DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bucuresti--> R Moldova-->Kiev Ukraina, riscant, pericole?

bob737
post 4 Oct 2012, 11:30
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Salutare tuturor,
Trebuie sa ajung in jur de 28 octombrie la Kiev. Prima mea optiune este avionul insa din pacate nu-l suport deloc si mai mult de atat, ar trebui sa zbor cu mai stiu eu ce linie ucraineana. Cum inca nu am chef sa trec pe la notar pt un testament, m-am gandit sa merg cu masina.

Prima optiune aici ar fi traversarea Republicii Moldova si intrarea dupa cca 70 km pe o autostrada care duce direct la Kiev. Intrebarile mele ar fi urmatoarele (si usor paranoice).. e periculoasa tracersarea R Moldova? Ca de auzit am auzit multe.. Legat de acest subiect, stie cineva cum e in Ukraina?

A doua optiune mai lunga cu cca 90km ar fi sa merg numai prin Ukraina insa o km de autostrada si cred ca fara un jeep ar fi o aventura si mai mare..

Multumesc mult si apreciez raspunsurile voastre.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlfaGT
post 13 Oct 2012, 20:09
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 October 12
From: Timisoara




Salut,

Sper sa apreciezi raspunsul meu, mai ales ca mi-am facut special cont pe forum ca sa iti raspund...
In primul rand drumurile din UA se pot caracteriza prin urmatoarele:

- Prezenta indicatoarelor atat in grafie latina cat si chirilica
- Numeroase echipaje de politie cu radare mobile, in special pe drumurile principale
- +19km/h fata de limita este toleranta, dar nu recomand, caci militienii lor au o preferinta in a oprii masinile din strainatate sau din Kiev
- Calitatea asfaltului este comparabila cu cea din RO, cu un + per ansamblu pentru ucrainieni....(mda, doar la basarabeni si la sarbi sunt mai praf ca la noi)
- Axele magistrale de genul: Liov (pe romaneste) - Kiev, Kiev- Harcov, Kiev- Odesa, Kiev- Donetk sunt autostrazi in toata regula.

Probelma ta daca vrei sa mergi pe ruta BUC-CHISINAU-KIEV, va trebui sa treci prin Transnistria, lucru care sincer nu te sfatuiesc, decat daca ai masina inmatriculata in MD/UA si ai pe cineva din Basarabia cu tine, care stie mersul lucrurilor pe la transnistrieni! Plus ca ai inca 2 vami (IN/OUT la Tiraspol) de tranzitat. Partea buna era ca odata intrat pe M05/E95 ai merge glont la Kiev. Dar pana acolo?! Singura varianta pt ruta mai sus mentionata: sa eviti pe la Sud Transnistria si sa treci din RM in UA direct pe la Palanca, detur de 60km. Poti incerca BUC-Galati-Reni(UA)-Odesa-Kiev. Dar nu stiu conditiile de trecere a frontierei la Galati.In felul asta nu mai faci nici un detur.

Mai ai varianta prin Suceava-Cernauti (ca si linia de tren) dar in modul asta vei avea parte doar de drumuri, cum spuneai si tu, fara autostrada.

De ce nu iei trenul? smile.gif BUC-KIEV direct, face aprox 1zi

Iar despre trecerea prin R.Moldova, da intr-adevar este extrem de periculaosa. La atatea fete frumoase pe m2, sunt riscuri majore de accident biggrin.gif


--------------------
Alfa Romeo GT 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 11 Nov 2012, 14:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Multumesc mult pt raspuns; din pacate s-a amanat plecarea pt februarie-martie si in mod clar voi tine cont de sfaturile tale. Cred ca voi merge direct Galati - Reni - Odesa - Kiev. Legat de tren ar fi 2 inconveniente...sunt fumator si e putin stresant trenul din pctul asta de vedere + ca vreau sa am mobilitate maxima pt a ma deplasa prin kiev si imprejurimi. multumesc inca o data pt sfaturi.

