DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ARMATA, intamplari din armata

Victoras2001
post 3 Dec 2008, 01:31
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(bygy007 @ 3 Dec 2008, 00:58)
Victoras2001 Din: Caracal, str. Reinvierii nr.67 nu cumva stai pe linga cimintir ??
*


Ba da, ba da! radmasa.gif

QUOTE(BAC @ 3 Dec 2008, 00:56)
Igiena personala era cam asa: dimineata ma spalam de fiecare data sub brat, trunchi, fata si gat. De la caz la caz si seara, dar obligatoriu pe picioare si pe dinti. Cine era prins ca nu se spala pe picoare era aruncat in butoiul cu apa pt spalat. Totul se desfasura intr-un interval de timp bine stabilit. Eram 99 de oameni(3 plutoane X 33 militari) la o baie cu vreo 10 chiuvete. De exemplu, seara, in timp ce un plutonul 1 statea la baie, plutonul 2 se dezechipa si facea patul, plutonul 3 isi ducea bocancii la uscatorie la curatat si dat cu crema. Bocanci stateau acolo, noaptea, aliniati pe grupe si plutoane, exact cum avea fiecare locul, puteai sa-i gasesti cu ochii inchisi. Ciorapii erau pusi deasupra bocancilor pt aerisire. Apoi plutoanele faceau rotatie, 1 la dus bocancii, 2 la baie, 3 dezechipare, samd. Nu era voie cu imbracaminte civila, chiloti, maieu, ciorapi etc. Cum stingerea se dadea la 9.30 cu somn obligatoriu pana la 10, dupa aceasta ora era o intrega forfota la spalat de ciorapi, curatat hainele de noroi etc., pt cei care nu se puteau incadra in program. De la 5 la 5.30 era iarasi somn obligatoriu. Somnul era strict limitat la 8 ore, si era bine sa profiti cat mai mult. La orele de teorie din sala, picoteam gata sa-mi pice capul pe masa.
....va urma....

Da da da, exact asa era. smile.gif

Diferenta ar fi ca la noi bocancii erau in baie. Mama ce meiresme... te rugai de cate unu' sa se cace, doar doar de-o mirosi mai bine. Era si pedeapsa "planton la bocanci".
Dupa ora 22.00, rupti de oboseala, adormeam dusi. Aia care sforaiau, printre care si eu, aveau parte de tratamente speciale. Ori tambal, ori caldura. Mie mi-au fost aplicate ambele.
Procedeele erau cam asa.
Unu statea de sase, altul statea la intrerupator, iar 3-4 veneau la patul tau. La semnal, trageau salteaua de sub tine si ti-o puneau in cap. Dormeai toata noaptea pe sarmele patului. Mai crunta era bataia cu cearsaful ud. Luau cersafuri, le udau, le rasuceau bine de tot, iti trageau usor patura pe cap, se stingea brusc lumina si dadea fiecare de 2-3 ori, cu sete. Apoi erau toti in paturi. Bai nene, crunta bataie, pe cuvant. Te dureau dimineata toate cele.
Sau mai aveau o metoda de tortura crunta. Te acopereau cu cate paturi reuseau sa stranga. Cam 10-12. Pe langa faptul ca erau al dracu' de grele, te trezeai dimineata lac de apa. Nu mai spun ce cosmaruri aveai toata noaptea.

