DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pastrare numere auto dupa vanzare

anniculae
post 14 Oct 2016, 15:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 April 09




Va salut,

Cum se procedeaza in caz ca vreau sa vand masina dar sa pastrez numerele?
Am tot citit pe net si pe forumuri dar nu gasesc informatia clar.

Inteleg ca legea s-a schimbat si acum nu se mai face acel contract de V/C la gheretele de acte auto. In schimb trebuie completat un contract de instrainare/dobandire care trebuie dus la Directia de taxe si impozite. Cred ca tot de acolo mai trebuie sa scot si un certificat fiscal care ii va trebui cumparatorului.
Apoi omul imi da banii iar eu ii dau actele si cheia de la masina.
Sper ca am inteles bine, daca nu va rog sa ma corectati.

Dar cum se procedeaza daca vreau sa pastrez numerele? Mai mult ca sa evit orice complicatii de genul cumparatorul sa nu o inmatriculeze pe numele lui sau altele.


--------------------
-renault -megane 2 -2005 estate - B 55 MKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Oct 2016, 15:38
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(anniculae @ 14 Oct 2016, 15:24)
Cum se procedeaza in caz ca vreau sa vand masina dar sa pastrez numerele?
Am tot citit pe net si pe forumuri dar nu gasesc informatia clar
Dar cum se procedeaza daca vreau sa pastrez numerele?

Faci CVC si in partea de jos bifezi la "doresc sa pastrez numarul de inmatriculare"....apoi mergi la serviciul inmatriculari si platesti taxa de rezervare valabila 1 an (cca.30 lei).
Dupa perioada legala de 30 zile de la data CVC poti solicita numerele rezervate.
Pe viitor cauta mai bine pe forum....ca este explicat clar!

This post has been edited by espacern: 14 Oct 2016, 15:39


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anniculae
post 15 Oct 2016, 06:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 April 09




Deci inca se mai poate face CVC modelul vechi de la gheretele auto?
Ca eu citisem ca din 2016 se face CONTRACT DE ÎNSTRĂINARE - DOBÂNDIRE A UNUI MIJLOC DE TRANSPORT (atasat).
Iar pe acesta nu vad acea casuta unde pot sa bifez ca pastrez numerele.

Attached File(s)
Attached File  Modelul_contractului_de_instrainare_dobandire_a_unei_masini.pdf ( 141.17k ) Number of downloads: 6043


--------------------
-renault -megane 2 -2005 estate - B 55 MKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Oct 2016, 08:20
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru modelul prezentat ai posibilitatea sa bifezi la anexa contract......si pe verso mentionezi "doresc sa pastrez numerele de inmatriculare" pe toate exemplarele.

This post has been edited by espacern: 15 Oct 2016, 08:21


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anniculae
post 15 Oct 2016, 14:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 April 09




Mai am o intrebare.

In cazul in care eu vand masina si cumparatorul nu mai vrea sa o inmatriculeze e ok procedura urmatoare? Sa zicem ca o ia pentru dezmembrare.

1. facem contractul de instainare/dobandire ca eu sa mi-o scot de la impozit
3. scriu pe talon "instrainat catre... cu nume si data"
2. eu merg la Politie impreuna cu acest contract si copie dupa buletinul lui si o pot trece in evidenta lor pe numele lui?

As vrea sa evit ca cel care o cumpara sa o poata folosi pe numele meu in continuare.
Am azuit de tot felul de cazuri cand cumparatorii au mers chiar si ani intregi fara sa treaca masina pe numele lor fentand intr-un fel sau altul legile sau profitand de naivitatea vanzatorului.
Chiar azi a venit cineva care vroia sa o ia cu bani cash si sa nu facem nici un fel de acte, motivand ca o ia ca sa o dezmembreze si ca dupa ce termina ducem caroseria impreuna la Remat ca eu sa o radiez.
Eu as vrea ca in momentul in care o vand sa nu mai am nici o bataie de cap ulterioara, gen amenzi sau sa faca accident pe RCA-ul meu...

Masina care o vand eu este avariata si cei care au venit sa o vada au cam gasit ca "defect" faptul ca trebuie sa plateasca taxa de inmatriculare.
Nu prea am inteles legea asta tampita care in 2009 cand am luat eu masina nu mi-a cerut sa platesc taxa iar acum se cere. Masina este inmatriculata in Romania din februarie 2005, nu e adusa din afara.
Conform carte de identitate ar fi euro 4, cel putin asa se termina numarul de omologare.


This post has been edited by anniculae: 15 Oct 2016, 14:45


--------------------
-renault -megane 2 -2005 estate - B 55 MKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 Oct 2016, 16:49
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Scoatere de pe tine se face la primarie nu la politie pentru impozit si amenzi... pe baza contractului se scoate de pe tine si se trece pe noul proprietar ... dar nu ma poti obliga ca si cumparator sa fac mai departe formalitatile de inmatriculare.

Daca ma prinde si imi ia talonul ... doar tu il poti scoate de la politie ...