This post has been edited by bob737: 11 Nov 2012, 14:08


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 11 Nov 2012, 14:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




O sa ai o mobilitate in deplasare cu masina personala prin Kievul pe care nu l-ai mai vazut niciodata, de-a dreptul fantastica. tongue.gif
Io am stat 4 ani in Chisinau, iar cand m-am dus cu masina personala mi-am prins urechile din greu. Striam strazile dar nu stiam indicatoarele si sensurile unice. Ca sa nu-ti mai spun ca, vazand numar de Bucuresti, ma opreau toti caralii. Ca sa scap am lasat masina intr-o curte si-am imprumutat una cu nr de chisinau.
Eu nu te sfatuiesc sa treci Transnistria cu numere de romania. Sincer.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Nov 2012, 16:24
Post #5


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca vei pleca probabil dimineata din Bucuresti, vei ajunge in cca 3 ore la Galati, vei mai sta 2 ore in vama la noi, la moldoveni si apoi la ucraineni, vei mai avea apoi cca 6 ore de mers pana la Odessa, sa-ti cauti cazare in Odessa si sa dormi o noapte. Dimineata poti sa vezi Odessa (si merita vazuta), la pranz pleci apoi spre Kiev, unde vei ajunge dupa cca 6 ore (480 de km de drum european ce nu trece prin localitati si cu limita de 100-110). Eu in Odessa si Kiev m-am descurcat binemersi cu GPS-ul, nu mi-a dat erori. Traficul era ok in Kiev, nu ne-a facut nimeni figuri vazand ca avem numere de RO.
La intoarcere, daca pleci dimineata din Kiev, poti sa dormi ori in Odessa, ori in Galati, intrucat poti face lejer Kiev-Galati intr-o zi (800 de km) fara sa obosesti.
In Kiev am lasat masina intr-o curte intre cladiri si in rest ne-am deplasat pe jos sau cu metroul. Metroul e foarte bine pus la punct si ieftin, insa e bine sa ai o harta la tine, numele statiilor sunt in chirilica iar lumea nu prea vorbeste engleza.

In rest, daca te duci cu o masina obisnuita pe acolo nu cred ca vei avea probleme, aceleaasi masini le au si ei.


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_runner
post 11 Nov 2012, 17:47
Post #6


In Car Led , BIT Company


Group: Members
Posts: 369
Joined: 20 January 12
From: Galati - Romania




In vama la Galati nu o sa stai foarte mult , depinde si de cate masini sunt in acel moment la trecere . In mare parte ,toti militienii de frontiera o sa te intrebe daca ai tigari si alcool la tine , si unde te duci , se practica maxim traficul de tigari .... se stie
Ai grija ca nu ai voie sa ai mai mult de 40 tigari per persoana , daca te controleaza si gaseste mai multe pachete iti faci mai multi nervi . Poti sa ti iei tigari la jumatate de pret din Moldova , si scapi de stres .

Pregateste ti ceva marunt , 5-10 E , pentru orice eventualitate .

Drumurile sunt mult mai proaste decat in RO , cei cu Lada isi permit sa mearga cu viteza mai mare si o sa te claxoneze daca mergi incet evitand craterele si santurile .

Drum bun


--------------------
Renault Megane `07 106 CP,Sachs Absorbers Black logos,H&R Springs - GL-77-BIT
In Car Led Galati-Romania ( 0755 847 634 )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Nov 2012, 22:42
Post #7


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cea mai proasta portiune e Giurgiulesti-Izmail, cel putin la iesirea din Reni e dezastru, nici nu iti vine sa crezi ca mergi pe magistrala de legatura dintre Moscova si Atena, pe care se duc rusii in concediu in Grecia, , drumul e denivelat de la tiruri, insa daca mergi cu atentie si nu ai masina excesiv de joasa e ok, apoi drumul se imbunatateste din ce in ce, insa pana la Izmail nu spera sa poti merge cu mai mult de 90, de acolo se imbunatateste si nu mai sunt probleme.
Mai departe, la Tatarbunari poti sa faci la dreapta si sa mergi pe la Cetatea Alba, Zatoka si apoi Odessa, sau poti sa tii in continuare drumul european pana la Odessa. Eu am preferat prima varianta, intrucat pe a doua mergi pe o portiune prin rep Moldova si n-am vrut sa ma complic. Din pacate timpul nu mi-a permis vizitarea cetatii, dar sper sa mai ajung pe acolo.
In partea de nord a Izmail-ului (oricum e un oras mic, cca 10 mii de locuitori), pe strada principala in capatul opus falezei Dunarii, este un supermarket ceva mai mic decat Carrefour-ul, unde ai si un impinge-tava la care poti chiar plati cu cardul. Eu acolo mananc ori de cate ori ajung la Izmail, intrucat nu mai sunt nevoit sa folosesc limba gimnastica ca sa pot sa comand ceva.
De asemenea, la Kiev am mancat la impinge tava la Puzata Hata, unde aveau preturi decente si mancarea foarte buna. Era in Piata Basarabia, in centru, aproape de Maidan, insa sunt mai multe in Kiev.

This post has been edited by Laurentziu83: 11 Nov 2012, 22:44


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 18:24
Forum Renault