DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme GPL Sandero Stepway 3, Probleme GPL Sandero Stepway 3

Monkey_
post 29 Nov 2022, 16:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 22




Salutare,

Astazi am fost cu masina, un Sandero Stepway 2021 la service pentru ca nu mai trecea pe GPL.
Problema identificata a fost “senzorul de gaz”, care a si fost inlocuit pe garantie. Dupa ce am plecat cu masina reparata (oarecum) am observat ca daca o calc mai tare, in jur de 3000 rpm, masina da “nas” si trece pe benzina iar daca merg linistit trece inapoi pe GPL dupa ceva vreme. Daca merg mai batransete, fara sa ma infig in acceleratie, pot trece cu ea si de 3000 rpm… aceste prag nu este fix, in sensul ca daca sunt in treapta superioara (putin subturat) si o calc, trece le benzina si la 2300 rpm de exemplu.
Pentru cei care au/au avut masini mai vechi pe gaz, ca atunci cand nu mai aveai gaz in butelie, dar tot insistai sa consumi si ultimul vapor de GPL biggrin.gif

Partea ciudata urmeaza abia acum: m-am intors la reprezentanta le-am zis ce se intampla si mi-au zis ca ei stiu de problema, doar ca efectiv nu stiu ce sa le faca… sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva si care a fost explicatia.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 1 Dec 2022, 07:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Pot fi 2 cauze
- calitatea gazului, de unde ai alimentat?

- cati km ai cu masina si daca filtrul de stare lichida a fost inlocuit? (posibil filtru infundat)

This post has been edited by jelly: 1 Dec 2022, 07:52


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monkey_
post 1 Dec 2022, 10:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 22




N-as putea sa am niste raspunsuri concrete la intrebari…

1. Despre calitatea gazului tot ce pot sa zic este ca i-am pus de la o benzinarie, TSV se numeste, de unde alimentez din 07.2021 de cand am masina.

2. Despre filtru tot ce pot sa zic este ca am facut revizia masinii, inclusiv GPL si inlocuire bujii la 27k km si acum are 31k. Sincer, n-am cum sa fiu 100% sigur ca s-a schimbat.

Cei de la reprezentanta mi-au zis ca in ziua in care am fost eu au mai avut o masina care face la fel dupa inlocuirea “senzorului de gaz”, cu o zi inainte alte 2 care fac la fel, iar ei nu au de la Dacia o solutie pentru problema.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 1 Dec 2022, 16:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Nu stiu cum sa iti zic, dar banuiam ca o sa zici de TSV. Consuma gazul si alimenteaza din alta parte, Mol. Petrom, Rompetrol si revino sa spui care este situatia.


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monkey_
post 1 Dec 2022, 16:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 22




Asta era si planul, sa consum ce am in butelie si apoi sa alimentez dintr-un Petrom sau Rompetrol, sa vad daca nu cumva problema este de la gaz…maine plec cu ea la un drum putin mai lung si o sa il consum. Revin cu vesti.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 2 Dec 2022, 11:25
Post #6


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(Monkey_ @ 1 Dec 2022, 10:48)
1. Despre calitatea gazului tot ce pot sa zic este ca i-am pus de la o benzinarie, TSV se numeste, de unde alimentez din 07.2021 de cand am masina.
*



Ești a "n" persoana pe care o aud că motorul comută aiurea GPL-Benzină-GPL cu GPL de la TSV...

S-au plâns și de unii parteneri Rompetrol, al căror GPL provoacă aceiași problemă.

Fără asemenea plângeri au fost:
1. OMV;
2. LUKOIL;
3. Petrom;

Ultimii 20.000km ai mei sunt făcuți exclusiv cu GPL Lukoil.
Nu mă pot plânge deloc de ei, în ciuda reputației îngrozitoare pe care o are Lukoil...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monkey_
post 4 Dec 2022, 15:59
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 22




Salutare, problema a fost de la GPL-ul bagat de la TSV. Am reusit sa consum ce aveam in butelie si apoi am alimentat de la un Rompetrol. Acum masina merge ok in gaz si nu mai trece de nebuna in benzina.

