DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Protest!!! - Anti manele -

neumann
post 29 Jun 2004, 12:19
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




O singura chestie nu s-a luat in calcul aici...
"Pe vremea mea" (90-97) erau pline tarabele de casete de la "poloneji" cu muzica buna, cumparam in draci Iron Maiden, Helloween, Judas Priest, Metallica, Pantera, Testament, King Diamond, si "uram" Depeche Mode (acum imi place mult), Sna, etc. O caseta costa cam cat 2-3 sucuri, stiu ca imi puteam lua cam una pe saptamana cu banii de buzunar.
Vreau sa-mi zica si mie cineva de unde as putea sa-mi iau, de exemplu, Painkilleru' acuma.... si la ce pret... Cand ma uit ca e 600k un CD original cu muzica, zic pas!
Pe langa un Cargo, un Iris, un Holograf, nu prea gasesti nimic sa poti asculta, si sa poti si cumpara... Atunci ce ne mai miram?!
Practic, e imposibil sa vinzi legal in Romania la ora actuala toate "oldies but goldies" care-mi vin mie in cap, si banii ii ia nu artistu', UNIUNEA COMPOZITORILOR, care face un fel de provizion (recte toaca banii) in caz ca vine cineva de-afara sa-si revendice dreptul... Deci marea majoritate a adolescentilor nu sunt de vina ca ajung sa petreaca pe manele, pur si simplu nu au de unde lua muzica buna, in mare parte.
In alta ordine de idei, am ascultat de la cineva ultimu album al lui Costi (are facultate terminata - de stat!!) si nu mi s-a parut oribil, era un fel de populara (furata) pusa pe un sintetizator si clape, aranjata frumos si montata excelent, versurile erau cam puerile si muzica un pic cam "dulce" (adica naiva), da mergea la un drum lung ca fond sonor ascultata o data.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 29 Jun 2004, 12:28
Post #62


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




cristianco2002, am eu discografie completa Judas Priest, format mp3


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 29 Jun 2004, 12:50
Post #63


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




cristianco2002, trebuie sa te contrazic in privinta tinerilor care nu au bani sa-si ia alta muzica decat manele. Intr-adevar, nu au bani. Dar cum nu cred ca mai exista adolescent la liceu fara sa aiba acces la un calculator si cum CD-Writer-ele s-au ieftinit, pirateria prin mp3 e in floare. Si gasesti ce vrei si ce nu vrei. Problema e de gust. Mai bine la o berica cu baietii in parculetul din fata blocului cu casetofonul din care razbate o manea, mai o injuratura, mai o tigara pe ascuns etc.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 29 Jun 2004, 13:05
Post #64


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mi-au luat vorba din gura, bogdan_o. Io zic ca au acces la muzica intr-o masura mult mai mare decat aveam noi. Poti sa aduci de pe net orice vrei in cantitati enorme. Io imi aduc aminte ca nu prea erau asa multe casete de poloneji, ci din contra, era mare penurie, drept urmare albumele se dadeau din mana in mana si se copiau de la unu la altu, intre prieteni. Sau mai mergeam la baietii cu taraba de la Romana si le dadeam o caseta blank si imi trageau la ei acasa anumite albume. Plus ca nu exista la teve decat emisiunea lui Magdin de pe tvr si ma gandeam cu jind ce cool ar fi sa am MTV sa vad emisiuni rock adevarate, nu talmes-balmesu lu Magdin. Acum au MTV, au si postul ala unguresc care seara da super-muzica (in proportie de 90%). Chiar nu au o scuza din lipsa muzicii.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 29 Jun 2004, 13:13
Post #65


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Ashu, sunt de acord cu tine. Adauga si VH1 la lista posturilor cu muzica buna. Sambata si duminica au avut doua topuri fantastice. Cele mai bune 20 de solouri de chitara si "best rock of all times".


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 29 Jun 2004, 13:16
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Posibil sa ai dreptate... insa, chiar si cu piraterie MP3, sursa nu prea exista... Din pacate, multi sunt slabi si adopta foarte usor ceea ce unu mai cu tupeu zice ca e marfa! Io m-am ingrozit cand am tot vazut pustani imbracati ca negrii din vdeoclipuri, cu tricouri si maieuri de 50 USD, pantaloni largi, hainele albe, curate, nu aratau chiar oribil (ma rog, gusturile nu se discuta, nu am nimica cu ei daca asa le place, da nici cand oi avea copii nu o sa-i las sa umble asa, educandu-i din timp cum trebuie), dar miroseau a transpiratie de la 1km; daca erai langa ei iti venea sa borasti.
In general, in societatea asta valorile sunt decazute rau de tot, iar formele fara fond sunt litera de lege si acoperire pentru a face orice atunci cand ai puterea.
Vorba lu' Radu Morar : "Viatza-i complexa... fitzi optimisti!"


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 29 Jun 2004, 13:22
Post #67


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




ashu ...

