum direct, una este exact dupa ce intri in jud valcea si duce catre localitatea berbesti, la celalalt nu imi amintesc localitatea) si acolo nu semnalizezi decat daca iesi de pe artera principala.

This post has been edited by psychoo: 21 Oct 2008, 10:31


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 21 Oct 2008, 11:28
Post #24


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




Vreau sa va intreb ce faceti daca drumul cu prioritate este spre stanga?

Evident ca semnalizez dreapta pt viraj dreapta si stanga pt viraj stanga.
Daca merg inainte ce fac?

Attached File  drum_cu_prioritate.bmp ( 34.57k ) Number of downloads: 34


This post has been edited by kostake: 21 Oct 2008, 14:35


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 21 Oct 2008, 11:31
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Daca vrei sa mergi inainte nu semnalizezi. Nu s-a inventat semnalul pentru mers inainte pe drumul fara prioritate. Evident ca o sa primesti o tona de claxoane (de la tarani).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 21 Oct 2008, 15:06
Post #26


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




Enuntul a fost intentionat gresit.
Pentru ca urmati directia drumului cu prioritate chiar considerati ca nu trebuie semnalizat virajul la stanga?


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 21 Oct 2008, 15:13
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Eu am alta intrebare, intr-un sens giratoriu cand se semnalizeaza? Eu unul am vazut ca 99% din soferi nu stiu cand sa semnalizeze si o fac total aiurea. Astept raspunsurile voastre, cu ocazia asta poate citesc si altii si mai invata .....


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Oct 2008, 15:16
Post #28


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Pentru cei care tot nu inteleg:
- Daca vrei sa depasesti pe un drum cu o banda pe sens ce faci? SEMNALIZEZI ca parasesti banda ta si intri pe banda cealalta
- Daca mergi pe autostrada pe banda din exterior si vrei sa devansezi o masina (ma feresc sa spun depasesti ca nu e o depasire!!!) ce faci? SEMNALIZEZI ca parasesti banda ta si intri pe banda cealalta
- Daca vrei sa opresti pe un drum (sta tragi pe dreapta) ce faci? SEMNALIZEZI ca parasesti banda/drumul.
LA FEL SI IN CAZUL DE FATA - SEMNALIZEZI - nu ca virezi volanul, de ce nu puteti intelege asta? nu ca e curba, nu conteaza curba, oricum ar fi asezate drumurile cand parasesti drumul tau - ala cu prioritate din desen - SEMNALIZEZI. Situatia de fata (coincidenta ca drumul secundar e drept in fata) e menita sa deruteze pe cei ce nu cunosc legea.

Asta stiu si taranii.... (vezi post Relu11)

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 21 Oct 2008, 15:18


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 21 Oct 2008, 21:04
Post #29


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




QUOTE(Andy_ACS @ 21 Oct 2008, 16:16)
\..., oricum ar fi asezate drumurile cand parasesti drumul tau - ala cu prioritate din desen - SEMNALIZEZI. Situatia de fata (coincidenta ca drumul secundar e drept in fata) e menita sa deruteze pe cei ce nu cunosc legea.

Asta stiu si taranii.... (vezi post Relu11)

Bafta!
*



Daca virezi la stanga ,pe drumul cu prioritate ,semnalizezi sau nu?


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 22 Oct 2008, 09:14
Post #30


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nu inteleg foarte bine la ce 'asezare' a drumurilor te referi, dar daca urmezi drumul cu prioritate si acesta are o curba spre stanga nu semnalizezi. (nu parasesti banda, nu parasesti drumul).

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 18:53
Forum Renault