Aveam un sergent angajat, Drumea. N-o sa-l uit pe omuletul asta toata viata mea. De altfel ma si jurasem ca dupa ce termin armata ma intorc sa-l ucid in chinuri. Culmea e ca dupa ce am tarminat, l-am vazut la TV, ii luau interviu.
Bai nene, era macabru omuletul. Cand era SSB (sergent de servici pe batalion), ne chinuia crunt, c-o placere sadica. A aliniat doua companii si ne-a pus sa batem pas de defilare-n curba, spre cantina. Pentru cine nu stie, o companie era formata din patru plutoane a cate 30 de militari fiecare. Deci cam 250 de oameni pe trei randuri amarate. Normal ca in curba se pierdea cadenta, pentru ca aia din exteriorul curbei trebuiau sa faca pasii mai mari decat cei din interiorul ei. E, s-a jurat rahatul asta ca pana nu batem corect pasul de defilare, nu mancam. Si ne-a chinuit vreo 2 ore. Inainte, inapoi... Cand am ajuns la masa aproape ca nu mai aveam chef de ea. Da habar n-aveam ce ne astepta afara. Stimabilul sergent Drumea, care ne-a luat de pe scarile cantinei cu culcat, salt inainte, aviatia inamica la joasa inaltime... Mai bine de un sfert din noi am vomitat tot ce mancaseram.

In UM, cand trece un grad mai mare pe langa tine, sau intra intr-o incapere, cine-l vede primul trebuie sa strige ATENTIUNE. In acel moment inceteaza orice activitate si toti se intorc cu fata spre gradat. Ei bine, stimabilul sergent Drumea facuse o adevarata pasiune fata de acest punct din regulament. Venea in dormitor tiptil, sa vada daca strigam atentiune. Daca nu-l vedea nimeni, manca jar. Oricum, inchipuiti-va ce era-n dormitorul ala, daca din 100 de militari nu-l vedea unu'. radmasa.gif Intra bou' cu tate in dormitor, normal ca nu l-a vazut nimeni, si-l gineste pe cel mai apropiat de el. Il scoate vinovat si-l pune sa stea cu fata la 10cm de perete si sa strige ATENTIUNE, sa-l auda el de pe platou, cu geamurile inchise. Noi eram la etajul patru. Mai fratilor, a urlat saracu' om de la un anumit moment nici nu mai intelegeai ce striga. Din ATENTIUNE ajunsese ceva de genul aaaaaaaaaîîîîîîîîîîîîîîîîîîîî. Cred ca a strigat vreo ora la peretele ala. Va dati seama ca noi eram pe jos de ras. A venit nenorocitul inapoi, ca nu-l auzea p-ala strigand. Si ne-a gasit tavalindu-ne pe jos. Cu chiu cu vai a reusit sa ne scoata afara, ca eram lesinati. Treceam pe langa el plangand de ras. Am ajuns pe platou razand si mai si. Ceilalti militari nu stiau ce aveam, da radeau de rasul nostru. Pana la urma s-a facut de apel si am scapat.

This post has been edited by Victoras2001: 3 Dec 2008, 02:05


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 3 Dec 2008, 08:31
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Da, la cei care dormeau prea bine li se strangea nasul, pt a se opri din sforait sau se bagau bete de chibrit sau hartie intre degetele de la picoare si se dadea foc. Exact ca in Tom si Jerry.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 3 Dec 2008, 09:55
Post #33


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Intrebarea e... V-ati simtit "mai barbati" dupa aceste intamplari?


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 3 Dec 2008, 10:22
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.596
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




pai nu se vede pe EKG ca le sare inima de bucurie cand isi aduc aminte? smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 3 Dec 2008, 12:16
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Poate nu va vine sa credeti, dar pufosii se puteau recunoaste dupa mutre si privire. Am avut un coleg, nu uit nicidata, la inceput era ca un iepure speriat, fix asa avea privirea. In afara de ceea ce era obligat sa spuna, un cuvant nu scotea. Treptat si-a revenit ca la sfarsitul perioadei de instructie, luna a 3-a, 4-a sa incepa sa spuna glume ba chiar sa fie sfidator.


