DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cati poti merge cu ea ?, cu masina,fara sa o inscri

cosmint26
post 26 Feb 2013, 01:04
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 18 February 11




Atata timp cat scrie pe talon ca masina a fost instrainata degeaba are el contract de comodat si nu stiu ce. orice politist ii poate lua talonul si numerele pentru neperfectarea actelor. Si daca se intampla asta, e groasa, ca nu mai ai alta solutie decat sa inscrii masina (adica automat sa platesti taxa!)

ai doar 2 solutii:
1.mergi linistit si "uiti" talonul acasa (iei amenda dor pt neprezentarea actelor sau daca vb frumos poate nu iei nici pt asta )
2. stabilesti cu proprietarul sa scoata alt talon de la politie(il da pierdut pe cel vechi) si pe asta sa nu mai completeze nimic pe spatele lui.



This post has been edited by cosmint26: 26 Feb 2013, 01:07


--------------------
Reno Megane 2000/rxi 1,6 16v - b22rol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 26 Feb 2013, 21:17
Post #122


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Da asa e, ai dreptate.
Se duce la politie cu vanzatorul si isi face alt talon.
Tot ce am zis in postul anterior e valabil fara semnatura vanzatorului pe spatele talonului.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adry1010
post 5 Sep 2014, 15:04
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 September 14




Salutare , vreau sa cumpar un VW golf 3 din anul 1992 , vanzatorul are toate actele in regula , am verificat si la ANAF cu el si are taxa nerecuperabila , el a zis ca imi aduce fisa fiscala , si mergem sa facem actele la o firma autorizata , apoi sa o scada de la impozit , a zis ca eu nu mai am treaba cu RAR , ca masina a fost radiata pe bacau , el nu vrea sa pastreze numerele , a zis ca ma duc la politie sa schimbe certificatul si apoi la primarie sa o declar pentru impozit , dar cine ma trece in cartea de identitate a masinii ??? eu stiam ca aia de la rar , el a zis ca daca eram din alta localitate aveam treaba cu rar-ul , ma puteti careva ajuta cu un raspuns ???


--------------------
VW Golf 3 1992/berlina - BC 20 Ady
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 Sep 2014, 15:29
Post #124


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Obligatoriu primul drum,dupa cumparare,se face la RAR...pentru identificare.
Mentiunea pe CIV se face altundeva(birou inmatriculari)nu la RAR.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JSnow
post 23 Apr 2015, 11:07
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 9 February 12
From: Bucuresti




ca sa nu deschid un topic nou, am si eu o problema smile.gif

Am vandut masina.
Am radiat-o fiscal - am dovada de radiere.
Cel care a cumparat-o a fost de buna credinta la cumparare si a promis sa inmatriculeze masina (desi timbrul de mediu era mare).

Ca sa ma asigur ca a inmatriculat-o am facut si operatiunea de mentionare la DRPCIV ca am instrainat auto (dupa cele 30 de zile de la vanzare). Evident in baza de date DRPCIV eram tot eu la propietar - ceea ce inseamna ca nu a fost transcrisa masina de cumparator.

In principiu cele de mai sus ma absolva de orice potentiala problema - am contract V/C, am radiere de la fisc, am facut mentiunea la DRPCIV, dar...am verificat pe CEDAM si masina are RCA...am intrebat la societatea emitenta si, evident, RCAul e facut pe numele meu...deci clar undeva masina circula pe numele meu si orice problema cauzata de actualul propietar se reflecta in bonus/malus-ul meu asta daca nu si mai rau....

A mai trecut cineva prin asta si cum ati rezolvat ?
As vrea sa nu mai am nici o legatura cu aceasta masina...asigurari emise pe numele meu fara ca eu sa stiu, etc....

JS


--------------------
Renault Laguna 2 2,2 dci - Privilege 2005 - B##***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 23 Apr 2015, 13:21
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Petitie la ASF considerand ca e prelucrator de date cu caracter personal cmf art 2/677/2001 si sa puna in aplicare corect art 4(1)lit.d/677/2001. Atasezi toate copiile dupa actele de instrainare si astepti raspuns in max. 30 de zile. Neaparat scrisoare cu confirmare de primire.
Vad ca esti din Bucuresti. Daca te poti deplasa personal la sediul lor e si mai bine.
Am sa te rog sa postezi si raspunsul lor pt cultura generala si pasii exacti de urmat.
Sunt niste legi tampite care se bat cap in cap, si ca vanzator ai numai batai de cap in cazul unui cumparator de rea credinta.
Am vazut ca mai nou finantele locale trimit instiintare ca nu ti-ai inregistrat masina la fisc, deci ceva a inceput sa se miste in tara asta.
Art 14/1si 2/ OUG 9/2013 privind timbrul de mediu prevede ca din aprilie 2013 AFP, MAI si AFM sa aiba baza de date comuna. Suntem in 2015 si acest lucru nu s-a intamplat.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 29 Mar 2016, 22:26
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti




