DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cum se curata injectoarele?

bogdanescu
post 7 Nov 2003, 13:26
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 21 August 03
From: Bucuresti




rog persoanele cunoscatoare sa-mi zica si mie cum se face chestia asta...
(fara riscul de a pierde garantia)


--------------------
renault megane 2.2 sedan 1.5dci 80cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandulos
post 7 Nov 2003, 13:30
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 August 03
From: Bucuresti - Iancului




mai omule iti zic doar atit: nu te baga tu
dute la un service, e o operatiune destul de delicata


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 7 Nov 2003, 13:42
Post #3


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




se rezolvain service
sau
bagi 2 sticle de curatat injectoarele in reyervor si ii dai talpa pe autostrada


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 7 Nov 2003, 14:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




de fapt conteaza doar turatia motorului, nu-i asa?

ca poti sa mergi si cu 80 in treapta aIII-a, si atunci nu se mai numeste talpa :?:


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 7 Nov 2003, 16:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Nu e nevoie de doua sticlute de curatat injectoarele una isi face treaba satisfacator.Apoi mai ramane treaba cu mersul in forta biggrin.gif


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 7 Nov 2003, 18:59
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pentru o curatare fara greseala si fara dubii, recomand Service-ul Dandon! Acolo iti dau rampa jos, scot injectoarele si ti le curata cu ultrasunete. Costa 250 mii/injector.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 7 Nov 2003, 20:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




de ce trebuie sa-i dai talpa? adica trebuie s-o turezi? in instructiunile de la sticlutele cu solutie de curatat nu scrie nimic de turat motorul...


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 7 Nov 2003, 21:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Mersul pe autostrada sau chiar pe dn dar mai in forta are ca rezultat,constatabil usor in oras,un raspuns mai prompt al motorului chiar fara utilizarea vreunei sol de curatat injectoarele.E o constatare personala,nu am vazut pe undeva ca ar recomanda asta dar eu asa am simtit masina dupa un astfel de tratament.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 7 Nov 2003, 22:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Am auzit ca montarea unui al 2-lea filtru de benzina ar elimina ar elimina infundarea injectoarelor. Inclin sa nu cred treaba asta, voi ce ziceti?


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 7 Nov 2003, 23:55
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
Pentru o curatare fara greseala si fara dubii, recomand Service-ul Dandon! Acolo iti dau rampa jos, scot injectoarele si ti le curata cu ultrasunete. Costa 250 mii/injector.


Din ce am inteles, nu-i prea bine sa cureti injectoarele folosind metoda cu ultrasunete. Mai bine-i cu lichid.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 8 Nov 2003, 09:02
Post #11


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Si, ma rog, din ce ai inteles tu, de ce nu-i bine sa-ti cureti injectoarele cu ultrasunete ???? Crezi ca daca era asa de naspa si periculos, se mai folosea in aviatie curatarea injectoarelor cu ultrasunete ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 8 Nov 2003, 18:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Cred ca trebuie sa-ti raspunda cineva care se pricepe cu adevarat. Eu stiu ca Liviu cand si-a facut revizia de 60K a cerut expres sa i se curete injectoarele cu lichid si nu cu ultrasunete. Mai era un link vehiculat pe forumul vechi in care se aduceau si argumente impotriva folosirii cu ultrasunete ... dar nu mai merge sad.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 8 Nov 2003, 21:25
Post #13


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Si, ma rog, din ce ai inteles tu, de ce nu-i bine sa-ti cureti injectoarele cu ultrasunete ???? Crezi ca daca era asa de naspa si periculos, se mai folosea in aviatie curatarea injectoarelor cu ultrasunete ?


pai injectoarele sunt de muuulte feluri... pentru unele producatorul nu recomanda curatire cu ultrasunete.... asa se intampla cu astea pe care le avem noi

insa nici varianta cu injectoarele pe masina nu prea e buna pentru catalizator, daca este facuta prea des.... recomandarea (neoficiala) este ca la 20-30 k km sa se curete... asta aici la noi... la altii mai rar.... mi se pare ca la SLZ scrie ceva in tabelul de revizii...parca la revizia de 60 k km

insa varianta cu ele scoase si puse pe bancul de ultrasunete poate fi facuta ...fara ultrasunete... adica doar cu lichidul respectiv circulat prin injectoare... mia este insa po buba.... teoretic la fiecare domontare de injectoare trebuie schimbate inelele de etansare.... costa cam 300-400 k lei setul pentur un injector....sad.gif.... asa ca mai bine varianta Dacia!... insa nu prea des... insa se poate combina eventual cu lichid de curatire special care se baga in rezervorul de benzina.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 9 Nov 2003, 02:14
Post #14