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 3 Dec 2008, 13:09
Post #36


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




QUOTE(BAC @ 3 Dec 2008, 08:31)
...sau se bagau bete de chibrit sau hartie intre degetele de la picoare si se dadea foc. Exact ca in Tom si Jerry.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tare mult mi-ar fi placut sa vad o scena din asta icon_mrgreen.gif cool.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 3 Dec 2008, 13:25
Post #37


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Am facut si eu faza aia prin clasa a9a la unu care dormea tun happy.gif Nu puteai sal trezesti nicicum. Au ars betele pana s-au stins radmasa.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 3 Dec 2008, 13:48
Post #38


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Si te mai miri cand auzi ca s-a mai sinucis cate unul in armata...
cenzurat...bine ca am scapat...


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2008, 13:50
Post #39


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.013
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 2 Dec 2008, 17:21)
Iniante de armata ma aburisera niste amici mai mari ca, cica, daca-s purtator de ochelari scap de masca de gaze. Ei as, in cele 10 secunde sau cat era baremul sa-ti pui masca, eu trebuia sa-mi scot si ochelarii, sa-i bag in buzunar la loc sigur si apoi sa recuperez cele 3, 4 secunde pierdute. Avea comandantul de pluton o placere sadica sa urle "Gazeeeeeeeeeeeeeee". Cine nu se incadra in barem, mai facea si vreo 1o flotari cu masca pe bot, sa se invete minte.
*


Da, dar macar nu alergai cu masca pe figura. Si tata a scapat de exercitiul asta, pana cand a venit un capitan mai dat draq si l-a pus la alergat... insa tata a inceput sa alerge si s-a tot dus vreo 2 km, pan au venit unii sa-l aduca inapoi. A zis ca nu a vazut copacul unde l-a trimis capitanul, ca deh, nu avea ochelarii.
Slava domnului ca s-a terminat tampenia aia comunista... Oricum pentru nostalgici, Legiunea straina franceza inca recruteaza.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 3 Dec 2008, 14:01
Post #40


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




era bine la armata happy.gif mai conduceai cate un TAB.243.. rolleyes.gif laugh.gif TR-85M1...MLI...


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 3 Dec 2008, 14:06
Post #41


Doar membru


Group: Members
Posts: 920
Joined: 13 January 04
From: Oradea




..... cate-o valiza printre paturi....


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Dec 2008, 14:09
Post #42


fan Dacia


Group: Members
Posts: 20.013
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Tu nu pupai asa ceva daniele, ca esti inalt rau. Poate DAC 445!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Dec 2008, 14:13
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Da de "bobinat" nu povesteste nimeni? Sau de "baza"?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 3 Dec 2008, 14:14
Post #44


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Am ras de m-am prapadit ... felicitari celor care au postat.

Nu uitati insa si de secretul de stat ph34r.gif .


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 3 Dec 2008, 16:01
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Am auzit ca se mai practica cusutul de saltea al celor care aveau un somn mai profund.Il urmareau pe unul care dormea dus cu fata in sus sau in jos si-i coseau pijamalele de jur-imprejur de saltea.Si se mai gaseau unii sa-i urle in ureche "ALARMAAAA!!!! " dupa ce terminau treaba.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Dec 2008, 16:23
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(cristio_79 @ 3 Dec 2008, 16:01)
Am auzit ca se mai practica cusutul de saltea al celor care aveau un somn mai profund.Il urmareau pe unul care dormea dus cu fata in sus sau in jos si-i coseau pijamalele de jur-imprejur de saltea.Si se mai gaseau unii sa-i urle in ureche "ALARMAAAA!!!! " dupa ce terminau treaba.
*