Vreau sa vand vechea berlina ce zace pe dreapta de vreo 3 ani .
O cumpara un coleg de servici al unui vecin ce o i-a pt tatal de la tara .
Cum taxa e vreo 500 euro , probabil ca trebuie sa ramana inregistrata pe numele meu atat la fisc cat si la DRPCIV 9 politie ).
CU omul o sa caut sa ma inteleg sa imi plateasca impozitul aferent si sa isi faca RCA, rovinieta, eventuale amenzi.
Dar daca scenariul asta nu va functiona peste ceva timp, cum as putea sa solutionez usor viitoarele probleme ?
Daca fac doar CVC , fara sa scriu in talon " instrainat catre " o sa pot sa zicem peste cativa ani sa ma prezint cu CVC ul la Fisc sa o scot de pe rol si apoi sa o radiez din circulatie cumva ? Stiam ca platesti o amenda doar daca cumperi o masina si nu te prezinti cu CVC ul la fisc in cele 30 zile de la dobandire ...

This post has been edited by the fast and furious: 29 Mar 2016, 22:27


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 30 Mar 2016, 07:30
Post #128


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




In cel mai rau caz omiti sa treci data pe CVC. Sau o scoti de la fisc si nu o mai transcrie omul dupa aia, desi nu recomand solutia asta, insa vad ca multa lume recurge la ea si nu pare sa se fi sesizat nimeni...din ce an e masina, daca se poate atesta ca istorica nu mai plateste timbru.
LE vad in semnatura ca e din 99, inca nu merge atestata.

This post has been edited by b06fcn: 30 Mar 2016, 07:31


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 30 Mar 2016, 20:00
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti




Da este cea de la semnatura Dacia 1310 1,4 carburatie non euro .
De la fiscal nu o scot , am cateva amenzi si nu pot opera astfel de modificari.
Acum impozitul la ea e cam 60 ron , recurg sa o scot de la financiar doar daca omul nu vine in fiecare an cu banii pe impozit, nu vreau sa platesc pana la adan i batraneti pt o masina pe care poate persoana in varsta o mai foloseste 5-8 ani si apoi se topeste prin vreo curte la tara.


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 30 Mar 2016, 20:23
Post #130


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




5-8 ani cu o rabla din '99? Pai eu nu cred ca mai rezista Loganul din 2007 inca 5 ani...


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 27 Feb 2017, 20:07
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




Vin și eu cu o problema de genul urmator, în 2013 am vândut o masina Renault la persoana 1 după un accident la preț de nimic 1000 lei, respectivul a reparat-o fiind mecanic și a vândut-o la persoana 2 iar acesta a vândut-o mai departe la a 3a persoana,pana aici știu eu după aia nu mai știu nimic de mașină.
Când am vândut masina am făcut contract de vânzare cumpărare de mana, cu martor, nu mai vandusem o mașină pana atunci și nu am știut procedurile (greseala mea), și i-am dat și cartea și talonul.
După câteva luni de la vânzarea de către mine m-am întâlnit cu persoana 3 sa îmi de-a banii pe impozitul pe anul 2013 și sai dau cartea mașinii ca vrea sa o treacă pe el, i-am zis ca e la persoana 1 pe care o știa prin prieteni comuni, cert e ca nu am fost solicitat de 3 ani sa semnez nimic și mai e cert faptul ca masina e tot pe mine la impozit și anul asta, doar ce l-am plătit recent.


Ce șanse am sa scot de la impozit masina având doar un c-v de mana și cred o copie după buletin a persoanei căreia am dat-o, zicea cineva pe un forum sa solicit o carte a mașinii pe motiv de pierdere, în ce baza pot sa cer și de unde. Ulterior am aflat ca trebuie talonul dar nu il mai am,probabil pt seria de sasiu,asta o stiu de aici de pe forum,asadar ce pot sa fac?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns și timpul acordat!


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 27 Feb 2017, 20:15
Post #132


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Ai fost cu contractul la primarie?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 27 Feb 2017, 20:35
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




nu, e facut de mana cu martor doar


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 27 Feb 2017, 20:36
Post #134


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Nu stiu foarte bine cum sunt lucrurile, dar cred ca e suficient. Talon si CIV sigur nu iti trebuie.