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Am curatat injectoarele sapatamna asta... M-am dus (inarmat cu cunostiinte de pe forum) ca "vreau sa mi le curatati cu lichid ca asa stiu eu ca-i bine !".
Mentionez din start ca m-am dus la un service destul de bazat din Iasi..nu la vreo "bacanie".
Se uita aia la mine (inginerii de la receptie, nu maimutele).."Nu se merita dom'leee, e scump." Eu zic ca nu-i nimic, platesc. Ei zic ca nu-i bine pentru motor. Eu ca nu se poate, vreau cu lichid ca se strica o-ringurile bla bla bla. Ei zic bine..vino miercuri.
Cand ies ma intalnesc cu un mecanic de acolo pe care-l stiu..ii zic ca uite asa, asa, poti sa ma ajuti? El ca nu, ca el se ocupa de motoare, de curatat injectoare se ocupa electricianul, mi-l prezinta pe electrician. Asta-mi zice..ti le fac eu cu aer comprimat si cu spray..eu nuuuuu..o-ringurile. Ala se uita blazat la mine si-mi zice ca daca se strica pe el il doare-n... ca mai are o punga de o-ringuri de alea si ca in plus masina nu are multi km (30k) si ca nu-s imbatranite si ca toata distractia ma costa 200k..pe loc. Am fost de acord dupa ce m-a mai asigurat odata ca totul va fi ok.
M-am uitat si eu..o-ringurile alea sunt destul de trainice..niste "covrigei" de cauciuc ce nu mi-au parut atat de fragili..plus ca injectorul asta nu se infileteaza in motor sa zici ca se taseaza puternic..intra ca un dop...amazing.
Le-a curatat..a uns o-ringurile alea cu putin maglavais "special" ce-l avea el intr-o cutiutza, le-a pus la loc si gataaa..merge mashinutza.
M-am uitat sa monteze ca lumea filtrul de aer inapoi sa nu-mi traga aer fals si go home bucuros
PS pentru inca 100k mi-a pus si tester-ul (computerul ala in valiza tongue.gif ) si toate bune zicea el (ma interesa in special sonda lambda daca lucreaza bine).
PS2 e prima data in viata mea, intr-un service din Iasi, RSR cand cineva umbla cu manusi (la propriu) cand lucreaza... Ca sa nu-mi unga dupa aia volanul, sa nu-si unga sculele..am fost :shock:
PS3 in garantie trebuie sa faci totul oficial..nu merge cu vrajeli dintr-astea balcanice..ca-ti iei adio de la garantie. Metoda de curatare recomandata? Habar n-am..nu mai stiu ce sa zic.
PS4 alea de pus in rezervor sunt preventive...se poate incerca cu doza mai mare si dat "talpa"..dar in cazul meu n-a tinut (ca am incercat si asta intai...)...Sau poate merge dar consumi benzina de un milion jumate hehehe


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Nov 2003, 14:19
Post #15


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




deci , pe garantie, mi-au curatat injectoarele cu lichid , a mers cam 15-20 minute pe o canistra... turul a fost legat la retur, deci benzina se ducea de unde a venit , iar masina a mers pe solutia din canistra aia a lor.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 9 Nov 2003, 23:25
Post #16


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Mie mi-au spus ca trebuie sa mearga pe "butelie" doua reprize a cate 15 min. fiecare.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicu
post 27 Nov 2003, 10:45
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 10 July 03
From: Bucuresti