Nu este vorba de lipsa muzicii, deoarece si acum si atunci exista muzica "buna" si muzica "proasta".
Problema este, asa cum am mai spus, de procente ... probabil, sau ni se pare noua, atunci exista mai multa muzica "buna" decat "proasta".
In orice caz era mult mai usor de ales din "putina" muzica existenta pe piata romaneasca in anii 1980-1990 de ex. o muzica de calitate.
Astazi unii au acces la o mare varietate de muzica ... iar altii, mai de la tara doar la caseta cu manele a lui Nea Gicu care tine barul comnunal.
Aici vine ca de obicei mare problema alegerea ... acum serios pune-te tu in locul unuia care are acum 17-18 ani ... cum ai alege Led Zep, Pink Floyd sau Iron Maiden din prima ... mie mi-au trebuit ani de filtrare pana sa ajung sa inteleg si implicit sa imi placa un Iron Butterfly, King Crimson, John Mayall, Rennaisance, Gentle Giant, the Who, Cream, E,L&P, Colloseum sa.

Ai rabdare ... poate in cativa ani vor urma si ei aceeasi cale ???


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 29 Jun 2004, 15:08
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE
In alta ordine de idei, am ascultat de la cineva ultimu album al lui Costi (are facultate terminata - de stat!!) si nu mi s-a parut oribil, era un fel de populara (furata) pusa pe un sintetizator si clape, aranjata frumos si montata excelent, versurile erau cam puerile si muzica un pic cam \"dulce\" (adica naiva), da mergea la un drum lung ca fond sonor ascultata o data.

Mersi, cristianco2002. Exact asta incercam sa spun si eu si banuiesc ca acelasi stil ii place si lui Marty si nicidecum hard-manelele performate de burtoshi cu pantaloni albi si lanturi de 5 kile bucata. Multe dintre ele sunt pur si simplu melodii turcesti sau grecesti furate si puse pe versuri romanesti. Fara sa vreau m-am trezit ca apar un stil muzical care nu ma caracterizeaza insa, dupa cum am mai zis, pot asculta orice gen fara resentimente. Nu pot sa spun ca sunt fan rock insa imi plac foarte mult baladele, ascult tot ce inseamna muzica pop (Dieter Bohlen e idolul meu in materie de muzica), imi place Eminem (The Eminem Show mi se pare absolut genial insa, pana la ora actuala singurul cantaret de hip-hop pe care-l ascult cu placere) si din cauza asta m-a deranjat atitudinea cuiva care s-a grabit sa ma faca albie de porci (ma rog, poate neintentionat si indirect) pentru ca la o terasa prefer sa ascult o melodie cu iz oriental si nu Simfonia a nshpea.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 29 Jun 2004, 15:25
Post #69


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




MIe nu-mi place Ioni Costita nici d-al dracu'! Mie-mi plac anumite manele, in special pentru linia melodica si nu pentru versuri. Nu-mi place Puiu Codreanu, husenu' alalaltu' cu "bat ca marele van Damme" (nu-mi vine-n cap numele lui), Elgi si alti dobitoci de genu' asta. Imi plac piese de la Adrian das Wunderkind, L. Guta, N. Guta, Stefan de la Barbulesti, etc. Oricum, in topul preferintelor conduce detasat Adrian.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 29 Jun 2004, 16:00
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




singura chestie care imi placea la manelistii astia era masina lui adi de la valcea da' facut-o praf pe autostrada...


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 29 Jun 2004, 18:06
Post #71


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




lasa mai.. sa cante Gutza :hohote: o auzit careva de "chef fara manele?" neah..


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 29 Jun 2004, 18:31
Post #72


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Exact ce va ziceam. Un tanar de 19 ani nu concepe chef fara manele. E horor, pe bune. Astia-s tinerii europeni?? Hi hi, pai cu astia ne integram in Iran, Irak si alte asemenea tari trans-bananiere.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 30 Jun 2004, 01:04
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Ar fi culmea ca lumea asta sa tinda de la o stare mai dezordonata la una mai ordonata, mai rationala. Asa ca nu va mai tocati nervi pe chestii d-astea fara importanta, oricum nu veti schimba nimic.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Jun 2004, 08:33
Post #74


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
singura chestie care imi placea la manelistii astia era  masina lui adi de la valcea da' facut-o praf pe autostrada...

A fost a lui Mugur de la VM.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 30 Jun 2004, 16:23
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Marty a spus:

Inca ceva: ce se asculta pe vremea de care vorbesti tu si chiar inainte, facea parte din curentu' muzicii tiganesti, nicidecum al manelelor (mult mai tirziu aparute ca gen muzical)!

Marty,nu te supara,dar manelele inseamna muzica tiganeasca,si nimic mai mult!
De fapt nu este muzica,este mult zgomot pentru nimic !


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 30 Jun 2004, 16:31
Post #76


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




QUOTE

este mult zgomot pentru nimic !

Sigur nu e visul unei nopti de vara :twisted:

Acu serios vorbind, confuzia intre muzica tiganeasca si manele e grava :evil: .
Inseamna ca Fanfara 10 Prajini (asociindu-l pe Tandarica), Clejanii, chiar Madalin Voicu si multi altii cinta manele.
Aoliooo, pirandooo, e de jale cu manelele :mrgreen:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 30 Jun 2004, 16:40
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Nu este vorba de nici o confuzie !
Este vorba de purul adevar,muzica de proasta calitate !


