DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce sa fie?

dany_av
post 25 Mar 2007, 11:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 895
Joined: 25 March 07
From: pitesti




salutare. am si eu o problema . dupa ce m-am intors de la un drum facut cu masina , ziua urmatoare am gasit pe pedala de frana si sub ea ulei care nu era putin deloc(poate vaselina), lichid de frana nu era sigur. m-am uitat si deasura pedalei de frana este o legatura a axului volanului. de acolo cred ca este. se intampla ceva deoarece de atunci se aude un zgomot ciudat in zona axului volanului. ce poate sa fie?
pls help


--------------------
dacia logan 2006 / ambition - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Mar 2007, 22:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




mai da ceva detalii. zgomotul e cand rotesti volanul sau cand il misti sus-jos( adica ceva joc ). si cum am zis... mai incerca sa mai adaugi ceva care sa ne ajute...vad ca multi s-au uitat dar de raspuns...nimic....am avut si eu zgomote, l-am uns pe sus si mi-a curs pe jos pe unde zici tu.... deci ar putea sa-ti fi curs ceva ulei de la ax ( pe la o garnitura ceva ) si acum sa faca zgomot. e o parere... dar nu stiu sigur daca zic bine.....


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chz
post 30 Mar 2007, 09:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 September 05




Este bine sa verifici articulatia de la axul volanului in partea de jos, daca spui ca se aude zgomot la viraj este posibil sa se fi stricat rulmentul (necesita inlocuirea axului). Da mai multe detalii.


--------------------
dacia super nova clima - CHZ
Cine se scoala de dimineata, ii vede pe ceilalti dormind.............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_av
post 31 Mar 2007, 19:36
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 895
Joined: 25 March 07
From: pitesti




nu ma pricep prea bine, dar mi sa spus ca trebuie sa schimb un semering de la cutia de viteze ,din cauza asta am gasit ulei pe pedala de frana, iar zgomotul de sub volan se aude atunci cand masina intalneste o groapa sau o denivelare , oricum nu face nici un zgomot cand e masina pe loc. multumesc pt sfaturi


--------------------
dacia logan 2006 / ambition - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogoasa
post 1 Apr 2007, 08:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 18 January 06




eu am nova pe carburatie, dar ca si tine m-am trezit, dupa un drum de 200km. cu ulei la pedala de acceleratie, m-am seriat stiind ca din zona bordului nu are de unde sa vina ulei, am fost cu masina la "doctor" si a spus ca trebuie sa schimb bucsa si pinionul kilometrajului din cutia de viteze (pt ca ori bucsa ori axul pinionului sau amindoua) sunt uzate si ca pe acolo , de fapt prin cablu de kilometraj uleiul din cutie era "impins" si pica pe la intrarea lui in ceasul ce indica viteza, uleiul pica pe plasticul de sub volan si de acolo cadea in dreptul pedalei de acceleratie. Daca la DSN este ca la NOVA vezi aceasa situatie


--------------------
dacia nova - b-57-roz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 1 Apr 2007, 11:17
Post #6


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




QUOTE(gogoasa @ 1 Apr 2007, 08:46)
eu am nova pe carburatie, dar ca si tine m-am trezit, dupa un drum de 200km. cu ulei la pedala de acceleratie, m-am seriat stiind ca din zona bordului nu are de unde sa vina ulei, am fost cu masina la "doctor" si a spus ca trebuie sa schimb bucsa si pinionul kilometrajului din cutia de viteze (pt ca ori bucsa ori axul pinionului  sau amindoua) sunt uzate si ca pe acolo , de fapt prin cablu de kilometraj uleiul din cutie  era "impins" si pica pe la intrarea lui in ceasul ce indica viteza, uleiul pica pe plasticul de sub volan si de acolo cadea in dreptul pedalei de acceleratie. Daca la DSN este ca la NOVA vezi aceasa situatie
*


Si ai rezolvat problema?


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogoasa
post 2 Apr 2007, 08:10
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 18 January 06




da, ocazie cu care am schimbat si cablul de kilometraj, la indicatiile "doctorului" de la service, pentru ca si el era uzat


--------------------
dacia nova - b-57-roz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany_av
post 4 Apr 2007, 20:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 895
Joined: 25 March 07
From: pitesti




ms mult pt sfat , dar oricum tre sa ajung cu ea la service sa vedem cum sta treaba. va spun cand rezolv.


--------------------
dacia logan 2006 / ambition - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 07:34
Forum Renault