La service-uri dacia autorizate se practica ambele metode de curatzare a inj, cobalcescu - ultrasunete, latin efe - lichid. Diferentza intre cele doua metode e ca la a doua nu se dau jos injectoarele de pe masina, deci nu trebuie schimbate garnituri si nu-ti va trage aer fals, iar unele injectoare sint "electronice" si nu pot fi comandate decit de calculator (nu-i cazul dacia). Curatirea consta in dizolvarea depunerilor de pe canalele injectoarelor. Metoda cu ultrasunete are avantajul ca-ti si desfunda inj de particulele dure (mama ei de benzina murdara).
Prin urmare, daca motorul trage greu dar nu merge in mai putini de patru cilindri, laugh.gif , recomand spalarea. Daca nu merg toti cilindri atunci trebe bagati la ultrasunete. Se mai practica si suflarea cu aer comprimat si apoi spalarea (vezi latin efe) dar nu e tocmai sanatoasa.


--------------------
:) Cool messing the settings!:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 27 Nov 2003, 10:53
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Toate metode au dezavantajele lor!
Pentru curatarea injectoarelor se folosesc 3 metode:
1. Adaugarea unor solutii in rezervor
2. Curatarea cu un lichid special (motorul este alimentat cu o combinatie intre benzina si lichidul asta, amestcate intr.o butelie)
3 Curatarea pe banc cu ultrasunete!

Metoda 1
Presupune introducerea unor dizolvanti puternici in rezervor, dizolvani cu rolul de a curata depunerile de pe injectoare
Dezavantaje: la rezervoarele de metal curata si depunerile de pe peretii rezervoarelor, ducand la infundarea filtrelor si injectoarelor!
De asemenea curata si depunerile de pe conducte, cu acelasi rezultat.

Solutie: folosirea permanenta de la ziua 0, pentru a nu permite acumularea de depuneri.


Metoda 2
Are ca dezavantaj "infundarea" catalizatorului mai precis anihilarea elementelor active.

Solutia? Mai rarut e mai dragut!

Metoda 3
Daca imbecilul nu iti monteaza garniturile noi, o sa ai la ce sa injuri cand vezi ca masina merge prost si trage aer fals.

Avantajul major este ca se poate vizualiza evolutia curatarii si se poate insista

Dezavantajul major: decalibrarea injectoarelor!

Solutia?
Ca si la metoda 2 mai rarut e mai dragut si trageti de idiot sa va schimbe garniturile!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 28 Nov 2003, 03:25
Post #19


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE

Le-a curatat..a uns o-ringurile alea cu putin maglavais \"special\" ce-l avea el intr-o cutiutza, le-a pus la loc si gataaa..merge mashinutza


Ai facut cea mai mare tampenie!
Oringurile se inlocuiesc in mod obligatoriu odata cu demontarea injectoarelor!
Crezi ca daca scrie asta in cartea tehnica a masinii e doar pentru amorul artei?
Va mirati ca va merg masinile prost, ca va consuma mult!
DAr nu sunteti in stare sa va tineti tari pe pozitie si sa va aparati dreptul vostru de a fi tratati corect!

----
Conform punctului 7c din regulament am editat partiile care contravin cu punctul 2d
Andrei, ma asteptam de la mai multa diplomatie din partea ta!

alex


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 29 Nov 2003, 00:19
Post #20


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




In primul rand: multumesc pentru apelativ.
In al doilea rand: nu scrie asa ceva in carte (poate in manualul de service).
In al treilea rand - m-am documentat pe forum si m-am dus informat. Omul stia ce zice si ce face. Mi-a zis ca daca e cazul mi le schimba (o-ringurile).
In al partrulea rand: a fost "la mica intelegere" ... n-aveam ce pozitie sa apar. Stiam perfect la ce ma bag.
In al cincilea rand: am istorisit si eu ceva..fara pretentia ca am gasit piatra filosofala...am zis ca experienta mea poate foloseste cuiva.
In al saselea rand: nu cred ca te priveste problema timpului si banilor mei..cat despre durere in popou...nici pomeneala. Simt in schimb o durere in partea opusa cand sunt tratat cu condescendenta. PUNCT.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 29 Nov 2003, 00:44
Post #21


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




.............................Eu am curatzat cu solutzie...shi cu aparat la service!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 29 Nov 2003, 01:13
Post #22


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Off topic .. nu continuati ca nu are sens ...