N-ai auzit nimic. tongue.gif
Ia fii atent aici.
Am vorbit cu OSU sa dea de stire ca-i alarma noaptea. Ne-am culcat toti linistiti. Dupa ce-a adormit tun subiectul, ne-am trezit si am purces la treaba. Adica l-am scos cu tot cu pat pe geam, ca nu incapea pe usa. Asa dormind, l-am dus pe malul lacului Mangalia. Am pus patul cu latura pe care se dadea jos subiectul, inspre apa. Cand am urlat ALAAAARMA, a sarit subiectul direct in apa. Avea apa cam juma' de metru acolo, da asta era sa se inece. Dadea ca disperatu' din maini si din picioare, desi cred ca atingea cu burta fundul apei. A trebuit sa sarim si noi dupa el, ca acolo murea.
Era saracu' vai de mama lui. Prima iesire din satul natal fusese cand l-au luat in armata. I-a dat plutonierul de companie toalele de marina, sa se duca acasa, sa rupa gura targului. S-a dus in discoteca din comuna si-a fost mascota. Cand s-a liberat, a plans in fata comandantului ca el nu vrea sa plece din armata.
Odata l-am trimis in oras sa cumpere vodka "clitoris". S-a intors plangand si a spus "domn' maistru', sa moara mama daca ma mai duc io dupa vodka in oras. Am ajuns pana la gara si acolo au vrut unii sa ma bata, c-au zis ca rad de ei"

Unii vor spune ca astea-s reactii de monstru. Asa o fi, da acolo n-aveai alta salvare.

This post has been edited by Victoras2001: 3 Dec 2008, 16:24


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 3 Dec 2008, 18:07
Post #47


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Toti din pluton urma sa fim colegi de facultate, si mai mult de o treime proveneam de la liceele din Petrosani, asa ca am format din prima clipa un nucleu puternic la care in scurt timp au aderat si restul. Pot zice ca inca din prima zi am fost foarte uniti.

La inceput ne-au repartizat si noua trei gradati care sa ne instruiasca, desi, asta o stiam, conform regulamentelor in vigoare in aceea vreme, nu aveau voie sa puna militari la terment redus sub comanda militarilor de la trupa. Ofcial se considera ca noi nu suntem militari in termen ci elevi la scoala de ofiteri in rezerva.

Ei, din cei trei gradati, unul a incercat sa o faca pe zbirul de la inceput. In prima seara, in dormitor, cu multa importanta ne-a explicat cum e cu echiparea/dezechiparea la batul de chibrit (sa te imbraci / dezbraci in timpul necesar arderii unui bat de chibrit). Aveam un coleg, imi fusese coleg si in liceu, o pramatie de om, baiat de popa, avea o conditie fizica de invidiat, fusese campion national la junior la schi. Sergentul, cere un voluntar. Asta iese in fata cu o figura de tembel inocent. Sergentul aprinde batul de chibrit, iar colegului, chipurile emotionat, incep sa-i tremure degetele. Pana se arde batul, abia daca a "reusit" sa-si desfaca vreo 2, 3 nasturi. Sergentul pune botul, plin de satisfactie, ii cere altui coleg sa aprinda un bat de chibrit. Pana sa arda complet, sergentul meu era in parasute (chilotii aia cu manecute) si maieu. Mai aprinde colegul un bat de chibrit, sergentul meu, echipat la loc complet.

Se mai umfla nitel muschii pe sergent, dupa care ia cutia de chibrite, scoate un bat de chibrit, ii da foc, si se uita la noi. Noi, ne uitam la el... Chibritul arde complet. biggrin.gif Sergentul se inroseste la fata, iar colegul cel cu figura tampa, iese iar in fata si ii spune, de data asta pe cu tot alt ton: Iesi ba in PLM afara din dormitor ca-ti putem patura in cap si te incarcam pana dimineata. Ei erau 3 noi eram 30, ne dadea mana sa fim viteji. biggrin.gif

A doua zi dimineata, la raportul companiei ne-a luat capitanul la intrebari, ne parase sergentul. Ne-o tinut un discurs de vreo 15 minute, in care ne-a spurcat ca la usa cortului, dar a renuntat la ideea cu srgtentii.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 4 Dec 2008, 01:25
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




Nu a facut niciunul la parasute?? laugh.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 4 Dec 2008, 11:41
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




la unitatea aia cu parada si onoruri daca cineva ar fii indraznit sa se gandeasca la practici neregulamentare zbura de nu se vedea...In rest traiasca pasul de defilare icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 20:01
Forum Renault