Am alimentat foarte mult de la TSV, pentru ca am benzinaria la 300m de birou si imi era foarte comod. Pana acum, nu am avut probleme, iar ca idee din cei 32k km pe care ii are masina, nu cred ca exagerez daca zic ca 20k sunt facuti cu gaz din TSV…


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Dec 2022, 02:24
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Monkey, poate atunci când ai făcut plinul de care te plângeai erau temperaturi mai de vara, și compoziția GPL-ului era în consecință alta decât cea necesara iarna. Daca zici că statia respectiva a avut GPL "bun" 20k km, e și asta o posibilă explicație.

This post has been edited by tatabobu: 5 Dec 2022, 02:25


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Dec 2022, 09:31
Post #9


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




GPL nu are formule diferite în funcție de anotimpuri, cum se face la benzină și motorină.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2022, 09:33
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ba chiar are, iarna creste proprotia de propan ca sa scada punctul de vaporizare. Vezi EN 589 cred


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punktnet
post 5 Dec 2022, 10:23
Post #11


Tehnic


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 September 09




S-a facut o analiza fulger de catre LandiRenzo la peste 100 statii GPL din zona de sud a tarii din cauza aparitiei brusc a multor probleme pe senzorii de pe rampa de injectie.
Rezultatul a fost cam 90% din statiile GPL verificate, aveau gaz care nu lichefia complet, ramanand un reziduu de peste 15% in recipiente (diversi diluanti, acetone - introduse pentru a trage la cantar) ceea ce este departe de a fi conform.
In testele efectuate s-a stabilit ca in momentul in care pe senzorul GPL ajunge lichid, diferenta de temperatura duce la distrugerea elementului de masura din senzor, de aici si problemele care apar.
Din surse neoficiale, exista in lucru o directiva care va duce la refuzul inlocuirii pieselor defecte din cauza calitatii gazului, eu personal sunt curios cum se va verifica in service vaporizarea GPL-ului din rzervor smile.gif


--------------------
Dacia Power 2022
Diesel Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2022, 10:25
Post #12


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




simplu, goleste rezervorul si desface polivana si constata carmazul de pe fundul rezervorului.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punktnet
post 5 Dec 2022, 11:05
Post #13


Tehnic


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 September 09




Daca stii procedura de service pentru golire rezervor... smile.gif))

Din pacate normele de SSM si mediu nu sunt asa permisive incat sa imprastii gazul in atmosfera. Chiar si cu rezervorul gol raman suficiente incat sa fie mai intai periculos apoi daunator mediului.


--------------------
Dacia Power 2022
Diesel Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Dec 2022, 11:08
Post #14


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da, o stiu, se foloseste un arzator. Totusi daca ai nevoie sa schimbi o polivana nu arunci rezervorul cu totul ca nu s epoate goli. Gumele tot raman pe rezervor daca faci asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Monkey_
post 5 Dec 2022, 11:20
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 23 June 22




QUOTE(tatabobu @ 5 Dec 2022, 02:24)
Monkey, poate atunci când ai făcut plinul de care te plângeai erau temperaturi mai de vara, și compoziția GPL-ului era în consecință alta decât cea necesara iarna. Daca zici că statia respectiva a avut GPL "bun" 20k km, e și asta o posibilă explicație.
*



Intr-adevar cam asa a fost situatia, am bagat gaz pe la inceputul lunii noiembrie, a picat senzorul de gaz, iar programarea la service mi-au facut pe data de 29 noiembrie…apoi m-am chinuit sa consum ce aveam in butelie rolleyes.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Dec 2022, 17:47
Post #16


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Baga 10 litri de la TSV-ul ăla data viitoare când se golește butelia daca vrei sa verifici, și cam aia e.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 5 Dec 2022, 21:13
Post #17


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Multumesc, @punktnet si @DFA. Dupa invazia Ucrainei am hotarat sa boicotez Lukoil, dar se pare ca trebuie sa ma intorc la ei, n-am local alternative decat Bulrom, despre care nu stiu prea multe.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2022, 10:47
Post #18


