DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 10 11 12 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CANADA GP, Detalii despre circuit

mircea_aq
post 19 Jun 2022, 22:37
Post #331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Un GP care-a confirmat ceea ce am vazut de-alungul sezonului.

Ferrari sta doar in Leclerc. iar Leclerc a pierdut titlul.
49 de puncte nu mai recupereaza nici daca verstappen abandoneaza in urmatoarele doua curse consecutiv.

Sainz e greu de privit, am avut un deja-vu al victoriei lui Gasly la Monza.
Puteai sa-i mai dai lui sainz 20 de tururi, tot nu ar fi depasit.

Business as usual la red bull, masina a doua se strica mult mai des decat prima.
Practic verstappen alearga acum de unul singur, asta daca era cineva atat de naiv sa creada ca perez are o sansa. N-are si n-a avut niciodata si daca ma intreaba cineva pe mine, nici nu are valoare sa concureze cu verstappen. El e doar nitel mai bun decat hulkenberg, baiatul acela cu sute de starturi dar niciun podium.

Mercedes in usoara revenire, nu poate tine pasul cu cei din fata, dar macar Lulu l-a invins prima data in sezon pe russell, putem sa notam o victorie pentru curcubeu.

Alpine, acolo unde le e locul, in jurul pozitiilor 8-10 in ritm de cursa.

Alfa Romeo in revenire, iar Zhou e pilot de f1. Nu e el material de campion mondial, dar nu e nici vreun yuki sau m/nick.

La McLaren e nevoie de curatenie generala, nu-i vad revenindu-si sezonul asta, sunt curios pe ce loc termina la constructori. E clar ca proiectul a esuat, trebuie sa vina oameni noi.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 20 Jun 2022, 10:17
Post #332


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Pacat de Alonso, merita un podium dar strategia nu a fost buna. De ce nu l-au chemat la boxe pe cele 2 VSC nu pot sa-mi explic. Sainz a incercat saracul dar atat, nu are acel ceva. Tind sa cred ca Max aveam mult mai multe probleme cu Leclerc daca era in locul lui Sainz. Titlul e la Max fara doar si poate.


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 20 Jun 2022, 10:23
Post #333


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da, chiar vorbeam ieri cu un amic, Ferrarist convins, care jubila la Safety Car ca il si vedea pe Sainz depasind, " ca e aproape, ca pneuri noi, ca DRS".....
I-am zis ca e greu cu Max, una e sa fii aproape, alta e sa si treci.....ce-i drept si masina RB l-a "salvat" e racheta. Dar chiar si daca Sainz reusea sa-l prinda si sa incerce un atac mai convingator, tot nu cred ca reusea sa treaca, Max e calit in d'astea si stie sa se faca greu de depasit.

Leclerc da, nici eu nu-l mai vad revenind. Ca ghinionul, ca echipa, ca strategia, ca colegul.....ca una, ca alta....e prea departe, char daca acum de pe 19 pe 5 a fost un progres excelent.

Lulu l-a batut pe George pentru ca echipa....altfel nu cred. Si oricum, chiar si asa, consistenta lui George este exemplara. Nici o cursa sub locul 5 e ceva.

Speram mai mult de la Alpine, dar desi masina merge bine, nu este un adversar nici macar pentru Mercedes, insa oricum, cred....si sper ca vor termina anul pe 4, dupa RB, Ferrari si Mercedes, dar poate inaintea McLaren si Alfa.

Alte surprize mari nu au fost....poate doar Stroll in puncte in fata lui Vettel.....cat despe cei 3 care au speriat vestul si care dupa mine nu sunt material de F1, adica Latifi, Mick, Yuki....nu prea e mare lucru de zis. Si ca tot ziceam de surprize.....Gasly surprinzator de slab ieri. Norris la fel.

Oricum, GP-ul a fist misto.....si il prefer oricand in pofida oricarui street circuit, care ma enerveaza maxim, nu le suport.

