DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spaga la romani, sindrom sau realitate ?!

marksman
post 3 Jul 2007, 20:52
Post #31


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.468
Joined: 1 November 04
From: sat




Am dat. Desi poate ca era bine si daca nu dadeam.

De primit am primit o singura data; a fost mai mult plata la 1/2 de pret a unui serviciu de care eu beneficiam gratis dar pe care l-a folosit altcineva.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 3 Jul 2007, 21:23
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




DA, iau (prin natura meseriei tongue.gif ) si dau! cool.gif Macar recunosc...
Ce iau pe mere, dau pe pere biggrin.gif

This post has been edited by Kojak: 3 Jul 2007, 21:27


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 3 Jul 2007, 21:57
Post #33


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(C@talin @ 3 Jul 2007, 16:06)
Radian sa spuna tongue.gif...


Ete na, ma gasisi taman pe mine sa ma scoti la inaintare...

Spaga am dat la greu. Cat am fost student (inainte de '89) mi-am mai rezolvat cate o notare, examen, dar alea au fost chestii inocente.

Am lucrat 5 ani in domeniul privat (patroni chinezi) si in numele lor am "uns" tot ce se putea...

Chestia cea mai simpatica a fost in sediul politiei judetene, cand pentru prelungirea vizei de rezidenta, ca sa nu fie toata trupa de chinezi de fata, cum cerea legea, era doar unul, si eu cu dosarele si plasa de rigoare. Ii bag lui nenea ofiteru' plasa pe ghiseu (o facusem ani de zile...) omul mi-o scoate afara, si isi scrie in palma cu pixul "avem control"... Chinezoaica mea, pentru care romana scrisa era tare complicata, evident nu a sesizat mesajul, si tot insista sa-i dau aluia plasa si sa mergem ca avem treaba... A trebuit sa o iau de brat si sa o trag afara din cladirea politiei ca sa-i explic detaliat situatia...

Singura persoana pe care am incercat sa o corup si nu am reusit a fost un pustan de vreo 26, 27 de ani, inginer la pompieri. Pe atunci aveam nevoie de aviz de la pompieri pentru autorizatia de functionare. Acum ajunge o declaratie pe propria raspundere...

In concluzie am dat spaga fara mustrari de constiinta.

Acum sunt functionar public. Si nu accept spaga... Chestie de principii...

Lozinca lui Basescu "Nu da spaga" o consider gresita din start. Poate o campanie bazata pe ideea de "Nu primi spaga" ar avea mai multe sanse de reusita.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Jul 2007, 23:50
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




S-o creada ei ca il mai asculta cineva pe baselu cand au pe cineva in spital si o spaga poate face diferenta dintre viata si moarte.
S-o creada ei ca in numele moralitatii nu se va da spaga pentru pastrarea permisului de conducere in caz de calcat stramb? Chiar, cineva de pe aici, va accepta sa ramana 3 luni fara plastic, apoi sa umble sa si-l recupereze, asta daca va fi posibil cu vreo spaga sa si-l pastreze? Eu zic ca nu.
Esti student si ai nevoie de loc in camin. In numele moralitatii vei accepta sa dai 200 de euro pe chirie lunar la apartament cand poti sa rezolvi locul ala cu spaga?
Trebuie sa pleci urgent undeva, iar plecarea iti este conditionata de rezolvarea unor acte pe care, fara spaga, nu le obtii in timp util si ramai cu buza umflata.
Sa vad eu pe cineva ca prefera sa ramana cu buza umflata dar multumit ca a fost corect. Eu zic ca nu-i sanatos.

Nimanui nu-i place sa dea spaga, in anumite situatii poate fi stresant, toti ar incerca sa evite asta, dar nevoia te invata.
Nu sunt de acord insa cu spaga la ITP, atata timp cat in cauza sunt sistemele de siguranta ale masinii. Oricum, cu alea nu voi ajunge defecte la ITP, le voi rezolva inainte sa-mi spuna ei, eu stiu cum conduc si baremele mele de siguranta sunt oricum mai ridicate decat ale lor. Pentru alea de poluare dau spaga, atata timp cat nu iese fum gros, poluarea nu ma intereseaza, sunt un prea mic poluator ca sa-mi pese de mediu asa mult.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 Jul 2007, 23:52


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 4 Jul 2007, 06:48
Post #35


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Trebuia sa-i spui la topic "Ati baut vreodata apa?" si raspunsurile cred ca erau la fel.
Sau mai bine intrebai care a fost cea mai mare spaga?


QUOTE(vijelie @ 3 Jul 2007, 15:53)
Am intalnit insa si oameni care au o scarba imensa in ei si nici cu spaga nu am reusit sa-i urnesc, de astia mi-e realmente sila.
*



Am un coleg care pe natia asta de oameni ii caracterizeaza asa " astia nici pe ei nu se mai suporta..."


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Braveheart
post 4 Jul 2007, 10:57
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 285
Joined: 12 May 07
From: BT




va rog eu mult sa il lasati in afara topicului pe nea baselu, nu de alta dar iegzista topic dedicat..aa si ca uitasem..am dat si io spaga la camin, in primul an, iar din anul urmator am intermediat spaga pt. prieteni ! asa ca asta e.. icon_mrgreen.gif

spaga se ia ca pe apa a zis cineva..well ideea topicului era sa vedem mai mult care e motivatia ( reala sau nu ) pt care se ia - se da - se refuza spaga..nu ma intereseaza sa schimb opinia nimanui sau sa "dezvolt romanului o cultura de a nu mai da spaga". Acestea sunt frectii..vreau sa vedem daca aici ca intre prieteni cati vor recunoaste si justifica , cat mai sincer, optiunile personale asupra subiectului..atat


--------------------
Dacia Logan 1,6 MPI 2006 Laureat
The answer my friend is blowing in the wind
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 10:55
Forum Renault