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 5 Dec 2022, 09:33)
ba chiar are, iarna creste proprotia de propan ca sa scada punctul de vaporizare. Vezi EN 589 cred
*



Ai dreptate, EN 589 specifică:

QUOTE
Pentru presiunea minimă a vaporilor, se acordă cinci grade, A, B, C, D și E, pentru a permite limite sezoniere pentru la nivel național pentru fiecare perioadă a anului. Într-o anexă națională la prezentul standard european, fiecare țară trebuie să indice clasa (clasele) pe care o (le) adoptă pentru a atinge o presiune minimă a vaporilor de 150 kPa. pe parcursul întregului an și trebuie să detalieze intervalul de date în care se aplică clasa selectată.


Petrom folosește:
- Carburant A (amestec de vară) cu 40% propan
- Carburant B (amestec de iarnă) cu 60% propan

Rompetrol folosește:
- CALITATE DE IARNA CLASA A – BOGAT IN PROPAN - cu % nespecificat...
- CALITATE DE VARA CLASA C, D – BOGAT IN BUTAN - cu % nespecificat...

Pe la alții nu prea am găsit date...

Nu am găsit calendarul folosit în RO pentru trecerea vară-iarnă..., posibil să fie ceva generic, de genul cum e în Polonia, perioada de vară este cuprinsă între 1 aprilie și 30 noiembrie, în timp ce perioada de iarnă este cuprinsă între 1 decembrie și 31 martie.

This post has been edited by DFA: 6 Dec 2022, 10:56


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Dec 2022, 10:47
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Acu ceva vreme erau ai mai buni din romania, livrau si la lukoil. Dar a trecut ceva vreme de cand stiam informatia asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2022, 10:57
Post #20


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 6 Dec 2022, 10:47)
.....erau ai mai buni din romania...
*


Cine?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Dec 2022, 11:28
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.904
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Bulrom gaz. Bine, asta era prin 2012, cand faceam si eu formarea de GPL cu seful de la Landi Renzo romania.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2022, 16:22
Post #22


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(punktnet @ 5 Dec 2022, 10:23)
S-a facut o analiza fulger de catre LandiRenzo la peste 100 statii GPL din zona de sud a tarii din cauza aparitiei brusc a multor probleme pe senzorii de pe rampa de injectie.
Rezultatul a fost cam 90% din statiile GPL verificate, aveau gaz care nu lichefia complet, ramanand un reziduu de peste 15% in recipiente (diversi diluanti, acetone - introduse pentru a trage la cantar) ceea ce este departe de a fi conform.
In testele efectuate s-a stabilit ca in momentul in care pe senzorul GPL ajunge lichid, diferenta de temperatura duce la distrugerea elementului de masura din senzor, de aici si problemele care apar.
Din surse neoficiale, exista in lucru o directiva care va duce la refuzul inlocuirii pieselor defecte din cauza calitatii gazului, eu personal sunt curios cum se va verifica in service vaporizarea GPL-ului din rzervor smile.gif
*



1. Va fi foarte greu de dovedit calitatea GPL utilizat de client - pentru a vedea (testa) dacă după vaporizare rămâne ceva ai nevoie de o instalație cu circuit închis (care nu există în service auto) sau să conectezi un arzător și după consumarea rezervorului să-l deschizi și să vezi ce a rămas pe fundul lui;
2. Va fi foarte greu de dovedit că GPL-ul respectiv a defectat senzorul T-MAPC97 în lipsa unui test recunoscut;
3. Clientul nu poate ști ce bagă pompa în rezervorul mașinii - sistemul e complet închis și presurizat;
4. Spre deosebire de Benzină și Motorină, clientul nu poate alimenta de pe marginea drumului, din canistre și din surse dubioase;
5. Benzinăria este obligată prin lege să vândă doar produse conforme și să aibă Buletine de Analize și Siguranță pentru produsele vândute;

Acțiunea (dacă este reală) pare să fie făcută la intimidare, poate prinde la unii clienți și închid gura și acceptă să plătească din buzunarul lor înlocuirea senzorului de presiune...