A


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Oct 2016, 09:23
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Exista in judetul Ialomita un formular care se depune la politie si se numeste "cerere efectuare mentiune instrainare" (atasat)
Nu pricep de ce nu exista si pentru alte judete...
Eu am editat acel document si il voi depune in Timis, deoarece cumparatorul nu vrea sa inmatriculeze masina pana anul viitor ca a auzit el ca se va scoate taxa.
Impreuna cu contractul de vanzare-cumparare si cu fisa fiscala, le voi depune la biroul de inmatriculari saptamana viitoare si voi cere numar de inregistrare.
Voi da aici feedback dupa. Tare mi-e ca or sa ma trimita la plimbare...
Cumparatorul a plecat cu masina fara rovigneta, si nici acum nu are rovigneta valabila.
Deci ma astept sa imi apara pe la impozite tot felul de amenzi pt care probabil va trebui sa merg in instanta.
Nu exista modalitate sa obligi cumparatorul unui autovehicul sa il radieze, dar problema este la serviciul dde taxe si impozite.
In momentul in care politia emite o amenda pe numele si adresa din baza de date, aceasta ajunge la taxe si impozite la fostul proprietar.
Aici, masina a fost scoasa din evidente in baza unui contract -> ar trebui sa se faca o adresa catre politie cu datele noului proprietar si sa nu inregistreze obligatia de plata la vechiul proprietar.
In momentul in care voi fi instiintat ca am de plata vreo amenda voi solicita lamuriri in legatura cu ce am scris mai sus.
O alta posibilitate ar fi ca politia sa trimita scrisoare in care sa ceara informatii despre conducatorul auto, moment in care se poate trimite raspuns cu copie contract v/c si fisa de inmatriculare vizata de directia de taxe si impozite, iar de acolo politia sa isi faca update in baza de date...
Dar cum traim in tara celor prosti si multi, nu se procedeaza asa...

Attached File(s)
Attached File  Formular_cerere_efectuare_mentiune_instrainare.pdf ( 325k ) Number of downloads: 2313


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the fast and furious
post 24 Jan 2017, 03:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 3 October 06
From: Bucuresti





Daca rezervi numerele ( 1 an ) si nu le utilizezi inmatriculand cu ele o alta masina ce se intampla dupa acel 1 an de la rezervare ?


--------------------
Dacia / Opel - Berlina / Astra Classic - 1999 / 2006 - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 24 Jan 2017, 08:33
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se plateste taxa de rezervare valabila 1 an......si se poate prelungi daca se plateste rezervarea anual.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1
post 27 Jan 2017, 10:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 680
Joined: 4 July 13
From: Dobrich




Eu am sters o de la taxe si impozite locale cu o dovada notariala si nr vechi nu le am predat la militie acel functionar o zis ca iti vine acasa pt predare nr o notificare . asa o fi ?


--------------------
Renault Megane 1,4 2000 phase 2 - B 25 wiz
Decat la o nunta falsa mai degraba la un divort distractiv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 28 Jan 2017, 23:52
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




eu stiu ca nr de inmatriculare nu mai pot fi rezervate... ori le transferi la radiere ori s-ar putea pana schimbi masina sa fie la altul...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Jan 2017, 09:04
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu mai poți să rezervi pur și simplu un număr oarecare, cum se putea pe vremuri. Dar dacă l-ai avut pe mașina ta și l-ai rezervat în momentul vînzării, s-ar putea să-ți permită prelungirea ulterioară.

Ce se întîmplă dacă bifezi pe contract că vrei să păstrezi numărul, dar cumpărătorul n-o înscrie? Trebuie să te judeci cu el și abia dup-aia îți primești numerele înapoi? unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 29 Jan 2017, 09:05


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Jan 2017, 10:38
Post #13


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Termenul legal de inscriere a unui auto dobandit este de 30 zile.....daca s-a anuntat cedarea auto la organele fiscale/inmatriculare acestea pot sa intervina inclusiv cu amenda daca nu s-a respectat termenul.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Jan 2017, 11:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Eu știu că ăsta-i termenul legal, dar dacă cumpărătorul nu-l respectă, faptul că-i trimit ei o amendă acasă nu mă încălzește prea tare. Mai ales că în treizeci de zile el poate s-o vîndă mai departe, mașina poate să treacă prin cine știe cîte mîini, că s-au mai văzut cazuri.
Deci atunci ce se întîmplă cu numerele mele? Presupun că rămîn fără ele pînă cînd se lămuresc lucrurile, nu? unsure.gif

Normal ar fi ca ei să-mi emită un nou set de plăcuțe, iar numărul să fie dealocat din sistem de pe mașina veche și alocat pe a mea, astfel încît cumpărătorul, odată prins în trafic, să poată fi cercetat penal pentru conducere cu număr de înmatriculare fals.
Dar mă îndoiesc că la noi în Banania se întîmplă așa ceva. Cel mai probabil ei vor ridica din umeri, iar eu voi rămîne cu buza umflată și nu voi putea pune numărul pe mașina nouă. Așa e? unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Jan 2017, 11:24
Post #15


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




NU.Dupa 30 zile de la inregistrarea cedari auto daca s-au respectat procedurile legale de mai sus se elibereaza alte placi cu acelasi numar.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Jan 2017, 11:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Super. Atunci e în regulă.
Mai există și posibilitatea ca înainte de vînzare să-i schimbi numărul. Îi pui unul oarecare și o vinzi cu el. Și atunci ai certitudinea că numărul vechi e asigurat împotriva oricăror surprize. Dezavantajul este că te mai înscrie încă o dată în cartea de identitate, crescînd numărul total de proprietari. Dar se vede clar că-i exact aceeași persoană, deci nu-i așa o mare problemă.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:18
Forum Renault