Andrei ... daca as avea drept de moderare ti-as sterge ceea ce ai scis putin mai sus ... daca tu si avut o zi proasta te rog sa nu te iei de oamenii de pe forum ... si .. VORBESTE FRUMOS .... Gata ....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silver
post 12 May 2004, 09:30
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 April 04
From: Iasi




GOGU, care e service-ul in care ai executat operatiunea de curatare...???


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 May 2004, 15:33
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




ESilver, eu pana acum am bagat solutie de curatat injectoarele din aia care se gaseste prin mai toate magazinele. Am bagat un flacon din ala in rezervor si am rezolvat problema. Singura conditie este sa margi putin mai turat dupa aia sa se curete bine. Am facut chestia asta pe la 2000 si ceva de km, o s-o fac iar cat de curand si asa am de gand s-o tin. E un fel de cura preventiva. Nu prea as face curatarea care implica scosul injectoarelor ca e distractie mare (o-ring-urile, risc de decalibrare etc).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 13 May 2004, 19:35
Post #25


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




La Open Service...
Intreaba de Popa, el e electricianul (sper ca mai e pe acolo).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucescuC
post 21 May 2004, 11:51
Post #26


Calaret


Group: Members
Posts: 1.300
Joined: 1 August 03
From: Iasi




Daca trage aer fals motorul merge la fel de bine,nu face ca la masinile pe carburatie.Am avut un oring din acela taiat si se auzea un fasait la inj.4 si totusi motorul mergea rotund si tragea la fel de bine.Singura problema e ca intra aer nefiltrat in motor.


--------------------
Renault , Honda Clio symbol 1.5 dci, Transalp 600 V 2003, 1998 - GL-05-XLN, IS-80-LCG
Ganditi-va de doua ori inainte de a rani pe cei apropiati!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicu
post 21 May 2004, 12:11
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 10 July 03
From: Bucuresti




nu "e doar singura problema"!
e marea problema. Sar peste faptul ca intra mai mult aer, creste consumul alte alea, si ma leg de mizeria din aer, adica de praf, care are prostul obicei sa se puna pe tijele supapelor si la un moment dat (daca problema nu se remediaza) ti se blocheaza supapa si niciodata nu o sa se blocheze inchisa, ca o impinge culbutorul, asa ca ramine deschisa si ce face pistonu? Ii f*t* una supapei de-i ia gaia pe amindoi!
Iteleegiiiiii?


--------------------
:) Cool messing the settings!:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 3 Jun 2004, 00:50
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Cel mai important dezavantaj e ca se pierde compresie pe acolo.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicu
post 3 Jun 2004, 07:40
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 10 July 03
From: Bucuresti




Scuza-ma evilone dar compresia nu se pierde pe acolo. Compresia se realizeaza in cilindru, e una din fazele ciclului in 4 timpi.
In galeria de admisie exista depresiune creata pistoane, depresiune care are rolul de a trage aerul din exterior prin filtrul de aer, acesta din urma punind o rezistenta destul de mare. In momentul in care un O-ring nu etanseaza, aerul este absorbit pe acolo si, daca "gaura" e suficient de mare, este absorbit intr-o cantitate mai mare decit trebuie. Asta implica ca sonda lambda va remarca un exces de oxigen si calculatorul va creste debitul de benzina pt a realiza ardea stoechiometrica. Adica creste consumul (si puterea :twisted: ). Si dupa cum ziceam asta-i cea mai mica problema.
Filtrul de aer nu e pus doar ca sa pape putere, el e pus ca sa nu intre praf in motor si alte chestii mai mult sau mai putin solide.


--------------------
:) Cool messing the settings!:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 10 Jun 2004, 21:58
Post #30


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




cateva intrebari (de novice tongue.gif )

1) ce solutie este mai buna pentru curatat vreau sa incep si eu sa folosesc
2) cu ce frecventa si cat (ml, g) sa pun
3) cum imi dau seama daca am un injector infundat (niste idei eventual, nu numai ca nu mai trage masina)
4) daca sunt intr-adevar injectoarele infundate, operatia de desfundare se face pe garantie, sau se plateste la revizie?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 21:51
Forum Renault