Chestia asta seamănă cu un scenariu care a avut loc prin 2006-2007-2008 când se dădea vina pe Motorina Euro4 care defecta pompa de înaltă presiune Delphi de la motoarele 1.5dCi 65cp Euro3, pentru că nu asigura suficientă lubricitate, iar pompa se uza și în final se bloca...

This post has been edited by DFA: 6 Dec 2022, 16:31


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Dec 2022, 18:39
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(punktnet @ 5 Dec 2022, 10:23)
S-a facut o analiza fulger de catre LandiRenzo la peste 100 statii GPL din zona de sud a tarii din cauza aparitiei brusc a multor probleme pe senzorii de pe rampa de injectie....
Din surse neoficiale, exista in lucru o directiva care va duce la refuzul inlocuirii pieselor defecte din cauza calitatii gazului, eu personal sunt curios cum se va verifica in service vaporizarea GPL-ului din rzervor smile.gif
*


QUOTE(DFA @ 6 Dec 2022, 16:22)
1. Va fi foarte greu de dovedit calitatea GPL utilizat de client - pentru a vedea (testa) dacă după vaporizare rămâne ceva ai nevoie de o instalație cu circuit închis (care nu există în service auto)...
2. Va fi foarte greu de dovedit că GPL-ul respectiv a defectat senzorul T-MAPC97 în lipsa unui test recunoscut;
...
Acțiunea (dacă este reală) pare să fie făcută la intimidare, poate prinde la unii clienți și închid gura și acceptă să plătească din buzunarul lor înlocuirea senzorului de presiune...
*


Din pacate acesta nu este singurul ping-pong intre un furnizor de componente si producatorul auto din care doar clientul este cel vinovat. In cazul acesta cred ca va fi foarte interesant de vazut cum cei de la LandiRenzo pot sa demonstreze (cu vreun "test fulger" icon_mrgreen.gif ) ca la o masina aflata in service NU minunatul lor senzor este "buba" ci GPL-ul folosit (sa fie clar ca unul neconform poate genera o defectiune, dar trebuie aplicata "prezumtia de nevinovatie" si dovedit ca aceasta a fost cauza).
Si mai trist este daca se mai da si o astfel de directiva care va duce la refuzul inlocuirii pieselor defecte, deci egal daca clientul a folosit GPL corespunzator iar componenta a avut un defect de fabricatie, instalatie NOK, etc. aceasta NU va fi schimbata pe garantie, clientul va plati astfel si orice "rebut" al celor de la LandiRenzo iar acestia pot sa "doarma" linistiti, orice reclamatie referitoare la produsele lor va fi din start respinsa.
Regretabil ar fi daca si cei de la Dacia vor intra (sau se vor complace) in acest "joc" al furnizorului.

PS: @ punktnet, pentru ca ceea ce ai scris consider ca este putintel "strigator la cer" poti te rog preciza "cu subiect si predicat" (sa fie clar pentru toti) aceasta directiva 022.gif la cine este "in lucru" sad.gif si mai ales cine o (poate) da : Dacia sau LandiRenzo .

This post has been edited by Gil26: 6 Dec 2022, 19:48


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 6 Dec 2022, 20:07
Post #24


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




- Se ia datasheet-ul de la sensorul de presiune integrat în reperul DACIA (și ale altor producători) aici cine vrea face DSI (Demontare și Studiu Individual)
- Se poate analiza orice eșantion (10-100-1000 etc) vrei, în 99% gazul consumă senzorul

- Nu e o problemă, e doar CID blush.gif

This post has been edited by torquemada: 6 Dec 2022, 20:08


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Dec 2022, 20:48
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




... radmasa.gif
Cine ia "datasheet-ul", unde "aici cine vrea face DSI", cum "Se poate analiza orice eșantion (10-100-1000 etc)" daca in 99% gazul consumă senzorul in garantie.
Si desigur cireasa de pe tort (si care iti place tie cel mai mult) "Nu e o problemă, e doar CID", deci doar clientul este vinovat si induce "damage", chiar daca si gazul conform consuma senzorul aflat in garantie.