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 30 Jun 2004, 18:34
Post #78


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




MC, de cind n-ai mai ascultat muzica tiganeasca de calitate. Iti trimit eu CD-ul Savale (Fanfara 10 prajini, fara Tandarica) :wink: .
Crede-ma ca e maaaare difrenta intre muzica lautareasca de calitate (nu zic ca sint si unele melodii de-ti vine sa-ti iei cimpii) si multe dintre manele.
Asa cum sint si manele care pot fi placute auzului si sufletului, dar nu cind iti crapa geamurile cu boxele de la masina :evil:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 30 Jun 2004, 18:41
Post #79


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Nu stiu de ce dar alaturarea cuvintelor "tiganesc" si "calitate" mi se pare hilara. Nu se pupa cuvintele astea, n-ai ce-i face.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 30 Jun 2004, 18:45
Post #80


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE
Nu stiu de ce dar alaturarea cuvintelor \"tiganesc\" si \"calitate\" mi se pare hilara. Nu se pupa cuvintele astea, n-ai ce-i face.


Hmm .. chiar daca sunt off-topic si o sa ma autocenzurez maine dimineata ... de celebrul muschi tiganesc (care acum numai de tigani nu mai e facut .. dar originea de la ei este <cred> ) ce zici ?? .. yummmyyy laugh.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 30 Jun 2004, 18:48
Post #81


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Aici m-ai prins.
Sorry, nu pot sa ma abtin: nu cred ca la origini era facut de tigani, cred ca era facut din tigani. De aici denumirea biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 30 Jun 2004, 18:50
Post #82


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ashu esti rau :twisted:
Nici eu nu ma omor dupa etnia asta, dar nici dupa unguri nu mor de drag insa-mi plac gulasul si femeile lor :twisted:
Ideea e ca-mi plac lucrurile bune, indiferent cine le face :wink:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 30 Jun 2004, 18:54
Post #83


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Stiu mai, glumeam.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 30 Jun 2004, 18:58
Post #84


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Deschidem un nou topic cu ce ne place de la altii ??? :mrgreen:


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dante alex (zis parlea)
post 1 Jul 2004, 01:45
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 24 May 04
From: bacau




Eu ii consider pe manelisti ALIGATORI !! ii mai vad pe ajita cu masinile prin orash cu manele la maxim shi mai ales melodia aia a lu liviu guta - de ce ma minti e jale cu melodia aia nu se mai satura de melodia aia da ce exemplu stateam pe o tersasa intro zii la un suc shi in in cred 10 minute au trecut 4 masini in care aceiasi melodie liviu Guta - de ce ma minti deacum imi era greata de melodia asta :vomit2:


--------------------
sunt rembo ninja terminator 7 la un loc cand imi pun tigara in gura shi ii dau foc :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 1 Jul 2004, 03:17
Post #86


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Este GROAZNICA nenorocirea aia cu "de ce ma minti".

Aceleasi versuri obsesive repetate obsesiv pe o melodie super-retardata si cretina, de papuasi care de-abia au invatat sa vorbeasca!

Si pe mine m-a nevropat ingrozitor.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 1 Jul 2004, 09:13
Post #87


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE
Exact ce va ziceam. Un tanar de 19 ani nu concepe chef fara manele. E horor, pe bune. Astia-s tinerii europeni?? Hi hi, pai cu astia ne integram in Iran, Irak si alte asemenea tari trans-bananiere.


ce sa mai zic? il iubesc la nebunie pe Vadim shi pe Funar.. tongue.gif tongue.gif tongue.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 1 Jul 2004, 09:18
Post #88


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE
Este GROAZNICA nenorocirea aia cu \"de ce ma minti\".

Aceleasi versuri obsesive repetate obsesiv pe o melodie super-retardata si cretina, de papuasi care de-abia au invatat sa vorbeasca!

Si pe mine m-a nevropat ingrozitor.


dar ce muzica ascultzi :?: rock :?: ishi varsa aia matzele acolo shi se "screama" in ultimu hal.. cel putzin manelishtii cat de cat au invatzat sa vb biggrin.gif .. eram intr`o seara DIN GRESEHALA la un chef de rockeri.. fereasca dumnezo smile.gif ishi aruncau purecii din cap in cap.. penal :drac:


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nimic
post 1 Jul 2004, 10:10
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




de ce ma minti e jale cu melodia aia nu se mai satura de melodia aia da ce exemplu stateam pe o tersasa intro zii la un suc shi in in cred 10 minute au trecut 4 masini in care aceiasi melodie liviu Guta - de ce ma minti deacum imi era greata de melodia asta

deci nu numai in galatzi este super hit smile.gif))))))))))))))))))))))))))))))))))


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 1 Jul 2004, 10:21
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




:vmad: ma abtin sa comentez ca aici vorbim despre manele....


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 18:37
Forum Renault