This post has been edited by vallixx: 20 Jun 2022, 10:40


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 21 Jun 2022, 09:24
Post #334


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Verstappen o sa castige si el anul asta pe merit primul lui campionat mondial rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 21 Jun 2022, 09:27
Post #335


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.210
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Nu puteai sa-mi zici asta acum 3 zile... biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 21 Jun 2022, 09:53
Post #336


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 21 Jun 2022, 09:24)
Verstappen o sa castige si el anul asta pe merit primul lui campionat mondial rolleyes.gif
*


Stiu unde bati, dar si anul trecut tot pe merit l-a castigat. Overall a fost pilotul mai bun din sezonul 2021.
Si daca nu avea cateva ghinioane (Baku, Hungaroring, Silvestone.....), castiga mult mai devreme de ultima cursa.

In ceea ce priveste ultima cursa, parerile sunt impartite in functie de "al cui fan esti". Finalul a fost controversat insa date fiind datele problemei (numarul de tururi pana la final, momentul in care a survenit crash-ul lui Latifi, agreementul FIA cu echipele de a nu termina cursa sub SC..etc), cred ca s-a luat cea mai buna decizie "cu ce a fost la indemana".

This post has been edited by vallixx: 21 Jun 2022, 09:53


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 21 Jun 2022, 12:01
Post #337


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




In F1 nu castiga doar pilotul cum va place voua sa credeti. Castiga tot mix-ul de pilot/masina/echipa. Daca un singur lucru din astea 3 "scartaie" atunci se duce naiba totul. Anul trecut Verstappen+masina+echipa n-au fost cei mai buni de pe grila, au fost intr-adevar extrem de apropiati de Ham&stuff, dar ce i-a facut sa castige a fost un factor care n-avea ce sa caute intr-o cursa de F1.
Anul asta in schimb sunt de departe cei mai buni, singurii care dadeau semne la inceputul anului fiind Lec&stuff, dar s-a dovedit ca nici Lec n-a ajuns inca la nivelul lui Max, si ca masina desi aparent e rapida o face in detrimentul fiabilitatii si ca echipa (aici nu pot sa gasesc nicio scuza) e praf.
Ham anul asta poate scartaie nitel la motivatie dat fiind ca si-a luat-o urat in ultima cursa a anului trecut + valul de hate de dupa aia, masina e clar sub RB, dar aparent mai fiabila decat Ferr, echipa e singura care mai misca ceva. Cat despre faptul ca Rus>Ham, eu as pune-o mai mult pe seama faptului ca echipa il foloseste pe ala cu mai multa experienta sa incerce sa puna la punct masina si incearca in fiecare cursa diferite setup-uri mai mult sau mai putin fericite.
Sper ca Mercedes sa-si rezolve problemele cu masina, Ham, la cate a facut pana acum nu poate sa mai aiba nivelul acela de motivatie pe care-l are Rus, asa ca in viitor eu prevad ceva rezultate spectaculoase de la acesta din urma. "Echipa" asta mi se pare ca are sanse (incepand cu anul viitor) sa se bata cu RB (unde lucrurile stau chiar foarte bine, si daca nu apar alte modificari imbecile de regulament nici nu vad motive de ingrijorare). Ferrari din pacate (desi sunt fan aceasta echipa, imi place si Lec si e ok si Seinz pe post de secund) pana nu face o schimbare fundamentala pe partea de management, si asta mi-e teama ca o sa mai dureze niste ani, o sa fie probabil pe viitor tot echipa a 3-a. N-ar fi exclus ca sa rateze chiar si de anul acesta locul 2.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Jun 2022, 12:07
Post #338


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pe vremea duelurilor Mansell - Prost - Senna auzisem o estimare că pilotul trage vreo 20% din performanta, restul împărțit între motor, șasiu, echipa, strategie și noroc.