This post has been edited by St: 27 Feb 2017, 20:37


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Feb 2017, 20:42
Post #135


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru radiere de la directia fiscala ai nevoie de CVC semnat/acte masina(CIV+talon)/fisa/CI....pentru toate persoanele aflate inscrise in acte in original sau copie conforma cu originalul.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 27 Feb 2017, 20:45
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




in cazul asta nu mai dau vreodata de propritar si masina va ramane pe mine, poate exista alta rezolvare , sunt sigur ca sunt mii ca mine in situatia asta sad.gif


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 27 Feb 2017, 20:46
Post #137


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




CIV, talon si CI in copie simpla, nu legalizata. Asta am folosit eu in Octombrie.

Citisem gresit prima data, aveam impresia ca Raul07 zicea ca nu este recunoscut contractul de vanzare cumparare scris de mana.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Feb 2017, 20:46
Post #138


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Bineinteles ca exista solutii.....in instanta daca nu reusesti altfel.
Prima data mergi la inspectorul fiscal la care esti arondat.....si explica exact situatia ta.
Daca nu se gaseste nici o rezolvare convenabila.....ramane sa te adresezi instantei.

This post has been edited by espacern: 27 Feb 2017, 20:49


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 28 Feb 2017, 14:14
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




eu am facut CVC la o ghereta, mers la banca cu cumparatorul, virat banii in contul meu, semnat pe loc CVC, predat cheile, cartea masinii si talonul pe care am scris instrainat bla bla

dupa asta, cu CVC in 5 exemplare, copii dupa cartea masinii, carte identitate cumparator si o fisa completata pe loc la administratia fiscala, am luat stampila pe CVC de scoatere de la impozit

un ex a ramas la administratie, unul la mine, 3 ex le am predat cumparatorului

cam asta e
daca ai dubii ca nu face actele masinii pe numele lui, dupa 30 de zile se merge la DRPCIV si se solicita stergerea din evidenta lor ca sa nu mai primesti tu amenzi

am uitat, i am dat si RCA in original, desi cred ca puteam sa l tin eu si ar fi trebuit sa isi faca unul nou pe numele lui

This post has been edited by aqua: 28 Feb 2017, 14:17


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 28 Feb 2017, 14:43
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




problema asta e, ca nu mai am cartea masinii nici copie si nici talon,am doar CVC si o copie a buletinului persoanei la care am vandut eu, asta e marea treaba, daca aveam o copie macar dupa carte se rezolva

This post has been edited by Raul07: 28 Feb 2017, 14:44


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Feb 2017, 15:02
Post #141


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ai lasat cateva copii de pe acte pe la diferite institutii cand ai facut inmatricularea.......directia fiscala/serviciul inmatriculari/etc.
Nu ai incercat sa-i gasesti pe actuali proprietari ai masinii.....care au actele originale?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raul07
post 28 Feb 2017, 15:19
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 11 August 12




celui ce i-am vandut masina nu mai raspunde la nici un fel de contact,pe restu cel putin 2 nu ii cunosc de nici un fel, eventual la o firma ce se ocupa cu inmatriculari,unde am trecut-o pe mine prima data, da asta a fost acum 3 ani si cv, voi incerca si acolo, ultima solutie ar fi instanta


--------------------
renault megane 1996 Hatchback
Renault Megane 1.6e RT 1996 , 66 kW , 90cp Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Feb 2017, 15:32
Post #143


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trimite-i o scrisoare recomandata celui care apare pe CVC din posesia ta.....ajuta in instanta daca se ajunge acolo.
Si mergi in audienta la sef serviciu fiscal/inmatriculari.....explica-le ca ai fost naiv/prost informat si ai gresit la perfectarea actelor si solicita ajutor pentru rezolvarea situatiei.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Mar 2017, 16:35
Post #144


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Raul07 @ 27 Feb 2017, 20:07)
Când am vândut masina am făcut contract de vânzare cumpărare de mana, cu martor, nu mai vandusem o mașină pana atunci și nu am știut procedurile (greseala mea), și i-am dat și cartea și talonul.


QUOTE(St @ 27 Feb 2017, 20:15)
Ai fost cu contractul la primarie?
*



QUOTE(Raul07 @ 27 Feb 2017, 20:35)
nu, e facut de mana cu martor doar
*



Azi am trecut pe la dir. fiscala sa-mi platesc impozitele locale, si am vazut afisul asta: IMG14362.jpg ( Size: 338.66k ) Number of downloads: 105


Sper ca se intelege ce scria, partea de jos se refera la situatia colegului Raul, deci contractul ala cu martor e nul de drept.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 16:22
Forum Renault