PS: dupa "logica" asta (nu e o problema, e doar CID) pentru orice problema a instalatiei GPL de pe masina, senzorului, etc. clientul este "demolatorul" in absolut toate cazurile (sau ma rog 99%) si in toate situatiile. Atunci producatorul auto si furnizorul pentru ce naiba mai acorda garantie (inclusiv la minunatul senzor care se "consuma " icon_mrgreen.gif imediat)?

LR: iar pentru directiva aia care "exista in lucru" (asa cum a scris colegul "din surse neoficiale" biggrin.gif ) pana la urma tot Dacia se face de ..... nu LandiRenzo sau vreo reprezentanta.

This post has been edited by Gil26: 6 Dec 2022, 21:36


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 6 Dec 2022, 22:20
Post #26


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Clientul a vrut, musai, benzină + GPL, benzina simplă nu e bună pentru el, așa că încă de la început își dă singur CID - în ciuda nemulțumirii unora și altora.



--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 6 Dec 2022, 22:51
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Aha, deci tot clientul este vinovat si "încă de la început își dă singur CID" , producatorul este Fecioara Maria radmasa.gif ...
Dar cine naiba a proiectat, dezvoltat, testat, implementat, fabricat si vandut modelul "...benzină + GPL..." ?????
La fel si "motorina" asa cum a scris @ DFA cu "pompa de înaltă presiune Delphi de la motoarele 1.5dCi 65cp Euro3 ", benzina + EasyR (JS3), etc...., tot clientul e cel care a vrut (cumparat) si care "încă de la început își dă singur CID "
Clar ca si modul de exploatare, intretinere, etc. conteaza dar anumite deficiente si probleme tehnice la unele masini\modele sunt responsabilitatea producatorului auto asa ca mai las-o balta cu CID-ul asta "general valabil" radmasa.gif ...
Revenind la mirabolantul senzor doar ca info 10#100#1000#etc, iar asta conteaza atat ca esantion, analiza, mod de rezolvare, etc... si NU este vina clientului ca el a cumparat cu buna credinta o masina Dacia "benzina + GPL" cu probleme "încă de la început".

This post has been edited by Gil26: 6 Dec 2022, 23:07


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Dec 2022, 00:44
Post #28


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Io stiu doar de Cid-ul ala al lu' Corneille. Ce e CID-ul asta de si-l da clientul?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 7 Dec 2022, 05:31
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




CID = Customer Induced Damage

LE: mai pe romaneste este continuarea de la ”asa face toate domne’...” din (unele) reprezentante, adica cine naiba te-a pus domne’ sa cumperi produsul nostru facut pe genunchi si repede inainte, tu ai vrut bai clientule masina asta, musai benzină + GPL, benzina simpla nu e buna pentru tine, asa ca inca de la bun inceput ti-ai dat singur CID in ciuda nemultumirii unora si altora radmasa.gif ...
(sau altfel spus: noi sau furnizorii nostrii de foarte mare incredere si care ”fac cu bolta” peste noi, ex Delphi, Valeo etc. NU avem vreo vina, acum vezi ca si astia de la LandiRenzo care produc doar pentru ”rachete” au facut o analiza fulger si ai grija ca exista in lucru si o directiva 04.gif , deci ti-ai dat singurel domne’ CID inca de la bun inceput cand ai lansat comanda pentru masina asta produsa de noi, ghinionu’ tau domne’... doar CID va scrie pe tine de acum incolo wacko.gif )

This post has been edited by Gil26: 7 Dec 2022, 08:30


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Dec 2022, 11:23
Post #30


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Aha... Varianta de service auto a constatării "problema la interfața tastatura - scaun" din IT

This post has been edited by tatabobu: 7 Dec 2022, 11:23


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:33
Forum Renault