This post has been edited by tatabobu: 21 Jun 2022, 12:37


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 21 Jun 2022, 12:46
Post #339


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Anul trecut Verstappen probabil avea titlul în buzunar înainte de ultima cursă dacă nu ar fi fost scos de pe circuit de două ori de mașinile Mercedes...Un abandon și parcă un loc 9 după accidente cu Hamilton și Bottas înseamnă multe puncte pierdute. De acord ca toate trei elementele...pilot, mașină, echipă sunt importante dar anul trecut a fost extrem de echilibrată lupta...Mercedes au avut echipa mai buna, Redbull mașina mai rapidă iar piloții...ei bine aici dpmdv Max a fost peste Hamilton.

În anii recenți mie mi se pare că ordinea importantei elementelor care au adus succesul a fost echipa>masina>pilot. Prea multe curse câștigate doar din strategie și prea puține ocazii pentru piloți să se dueleze echilibrat. În momentul în care managementul cauciucurilor și al combustibilului au devenit mai importante decât viteza, e clar că pilotul trebuie să aibă altfel de calități decât pe vremea lui Schumacher sau Senna. Cel mai bun exemplu mi se pare Vettel...are 4 titluri mondiale câștigate într-o conjunctură în care avea de departe cea mai rapidă mașină și probabil cea mai eficienta echipă. Cu toate astea cel puțin 2 dintre ele au fost câștigate cu greu în fața unui Alonso care trăgea de un Ferrari incomparabil mai slab și echipa Ferrari...ca de obicei, era în haos. Strict intre cei doi, după mine Alonso e pilotul mult mai bun, dar statistica spune altceva. Cât despre Hamilton, e clar un pilot mare dar a beneficiat de un asemenea material de concurs încât e greu să îl consider egal cu Schumacher. Practic doar în doi ani a avut cu adevărat concurență puternică de când e la Mercedes...și în ambii a pierdut titlul, odată în fața lui Rosberg și anul trecut


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 21 Jun 2022, 13:34
Post #340


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(tatabobu @ 21 Jun 2022, 13:07)
Pe vremea duelurilor Mansell - Prost - Senna auzisem o estimare că pilotul trage vreo 20% din performanta, restul împărțit între motor, șasiu, echipa, strategie și noroc.
*


S-au dus demult vremrile alea (din pacate, zic eu). Acum electronica bagata in toate componentele schimba totul. Prea multa, si de aici sanse mai mari de rateu.
noi oricum suntem soferi, ne dam cu parera pe ce vedem, dar nu suntem calificati sa avem o parere experta.
O parere (a noastra) mai apropiata de adevar in privinta pilotilor ar fi fost daca toti ar fi concurat pe masini identice.

P.s.: din ce-am vazut pana acum, Perez nu mi se pare deloc un pilot slab, din contra. Faptul ca e "nr. 2" in schipa nu inseamna nimic.

This post has been edited by maho: 21 Jun 2022, 13:53


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 21 Jun 2022, 13:44
Post #341


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.210
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




@OV, this =>
QUOTE(AndreiMR @ 21 Jun 2022, 12:46)
Anul trecut Verstappen probabil avea titlul în buzunar înainte de ultima cursă dacă nu ar fi fost scos de pe circuit de două ori de mașinile Mercedes...Un abandon și parcă un loc 9 după accidente cu Hamilton și Bottas înseamnă multe puncte pierdute.
*



Si sincer, singurul lucru pe care i-l reprosez lui Masi in cursa aia, a fost ca nu a pus pe toata lumea sa se unlap-uie din momentul in care a scos safety car-ul. Asa ar fi fost timp sa iasa toti din vizor.

Serios, si ma repet, pana si comentatorii de la digi au spus-o pe aia ca "cu strategia asta, daca vine un safety car, Hamilton pierde cursa". Si ce sa vezi, au bunghit-o.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 21 Jun 2022, 13:55
Post #342


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Faptul ca l-au dat afara pe Masi incheie discutia asta. E cat se poate de clar ca a luat decizia gresita. Restul e istorie.


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 21 Jun 2022, 14:39
Post #343


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Aia e un bullshit. Massi a fost sacrificat de FIA ca sa termine Toto cu scandalul....ca nu se mai oprea cu circul, desi i se respinsesera toate plangerile. Asa ca l-au sacrificat pe Massi ca sa-i inchida gura lui Toto.

Mercedes....de fapt Toto, s-a obisnuit sa iasa de fiecare data cum vrea el. Si cand se intampla o data sa nu iasa, incepe cu scandal.

Uite acum din nou. Dupa ce s-au chinuit de la inceputul anului sa rezolve problema cu porpoising-ul, cand au vazut ca orice incearca, tot nu le iese....au inceput sa sara cu gura la FIA ca vezi doamne "driver health", "safety", Lewis a inceput sa joace teatru ca nu putea sa iasa din masina.....dar alaltaieri spre podium nu-l mai durea nimic.

Noroc ca actuala conducere a FIA nu a pus botul si le-a spus ceva de genul: "bah, nu putem modifica regulile jocului in timpul lui, cu atat mai mult cu cat unele echipe au rezovat problema, asa ca pentru safety si health, daca in FP3 nu puteti reduce bouncing-ul sub o valoare acceptata, sunteti obligati sa ridicati garda la sol cu 10 mm. Dar doar cei carora nu le iese, nu toti, cui ii iese ....bravo lui."

Evident ca Toto voia ca regula sa fie pentru toti....sa-i oblige FIA pe toti sa ridice garda la sol, in conditiile in care doar ei sunt cei care nu reusesc sa rezolve problema, ceilalti i-au mai dat de cap. Asa ca au incercat, ca de obicei, sa manipuleze sistemul.....si ne miram de ce atata hate pe ei.

Ei sunt ca aia care stabilesc sa o dea parte in parte, dar cand vad ca iau bataie se duc la fratele mai mare. Vorba lu' ala cu perversa de pe Tg. Ocna: pai ori suntem golani, ori nu mai suntem.

This post has been edited by vallixx: 21 Jun 2022, 14:47


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Jun 2022, 15:06
Post #344


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(sb-55-dan @ 21 Jun 2022, 13:55)
Faptul ca l-au dat afara pe Masi incheie discutia asta. E cat se poate de clar ca a luat decizia gresita. Restul e istorie.
*



"Acarul Păun". Zic, doar.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 22 Jun 2022, 09:32
Post #345


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pacat ca nu mai avem reputatie...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Jun 2023, 20:25
Post #346


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Se vootoo butonu' cctv-ului. Aia din tribune au plătit bilet de proști, mâine și poimâine o să-și ia umbrele.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Jun 2023, 10:31
Post #347


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Bah nene.....am mai zis-o si o mai zic.....si nu pentru ca imi place mie in mod special, dar Alonso e pilot nene. Cu o masina de nivelul RB, eu zic ca Max ar avea ceva probleme. E tanar si are viteza tineretii, dar Alonso vine cu experienta multa in spate.

Altfel, cursa ok-ish, ca Max a dominat era de asteptat.

Zi buna pentru Ferrari, avand in vedere de unde au plecat si unde au terminat e un plus. Au avut bafta cu SC-ul, al doilea, si au putut beneficia de pit stop "ieftin", dar una peste alta au fost cat de cat ok.

Mercedes merge bine, de data asta a dat-o si Russell de gard.....aia e, mai ai si d'astea.

Perez e pierdut in spatiu si timp, nu stiu cata presiune e pe el acum din partea echipei, dar va fi si mai multa. Degeaba puncteaza Max numarul maxim de puncte daca nu puncteaza bine si a doua masina, valabil si in cazul Aston, unde Stroll e si nu prea e.

Albon cu ragalia aia de Williams....super cursa. Ocon e acolo constant best of the rest....

Dpdv incidentele de la pit stop, evident nu am datele le de telemetrie insa personal mi s-a parut unsafe release si la Hamilton si la Norris. Stewarzii au vazut altceva.....au si alte date, de la TV mie mi s-a parut diferit.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 10 11 12
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:20
Forum Renault